آدرس: آیت الله کاشانی خیابان اعتمادیان برج شیری طبقه اول واحد 4

استرس دندانپزشکی را فراموش کنید

تاریخ: ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
توسط: دکتر پیام حیاتی
استرس و ترس از دندانپزشکی در بین عموم امر شایعی است . بسیاری از افراد از مراجعه به دندانپزشکی به دلایل مختلف واهمه دارند. استرس باعث می‌شود که همه ساله عده زیادی از مراجعه به دندانپزشک اجتناب کنند. همین عدم مراجعه تبعات منفی زیادی برای سلامت دهان و دندان آن‌ها در بردارد و مشکلات سلامتی آن‌ها را بیشتر می‌کند.

استرس دندانپزشکی را پشت سر بگذارید

ترس از دندانپزشکی و اضطراب به دلایل بسیار مختلفی در افراد ایجاد می شود. بر اساس بررسی های محققین چندین دلیل متداول برای این امر ذکر شده است:

۱- درد

در یک بررسی در افرادی که ۱۲ ماه است به دندانپزشک مراجعه نکرده اند، ۶% آنها دلیل اصلی عدم مراجعه خود را ترس عنوان کرده اند. ترس از درد بیشتر در بزرگسالان ۲۴ ساله و بالاتر متداول است. این بدین علت است که نخستین مراجعات آنها به دندانپزشکی بدلیل عدم پیشرفت در درمانهای بدون درد در گذشته با درد همراه بوده است.

۲- احساس درماندگی و فقدان کنترل

بسیاری از افراد در شرایطی احساس ترس می کنند که کنترلی بر آن شرایط ندارند . زمانیکه این دسته افراد روی یونیت دندانپزشکی نشسته اند،  ممکن است چنین احساس کنند که نمی توانند ببینند چه چیزی در حال رخ دادن است یا نمی توانند پیش بینی کنند چه آسیبی به آنها می رسد. این امر در مورد افرادی معمول است که در زمان اضطراب احساس درماندگی می کنند.

۳- خجالت

دهان بخش جدا ناپذیری از بدن است. افراد ممکن است از اینکه فردی بیگانه داخل دهان آنها را نگاه کند احساس خجالت کنند. درمانهای دندانپزشکی نیز نیاز به نزدیکی فیزیکی به دهان فرد دارد. طی یک درمان دندانپزشکی، صورت دندانپزشک ممکن است تنها چند اینچ دورتر از شما باشد. این امر ممکن است در فرد ایجاد احساس اضطراب و یا ناراحتی نماید.

۴- تجربه منفی در گذشته

هر فردی که در درمان قبلی خود درد یا ناراحتی داشته باشد احتمال اینکه در ویزیت بعدی مضطرب باشد بیشتر است.

۵- خشکی دهان و استرس:

استرس باعث ایجاد خشکی دهان می‌شود خشکی دهان و نبود بزاق با میزان کافی و قوام مناسب می‌تواند منجر به پوسیدگی و ایجاد مشکلات دهانی و دندانی شود. چون بزاق در ترکیبات خود حاوی مواد ضد میکروبی و ضد پوسیدگی است و با عمل شست‌وشوی خود هم می‌تواند شیوع پوسیدگی را کاهش دهد به علاوه در شرایط پر استرس ممکن است نیاز به مصرف برخی داروهای کاهش‌دهنده تپش قلب یا داروهای آرامبخش باشد. خود این داروها می‌توانند روی ترشح بزاق تأثیر کاهشی داشته باشند و پوسیدگی را افزایش دهند.

جالب است بدانید : بوی بد دهان و ۱۰ عامل موثر در آن

۶- استرس و سایش دندان‌ها:

انواع سایش دندان (براکسیزم و کلینچینگ) اغلب در اثر عامل استرس اتفاق می‌افتد. البته عوامل متعدد دیگر (مانند انگل‌های گوارشی) هم می‌توانند عامل شیوع این موارد باشند. سایش دندانی اغلب در خواب می‌افتد و بیشتر افراد مبتلا در مورد دلیل سایش دندان‌های خود آگاهی ندارند و حتی گاهی علیرغم بروز سردردها، درد مفصل فک و به دنبال همه این موارد درد احتمالی دندان‌ها، متوجه دلیل ساییده شدن دندان‌های خود نمی‌شوند درحالی‌که تنش های روحی مهم‌ترین علت سایش دندان‌ها چه در طول روز و چه در جریان خواب افراد است.

