فلوراید و استحکام دندان ها | دکتر پیام حیاتی-دندانپزشک
آدرس: آیت الله کاشانی خیابان اعتمادیان برج شیری طبقه اول واحد 4

فلوراید و استحکام دندان ها

تاریخ: 13 ژوئن 2018
توسط: دکتر پیام حیاتی
فلوراید چیست ؟

فلوراید هم به صورت خوراکی و هم به صورت موضعی در استحکام دندان ها موثر است. این یک ماده طبیعی موجود در پوسته زمین بوده و به طور گسترده در طبیعت پراکنده است . برخی از موراد غذایی و منابع آب حاوی آن هستند .نوع خوراکی آن از طریق آب مصرفی، نمک های غنی شده با آن و غذا و میوه های حاوی فلوراید جذب بدن میشود.

اهمیت فلوراید در سلامت دندان چگونه است ؟

تاثیر موضعی آن از طریق خمیر دندان های حاوی آن ، دهان شویه و ادامس های حاوی فلوراید بر روی دندان ها اعمال میشود. علاوه بر اینکه این ماده با جایگزین شدن در بلورهای ساختمان مینای دندان، به ساختمان مینای دندان در زمان شکل گیری تاج دندان استحکام میبخشد و روند پوسیدگی دندان را متوقف میکند .

همچنین پوسیدگی هایی را که در مراحل اولیه و نوشیدن آب حاوی فلوراید ۵۰ تا ۶۰ در صد باعث کاهش پوسیدگی در دندان های دائمی و ۴۰ تا ۵۰ در صد باعث کاهش پوسیدگی در دندان های شیری میشود.اثر آن بعد از استفاده از ان تمام عمر باقی میماند و پس از قطع مصرف ان اثرش پابرجاست.

جالب است بخوانید : به خمیر دندان خود اهمیت دهید

فلوراید و آب آشامیدنی

اگر فلوراید اب منطقه ای مسکونی شما کم باشد موثر ترین روش پیشگیری از پوسیدگی دندان در فرزندان شما مصرف فلوراید از ۶ ماه بعد از تولد تا سن بین ۱۲ تا ۱۴ سالگی است که دندان پزشک برای فرزند شما تجویز میکند.

به میزان این ماده در آب مصرفی منطقه مسکونی خود توجه داشته باشید و در مصرف خوراکی آن باید دقت شود و زیر نظر دندان پزشک باشد . نتایج تحقیقات نشان میدهد با افزایش میزان درجه این ماده در دندان، شانس پری دنتیت (عفونت پیشرفته لثه) نیز افزایش میابد. به طوری که در نواحی با میزان بالای آن شانس ابتلا به این بیماری بالاتر خواهد بود.

فلوراید هر چند باعث استحکام دندان میشود ولی اگر میزان فلورایدی اب منطقه مسکونی یا مصرف فلوراید بیش از حد باشد نه انکه باعث استحکام دندان نمیشود بلکه از استحکام دندان کاسته شده و باعث تغییر رنگ شدید دندان ها از زرد تا قهوه ای شده که به ان فلوروزیس گویند.

البته فراموش نکنید که کودک در ۶ ماه اول زندگی نیاز به فلوراید ندارند اما پس از ان فلوراید در ابی که به کودک داده می شود حداقل ۳/۰ PPM باشد به همین دلیل استفاده از اب جوشیده یا مقطر که حاوی فلوراید نیست در کودکان بالاتر از ۶ ماه توصیه نمیشود.

فلوراید در چه مواد خوراکی است ؟

به جز آب اشامیدنی چای، سیب درختی، تخم مرغ، قلوه، انواع ماهی، میگو، بعضی از انواع قارچ ها خوراکی و میوه های موز و انجیر حاوی فلوراید هستند.

چای حاوی فلوراید است یک استکان چای یک تا سه میلی گرم از این ماده دارد در مناطقی که در اب میزان آن بالا است و ایجاد فلوروز یس می کند میتوان با جوشاندن آب و دم کردن چای در ظروف استیل میزان فلوراید ان را کم کرد.

فلوراید هم به صورت خوراکی و هم به صورت موضعی در استحکام دندان ها موثر است. این یک ماده طبیعی موجود در پوسته زمین بوده و به طور گسترده در طبیعت پراکنده است .

منابع فلورایدکدامند ؟

خمیردندان ، مکمل ها ، غذاهای فرآوری شده با آب حاوی فلوراید و دهان شویه از جمله منابع هستند که دارای این ماده می باشند .

دهانشویه فلوراید و تاثیر آن در سنین مختلف

دهان شویه برای کسانی تجویز میشود که در معرض خطر پوسیدگی دندان هستند و کسانی که پوسیدگی های متعدد یا پر کردگی های زیادی در دهان خود دارند نیز از این دسته محسوب می شوند. معمولا دندانپزشک بسته به شرایط بیمار تشخیص می دهد که بیمار از دهان شویه استفاده بکند یا نه.

