تغییر رنگ دندان به چه علتی است ؟ | عمومی | دکتر پیام حیاتی-دندانپزشک
آدرس: آیت الله کاشانی خیابان اعتمادیان برج شیری طبقه اول واحد 4

تغییر رنگ دندان به چه علتی است ؟

تاریخ: ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۷
توسط: دکتر پیام حیاتی
تغییر رنگ دندان چگونه است ؟

یکی از مهم‌ترین دلایل تغییر رنگ دندان پوسیدگی است. پوسیدگی، فرآیندی است که در طی آن بر اثر متابولیسم میکروب‌ها روی برخی مواد قندی، اسید‌هایی تولید می‌شود که املاح معدنی و سپس بافت آلی نسج دندان را تخریب می‌کند و نسج طبیعی و سخت دندان به بافتی نرم و ضعیف تبدیل می‌شود به‌طوری که ممکن است با یک فشار اندک و جویدن معمول، دندان شکسته و در آن حفره ایجاد شود.

این فرآیند اغلب به تدریج اتفاق می‌افتد و زمان‌بر است. از آنجا که مواد رنگی همواره در محیط دهان وجود دارند، (فعالیت میکروب‌های رنگ‌زا و خوردن مواد رنگی مثل چای، نوشابه، میوه‌ها و….) مولکول‌های آنها در این نسج نرم نفوذ می‌کنند و باعث تغییر رنگ دندان می‌شوند. در موارد نادر، به خصوص در سنین کودکی و نوجوانی، گاهی سرعت پیشرفت پوسیدگی به حدی است که زمان کافی برای رسوب مواد رنگی وجود ندارد و رنگ پوسیدگی با دندان تفاوتی نخواهد داشت بنابراین بهترین روش تشخیص پوسیدگی، تشخیص تغییر قوام دندان با معاینه کلینیکی و رادیوگرافی به‌وسیله دندان‌پزشک است.

علل تغییر رنگ دندان چیست ؟

هر تغییر رنگی در دندان نشان‌دهنده وجود پوسیدگی نیست و عوامل مختلفی می‌توانند باعث تغییر رنگ دندان‌ها شوند. بسیاری از این عوامل که باعث رسوب رنگ روی دندان می‌شوند، با سایش و تمیز کردن سطحی کنده خواهند شد. به این تغییر رنگ‌ها، «تغییر رنگ‌های خارجی» می‌گویند. عوامل دیگر که در نسج دندان نفوذ می‌کنند و با سایش و تمیز کردن سطحی برطرف نمی‌شوند، «تغییر رنگ‌های داخلی» نامیده ‌می‌شوند.

۱- عوامل تغییر رنگ‌های خارجی

• مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی مانند چای، قهوه، کاکائو و نوشابه‌های رنگی که می‌توانند تغییر رنگ‌های منتشر زرد، قهوه‌ای و حتی نارنجی ایجاد کنند.

• مواد غذایی با رنگ‌های سنگین مانند میوه‌های پررنگ مانند آلبالو،شاتوت، انار و… یا مصرف زیاد سس سویا.

• دخانیات و تنباکو و بهداشت ضعیف تغییر رنگ‌های قهوه‌ای روشن تا سیاه ایجاد می‌کند و هرچه بهداشت ضعیف‌تر باشد، رسوب مواد رنگی بیشتر است.

• تغییر رنگ در اثر بهداشت ضعیف به‌دلیل فعالیت میکروب‌های رنگ‌زا و رسوب مواد رنگی موجود در غذا‌ها روی پلاک دندانی

• مصرف قطره آهن در بچه‌ها و دهانشویه کلرهگزیدین

جویدن آدامس و تاثیر آن در دندان حتما بخوانید : جویدن آدامس و تاثیر آن در درد دندان

۲- عوامل تغییر رنگ‌های داخلی

فلوراید: این عنصر اگر در دوران تشکیل دندان‌ها به حد کافی مصرف شود، می‌تواند بسیار مفید باشد و باعث افزایش مقاومت دندان‌ها به پوسیدگی شود، ولی اگر میزان مصرف آن بیش از حد شود (مانند مناطقی که فلوراید آب آنها از حد مجاز بالا‌تر است)، اصطلاحا در دندان ایجاد فلوروزیس می‌کند که به شکل تغییر رنگ‌های سفید گچی تا قهوه‌ای دیده می‌شود.

• دارو‌هایی مانند تتراسیکلین و هم‌خانواده‌های آن: در دوران کودکی باعث تغییر رنگ‌های نارنجی تا خاکستری در دندان‌های دایم خواهد شد.

