علت دندان درد چیست؟ - پرسش 23 | دکتر پیام حیاتی-دندانپزشک
آدرس: آیت الله کاشانی خیابان اعتمادیان برج شیری طبقه اول واحد 4

از دکتر بپرسید

علت دندان درد چیست؟ - پرسش 23

 • تصویر کاربر هانیه دوشنبه ۱۳ آذر ۹۶( 1 سال پیش) عمومی
  علت دندان درد چیست
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی دوشنبه ۱۳ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   دندان یک نسج زنده بدن انسان است . یعنی علی رغم تصور کلی که آن را یک بافت سخت و بی جان تصور میکنند دندان مانند سایر اعضای بدن زنده و دارای خون رسانی و حس می باشد . به طور کلی دندان از دو قسمت تشکیل شده ، یک پوسته سخت و محکم در بیرون که آن را میبینیم و یک قسمت درونی ، دارای رگ خونی و عصب که دیده نمیشود .
   وقتی که دندانی پوسیده میشود در ابتدا نسج سخت درگیر میشود . در صورتی که درمان مناسب انجام نشود . پوسیدگی دندان ادامه می یابد و از سطح به طرف عمق جایی که عروق و اعصاب دندان حضور دارند پیشرفت می نماید.
   پوسیدگی در مراحل اول دردی ندارد و فقط طی معاینه دقیق توسط دندانپزشک قابل کشف است . و در صورتی که در همین مراحل ابتدایی تشخیص داده شود درمان آن بسیار راحت تر و کم هزینه خواهد بود و شانس آسیب دیدن عروق و اعصاب دندان کاهش می یابد . به همین دلیل توصیه میکنم جهت بررسی وضعیت دندان ها و لثه خود هر 6 ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه نمایید تا هم دندان های سالم تری داشته باشید هم هزینه های درمانتان کاهش یابد .
   در صورتی که پوسیدگی اولیه زود تشخیص داده نشده درمان نشودپوسیدگی عمیق تر میگردد . در این مرحله بیمار ممکن است علایمی از قبیل تیر کشیدن دندان ها و درد گذرا را به دنبال خوردن آب سرد تجربه نماید که بخودی خود برطرف میشود . علت وجود درد در این مرحله نزدیک شدن پوسیدگی به عروق و اعصاب داخل دندان است . در این مرحله نیز همانند پوسیدگی های اولیه معمولا حیات دندان به خطر نمی افتد و با درمان ترمیمی مناسب میتوان پوسیدگی را کنترل نمود . اما برعکس حالت اول ، که تنها بخش کوچکی از ساختار دندان دچار پوسیدگی را کنترل نمود . اما برعکس حالت اول ، که تنها بخش کوچکی از ساختار دندان دچار پوسیدگی شده بود در این حالت پوسیدگی بخش بزرگتری از دندان را تخریب نموده است .
   در صورتی که شما برای معاینه منظم به دندانپزشک مراجعه ننمایید و به علایم اولیه پوسیدگی دندانتان کم توجهی کنید پوسیدگی باز هم گسترش می یابد و باعث التهاب در عروق و اعصاب داخلی دندان میگردد .
   علایم شایع که در ای مرحله ممکن است با آن روبرو شوید درد خودبخودی دندان ، درد بدنبال نوشیدن آب سرد و گرم ، درد بدنبال جویدن و درد گنگ تیز و شدید که با فعالیت روزانه ی شما تداخل می نماید است . متاسفانه اغلب بیماران تنها در این مرحله بدنبال درمان دندان های خود میروند که هم قسمت قابل توجهی از بافت های دندان تخریب شده است هم با احتمال بسیار زیاد حیات دندان به خطر افتاده است . وقتی بیمار با این علایم مراجعه می نماید دندانپزشک پس از معاینه چندین راه درمانی را باتوجه به وضعیت فرد و دندان در نظر میگیرد که شامل موارد زیر است :
   • برداشتن پوسیدگی و بررسی وضعیت در روزها و هفته های آینده
   • درمان ریشه (عصب کشی) و ترمیم دندان
   • درمان ریشه و قرار دادن روکش روی آن
   • کشیدن دندان
   توجه نمایید اگر دچار دندان درد هستید به صورت خودسرانه از آنتی بیوتیک استفاده ننمایید زیرا آنتی بیوتیک ها برای درمان این وضعیت مناسب نیستند . همانطوری که گفته شد علت درد دندان هجوم و گسترش میکروب به بافت دندان است ، جایی که آنتی بیوتیک ها نمی توانند نفوذ نمایند تا تاثیر ضد میکروبی خود را اعمال کنند . بنابراین درمان قطعی فقط و فقط برداشتن بار میکروبی از داخل انساج دندان با استفاده از روش مناسب توسط دندانپزشک می باشد .
دکتر پیام حیاتی