مصرف دهان شویه در سن قبل از مدرسه توصیه نمی شود. چون اکثر کودکان توانایی ممانعت از بلعیدن این محلول را در این سن ندارند و ممکن است باعث فلوروزیس شود، لذا برای کودکان زیر ۶ سال دهان شویه ممنوع شده است. تحقیقات نشان داده اثر دهان شویه فلورایدی در گروه سنی ۱۰ تا ۱۲ ساله بیشتر از سنین دیگر است.

در افراد بزرگسال این نوع دهان شویه و ژلها در پوسیدگی های ناحیه طوق دندان (حاشیه تماس دندان با لثه) موثر است. مصرف دهان شویه روزانه یا هفتگی ۶۰ درصد باعث کاهش پوسیدگی می شود. برای استفاده روزانه باید دهان شویه با غلظت ۰۵/۰ درصد و برای استفاده هفتگی ۲/۰ درصد به کار می رود.

جالب است بخوانید : دهانشویه استفاده میکنید ؟

نکات طلایی در مورد دهانشویه

۱- بهترین زمان برای به کار بردن دهان شویه درست قبل از خواب است. تا فلوراید مدت زمان بیشتری در تماس با دندان ها باقی بماند. معمولا این ماده و خمیر دندانهای حاوی آن که تاریخ تولید آنها بالای یک سال است خاصیت آنها از بین می رود .

۲- اگر چه بروز پوسیدگی دندانی تحت تاثیر عوامل مختلفی است اما به طور کلی می توان گفت اگر فردی روزی دوبار با خمیر دندان فلورایدی مسواک بزند و زیاد از قندهای پوسیدگی زا استفاده نکند در معرض خطر پایین پوسیدگی باشد استفاده از دهان شویه برای او ضرورت ندارد.

فلورایدتراپی در کودکان

در کودکانی که دچار پوسیدگی وسیع هستند از روشی به نام فلوراید تراپی موضعی که به وسیله ی ژل فلوراید توسط دندانپزشک در یک دوره ی ۱ تا ۵/۱ ماهه هر هفته در مطب صورت میگیرد و بعد از آن هر سه ماه یک بار تکرار می شود این ژل ها غلظت فلورایدی بالا دارند و کاربرد آنها توسط دندانپزشک صورت میگیرد. این عمل از حدود ۳ سالگی به بعد برای کودکان توصیه می شود.

فلوراید را بجوید

آدامس های بدون قند در بازار وجود دارد که حاوی فلوراید است. این ماده را در منطقه ای که میزان آن در آب کم باشد اغلب به آب آشامیدنی، نمک، شیر و شکر، مصرفی، مردم اضافه می کنند اگر این ماده در آب مصرفی منطقه شما کم است و از خوراکی های غنی شده از فلوراید استفاده نمیکنید از این آدامس ها می توان کمک گرفت. زمانی که شما این آدامس هارا می جوید این ماده از آدامس آزاد شده و در سطح مینای دندان می نشیند و با جذب شدن در ساختار دندان، مینای دندان را مقاوم می کند .

منظور از آدامس بدون قند این نیست که این آدامس ها شیرین نیستند بلکه حتی ممکن است از ادامس معمولی هم شیرین تر باشند که مربوط به افزودن شیرین کننده های مصنوعی از جمله ایزومالت، سوربیتول، زالیتول، اریتریول که به قندهای تخمیر نشدنی معروف هستند و به این آدامس ها می باشد که پوسیدگی ایجاد نمیکنند.

تماس با دکتر

دکتر پیام حیاتی دندان پزشک و متخصص در کاشت دندان و ایمپلنت

دکتر پیام حیاتی دکتر دندانپزشک عمومی از دکتر بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بابک دوشنبه ۲۶ شهریور ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  بدون ارتودونسی هم میشه دندونا رو مرتب کرد؟ مثلا با ونیر کامپوزیت؟!
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی دوشنبه ۲۶ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
   بله در صورتیکه بهم ریختگی دندان ها زیاد نباشد و شما هم انگیزه لازم برای درمان ارتودنسی را نداشته باشید می توانید با ونیر های کامپوزیتی دندان ها را مرتب نمایید.
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۲۶ شهریور ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  میگن برای ونیر کامپوزیت دندون ها رو تراش میدن و خیلی عوارض داره درسته؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی دوشنبه ۲۶ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
   در صورتی که دندان ها توی هم رفتگی کمی داشته باشند معمولا تراش لازم ندارند. زمانی برای ونیر ها دندان ها تراش می خورند که بهم ریختگی دندان ها زیاد باشد.
 • تصویر کاربر مهشید دوشنبه ۱۹ شهریور ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  من به دندون هام خیلی رسیدگی میکنم ولی میخوام بدونم طرح لبخند چیکار میکنه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی دوشنبه ۱۹ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
   طرح لبخند در اصل برای ایجاد هارمونی در دندان ها و دیده شدن بهتر و زیباتر دندان ها می باشد و اگر از وضعیت کنونی دندان هایتان راضی هستید نیاز به انجام آن ندارید.
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
دکتر پیام حیاتی