آدرس: آیت الله کاشانی خیابان اعتمادیان برج شیری طبقه اول واحد 4

از دکتر بپرسید

 • تصویر کاربر سارا یکشنبه ۱۰ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  آیا جرمگیری برای دندان هایم ضرر دارد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۱۰ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   گاه بدنبال حضور مستمر میکروب ها در دهان در روی دندان جرم تشکیل میشود . جرم از میکروب ها و سایر موادی که در حفره دهان حضور دارند تشکیل شده است و به روش های معمولی مانند مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن از روی دندان برداشته نمیشود . با تشکیل جرم روی دندان تجمع میکروب روی آن راحت تر انجام میشود و در واقع جرم به عنوان پناهگاهی برای میکروب های بیماری زا عمل می نماید . در این مواقع دندانپزشک با کمک جرمگیری (SCALING) با دستگاه های خاص سعی میکند تا این منابع بیماری زا را از روی سطح دندان ها تمیز نماید و سلامت دهان را حفظ کند وبنابراین جرمگیری یک درمان مفید و امن برای شما به حساب می آید .
 • تصویر کاربر محمدرضا یکشنبه ۱۰ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  آیا بعد از درمان امکان عود بیماری لثه وجود دارد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۱۰ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   بله – حفظ نتایج درمان بیماری لثه عمدتا وابسته به میزان همکاری بیمار با دندانپزشک و میزان رعایت بهداشت دهان و دندان توسط وی است . علت اصلی عود بیماری های لثه سهل انگاری بیمار در مسواک زدن و نخ دندان کشیدن است . در صورتی که به روش صحیح و به مدت کافی (10دقیقه در روز برای بیمار مبتلا به عفونت لثه پیشرفته) از مسواک و نخ دندان استفاده شود احتمال عود مجدد بیماری به حداقل میرسد . نکته مهم مراجعه منظم به دندانپزشک / متخصص لثه پس از پایان درمان است تا نتایج درمان و سلامت لثه هایتان را بررسی نماید و در صورت مشاهده علایم ظهور مجدد بیماری هر چه سریع تر آنها را برطرف کند .
 • تصویر کاربر علیرضا یکشنبه ۱۰ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  درمان بیماری های لثه چه اهمیتی دارد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۱۰ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   هنگامی که وجود بیماری لثه توسط دندانپزشک یا متخصص بیماری های لثه تایید شد هر چه زودتر باید درمان آغاز گردد زیرا همانطوری که توضیح داده شد علت بیماری های لثه وجود عفونت میکروبی در اطراف دندان است و در صورت عدم درمان ، بیماری پیشرفت نموده و ممکن است منجر به افتادن دندان ها شود . از طرف دیگر ، حضور عفونت در بافت های اطراف دندان سلامت عمومی بیمار را تحت تاثیر قرار میدهد . تصور نمایید با هر وعده غذایی که میل مینمایید تعداد زیادی میکروب بیماری زا را وارد بدن خود میکنید . وجود عفونت لثه خطر سکته قلبی و مغزی را نسبت به افراد سالم به صورت قابل توجهی افزایش میدهد . همچنین بین بیماری لثه و زایمان زودرس مادران باردار ارتباط وجود دارد . زایمان زودرس منجر به کاهش وزن و نارس به دنیا آمدن نوزادان میگردد که گاه زندگی کودکان را به مخاطره می اندازد .
   خوشبختانه امروزه بیماری های لثه تا حدود زیادی قابل درمان می باشند . درمان این بیماری ها شامل طیف وسیعی از روش ها بسته به شدت و وسعت بیماری می باشد . گاه رعایت بهداشت صحیح دهان و دندان و جرمگیری ساده میتوان سلامت دهان و دندان را به بیمار بازگرداند در حالی که در موارد پیشرفته نیاز به جراحی لثه و استفاده از تکنیک های نوین جهت کنترل بیماری و بازیابی سلامت عمومی بیمار است .
   توصیه میکنیم در صورت مشاهده علایم بیماری لثه سریعا به دندانپزشک خود مراجعه نمایید زیرا قبل از گسترش بیماری ، درمان با سهولت بیشتر ، هزینه کمتر و موفقیت بالاتری قابل انجام است .
