آدرس: آیت الله کاشانی خیابان اعتمادیان برج شیری طبقه اول واحد 4

نایت گارد دندان و دانستنی های آن

تاریخ: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷
توسط: دکتر پیام حیاتی
نایت گارد چیست ؟

نایت گارد یا محافظ‌ها یا گاردهای دهانی که هنگام خوابیدن از آنها استفاده می‌شود به رفع مشکل خرو پف، وقفه تنفسی (آپنه) در خواب خفیف تا متوسط، دندان قروچه (ساییدن و فشار دادن دندان‌ها روی هم) یا اختلال مفصل فکی ـ گیجگاهی بسیاری از بیماران کمک کرده است. نایت گارد یا محافظ دهانی علاوه بر این که برای رفع مشکلات خواب یا خرو پف کاربرد دارد، برای محافظت از دندان‌ها، لثه‌ها و لب‌ها هنگام ورزش کردن نیز توصیه می‌شود.

چرا باید از نایت گار استفاده کرد ؟

اگر شما عادت به دندان قروچه دارید، این عادت به مرور زمان برای شما مشکلاتی ایجاد می کند که مهمترین آن سایش و تخریت دندانها می باشد. مزایای استفاده از نایت گارد عبارتند از:

 •حفاظت از دندانها در برابر سایش یا ترک خوردگی خوردگی

 •کاهش انقباض و گرفتگی عضلات فکین که خود منجربه کاهش درد فکین و درمان مشکلات مفصل گیجگاهی فکی می شود

 •باز کردن راه های تنفسی در طول شب و در نتیجه بهبود تنفس در خواب و کاهش خروپف

 •کاهش استرس

چه افرادی نیاز به استفاده از محافظ دهان دارند؟

۱- تمام افرادی که فعالیت‌های ورزشی دارای برخورد مستقیم انجام می‌دهند. تمام افراد (بزرگ‌سال و کودک) که فعالیت‌های ورزشی دارای برخورد مستقیم همچون راگبی، بوکس، فوتبال، هاکی روی یخ، هاکی، بسکتبال و چوگان انجام می‌دهند، بهتر است از محافظ دهان برای انجام این ورزش‌ها استفاده کنند.

۲- افرادی که فعالیت‌های ورزشی خاص بدون برخورد مستقیم انجام می‌دهند. برای مثال در این زمینه می‌توان از افرادی که ورزش ژیمناستیک انجام می‌دهند، نام برد.

۳- افرادی که فعالیت‌های تفریحی خاص انجام داده و به همین خاطر در معرض ریسک ایجاد آسیب‌دیدگی قرار دارند. برای مثال در این زمینه می‌توان از افرادی که دوچرخه سواری کوهستان یا سوارکاری انجام می‌دهند، نام برد.

۴- افراد بزرگ‌سال و کودکانی که دندان‌های خود را در طول شب به یکدیگر فشار داده و عادت دندان‌قروچه دارند.

۵- افرادی که از بریس یا سایر ابزارهای ارتودنسی استفاده می‌کنند. با توجه به اینکه وارد شدن ضربه به ناحیه صورت می‌تواند باعث ایجاد آسیب برای بریس یا سایر ابزارهای ارتودنسی ثابت استفاده شده در دهان شود، بهتر است فرد از محافظ دهان در هنگام قرار گرفتن در شرایط احتمالی آسیب‌زا استفاده نماید.

نایت گارد یا محافظ‌ها یا گاردهای دهانی که هنگام خوابیدن از آنها استفاده می‌شود به رفع مشکل خرو پف، وقفه تنفسی (آپنه) در خواب خفیف تا متوسط، دندان قروچه (ساییدن و فشار دادن دندان‌ها روی هم) یا اختلال مفصل فکی ـ گیجگاهی بسیاری از بیماران کمک کرده است.

دندان قروچه علل و عوامل آن و راه های درمانحتما بخوانید : دندان قروچه را بشناسید

انواع محافظ های دهانی کدام هستند ؟

اکثر گاردهای دندان در یکی از سه دسته محافظ‌های آماده، بویل اند بایت و سفارشی جای می‌گیرند.

