کدام خمیر دندان خوب است - پرسش 3 | دکتر پیام حیاتی-دندانپزشک
آدرس: آیت الله کاشانی خیابان اعتمادیان برج شیری طبقه اول واحد 4

از دکتر بپرسید

کدام خمیر دندان خوب است - پرسش 3

 • تصویر کاربر نازنین یکشنبه ۱۲ آذر ۹۶( 1 سال پیش) عمومی
  کدام خمیر دندان برایم بهتر است ؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۱۲ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   خمیر دندان (tooth paste) از مواد مختلفی تشکیل شده است که هر یک وظیفه خاصی را ایفا می نمایند . امروزه بسیاری از خمیر دندان ها حاوی فلوراید هستند . فلوراید ماده مناسبی چهت پیشگیری از پوسیدگی دندان ها ست و توصیه میشود از خمیر دندانی استفاده نمایید که فلورایددار باشد .
   میزان مواد ساینده نیز در خمیر دندان های مختلف متفاوت است . برخی از خمیر دندان ها که مواد ساینده بیشتری دارند در بازار با نام خمیر دندان سفید کننده (whitening) عرضه میگردند که البته واقعا دندان ها را سفید نمیکنند و تنها رنگینه روی دندان ها را بر میدارند و استفاده از آنها به صورت روزانه توصیه نمیشود .
   همچنین برخی از خمیر دندان ها (tartar control) اند و در داخل خود حاوی موادی هستند که از تشکیل جرم جدید روی دندان ها ممانعت می نماید و برای افرادی که سیگاری هستند استفاده از این دسته سودمند خواهد بود .
   همچنین دسته ای از خمیر دندان ها هستند که ضد حساسیت نام دارند و برای دندان های حساس مفید می باشند . برای اطلاع بیشتر از نوع و طریقه استفاده با دندانپزشک خود مشورت نمایید .
   همیشه برای مسواک زدن از یک سمت شروع کرده به پیش بروید تا مطوئن شوید تمام دندان هایتان را تمیز کرده اید و جایی را از قلم ننداخته اید .
   نکته مهم این است که نباید فقط به تمیز کردنسطح بیرونی دندان ها اکتفا نمایید . سطح جونده و سطح داخلی دندان ها محل مساعدی جهت تجمع و فعالیت میکروب هاست بنابراین حتما باید با دقت تمیز شوند .
   در صورتی که ترجیح میدهید از مسواک معمولی (دستی) استفاده نمایید روش های مختلفی توسط دندانپزشک توصیه شود . توصیه میکنیم در وجه اول روشی را که دندانپزشک خودتان توصیه مینماید اجرا نمایید . با این حال یکی از روش های مناسب و شناخته شده که مورد توافق اکثر دندانپزشکان است روش bass می باشد .

   در این روش مسواک با زاویه 45 درجه روی محل اتصال دندان به لثه قرار میگیرد و با فشار ملایم حرکت لرزشی عقب-جلو تقریبا 10-7 مرتبه تکرار میشود ، سپس مسواک را به ناحیه بعدی برده همین کار را تکرار میکنید .
   دقت نمایید برای فک بالا زاویه مسواک کمی رو به بالا و در فک پایین کمی به سمت پایین خواهد بود .
دکتر پیام حیاتی