 • تصویر کاربر یوسف یکشنبه ۱۰ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  آیا لثه های من بیمارند ؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۱۰ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   یکی از بیماریهای شایع دهان لبماری های لثه هستند . علت ایجاد بیماری های لثه عفونت میکروبی است که لثه اطراف دندان ها را هدف قرار میدهد و طیف وسیعی از میکروب در آن دخالت دارند . در صورتی که به بهداشت دهان و دندان کم توجهی شود و همانطوری که توضیح داده شد در استفاده از مسواک ، نخ دندان و دهان شویه سهل انگاری گردد زمینه برای بروز بیماری های لثه فراهم میشود . بیماری های لثه دسته بزرگی از بیماری ها را شامل میشوند که بسته به اینکه استخوان اطراف دندان را درگیر کرده باشد یا نه و شدت و وسعت بیماری تقسیم میگردند .
   علایم شایع بیماری های لثه شامل موارد زیر است : وجود خونریزی به صورت خود به خود یا به دنبال جویدن غذاهای سفت و یا مسواک زدن /نخ دندان کشیدن ، بوی بد ددهان ، احساس ناراحتی حین جویدن ، لقی دندان ها ، ترشح چرک از لثه اطراف دندان ها که بسته به شدت و وسعت بیماری یکی یا تمام این علایم در فرد دیده میشود . توجه شود کشیدن نخ دندان / مسواک زدن در لثه سالم ایجاد خونریزی نمیکند . حضور خونریزی حین اعمال بهداشتی دهان نشانه بیماری لثه است .
 • تصویر کاربر محدثه یکشنبه ۱۰ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  آیا باید هنگام خواب دست دندان مصنوعی خود را از دهان درآوریم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۱۰ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   یکی از باورهای غلط رایج این است که تصور میشود نباید دندان مصنوعی را از دهان درآورد زیرا اگر این کار را انجام دهیم به مرور دست دندان مصنوعی ام لق میشود !
   توجه نمایید دندان مصنوعی شما باید به صورت روزانه تمیز کرد ، با دقت مسواک زده شده و شب ها خارج از دهان در محلول مناسب قرار گیرد . در صورت استفاده دایمی از دندان مصنوعی و سهل انگاری در تمیز کردن آن ، دهان شما محل مناسبی برای رشد قارچ های بیماری زا خواهد شد و سلامت شما را به خطر می اندازد . برای اطلاع بیشتر حتما با دندان پزشک خود مشورت نمایید .
 • تصویر کاربر نسترن شنبه ۹ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  CAD/CAM چیست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی شنبه ۹ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   یک روش نوین برای ساختن روکش های تمام سرامیک ، استفاده از دستگاه CAD/CAM می باشد . در این روش تراش دندان به روش معمول انجام میشود و در ادامه به وسیله اسکنر مخصوص دستگاه و اشعه ی لیزر از دندان تراش خورده مدل کامپیوتری تهیه میگردد .
   دستگاه CAD/CAM با استفاده از این اطلاعات روکش سرامیکی متناسب با دندان تراشیده و آماده می نماید . مزایای این سیستم دقت بالا و سرعت عمل بیشتر آن است .
   معایب آن : قیمت بالای دستگاه ، محدود کردن درمان به استفاده از روکش تمام سرامیکی و عدم توانایی در رنگ آمیزی دلخواه روی روکش است که گاهی زیبایی آن را به خطر می اندازد .
 • تصویر کاربر سهیلا شنبه ۹ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  برای جایگزین کردن دندان چه روش هایی وجود دارد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی شنبه ۹ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   روش های گوناگونی برای این کار وجود دارند که هر یک مزایای خود را دارند
   پروتز منحرک : که در اشکال مختلف قابل طراحی اند و از یک قسمت اکریلی صورتی و یک یا تعدادی دندان مصنوعی که روی آن قرار گرفته است تشکیل میشوند مزیت این نوع درمان هزینه پایین آن است ولی گیر کافی ندارد و معمولا بیمار حین جویدن یا صحبت کردن با آنها راحت نیست . به علاوه ، ممکن است برای دندان های مجاور نیز مشکل ایجاد نماید و نیز موجب تسریع تحلیل استخوان زیرین خود شود .
   پروتز ثابت : از این نوع پروتز معمولا هنگامی استفاده میشود که دندان های مجاور ناحیه بی دندانی حضور دارند و با تراش دادن دندان های مجاور میتوان جای دندان / دندان های از دست رفته را پر نمود .