۱- گارد دندان آماده

ارزان‌ترین محافظ دهانی گارد آماده است که در سه سایز وجود دارد. این گارد ارزان کمترین محافظت را از دندان‌ها به عمل می‌آورد. تنها روش اندازه کردن محافظ این است که با چاقو، قیچی یا وسایل برنده دیگر تغییراتی جزیی را در آن ایجاد کنید.

۲- محافظ بویل اند بایت

گاردهای بویل اند بایت (boil-and-bite) و سفارشی را می‌توان به گونه‌ای شکل داد تا کاملاً مطابق با الگوی بایت دندان‌های بیمار باشد. محافظی که به طور سفارشی و متناسب با دندان‌های بیمار در کلینیک دندانپزشکی ساخته می‌شود، هزینه بالایی دارد. در این بین نوعی محافظ به نام بویل اند بایت وجود دارد که لزوم مراجعه چندباره به دندانپزشک را از بین می‌برد. محافظ بویل اند بایت را می‌توانید از داروخانه خریداری کنید، به منزل ببرید و آن را داخل آب داغ بیاندازید و سپس در دهان بگذارید تا شکل دندان‌ها را به خود بگیرد. البته شرکت‌هایی هم هستند که پیشنهاد می‌کنند قالب گرفته شده از دندان‌ها را برایشان پست کنید تا گارد سفارشی را از روی آن تهیه کنند؛ این محصولات بهتر از بویل اند بایت نیستند و حتی احتمال دارد که در آشپزخانه و به صورت کاملاً غیرتخصصی و غیراستاندارد ساخته شوند.

۳- محافظ دندان سفارشی

محافظ دندان کودکان و بزرگسالان به صورت سفارشی تنها نوعی است که در مطب دندانپزشکی تهیه می‌شود و اگرچه گران‌ترین نوع است، اما موثرترین محافظ دندان‌ها و غالباً راحت‌ترین آنها نیز هست. ورزشکارانی که تحت درمان ارتودنسی هستند یا افرادی که ترمیم‌های گران‌قیمتی انجام داده‌اند، بهتر است هزینه ساخت گارد سفارشی را نیز تقبل کنند و از دندانپزشک بخواهند محافظ دهانی دقیقاً متناسب با دندان‌هایشان تهیه کند.

تمام محافظ‌های دهانی را باید پس از هر بار استفاده تمیز کرد و در جعبه مخصوص قرار داد. همچنین محافظ دندان را باید مرتب بررسی کرد تا اگر ساییده شده است تعویض شود.

آیا عادت کردن به نایت گارد سخت است؟

عادت به استفاده از هر جسم جدیدی مثل عینک جدید، کفش جدید یا نایت گارد کمی زمان می‌برد. اگر از قالب‌های مخصوص سفید کردن دندان استفاده نموده باشید، با احساس وجود چیزی روی دندان خود آشنا هستید. برخی افراد راحت‌تر به وجود نایت گارد روی دندان‌های پایین خود عادت می‌کنند. می‌توانید نگرانی‌ها و گزینه‌های خود را با دندانپزشک‌تان مطرح نمایید.

ایمپلنت دندان قروچهحتما بخوانید : ایمپلنت دندان قروچه

نایت گار را در دوره درمان ارتودنسی میتوان استفاده کرد ؟

در طول دوره درمان ارتودنسی، دندان‌های شما باید حرکت کنند و جابجا شوند تا در جای مناسب خود قرار گیرند و استفاده از نایت گارد می‌تواند در این فرآیند اختلال ایجاد نماید. اما، اگر دندان قروچه شما خیلی شدید است و با سردرد شما را از خواب بیدار می‌کند، می‌توانید از نایت ‌گاردهای شل و نرم که حرکت دندان‌های شما را محدود نمی‌کند، اما از روی هم قرار دندان‌های بالا و پایین جلوگیری می‌نماید، استفاده نمایید.

راه حل دیگر که می‌توان پیشنهاد نمود، عبارت است از: اگر سیم‌کشی دندان شما فقط روی بخشی از فک شما (دندان‌های بالا یا پایین) قرار دارد و روی هر دو ردیف دندان نباشد، می‌توانید از نایت گاردی که قالب ردیف مقابل دندان سیم کشی شده شماست (ردیف بدون سیم‌کشی) استفاده نماید. با مشورت با متخصص ارتودنسی خود در این باره، می‌تواند یک راه حل مناسب برای دندان‌های خود پیدا نمایید.

