PRP روشی در تسریع بهبود ایمپلنت | مقالات | دکتر پیام حیاتی-دندانپزشک
آدرس: آیت الله کاشانی خیابان اعتمادیان برج شیری طبقه اول واحد 4

PRP روشی در تسریع بهبود ایمپلنت

تاریخ: ۳ مرداد ۱۳۹۷
توسط: دکتر پیام حیاتی
PRPچیست ؟

PRP مخفف Plasma-rich Paltelet به معنی پلاسمای پر از پلاکت های خونی می‌باشد. سال ها از PRP در ارتوپدی، دندانپزشکی و جراحی پلاستیک استفاده مى شد. در خون اجزای مختلفی وجود دارد که مهمترین آنه۸ا شامل گلبولهای قرمز ، سفید و پلاکتها است . پلاکتها جزء مهمترین منابع فاکتورهای رشد سلولی بدن هستند . این سلولها در فرآیند های مهمی مثل انعقاد خون ، پاسخ ایمنی ، آنژیو ژنزیا همان فرآیند تولید رگهای خونی در بافت ، تکثیر سلولی و ترمیم بافت های آسیب دیده در بدن نقش دارند . پلاکتها حاوی پروتئینها و فاکتورهای رشد مهمی هستند که در انجام امور ترمیمی بسیار کارآمد هستند . در واقع پلاکتها در محل آسیب دیده این فاکتورهای رشد را آزاد میکنند و ادامه مسیر ترمیم با این عوامل تسریع میشود .

در این پروسه زایش سلولی و بازسازی و جوانسازی سلولها تسریع پیدا میکند و در سنین بالاتر پوستی باعث افزایش شادابی و طراوت پوستی میشود . در واقع پی آر پی سلول بنیادی نیست اما به علت نزدیک بودن عملکرد این سلولها با عملکرد سلولهای بنیادی و همسویی اثرات از پی آر پی در خیلی از جاها به ترمیم توسط سلولهای بنیادی هم نامبرده میشود .

PRP در ایمپلنت دندان چه کاربردی دارد ؟

ایمپلنت دندان راه‌حلی ایمن و مطمئن برای جایگزینی دندان‌های آسیب دیده یا از دست رفته و غائب است. برای کاشت دندان اسکرو (پیچ) تیتانیوم کوچکی در استخوان فک قرار داده می‌شود تا بتوان یک دندان یا بریج را روی آن قرار داد یا پایه محکمی برای دندان مصنوعی ایجاد کرد. کاشت دندان معمولاً چند ماه طول می‌کشد، چون ایمپلنت باید کاملاً به استخوان فک جوش بخورد. یکی از پرسش‌های متداول بیماران از متخصصین این است که آیا راهی برای تسریع التیام زخم و تثبیت ایمپلنت وجود دارد؟ برخی سازندگان ایمپلنت‌های دندانی مدعی هستند که سطوح ایمپلنت را به گونه‌ای طراحی کرده‌اند که واکنش التیام را شتاب می‌بخشد. تکنیک دیگر این است که از خون خود بیمار برای تهیه محلول پی آر پی (پلاسمای سرشار از پلاکت) استفاده می‌شود تا با تزریق این محلول موثر بتوان مراحل بعدی را سریع‌تر انجام داد.

ایمپلنت چیستحتما بخوانید : ایمپلنت چیست ؟

ایمپلنت و نکات مهم درباره آن

اهمیت ایمپلنت دندان در اذهان عمومی بیشتر زیبایی است در حالی که مهمترین مزیت و کارایی ایمپلنت دندان، در محل دندان کشیده شده ، نگهداری کمیت (طول و عرض وقطر) استخوان است به همین علت اسرار در این است که به محض کشیدن دندان، ایمپلنت گذاشته شود زیرا با کشیدن دندان طی مدت ۳ ماه؛ ۲۵ تا ۳۰ درصد از حجم استخوان تحلیل میرود و هر سال یک میلیمتر از ابعاد استخوان کم میشود نمونه بارز آن لق شدن دندان های مصنوعی بعد از چند سال استفاده کردن از دست دندان است و در نهایت باید با پنبه یا دستمال کاغذی یا چسب دندان مصنوعی را به زحمت در دهان نگه داشت.

پس میشود نتیجه گرفت که الویت کاشت (ایمپلنت دندان) یک حفظ استخوان و دوم بازگرداندن وظیفه های هر دندان که دندان های آسیاب یا خلفی برای جویدن و دندان های پیش ونیش یا (قدامی) برای زیبایی، نگهداری لب، قدرت تکلم، جلوگیری از پیری زودرس میباشد.

علت اصلی این واقعه در این است که تکثیر سلولی در استخوان در اثر فشار های تماس دندان هاست  که با فعالیت جویدن صورت می گیرد که با این عمل هرسلول زایشی  یک سلول دیگر تکثیر می کند در حالی که با نبودن فعالیت جویدن سلول های کشنده فعال شده و در این عمل هر سلول کشنده دو و یا چند سلول را از بین می برد که این خود ظلمی مضاعف می باشد.

