آدرس: آیت الله کاشانی خیابان اعتمادیان برج شیری طبقه اول واحد 4

استرس دندانپزشکی را فراموش کنید

تاریخ: ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
توسط: دکتر پیام حیاتی
استرس و ترس از دندانپزشکی در بین عموم امر شایعی است . بسیاری از افراد از مراجعه به دندانپزشکی به دلایل مختلف واهمه دارند. استرس باعث می‌شود که همه ساله عده زیادی از مراجعه به دندانپزشک اجتناب کنند. همین عدم مراجعه تبعات منفی زیادی برای سلامت دهان و دندان آن‌ها در بردارد و مشکلات سلامتی آن‌ها را بیشتر می‌کند.

استرس دندانپزشکی را پشت سر بگذارید

ترس از دندانپزشکی و اضطراب به دلایل بسیار مختلفی در افراد ایجاد می شود. بر اساس بررسی های محققین چندین دلیل متداول برای این امر ذکر شده است:

۱- درد

در یک بررسی در افرادی که ۱۲ ماه است به دندانپزشک مراجعه نکرده اند، ۶% آنها دلیل اصلی عدم مراجعه خود را ترس عنوان کرده اند. ترس از درد بیشتر در بزرگسالان ۲۴ ساله و بالاتر متداول است. این بدین علت است که نخستین مراجعات آنها به دندانپزشکی بدلیل عدم پیشرفت در درمانهای بدون درد در گذشته با درد همراه بوده است.

۲- احساس درماندگی و فقدان کنترل

بسیاری از افراد در شرایطی احساس ترس می کنند که کنترلی بر آن شرایط ندارند . زمانیکه این دسته افراد روی یونیت دندانپزشکی نشسته اند،  ممکن است چنین احساس کنند که نمی توانند ببینند چه چیزی در حال رخ دادن است یا نمی توانند پیش بینی کنند چه آسیبی به آنها می رسد. این امر در مورد افرادی معمول است که در زمان اضطراب احساس درماندگی می کنند.

۳- خجالت

دهان بخش جدا ناپذیری از بدن است. افراد ممکن است از اینکه فردی بیگانه داخل دهان آنها را نگاه کند احساس خجالت کنند. درمانهای دندانپزشکی نیز نیاز به نزدیکی فیزیکی به دهان فرد دارد. طی یک درمان دندانپزشکی، صورت دندانپزشک ممکن است تنها چند اینچ دورتر از شما باشد. این امر ممکن است در فرد ایجاد احساس اضطراب و یا ناراحتی نماید.

۴- تجربه منفی در گذشته

هر فردی که در درمان قبلی خود درد یا ناراحتی داشته باشد احتمال اینکه در ویزیت بعدی مضطرب باشد بیشتر است.

۵- خشکی دهان و استرس:

استرس باعث ایجاد خشکی دهان می‌شود خشکی دهان و نبود بزاق با میزان کافی و قوام مناسب می‌تواند منجر به پوسیدگی و ایجاد مشکلات دهانی و دندانی شود. چون بزاق در ترکیبات خود حاوی مواد ضد میکروبی و ضد پوسیدگی است و با عمل شست‌وشوی خود هم می‌تواند شیوع پوسیدگی را کاهش دهد به علاوه در شرایط پر استرس ممکن است نیاز به مصرف برخی داروهای کاهش‌دهنده تپش قلب یا داروهای آرامبخش باشد. خود این داروها می‌توانند روی ترشح بزاق تأثیر کاهشی داشته باشند و پوسیدگی را افزایش دهند.

جالب است بدانید : بوی بد دهان و ۱۰ عامل موثر در آن

۶- استرس و سایش دندان‌ها:

انواع سایش دندان (براکسیزم و کلینچینگ) اغلب در اثر عامل استرس اتفاق می‌افتد. البته عوامل متعدد دیگر (مانند انگل‌های گوارشی) هم می‌توانند عامل شیوع این موارد باشند. سایش دندانی اغلب در خواب می‌افتد و بیشتر افراد مبتلا در مورد دلیل سایش دندان‌های خود آگاهی ندارند و حتی گاهی علیرغم بروز سردردها، درد مفصل فک و به دنبال همه این موارد درد احتمالی دندان‌ها، متوجه دلیل ساییده شدن دندان‌های خود نمی‌شوند درحالی‌که تنش های روحی مهم‌ترین علت سایش دندان‌ها چه در طول روز و چه در جریان خواب افراد است.