چگونه از نایت گارد خود مراقبت کنیم ؟

 •قبل از استفاده دهان خود را مسواک و نخ دندان بزنید.

 •در حین استفاده از نایت گارد با آن حدالامکان غذا نجوید.

 •بعد از هربار استفاده آن را با آب سرد و صابون یا خمیر دندان بشویید و تمیز و خشک کنید و حتما در جعبه مخصوص نگه داری کنید.

 •از خم کردن نایت گارد خودداری کنید.

 •جعبه نایت گارد را زیر نور مستقیم آفتاب یا در معرض حرارت و گرما قرار ندهید زیرا گرما باعث تغییر فرم نایت گارد می شود.

 •میتوانید در طول روز و زمانهایی که به دلیل استرس دندانهایتان را بهم فشار میدهید نیز از نایت گارد استفاده کنید. برای مثال هنگام رانندگی

نایت گارد را از کجا تهیه کنیم؟

برای ساخت نایت گارد بهترین فرد دندانپزشک شماست. دندانپزشک یک قالب دقیق از دندانهای هردو فک شما می گیرد و با کمک لابراتوار برای شما یک نایت گارد درست به اندازه دندانهای شما می سازد و چند روز بعد به شما تحویل می دهد. از آن پس شما باید هرشب از آن استفاده کنید.
نایت گارد بین دندانهای بالا و پایین شما کمی فاصله می اندازد و از ساییده شدن آنها به یکدیگر جلوگیری می کند. علاوه برآن با افزایش جزیی در ارتفاع عمودی صورت، عضلات صورت را بتدریج در وضعیتی قرار می دهد که مانع فشرده شدن دندانها به یکدیگر شوند.

هزینه نایت گارد چگونه محاسبه میشود ؟

محافظ‌های دهانی گوناگونی در قیمت‌ها و مدل‌های مختلف وجود دارد. قیمت نایت گارد آماده نسبت به قیمت نایت گارد سفارشی کمتر است و آن را میتوانید از داروخانه‌ها تهیه کنید، اما بعید است که گارد آماده به اندازه نایت گارد سفارشی راحت باشد.

اگر وقفه تنفسی (آپنه) در خواب یا اختلال بایت و روی هم قرار نگرفتن دندان‌ها (مال اکلوژن) علت دندان قروچه باشد و استفاده از گارد دندان پیچیده‌تری لازم باشد، دندانپزشک توصیه می‌کند که با صرف هزینه بیشتر از درمان موثرتری برخوردار گردید. نایت گاردهای معمولی که به طور سفارشی برای هر بیمار به اندازه دهان وی ساخته می‌شود، راحتی و محافظت بیشتری را به دست می‌دهد. البته ساخت چنین گاردی مستلزم چندین بار مراجعه به دندانپزشکی، قالب‌گیری و ارسال آن به لابراتوار است، بنابراین طبیعی است که هزینه نایت گارد سفارشی بالاتر از قیمت یک محافظ دهانی آماده باشد.

وقتی که شما هزینه‌های زیاد ترمیم دندان و یا خطر از دست دادن دندان را در نظر بگیرید، هزینه پرداختی برای محافظ دندان بسیار ناچیز به نظر می‌رسد.

تماس با دکتر

دکتر پیام حیاتی دندان پزشک و متخصص در جراحی ایمپلنت و کاشت دندان

 

دکتر پیام حیاتی دکتر دندانپزشک عمومی از دکتر بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ساره یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ، من در بهمن ماه جراحی ایمپلنت انجام دادم و قرار بود اواخر اردیبهشت ماه سال جاری مرحله دوم انجام شود.
  آن زمان درد خفیفی داشتم که حس کردم به خاطر جراحی هست ولی این درد به صورت خفیف ادامه داشت .از فروردین درد عجیبی در سرم در سمتی که ایمپلنت کرده بودم داشتم که حس می کردم عصبی هستش . ولی با دقت متوجه شدم این درد از ناحیه گوشم به سرم میرسد. الان هر روز به حال تیرکشیدن از گوش شروع شده و به سر می رسد. من مطمئن شدم که مربوط به ایمپلنت هست. می شود من را راهنمایی کنید که مشکل اساسی وجود دارد.
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   برای جواب قطعی و سرعت در طرح درمان حتما از محل ایمپلنت خودتان یک عکس تهیه کنید و برای ما ارسال کنید تا مورد بصورت دقیق بررسی شود .

