ایمپلنت - پرسش 119 | دکتر پیام حیاتی-دندانپزشک
آدرس: آیت الله کاشانی خیابان اعتمادیان برج شیری طبقه اول واحد 4

از دکتر بپرسید

ایمپلنت - پرسش 119

 • تصویر کاربر صدرا یکشنبه ۱۷ دی ۹۶( 1 سال پیش) عمومی
  چه مشکلاتی ممکن است با درمان ایمپلنت همراه باشد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۱۷ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   مشکلات متعددی ممکن است رخ دهد که البته قابل پیشگیری ، کنترل و یا درمان خواهد بود .
   الف – تحلیل استخوان : تحلیل استخوان ممکن است در اطراف ایمپلنت رخ دهد . به همین دلیل مراجعات منظم به دندان پزشک ، رعایت بهداشت و کنترل های دقیق میتواند از وقوع آن جلوگیری کند . همچنین در صورتی که تحلیل استخوان پس از درمان در حال گسترش باشد در این جلسات مراجعه و کنترل ، درمان میشود .
   ب – عفونت : ایجاد عفونت اطرف ایمپلنت معمولا بدلیل عدم رعایت مناسب بهداشت دهان می باشد . برای پیشگیری از عفونت ، علاوه بر رعایت بهداشت دهان فردی ، با جلسات منظم مراجعه به دندان پزشک و انجام جرمگیری های دوره ای میتوان از بروز آن جلوگیری نمود .
   ج – از دست رفتن ایمپلنت : به دلایل مختلف ( عفونت و ... ) ، امکان عدم موفقیت ایمپلنت و از دست رفتن آن وجود دارد . گاه استئواینتگریشن ایمپلنت رخ نمیدهد . که در این حالت میتوان با یک ایمپلنت جدید درمان را تکرار نمود.
   د – شکستگی ایمپلنت : به ندرت شکستگی و ترک در بدنه ایمپلنت رخ میدهد ( کمتر از یک درصد ) . این مشکل معمولا در افرادی که نیروی جوندگی زیادی دارند و یا دارای برخی عادات فکی و جوندگی نامناسب ( مانند دندان قروچه ) هستند و یا در مواد غذایی بسیار سخت را با دندان های خود میشکنند ، ممکن است رخ دهد .
   ه – مشکلات مربوط به پروتز ها و رستوریشن ها (روکش ها ) : ممکن است سرامیک و چینی روی روکش ها بشکند . شکستگی های کوچک و لب پر شدگی سرامیک و چینی روکش شایع تر است چرا که فشارهای جویدن در دندان تا حدی با وجود الیاف اطراف ریشه دندان ها تحمل و متعادل میشود ، ولی در ایمپلنت این فشارها به روکش ، ایمپلنت و استخوان اطراف وارد میشود . در کمتر از 10 درصد موارد ممکن است شکستگی روکش ، شل شدن پیچ اباتمنت ، یا درآمدن روکش و یا شکستگی بریج رخ دهد . این مشکلات معمولا در افرادی دارای دندان قروچه رخ میدهد .
دکتر پیام حیاتی