تا چه حد استرس دارید

محدوده مشخصی برای مجزا کردن اضطراب نرمال از فوبیا وجود ندارد. هر فردی ترسها و دغدغه های خود را به روشهای متفاوتی نشان می دهد. هرچند، دندانپزشکی ترس ندارد اما اگر از دندانپزشکی میترسید، ممکن است برای غلبه بر ترسهایتان به کمک نیاز داشته باشید.

برخی از علائم ترس از دندانپزشکی عبارتند از:

۱- ممکن است شب قبل از ویزیت نتوانید راحت بخوابید
۲- زمانیکه در اتاق ویزیت هستید احساس کنید عصبی تر می شوید
۳- زمانیکه به دندانپزشکی فکر می کنید گریه تان می گیرد. تصاویر دندانپزشکی و یا روپوش سفید دندانپزشکان در شما ایجاد اضطراب می کند
۴- فکر کردن به دندانپزشکی باعث می شود از نظر فیزیکی احساس بیماری کنید
۵-در طول پروسه دندانپزشکی زمانیکه در دهانتان ابزار دندانپزشکی قرار داده می شود احساس می کنید به سختی نفس می کشید

اگر مسائل شرح داده شده را تجربه کرده اید، بهتر است در مورد احساسات خود با دندانپزشکتان صحبت نمایید. او به شما کمک خواهد نمود بر این ترسها غلبه کنید. همچنین ممکن است نیاز باشد شما را به یک روانپزشک ارجاع دهد.

با استرس خود خداحافظی کنید :

با پيشرفت های شگرفي که در حوزه علم دندانپزشکی انجام شده، پروسه تشخيص و درمان دندانپزشکی دستخوش تغييراتی شده است. امروزه با تکنيک های نوين و دانش روز دندانپزشکی، تشخيص دقيقتری صورت مي گيرد و پروسه درمان نيز نسبت به گذشته براي بيماران راحتي بيشتری به همراه دارد. برای آنکه از اضطراب خود نسبت به مراجعه به دندانپزشکی بکاهيد به نکات و توصيه های زير توجه کنيد:

۱) با ترستان مقابله کنید:

احتمالا موثرترین راهکار برای غلبه بر ترس از دندان‌پزشکی این است که با آن مقابله کنیم. پیشرفت تکنولوژی و روزآمد شدن علم دندان‌پزشکی باعث شده تا مراحل درمان یک دندان بسیار راحت‌تر از سال‌های گذشته باشد. پس خاطرات گذشته و ذهنیات قبلی خود را دور بریزید و با ترس خودتان مقابله کنید.

 استرس باعث می‌شود که همه ساله عده زیادی از مراجعه به دندانپزشک اجتناب کنند.

بدون شک دندان‌پزشکی به آن اندازه که می‌پندارید، مهیب و وحشت‌آور نیست.

۲) به علاج واقعه پیش از وقوع بیندیشید:

به طور منظم برای چکاپ به دندان‌پزشک مراجعه کنید. این کار به شما کمک می‌کند رابطه خوبی با دندان‌پزشک برقرار ‌کنید، با مواد و تجهیزات دندان‌پزشکی و اقدامات معمول در مطب آشنا ‌شوید، امکان تشخیص زودرس مشکلات دندانی برای شما فراهم و نیاز به اعمال دندانی گسترده‌تر برطرف ‌شود.

۳) دندان‌پزشک خودتان را انتخاب کنید:

انتخاب یک محیط درمانی آرام و دور از هیاهو و دندان‌پزشکی که با آرامش و بدون شتاب کار درمانی را انجام می‌دهد، به شما برای غلبه بر ترستان کمک می‌کند. رفتار گرم و دوستانه‌ کادر درمانی آرامش را در وجودتان تقویت خواهد کرد.