 • تصویر کاربر جهان شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  دختر من ۱۵ماهه می باشد در فک پایین ۲دندان به صورت نیمه درآمده است که این اتفاق از لحظه نیش زدن دندان تاکنون در حدود ۴ماه می باشداین طور به نظر می رسد که رشد دندان متوقف شده است
  در فک بالا نیز در حدود ۲ماه است که ۲دندان ریشه زده است و مانند فک پایین رشد متوقف شده است
  می خواستم بپرسم این امر طبیعی است از نظر ژنتیکی نیز هیچ موردی در خانواده خودم و همسرم مشاهده نشده است
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   در بعضی از اطفال تاخیر رویش وجود دارد . ولی معمولا اگر از یک سال و نیم گذشت و همچنان دندان ها رویشی نداشتند حتما به متخصص کودکان مراجعه کنید .

 • تصویر کاربر علیرضا شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام همسر من ارتودنسی کردن بعد از یه مدت طولانی که ارتو دنسی باز کردش دکترشون برای اتمام کار نایت گارد قالب گیری کردن و بهشون دادن تا اشکالات موجود که رفع بشه مقداری قسمتی از سمت راست پایین بیرون هست و باعث کج نشون دادن لب همسرم موقعدخنده میشه و ایشون ادعا میکنه استفاده با نایت گارد این مشکل بر طرف میشه ایا ادعای ایشون صحیح هست و ایا نایت گار باعث فرم دهی و رفع اشکال و مرتب کردن دندان میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   نایت گارد وضعیت موجود را حفظ میکند . نایت گاردها باعث اصلاح حرکت دندان ها نمیشوند چون روی هر دندان قرار میگیرد و وضعیت را همانگ.نه که هست ثابت میکند پس از نظر من نایت گارد باعث اصلاح حرکت های دندانی نمیشود .

 • تصویر کاربر عاطفه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و احترام
  دندان عقل من در فک پایین دچار پوسیدگی شده و نیمی از ان ریخته بطوریکه لثه در ان قسمت کاملا متورم و دردناک است، و برای کشیدن ان اقدام کرده ام. منتها به علت زخم معده امکان مصرف داروی مسکن و انتی بیوتیک ندارم. ایا این امکان وجود دارد که بعد از جراحی بتوانم از داروهای فوق به صورت تزریقی استفاده کنم؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   بله این امکان وجود دارد که از داروهای تزریقی استفاده کنید . معمولا از تزریق به علت دردناک بودن استفاده نمیشود ولی در صورتی که پزشک تشخیص دهد میتوانند با 2 تا 6 پنیسیلین مشکل را برطرف کنند . حتی شما میتوانید از داروهایی استفاده کنید که مشکل گوارشی کمتری را ایجاد میکنند  یا داروها را با معده پر بخورند که مشکلی برایشان پیش نیاید .

 • تصویر کاربر غزل یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر مدتی است دو طرف زبانم‌بصورت نواری سفید رنگ شده و هیچ دردی هم‌ندارد و‌بعد قسمت هایی ا ز آن بصورت پنیری برداشته می‌شود مجددا ظاهر می شود نمونه برداری هم انجام دادم فقط قارچ کاندیدا و پاپیلوماتوس هایپر پلازی رو‌نشان داد چند دروه فلوکونازول هم‌مصرف کردم‌متاسفانه خوب نمیشه چه باید کرد در ضمن من ۳۸ سال سن دارم‌ پیشاپیش از محبتتون سپاسگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   با سلام
   بعضی از ضایعات در دهان هستند که عفونت قارچی بر روی آن ها ایجاد می شوند و در هنگام نمونه برداری باعث ایجاد تداخل می شود. داروی ضد قارچ مصرفی شما قوی بوده و با توجه به این که بهبود پیدا نکرده اید مشخص می شود که ضایعه اصلی قارچ نبوده است و عفونت قارچی به صورت ثانویه ایجاد شده است. با توجه به وجود هایپر پلازی در نمونه قبلی لازم هست که نمونه برداری از محلی دیگر از ضایعه حتما تهیه شود و داروهای دیگری تجویز شود. البته قبل از این نمونه برداری مجدد شما باید از لحاظ سیستمیک و همین طور عوامل موضعی در دهان و دندان ها که می توانند باعث بروز این ضایعات شوند، بررسی شوید.