از آنجایی که گلبول ها ( گلبول های قرمز و گلبول های سفید ) و پلاکت ها دارای وزن مخصوص متفاوتی هستند بنابراین برای جداسازی آنها از یکدیگر می توان از سانتریفیوژ بهره برد. اگر خون منقعد نشده سانتریفیوژ شود سه لایه شامل گلبول های قرمز، گلبول های سفید، پلاکت ها و پلاسما به دست می آید.

اگر دندان عفونی شد

در صورتی که بعلت عفونت شدید و یاعامل دیگری قادر به گذاشتن ایمپلنت دندان در موقع کشیدن نیستیم. توصیه می شود حفره دندان کشیده شده به کمک مواد پیوندی استخوان پر شده و اصطلاحا حفظ پاکت نماییم تا زمانی که اقدام به ایمپلنت شود.

بهترین نتیجه  ایمپلنت در صورتی حاصل می شود که در اطراف ایمپلنت کاشته شده  حداقل ۱میلی متر استخوان وجود داشته باشد تا حداکثر خون رسانی  و ساپورت استخوانی لازم برای افزایش طول عمر و کاهش تحلیل استخوان در اطراف ایمپلنت ایجاد شود . فاکتور های رشد نیزنقش مهمی در باز سازی بافت استخوانی دارد از PRP ,PRF برای تسریع درباز سازی بافت  استخوان استفاده می شود .

مزایای PRP چیست ؟

با توجه به اینکه از خون خود شخص استفاده می شود بنابراین عوارض احتمالی عفونت، انتقال بیماری و پس زدن را ندارد هیچ نگرانی ای در مورد غیر استاندارد بودن یا ناشناخته بودن محصول وجود ندارد. پذیرش بسیار زیادی از سوی بیمار دارد، با توجه به وجود کیت مخصوص پروسه کار کاملا استریل است. نیاز به بستری و استراحت ندارد.این درمان تقریبا بی درد است و بیمار به راحتی آن را تحمل می کند. کم یا زیاد بودن مقدار تزریق خطرناک نیست یک روش غیر تهاجمی است و خطرات کمی دارد. اثر و ماندگاری طولانی تری دارد.

دوران نقاهت بعد از جراحی را به طور مشخصی کاهش می دهد نسبت به روش های مشابه هزینه زیادی ندارد از نظر ایمونولوژی خنثی است و هیچ گونه حساسیت یا آلرژی ای ایجاد نمی کند. به روش های مختلف قابل استفاده است. در همه نواحی بدن قابل استفاده بوده و محدودیتی در این زمینه ندارد. به عنوان یک چسب طبیعی عمل می کند. با توجه به وجود آنتی بادی ها در پلاسما به عنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی عمل می کند. هم در زنان و هم در مردان موثر بوده و هیچ نوع محدودیت سنی و جنسی ندارد.

ایمپلنت پاسپورتی چیستحتما بخوانید : ایمپلنت پاسپورتی چیست ؟

پی آر پی چگونه تهیه می شود؟

از آنجایی که گلبول ها ( گلبول های قرمز و گلبول های سفید ) و پلاکت ها دارای وزن مخصوص متفاوتی هستند بنابراین برای جداسازی آنها از یکدیگر می توان از سانتریفیوژ بهره برد. اگر خون منقعد نشده سانتریفیوژ شود سه لایه شامل گلبول های قرمز، گلبول های سفید، پلاکت ها و پلاسما به دست می آید.

استفاده از  PRP در موارد زیر توصیه نمی شود؟

از PRP در موارد زیر استفاده نمی شود

بیماران مبتلا به دیابت.
بیماران خونی حاد یا مزمن مثل اختلالات انعقاد خون یا سرطان خون.
ترومبوسیتوپنی (کاهش پلاکت ها).
بیمارانی که نیاز به مصرف آسپیرین و یا سایر داروهای ضد انعقاد خون مثل (وارفارین یا هپارین) دارند.
همچنین داروهای NSAIDS ( بروفن، ایندومتاسین،دیکلوفناک ،پیروکسیکام و …) در صورت مصرف بایستی از سه روز قبل قطع شوند در مورد آسپیرین لازم است از ۱۰ روز قبل مصرف آن قطع شود.

علاوه بر این در موارد زیر نتایج درمانی کاهش می یابد.

افراد سیگاری، الکلی و دارای سوء تغذیه
افراد مبتلا به مشکلات ژنتیکی پوست
ضایعات پیشرفته ناشی از نور خورشید
هایپرپیگمانتاسیون های پیشرفته
خطوط عمیق
ضایعات مویرگی روی بینی و گونه ها

تماس با دکتر

دکتر پیام حیاتی دندانپزشک و متخصص در کاشت ایمپلنت

دکتر پیام حیاتی دکتر دندانپزشک عمومی از دکتر بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر
دکتر پیام حیاتی