• برخی بیماری‌های ژنتیک

• افزایش سن: یکی دیگر از عوامل تغییر رنگ دندان‌هاست یکی به‌دلیل افزایش ضخامت عاج و دوم به‌دلیل به‌وجود آمدن ترک‌های ریز در سطح دندان و نفوذ رنگ‌های خوراکی به داخل این ترک‌ها

• ضربه به دندان: اگر منجر به مرگ پالپ آن شود، به مرور باعث تغییر رنگ از زرد به قهوه‌ای خواهد شد.

ترمیم‌های قدیمی: به خصوص انواع فلزی به‌دلیل نفوذ املاح فلزی به داخل نسج دندان می‌توانند تغییر رنگ‌هایی در بافت دندان در مجاور ترمیم قدیمی ایجاد کنند که گاهی با پوسیدگی اشتباه می‌شود.

یکی از مهم‌ترین دلایل تغییر رنگ دندان پوسیدگی است.

رنگ ها و نشانه ها

کمی حوصله کنید و در آینه به طور دقیق دندان های خود را نگاه کنید. دندان های هر فرد می تواند نشانگر سلامت کلی بدن باشد. اگر دندان های شما سفید نیست، نگران نباشید. رنگ های مختلف دندان ها و علت ایجاد هر کدام را با هم بررسی میکنیم البته این نکته را فراموش نکنید که این دسته بندی ها کلی است و بهترین راه برای شما مراجعه به دندانپزشک و پیدا کردن علت واقعی تغییر رنگ دندان و درمان آن است .:

۱- قهوه ای

این رنگ نشانگر مصرف نوشیدنی هایی مانند قهوه، چای و نوشابه گازدار است. استعمال دخانیات نیز لکه های قهوه ای روی دندان ایجاد می کند. اگر سطح دندان قهوه ای باشد، نشان می دهد دندان ها هنگام رشد در معرض فلوراید بیش از حد قرار گرفته اند، یا این که نشانگر نوعی بیماری ارثی و حساسیت غذایی است که التهاب روده ای، اسهال، سوء تغذیه و کاهش وزن ایجاد می کند.

۲- سبز

افرادی که دچار بیماری کم خونی داسی (کم خونی ناشی از وجود گلبول های قرمز داسی شکل) هستند، بعضی اوقات دندان هایی به رنگ زرد و سبز دارند. رنگ سبز می تواند نشانگر وجود باکتری نیز باشد.

۳- خاکستری

دندان های خاکستری نشانگر عفونت و آسیب قبلی دندان است. مصرف برخی آنتی بیوتیک ها مانند تتراسایکلین قبل از رشد کامل دندان و یا قرار گرفتن در معرض تماس فلزاتی مانند آهن و یا منگنز می تواند عامل ایجاد این رنگ نیز باشد.

۴- زرد

این نوع رنگ دندان نشانه بیماری کم خونی داسی است و گاهی نیز نتیجه مصرف مواد لکه زا مانند چای، قهوه، نوشابه، غذاهای اسیدی و استعمال دخانیات می باشد. دندان های آسیب دیده و کمبود برخی از مواد مغذی نیز باعث تغییر رنگ دندان می شود. تماس با اسید معده در اثر بالاآوردن بیش از حد هم باعث زردشدن دندان می شود.

آب نمک حتما بخوانید : آب نمک برای دندان مفید است ؟

روند درمانی سفید کردن دندانها چگونه است؟

در صورتیکه شما تمایل به سفید کردن دندانهایتان داشته باشید در جلسه اول سلامتی لثه ها و دندانهایتان توسط دندانپزشک بررسی خواهد شد. در صورت وجود هرگونه پوسیدگی و یا مشکلاتی از قبیل تحلیل لثه که می تواند با روند درمان سفید کردن تداخل داشته باشد و باعث ایجاد عوارض جانبی از قبیل درد و یا حساسیت حین درمان شود ابتدا بایستی این مشکلات برطرف شوند. پس از حصول اطمینان از سلامت دندانها و بافتهای لثه ای، در اولین قدم که بسیار حایز اهمیت می باشد علت تغییررنگ دندانهای شما بررسی خواهد شد. تشخیص صحیح باعث تضمین موفقیت نتیجه درمان و دوام و ماندگاری طولانی مدت آن می باشد. لذا انتخاب دندانپزشک مناسب و ترجیحاً متخصص ترمیمی و زیبایی بسیار کمک کننده خواهد بود. پس از تعیین علت، روند درمانی مناسب برای دندانهای شما انتخاب و اجرا خواهد شد.