 • تصویر کاربر خاتون یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد.چد وقتي هست سقف دهانم يه چيزي مثل جوش زده واز بين نرفته احساس ميكنم تو اين مدت يك مقدار هم بزرگ شده لطفا راهنمايي كنيد با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   وضعیت شما باید بررسی شود . اگر در سقف دهان و پای ریشه ها این حالت برای شما باشد احتمال دارد که دندان ها نیاز به عصب کشی داشته باشند ولی در صورتی که جوش تکی باشد باید توسط متخصص بیماری های دهان که در مطب ما حضور دارند ویزیت شوید و ایشان علت را بررسی کنند .

 • تصویر کاربر احسان یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید یه چند وقتیه که فک سمت چپم درد میکنه باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   باید از فک خود عکس تهیه کنید و به همراه آن به متخصص فک و صورت و یا به دندانپزشک خودتان مراجعه کنید تا وضعیت فک شما بررسی شود .

 • تصویر کاربر نادیا یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض خسته نباشید .من متاسفانه خیلی از دندونپزشکی میترسم بخاطر اولین تجربه تلخ کشیدن دندونم..حالا بعداز چندین سال دوسه تا از دندونام به ریشه رسیدن و هنوزم جرات رفتن به دوندنپزشکی رو ندارم...اما مشکل اصلی چندشب پیش دندون اخر سمت راست فک پایین درد گرفت و صبحش فکم ورم کرد و با خوردن داروی سفلاکسین گویا بدتر شد و تورمش بیشتر شد و نمیتونم دهنمو باز کنم خوردن غذا برام سخت شده. میخام بدونم امکان داره مربوط به گوش یا حلقم باشه .
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   احتمالا شما دچار التهاب اطراف لثه شده اید و باید دوره آنتی بیوتیک خود را مصرف کنید تا این دوره تمام شود . در مورد ترس شما از دندانپزشکی ما در مطب از سیستم جدید تحت عنوان سیستم خواب کردن استفاده میکنیم . یعنی با یک متخصص بیهوشی همکاری میکنیم و شما را چند ساعت بی حس میکنیم تا در طی مدت جراحی و انجام کار با دندان شما حسی نداشت هباشید و این روش برای افرادی که ترس دارند بسیار جواب میدهد و به آنها حس بهتری هم میدهد .

 • تصویر کاربر بهاره یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.بعد از پر کردن دندانهای بالایی پس از 1 روز درد شدید گوش و کیپ شدن گوش و وزوز کردن گوش دارم.آیا ربطی به دندان دارد؟
  با توجه به اینکه دکتر گفت عفونت گوش ندارم و کمی التهاب دارم.در ضمن دندان عقل هم ندارم و کشیده ام تمامش را.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   قاعدتا ارتباطی ندارد . ممکن است به علت اینکه فک شما مدتی باز بوده شما اذیت شده باشید .

 • تصویر کاربر مینا یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام دختر من در سن9 ماهگی شروع به دندان درآوردن کرد و در طی تقریبا 40 روز 4 دندان جلوی بالا و 2 دندان جلوی پایین بیرون آمدند و لی تا الان که 16 ماهه است دندان دیگری درنیاورده آیا نیاز به پیگیری دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   فعلا موردی ندارد شما میتوانید تا دو سالگی هم صبر کنید در صورتی که در این مدت دندان درنیامد میتوانید به متخصص کودکان مراجعه کنید . البته متخصص کودکان ما نیز در مطب هستند و میتوانید با وقت قبلی به ایشان مراجعه و وضعیت دندان فرزند شما را بررسی کنند .

    

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
دکتر پیام حیاتی