   این نوع درمان برای بیمار راحت تر است زیرا برخلاف پروتز متحرک به دندان های مجاور به صورت ثابت وصل میشود و نیازی به در آوردن و جا زدن آن توسط بیمار نیست .
   با این حال عیب بزرگ آن نیاز به تراش دادن دندان های سالم مجاور است که در آینده سلامت آنها را نیز به خطر می اندازد .
   ایمپلنت : در حال حاضر بهترین درمان برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته ایمپلنت های دندانی هستند که بدون آسیب به دندان های مجاور قابلیت جایگزینی دندان ها را به صورت ثابت دارند . تنها عیب این درمان هزینه و پیچیدگی بیشتری است که نسبت به دو درمان قبلی دارد .
 • تصویر کاربر احمدرضا شنبه ۹ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  در صورت از دست دادن یکی از دندان ها چه مشکلاتی رخ میدهد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی شنبه ۹ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   بدنبال کشیدن یکی از دندان ها و جایگزین نکردن آن علاوه بر مشکلاتی که برای جویدن و احتمال زیبایی پیش خواهد آمد ، تعادل مابین دندان های باقی مانده به هم میخورد و دندان به گونه ای جا به جا خواهند شد تا جای دندان از دست رفته را پر نمایند . بدین صورت که دندان های جلو به عقب ، دندان های عقب به جلو و بالایی ها به پایین و دندان های پایین به سمت بالا جا به جا می گردند . این تغییر تدریجی موقعیت دندان ها موجب بر هم خوردن جفت گیری دندان ها ، گیر غذایی در محل و احتمالا ایجاد مشکلات لثه و مفصل گیچجگاهی میگردد . بنابراین توصیه ما به شما جایگزین کردن هر چه سریع تر دندان های از دست رفته است .
 • تصویر کاربر فرنوش شنبه ۹ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  بعد از کشیدن دندانم احساس میکنم قطعه ای از آن در فکم جا مانده است ، چه باید بکنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی شنبه ۹ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   برخی بیماران به دنبال کشیدن دندان خود احساس میکنند قطعه ای از دندان همانجا باقی مانده است و میتوانند با زبان خود آن را لمس کنند . در اغلب موارد چنین احساسی درست نیست و دندان به صورت کامل خارج شده است و تیزی هایی که فرد زیر زبان خود حس میکند استخوان فک است که به دنبال کشیده شدن دندان ایجاد می شوند و جای نگرانی ندارد . در صورتی که همچنان به باقی ماندن ریشه در فک شک دارید میتوان با گرفتن عکس رادیوگرافی از ناحیه به وجود یا عدم وجود بقایای دندان پی ببریم .
 • تصویر کاربر ندا شنبه ۹ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  تبخال چیست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی شنبه ۹ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   تبخال یک بیماری ویروسی است که توسط ویروسی به نام هرپس سیمپلکس ایجاد میشود و موضع درگیر به صورت التهاب و مجموعه تاول های زیر نمایان میشود . محل شایع آن لب است ولی هر جایی از بدن از چمله لثه ، مری ، چشم ها و نوک انگشتان دست را نیز میتواند درگیر نماید (شکل 14) . معمولا یکی دو روز پیش از بروز تاول ها درد یا مور مور شدن احساس میشود . در مواقع بروز تبخال از لمس کردن محل پرهیز نمایید زیرا ویروس ها قابلیت ایجاد بیماری در نقاط دیگر بدن را نیز دارند . استفاده مشترک از ظروف غذا ، تیغ و حوله میتواند باعث سرایت عفونت شود .
   عواملی مانند استرس ، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و دوره ی ماهیانه ی خانم ها ممکن است باعث نمود تبخال شود .
   تبخال معمولا خود به خود طی 7 الی 10 روز برطرف میشود ولی در صورتی که علایم بیماری شدید است یا عود مکرر آن وجود داشته باشد ، مراجعه به پزشک / دندانپزشک مفید خواهد بود . در این مورد پزشک / دندانپزشک با تجویز داروهای ضد ویروسی دوره بیماری را کوتاه نموده و درد شما را کاهش میدهد .
درحال دریافت اطلاعات
دکتر پیام حیاتی