چه روش هایی برای سفید کردن دندان ها وجود دارد؟

روش سفید کردن دندان ها، بسته به علت تغییر رنگ آنها مختلف هستند و می توانند شامل موارد زیر باشند:
۱- یادگیری روش صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از یک دندانپزشک
۲- پرهیز از مصرف موادغذایی و نوشیدنی هایی که باعث تغییر رنگ و لکه دار شدن دندان ها می شوند.
۳- باندینگ دندان (پیوند دندان)
۴- روکش کردن دندان
۵- استفاده از مواد سفیدکننده دندان با تجویز دندانپزشک
۶- استفاده از روش های سفیدکردن دندان در دندانپزشکی
۷- استفاده از مواد سفیدکننده دندان که نیاز به نسخه دندانپزشک ندارند.

چطور از تغییر رنگ دندان ها جلوگیری کنیم؟

با ایجاد چند تغییر ساده در شیوه زندگی تان می توانید از بدرنگی دندان ها جلوگیری کنید به عنوان مثال اگر خیلی قهوه می نوشید یا سیگار می کشید، مقدار آن را خیلی کم و یا حتی قطع کنید. همچنین به طور منظم مسواک بزنید و نخ دندان بکشید تا دندان هایتان تمیز بماند و هر شش ماه یکبار به بهداشت کار دهان و دندان مراجعه کنید تا دندان هایتان را تمیز کند.
اگر دندان های شما بدون هیچ دلیل مشخصی تغییر رنگ داده اند و همچنین علائم دیگری نیز ظاهر شده اند به یک دندانپزشک مراجعه کنید تا علت آن را تشخیص دهد و درمان مناسب را توصیه کند.

دوام درمانهای سفید کردن چقدر است؟

میزان پاسخ به درمان و نیز میزان سفیدتر شدن دندانها از یک فرد به فرد دیگر متفاوت است و بستگی به جنس و ساختار دندان، علت تغییر رنگ و پاسخ دندان موردنظر به داروهای سفیدکننده مورد استفاده دارد. در صورتکه بیماران دستورات دندانپزشک مبنی بر رعایت برخی نکات را رعایت کنند، برای همیشه دندانهایی سفیدتر از زمان قبل از شروع درمان خواهند داشت. نتایج درمان در بیمارانی که دخانیات استعمال نمی کنند، قهوه، چای، مشروبات بیش از حد اعتدال مصرف نمی کنند و بهداشت دهان و دندان را بطور مرتب و ایده آل رعایت می کنند برای حدود سه تا پنج سال حفظ می شود.

همچنین لازم است جهت حفظ بهتر نتایج به صورت دوره ای هر شش ماه تا یکسال جهت ویزیت مجدد و در صورت نیاز پاکیزه سازی سطحی مراجعه نمایید. یک دندانپزشک متبحر میتواند با تلفیق استراتژی مختلف سفید کردن نتایجی ایده آل را تا حد ۱۰ سال یا بیشتر حفظ کند.