۴) به دندان‌پزشکتان بگویید می‌ترسید:

در مورد ترس‌هایتان با دندان‌پزشک صحبت کنید. راهکارهای زیادی برای کاستن از استرس در دندان‌پزشکی وجود دارد که دندان‌پزشک می‌تواند آنها را به کار ببندد یا شما را برای انجام آنها راهنمایی کند. انتخاب نوع ماده بی‌حسی، دارودرمانی پیش از شروع کار، توضیح مراحل درمان و معرفی وسایل دندان‌پزشکی نمونه‌هایی از این موارد هستند.

۵) زمان مناسبی برای درمان انتخاب کنید:

اگر امکان دارد، ساعت و روز مناسبی را برای کار دندان‌پزشکی خود در نظر بگیرید تا تحت فشار نباشید. مثلا صبح‌ها یا روزهای پنجشنبه. در صورت امکان قرار دندان‌پزشکی را در اول روز بگذارید و شب قبل به اندازه کافی بخوابید.

۶) از کارهای ساده شروع کنید:

اگر در شرایط اورژانس و همراه با درد به دندان‌پزشک مراجعه نکرده‌اید، می‌توانید درمان دندان‌هایتان را از کارهای ساده‌تر و کم‌استرس‌تر شروع کنید تا تحمل شما برای پذیرش درمان‌ها به تدریج افزایش یابد.

جالب است بدانید : همه چیز درباره جرم گیری دندان

۷) حواستان را از محیط پرت کنید:

شما می‌توانید با تصور کردن صحنه‌های خوشایند و آرام‌بخش ذهنتان را از آنچه در دهانتان رخ می‌دهد، جدا کنید. به مکانی فکر کنید که خاطراتی خوش از آن دارید و خودتان را تصور کنید که به آنجا رفته‌اید، بر جزییات حسی تمرکز کنید. برای مثال گرمای شن، صدای ملایم آبی که به ساحل برخورد می‌کند، آبی درخشان آسمان، یا نوازش باد روی صورتتان. خودتان را رها کنید تا تصوراتی که خلق کرده‌اید شما را با خود ببرد. هنگامی که آن مکان خوشایند را به خیال درمی‌آورید آهسته و عمیق نفس بکشید. شنیدن صدای موسیقی آرامش‌بخش می‌تواند به شما در جدا شدن از محیط کمک کند. می‌توانید از پیش تدارک یک هدفون و یک پخش‌کننده موسیقی را برای خودتان ببینید تا هنگام کار دندان‌پزشک صدای مته دندان‌پزشکی شما را آزار ندهد.

۸) بخواهید کسی شما را همراهی کند:

گاهی حضور یک نفر از اعضای خانواده یا دوستان در مطب دندان‌پزشکی می‌تواند به آرامش بیشتر شما کمک کند. به‌خصوص اگر برای کارهای سنگین و پیچیده مانند جراحی دندان‌ عقل یا عصب‌کشی به دندان‌پزشکی می‌روید.

جالب است بدانید : عصب کشی ترسناک نیست

۹) خواب و خوراکتان را تنظیم کنید:

سعی کنید شب پیش از مراجعه به دندان‌پزشکی خواب خوب و راحتی داشته باشید. خوردن غذای سبک با پروتئین بالا اثر آرام‌کننده‌ای بر شما خواهد داشت. پیش از کار دندان‌پزشکی از خوردن نوشیدنی‌های حاوی کافئین بپرهیزید زیرا ممکن است باعث تحریک‌پذیری و عصبی شدن شما شوند. هرگز با شکم خالی به دندان‌پزشکی نروید تا کاهش قند خون باعث غش کردن شما پس از تزریق آمپول بی‌حسی نشود.

۱۰) با نظارت دندان‌پزشک دارودرمانی کنید:

اگر استرس زیادی دارید، از دندان‌پزشکتان بخواهید برای شما داروی آرام‌بخش تجویز کند.