تا چه حد استرس دارید

محدوده مشخصی برای مجزا کردن اضطراب نرمال از فوبیا وجود ندارد. هر فردی ترسها و دغدغه های خود را به روشهای متفاوتی نشان می دهد. هرچند، دندانپزشکی ترس ندارد اما اگر از دندانپزشکی میترسید، ممکن است برای غلبه بر ترسهایتان به کمک نیاز داشته باشید.

برخی از علائم ترس از دندانپزشکی عبارتند از:

۱- ممکن است شب قبل از ویزیت نتوانید راحت بخوابید
۲- زمانیکه در اتاق ویزیت هستید احساس کنید عصبی تر می شوید
۳- زمانیکه به دندانپزشکی فکر می کنید گریه تان می گیرد. تصاویر دندانپزشکی و یا روپوش سفید دندانپزشکان در شما ایجاد اضطراب می کند
۴- فکر کردن به دندانپزشکی باعث می شود از نظر فیزیکی احساس بیماری کنید
۵-در طول پروسه دندانپزشکی زمانیکه در دهانتان ابزار دندانپزشکی قرار داده می شود احساس می کنید به سختی نفس می کشید

اگر مسائل شرح داده شده را تجربه کرده اید، بهتر است در مورد احساسات خود با دندانپزشکتان صحبت نمایید. او به شما کمک خواهد نمود بر این ترسها غلبه کنید. همچنین ممکن است نیاز باشد شما را به یک روانپزشک ارجاع دهد.

با استرس خود خداحافظی کنید :

با پيشرفت های شگرفي که در حوزه علم دندانپزشکی انجام شده، پروسه تشخيص و درمان دندانپزشکی دستخوش تغييراتی شده است. امروزه با تکنيک های نوين و دانش روز دندانپزشکی، تشخيص دقيقتری صورت مي گيرد و پروسه درمان نيز نسبت به گذشته براي بيماران راحتي بيشتری به همراه دارد. برای آنکه از اضطراب خود نسبت به مراجعه به دندانپزشکی بکاهيد به نکات و توصيه های زير توجه کنيد:

۱) با ترستان مقابله کنید:

احتمالا موثرترین راهکار برای غلبه بر ترس از دندان‌پزشکی این است که با آن مقابله کنیم. پیشرفت تکنولوژی و روزآمد شدن علم دندان‌پزشکی باعث شده تا مراحل درمان یک دندان بسیار راحت‌تر از سال‌های گذشته باشد. پس خاطرات گذشته و ذهنیات قبلی خود را دور بریزید و با ترس خودتان مقابله کنید.

 استرس باعث می‌شود که همه ساله عده زیادی از مراجعه به دندانپزشک اجتناب کنند.

بدون شک دندان‌پزشکی به آن اندازه که می‌پندارید، مهیب و وحشت‌آور نیست.

۲) به علاج واقعه پیش از وقوع بیندیشید:

به طور منظم برای چکاپ به دندان‌پزشک مراجعه کنید. این کار به شما کمک می‌کند رابطه خوبی با دندان‌پزشک برقرار ‌کنید، با مواد و تجهیزات دندان‌پزشکی و اقدامات معمول در مطب آشنا ‌شوید، امکان تشخیص زودرس مشکلات دندانی برای شما فراهم و نیاز به اعمال دندانی گسترده‌تر برطرف ‌شود.

۳) دندان‌پزشک خودتان را انتخاب کنید:

انتخاب یک محیط درمانی آرام و دور از هیاهو و دندان‌پزشکی که با آرامش و بدون شتاب کار درمانی را انجام می‌دهد، به شما برای غلبه بر ترستان کمک می‌کند. رفتار گرم و دوستانه‌ کادر درمانی آرامش را در وجودتان تقویت خواهد کرد.