تماس با دکتر

دکتر پیام حیاتی دندان پزشک و متخصص در اصلاح لبخند و زیبایی دندان

دکتر پیام حیاتی دکتر دندانپزشک عمومی از دکتر بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر آیلین یکشنبه ۲۴ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  استخوان سازی تحت کشش (distraction osteogenesis) چیست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۲۴ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   با دریافت این نکته که اگر استخوان در معرض کشش قرار گیرد شروع ساخت و ساز مینماید ، محققان با قرار دادن یک دستگاه باز شونده در استخوان آن را به شکل واقعی تحت کشش قرار می دهند تا در طول چند هفته در بعد افقی و یا عمودی رشد نماید . برای این کار ، برشی در استخوان ایجاد میشود تا استخوان به دو قطعه تقسیم شود . دستگاه دیستراکتور را بر روی دو قطعه استخوان با پیچ ثابت میکنند و سپس لثه بر روی آن بخیه میشود . دهانه این دستگاه که در محیط دهان باز می ماند دارای پیچی است که خود بیمار میتواند هر روز آن را چرخانده و باز کند . با باز شدن دیستراکتور دو قطعه استخوان از هم فاصله می گیرند و در مدت چند ماه ، استخوان جدید بین قطعه های استخوان جداشده ساخته میشود . دستگاه های دیستراکتور جدید می توانند استخوان را در هر سه بعد بازسازی نمایند . این استخوان جدید کاملا طبیعی بوده و در این روش نیازی به کاربرد مواد پیوندی وجود ندارد . البته عمده کاربرد این دستگاه ها در بازسازی استخوان در بعد عمودی است که روش های معمول بازسازی با مواد پیوندی کارایی کمتری دارند .
 • تصویر کاربر هوتن چهارشنبه ۱۳ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  پس از جراحی کشیدن دندان چه نکاتی را باید رعایت نمود ؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی چهارشنبه ۱۳ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   پس از این جراحی برگه ای با عنوان دستورات پس از عمل در اختیارتان قرار میگیرد که نمونه ای از آن در اینجا آورده شده است :
   1- از شستشوی مکرر دهان در روز جراحی خودداری فرمایید .
   2- از روز دوم دهان خود را با محلول سرم فیزیولوژی یا آب نمک یا محلول ضد عفونی تجویز شده بعد از هر غذا و در ساعت بیداری هر سه ساعت غرغره کنید .
   3- نشست خونی بعد از جراحی دهان به مدت چندین ساعت طبیعی است . در صورت بروز خونریزی گاز استریل بر روی ناحیه جراحی شده قرار داده و با دندان های مقابل روی آن به مدت 20-10 دقیقه فشار ممتد ورد آورید . در صورت ادامه خونریزی این عمل را تکرار نمایید . از تعویض گاز با فواصل کوتاهتر از 15 دقیقه خودداری نمایید .
   4- بعد از بیرون آوردن دندان گاهی لخته از حفره دندان کشیده شده جدا میگردد که اصطلاحا (حفره خشک) نامیده میشود . این امر چند روز بعد از جراحی موجب تشدید درد میشود که در این صورت با دندانپزشک خود تماس بگیرید .
   5- بعد از انجام جراحی ، روی زخم در داخل دهان را پوسته خاکستری رنگی میپوشاند و دهان تا چند روز بدمزه و نفس اندکی بوی نامطبوع دارد . این حالات طبیعی هستند و نشانه وجود عفونت نیستند .
   6- روز اول از رژیم غذایی مایع یا نرم استفاده فرمایید و از روزهای بعد میتوانید در صورت عدم ناراحتی از غذاهای معمولی استفاده فرمایید . صرف غذای کافی بعد از جراحی ضروری است و در التیام و بهبودی شما تاثیر بسزایی دارد . توجه کنید از فشار مستقیم لقمه غذایی روی ناحیه بخیه تا یک هفته پرهیز کنید .
   7- تورم و درد بعد از جراحی قابل انتظار است . کاربرد کیسه یخ بر روی صورت بلافاصله پس از جراحی و ادامه آن تا شش ساعت یعد در کاهش تورم موثر خواهد بود .
   8- حداکثر تورم پس از جراحی 24 تا 48 ساعت بعد از جراحی است و سپس بتدریج کاهش و طی حدود یک هفته تا ده روز از بین میرود .
   9- از کشیدن سیگار و پیپ و مصرف نی برای نوشیدن مایعات تا روز بعد خودداری شود .
   10- قرار دادن دو بالش زیر سر در زمان خواب توصیه میشود .
   11- مس.اک کردن دندان ها از فردای روز جراحی بدون اشکال است . فقط دقت کنید تا یک هفته پس از جراحی از مسواک زدن مستقیم روی بخیه ها خودداری شود ولی پس از یک هفته مسواک کردن روی بخیه بلامانع است .
 • تصویر کاربر احمدرضا شنبه ۹ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  در صورت از دست دادن یکی از دندان ها چه مشکلاتی رخ میدهد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی شنبه ۹ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   بدنبال کشیدن یکی از دندان ها و جایگزین نکردن آن علاوه بر مشکلاتی که برای جویدن و احتمال زیبایی پیش خواهد آمد ، تعادل مابین دندان های باقی مانده به هم میخورد و دندان به گونه ای جا به جا خواهند شد تا جای دندان از دست رفته را پر نمایند . بدین صورت که دندان های جلو به عقب ، دندان های عقب به جلو و بالایی ها به پایین و دندان های پایین به سمت بالا جا به جا می گردند . این تغییر تدریجی موقعیت دندان ها موجب بر هم خوردن جفت گیری دندان ها ، گیر غذایی در محل و احتمالا ایجاد مشکلات لثه و مفصل گیچجگاهی میگردد . بنابراین توصیه ما به شما جایگزین کردن هر چه سریع تر دندان های از دست رفته است .
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
دکتر پیام حیاتی