تماس با دکتر

دکتر پیام حیاتی دندان پزشک و متخصص کاشت ایمپلنت و جراحی لثه

 

 

دکتر پیام حیاتی دکتر دندانپزشک عمومی از دکتر بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ارام سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من شش ماه پیش دندان سومم و ایمپلنت کردم الان عفونت و تحلیل استخوان دارم.. که دندون دومم هم درگیر کرده نمیدونم چیکار کنم میخواستم بپرسم اگر ایمپلنتو نشه نگه داشت جایگزینی برای جای خالی دندان هست... خیلی ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 5 روز پیش)

   سلام وقت بخیر

   در صورتی عفونت ایمپلنت شدید باشد باید ایمپلنت کشیده شود . بعد از آن باید بررسی شود که دندان دوم را میشود حفظ کرد یا خیر . البته بعد از کشیدن ایمپلنت چند ماه فرصت داده میشود یا در همان موقع میتوان پیوند استخوان را انجام داد . بعد از این مرحله یک فرصت دو الی سه ماهه  داده میشود و در صورتی که پیوند موفقیت آمیز باشد مجددا ایمپلنت گذاشته میشود .

 • تصویر کاربر عبداللهی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  روز پنج شنبه دندان عقل فک بالایی رو بدلیل درد و پوسیدگی کشیدم و هر روز انتی بیوتیک و مسکن مصرف میکنم ولی هر روز درد گوشم بیشتر میشه
  این اتفاق بخاطر کشیدن دندان که برطرف میشه یا نه غیر. طبیعی؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 5 روز پیش)

   سلام وقت بخیر

   دوره مصرف آنتی بیوتیک ها را ادامه بدید تا تمام شود و دهانشویه هم در کنارش استفاده کنید و بعد از 10 روز در صورت عدم بهبودی به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید .

 • تصویر کاربر مسعود یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام..چند روزیه هم یکی از دندان هایم ابسه کرده و همزمان سرما خوردم و گلوم چرک کرده.و درد مشترکی در ناحیه صورت و فک و گوش دارم..شما چه راه حل و درمانی دارید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقتتون بخیر

   اول باید سرماخوردگی شما خوب شود و بعد در مورد مشکل دندان شما کارهای لازم صورت گیرد به این منظور اول به پزشک عمومی مراجعه کنید تا مشکل سرماخوردگی شما برطرف شود و بعد از آن در صورتی که آبسه دندان شما خوب نشد میتوانید با مطب هماهنگ کنید و وقت ویزیت بگیرید تا مشکل آبسه دندان هم برطرف شود .

 • تصویر کاربر عباس یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  روزتون بخیر
  من قراره هفته ی اینده برم ایمپلنت کنم
  ساکن شهر اهواز هستم
  به من گفتن ک ایمپلنت ایتالیایی استفاده میکنن
  میخاستم بپرسم چطور بفهمم که واقعا ایتالیایی هستش و مثلا کره ای نیست ؟؟ ایا جعبه ای چیزی دارن ک باید بخام ب من نشون بدن ؟؟ تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقتتون بخیر

   شما میتواندی جعبه ایمپلنت که دارای لیبل و بارکد هست را از پزشکتون بگیرید . معمولا این ایمپلنت دارای شماره سریال مشخص هستند که میتوانید از اصل بودن آنها اطمینان حاصل کنید . و حتی کارت گارنتی ایمپلنت را دریافت کنید .

 • تصویر کاربر بهزاد یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ببخشید ایا نامنظم شدن نوار گوش حتی بعد از چندین بار تکرار به خرابی دندان ها ربطی دارد.( شنوایی حسی عصبی به خرابی یا عصب دندان ربط دارد.) چگونه میتوان اختلال در شنوایی حسی عصبی را درمان کرد.ممنون میشوم کامل راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   باید به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید . من به شخصه اطلاعاتی در این زمینه ندارم و تخصص من نیست ولی واقعیت این است که به دندان ربطی ندارد .