۴) به دندان‌پزشکتان بگویید می‌ترسید:

در مورد ترس‌هایتان با دندان‌پزشک صحبت کنید. راهکارهای زیادی برای کاستن از استرس در دندان‌پزشکی وجود دارد که دندان‌پزشک می‌تواند آنها را به کار ببندد یا شما را برای انجام آنها راهنمایی کند. انتخاب نوع ماده بی‌حسی، دارودرمانی پیش از شروع کار، توضیح مراحل درمان و معرفی وسایل دندان‌پزشکی نمونه‌هایی از این موارد هستند.

۵) زمان مناسبی برای درمان انتخاب کنید:

اگر امکان دارد، ساعت و روز مناسبی را برای کار دندان‌پزشکی خود در نظر بگیرید تا تحت فشار نباشید. مثلا صبح‌ها یا روزهای پنجشنبه. در صورت امکان قرار دندان‌پزشکی را در اول روز بگذارید و شب قبل به اندازه کافی بخوابید.

۶) از کارهای ساده شروع کنید:

اگر در شرایط اورژانس و همراه با درد به دندان‌پزشک مراجعه نکرده‌اید، می‌توانید درمان دندان‌هایتان را از کارهای ساده‌تر و کم‌استرس‌تر شروع کنید تا تحمل شما برای پذیرش درمان‌ها به تدریج افزایش یابد.

جالب است بدانید : همه چیز درباره جرم گیری دندان

۷) حواستان را از محیط پرت کنید:

شما می‌توانید با تصور کردن صحنه‌های خوشایند و آرام‌بخش ذهنتان را از آنچه در دهانتان رخ می‌دهد، جدا کنید. به مکانی فکر کنید که خاطراتی خوش از آن دارید و خودتان را تصور کنید که به آنجا رفته‌اید، بر جزییات حسی تمرکز کنید. برای مثال گرمای شن، صدای ملایم آبی که به ساحل برخورد می‌کند، آبی درخشان آسمان، یا نوازش باد روی صورتتان. خودتان را رها کنید تا تصوراتی که خلق کرده‌اید شما را با خود ببرد. هنگامی که آن مکان خوشایند را به خیال درمی‌آورید آهسته و عمیق نفس بکشید. شنیدن صدای موسیقی آرامش‌بخش می‌تواند به شما در جدا شدن از محیط کمک کند. می‌توانید از پیش تدارک یک هدفون و یک پخش‌کننده موسیقی را برای خودتان ببینید تا هنگام کار دندان‌پزشک صدای مته دندان‌پزشکی شما را آزار ندهد.

۸) بخواهید کسی شما را همراهی کند:

گاهی حضور یک نفر از اعضای خانواده یا دوستان در مطب دندان‌پزشکی می‌تواند به آرامش بیشتر شما کمک کند. به‌خصوص اگر برای کارهای سنگین و پیچیده مانند جراحی دندان‌ عقل یا عصب‌کشی به دندان‌پزشکی می‌روید.

جالب است بدانید : عصب کشی ترسناک نیست

۹) خواب و خوراکتان را تنظیم کنید:

سعی کنید شب پیش از مراجعه به دندان‌پزشکی خواب خوب و راحتی داشته باشید. خوردن غذای سبک با پروتئین بالا اثر آرام‌کننده‌ای بر شما خواهد داشت. پیش از کار دندان‌پزشکی از خوردن نوشیدنی‌های حاوی کافئین بپرهیزید زیرا ممکن است باعث تحریک‌پذیری و عصبی شدن شما شوند. هرگز با شکم خالی به دندان‌پزشکی نروید تا کاهش قند خون باعث غش کردن شما پس از تزریق آمپول بی‌حسی نشود.

۱۰) با نظارت دندان‌پزشک دارودرمانی کنید:

اگر استرس زیادی دارید، از دندان‌پزشکتان بخواهید برای شما داروی آرام‌بخش تجویز کند.