 • تصویر کاربر ابراهیم شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من دندانهای جلوییم رو کامپوزیت کردم و چون دندان قروچه دارم باید از نایت گارد سفارشی استفاده کنم. میشه لطفا قیمت رو بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   هزینه نایت گارد نوع نرم 300 هزار تومان می باشد .

 • تصویر کاربر نفیسه شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  دندون دخترم ۱ ماه ونیم افتاده دندان بالا هنوز درنیومده میخواستم بدونم چه مدت درنیامدن دندان طبیعیه؟۶سالشه
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت شما بخیر

   افتادن دندان به عواملی مثل سن و نوع دندان مرتبط است . و معمولا در یک بازه زمانی 6 ماهه در می آید . در صورتی که در این بازه زمانی دندان در نمیاد باید از فک عکس برداری شود که ببینیم آیا دندان وجود دارد یا نه و درمان مناسب را برنامه ریزی کرد .

 • تصویر کاربر عاطفه چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر چند وقت پیش من گوش درد همراه با خارش داشتم که دکتر مقداری عفونت رو بخاطر خارش و درد رو بخاطر دندان عقل که به شدت به فک و منیسک فشار میاورد تجویز کرد مدتی بعد درد بسیار بسیار شدید شد به صورتی که مانع هر نوع استراحت شبانه بود تا با کشیدن دندان عقل فک پایین سمت چپ گوش چپ کماکان آرام شد منتهی نه کاملا اما الان این درد موازی در گوش سمت راست به وجد آمده میخواستم جویاشم که آیا دندان دوباره باید کشیده بشه یا مشکل از گوشمه ؟ خیلی متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   در مرحله اول لازم است که شما عکس از دندان تهیه کنید تا وضعیت دندان عقل شما بررسی شود و همچنین باید مشخص شود که آیا سابقه دندان قروچه یا ساییدگی فکی یا ضربه یا کجی فک دارید یا خیر چون ممکن است به مفصل فشار آمده باشد و آیا به خود گوش این درد میزند یا مثلا یک سانت جلوی مجرای گوش که در این صورت میتوان مشخص کرد که مشکل مفصل است و ممکن است روی یک دندان فشار اضافی تحمیل شده باشد . شما میتوانید با تهیه عکس و گرفتن وقت ویزیت و مشاوره رایگان مراجعه کنید تا علت اصلی مشخص و مشکل دندان و یا کفصل شما برطرف شود .

 • تصویر کاربر مهرزاد سه شنبه ۲۰ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من چن روزی است که دندانهام درد میگیره یعنی درد دندان از این دندان ب ان دندان انتقال میشه الانم باعث گوش درد شدم دلیل چیه کمکم کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی سه شنبه ۲۰ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   درد های اینگونه میتواند علت های مختلفی داشته باشد . ممکن است دندان دچار پوسیدگی شده و یا دندانی نیاز به عصب کشی داشته باشد . در هر صورت برای تجویز درمان درست باید یک عکس از دندان خود بگیرید و با هماهنگی با مطب وقت ویزیت و مشاوره رایگان بگیرید تا وضعیت دندان ها بررسی و علت مشخص شود .

 • تصویر کاربر مهشید چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 3 روز پیش 2 دندان عقل نهفته بالا وپایین سمت راستم را جراحی کردم تورم شدید دارم امروز از کمپرس اب گرم استفاده کردم ایا این تورم طبیعی است؟ برای کاهش ان چه کاری می توانم انجام دهم ؟ وتا چه مدتی ادامه دارد؟ دکتر به من مسکن وآنتی بیوتیکی ندادند ومن خودم مسکن استفاده کردم ایا انتی بیوتیک هم باید استفاده کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   بله اگر دارای تورم هستی باید آنتی بیوتیک مصرف کنید . الان هم میتوانید از ترکیب آموکسیسیلین 500 و مترانیدازول 250 به مدت یک هفته هر 8 ساعت استفاده کنید . البته ضد التهاب هم میتوانید استفاده کنید که شامل ژلوفن و بروفن ها میشود و کمپرس آب گرم برای روز سوم هم مناسب است . ان شاالله درد شما به مرور برطرف میشود .

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
دکتر پیام حیاتی