تماس با دکتر

دکتر پیام حیاتی دندان پزشک و متخصص کاشت ایمپلنت و جراحی لثه

 

 

دکتر پیام حیاتی دکتر دندانپزشک عمومی از دکتر بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امير سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  من از ساعت حدود ٤ صبح گوشم به درد امدش كم كم دندون درد هم شودم يعني فك پايينم سمت راست درد ميكنه احساس سر درد هم دارم احساس ميكنم يك چيزي تو گوشم باد ميشه و بزرگ شده
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 4 روز پیش)

   سلام وقتتون بخیر

   شما میتوانید یک عکس OPG از دندان ها تهیه و با آن به دکتر مراجعه کنید اگر دندان ها موردی نداشته باشند و احتیاج به عصب کشی هم نباشد باید به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید .

 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام.دکترمن حدودیکساله که سمت چپ گلوم یه برجستگی داره.تازگیهاسونوکردم وجواب این بود:لنف نودهیپواکوییک باهیلارطبیعی به ابعاد۱۶×۸میلی متردرساب مندیبولارچپ.۲۵سالمه وجنس دندانهام بده وفقط شایدچهارتاسالمن بقیه پوسیدگی دارن وحدود۶سال پیش سطحی پرشدن.دندان های عقلمم بعلت پوسیدگی کشیدم بجزیکی درفک پایین سمت چپ که پوسیده ام هست.آیاممکنه این لنف نودوبرجستگی که یکساله متوجهش شدم بخاطردندانهام باشه؟دندان دردندارم.
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 4 روز پیش)

   سلام وقتتون بخیر

   بله احتمال این مورد وجود دارد . در اکثر افرادی که عفونت ، درد . التهابات اولیه ، پوسیدگی دندان را جدی نمیگیرند و این عفونت و مشکلات طولانی به عصب میرسد و هیچ یک از موارد را درمان نمیکنند باعث بروز این مشکلات میشود و میتواند لنف نودها رو بزرگ کنند . کلا لنف نودهای جایی هستند که بدن با میکروبهایی که وارد بدن میشوند تداخل میکند و سعی میکند آنها را از بین ببرد  برای همین بزرگتر میشوند باید اکثر مواردی که میتوانند التهاب را کاهش دهند را حذف کند تا بتواند اینها را کنترل کند .

 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من برای چکاپ عکس opgگرفتم و متوجه یک سوزن در ریشه دندانی شدم که توسط پزشک عصب کشی شد. درد ندارد و چند سال از عصب کشی می گذرد. آیا باید پیگیری کنم یا این جزء عصب کشی دندان است. عکس به پیوست ارسال شد.
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 4 روز پیش)

   سلام وقتتون بخیر

   سوزنی که شما در عکس مشاهده میکنید در واقع پین داخل کانال است که برای بازسازی دندانهایی که عصب کشی میشود از آن استفاده میشود به این صورت که آن را درون دندان قرار داده تا گیر لازم برای مواد پرکردنی دندان را ایجاد کند و در صورت لزوم برای قراردادن قالب دندان هم از آن بعنوان پایه استفاده میشود .

   در نتیجه مشکلی وجود ندارد و در واقع این پین بخشی از طرح درمان شما بوده است .

    

 • تصویر کاربر مهسا سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  باسلام . بنده دندان شماره ی چهارم ۴ باید مجددا عصب کشی شود . نصف دندان با مواد پر شده است قبلا . یعنی دندان ضعیفی است . سوالم اینه که ایا پس از عصب کشی و ترمیم ؛ ایا میشه روکش کنم ؟؟؟؟امکانش هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 4 روز پیش)

   سلام وقتتون بخیر

   اصولا دندان هایی که دیواره های ضعیفی دارند و پرکردگی های وسیعی لازم دارند ، بعد از عصب کشی و پر کردن بهتر است و همچنین ترجیح داده میشود که از روکش برای آنها استفاده شود

 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام عصب کشی کردم برای روکش گزاشتن میشه برم پیش دندانسازبزارم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 4 روز پیش)

   سلام وقتتون بخیر

   این کار برای یک دندان و کوتاه مدت ممکن است مشکلی ایجاد نکند ولی در چند دندان و بلند مدت برای دندان ها مشکل ایجاد میکند و کار دندانسازها نیست و به تخصص دندانپزشک احتیاج است .

 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۱۶ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر حیاتی بزرگوار،بنده و همسرم خیلی آرزومندیم که تو شرق تهران هم مطب داشتید...واقعا از لحاظ اخلاق و حرفه نمره شما بیسته...
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی سه شنبه ۱۶ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام

   ممنون از لطف و بزرگواریتون . خوشحالم که باعث رضایت شما بودم

 • تصویر کاربر Amir سه شنبه ۱۶ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  هروقت تماس گرفتم يا دوستانم تماس گرفتند
  متاسفانه هيچكس جواب تلفن نميدهد
  وگرنه ما از كار شما بسيار راضى هستيم
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی سه شنبه ۱۶ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام وقتتون بخیر

   احتمالا برای خط ها مشکلی پیش اومده بود . ولی شما میتونید با شماره 44088115 و 44088226 و شماره موبایل 09365599989 در خدمتتون هستیم . بازم از به خاطر مشکل پیش اومده عذرخواهی میکنیم .  

 • تصویر کاربر کمند سه شنبه ۱۶ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر من دو روز پیش پیوند استخوان یکی از دندونای فک بالام رو انجام دادم صورتم ورم کرده و الان زیر چشمام رسیده و یه کم چشام داره بسته میشه کمپرس گرم هم استفاده کردم چی کار کنم از ورم دور چشمم کم بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی سه شنبه ۱۶ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام شما هر چه سریع تر باید به پزشکتون مراجعه کنید ولی معمولا در این موارد باید مراقبت ها به دقت انجام بشه مثل آنتی بیوتیک ها مرتب خورده بشه و در جهتی که جراحی صورت گرفته نخوابند تا تورم زیاد بشه ولی اینی که میگید تورم تا زیر چشم زده باید آنتی بیوتیک های قوی تری مورد استفاده قرار بدهند و حتما هم بررسی بشه که چرا اینطوری شده واینکه به نظر من کمپرس گرم باید از روز سوم استفاده بشه . روز اول سرما روز دوم هیچی و روز سوم گرما لازم است وگرنه باعث ایجاد التهاب میشه

    

 • تصویر کاربر مجید دوشنبه ۱۵ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید.ممنون از جوابتون بابت ایمپلنت ۴ عدد دندان پسرم.طبق فرمایشات شما میخواستم بدونم برند اوستم و دنتیوم حدودا هر عدد ایمپلنت چقدر هزینه دارد.۴ عدد مربوط به دندان ۵ بالا و پایین راست و چپ میباشد.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی دوشنبه ۱۵ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام وقتتون بخیر

   هر دو تای این برند در مطب ما برای هر واحد دندان حدود 2 و نیم میلیون تومان با روکش pfm می باشد .

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۵ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من یکی از دندان های جلوم از اول کج در آمده و الان هم کمی پوسیده از نظر ظاهری زشته و اعتماد به نفس من را پایین آورده به نظر شما ترمیم کنم و بعد روکش بگذارم تا ظاهرش درست شود یا بکشم و دندان ایمپلنت بگذارم؟ و عمر روکش چقدر هست؟
  پیشاپیش متشکر از جوابتان.
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی دوشنبه ۱۵ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام وقتتون بخیر

   این مورد خیلی بستگی به نوع بدفرمی داره ولی در کل هیچ وقت کشیدن دندان انتخاب نمیشود چون پایه کار همیشه بر حفظ دندان هست ولی درمانهای دیگه مثل ارتودنسی ، ترکیک و یا روکش در اولویت هستند . لطفا عکس دندان برای من ارسال کنید و بهتر از اون اگر میتونید تشریف بیارید مطب تا هم حضورا بررسی بشه و هم طرح درمان درست و مناسب رو به شما بگم . در ضمن هزینه ویزیت و مشاوره مطب ما رایگان است

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
دکتر پیام حیاتی