پوکی استخوان و ایمپلنت | ایمپلنت | دکتر پیام حیاتی-دندانپزشک
آدرس: آیت الله کاشانی خیابان اعتمادیان برج شیری طبقه اول واحد 4

پوکی استخوان و ایمپلنت

تاریخ: 18 آوریل 2018
توسط: دکتر پیام حیاتی
پوکی استخوان چیست ؟

پوکی استخوان (osteoporosis ) بیماری است که در آن به مرور زمان استخوانها ضعیف میشوند. این وضعیت برای بسیاری از اعضای بدن از جمله استخوان فک مخرب است. پوکی استخوان عاملی جهت منع بکارگیری ایمپلنت دندان محسوب نمی شود. پوکی استخوان میتواند استخوان فک را درگیر کند که به عنوان یک عامل موثر بر ایمپلنت دندان مطرح است.

پوکی استخوان منجر به تحلیل استخوان و افزایش خطر شکستگی میشود. با بررسی های انجام گرفته در بیماران با پوکی استخوان نشان داده که طول عمر ایمپلنت دندان در افراد نسبت به افراد سالم تفاوتی ندارد. بیس-فسفونات خوراکی به عنوان متداولترین داروی مورد استفاده در درمان بیماران با پوکی استخوان محسوب میشود که گاهی بر ایمپلنت دندان موثر هستند که دندانپزشک مصرف این داردها را در نظر می گیرد.

پوکی استخوان و ایمپلنت چه رابطه ای با هم دارند ؟

پوکی استخوان به خصوص در زنان یائسه بسیار معمول است. پوکی استخوان با کاهش توده و استحکام استخوان مشخص می گردد. برای درمان پوکی استخوان از داروی بیس- فسفونات های خوراکی استفاده می شود. توجه به داروهای مورد استفاده برای بیماران با پوکی استخوان یا کم بودن تراکم استخوان از مسائل مهمی است که برای شروع درمان ایمپلنت دندان باید به آن اهمیت داد. بیماران با پوکی استخوان معمولا به غیر از کلسیم، داروهای خاص دیگری نیز می خورند که هر هفته برایشان تجویز می شود. این داروها به دلیل عوارض بد روی استخوان فک، کم کم در حال حذف شدن هستند.

پوکی استخوان می تواند باعث درگیری استخوان فک شود که در این موارد استفاده از ایمپلنت دندان باید با بررسی کامل باشد. با توجه به مدل های تجربی می توان گفت پوکی استخوان روی روند اسئواینتگریشرن تاثیر منفی دارد و این مساله با درمان به جا قابل حل است. با توجه به مطالعات صورت گرفته می توان اظهار کرد در بیماران با پوکی استخوان تفاوت چندانی در طول عمر و ماندگاری ایمپلنت دندان نسبت به افراد عادی مشاهده نشده است. پس بیماری پوکی استخوان نمی تواند مانعی برای درمان ایمپلنت دندان باشد. بیماران تحت درمان با بیس- فسفونات خوراکی باید نسبت به عوارض احتمالی اگاه باشند، اما عدم مصرف این داروها قبل از شروع درمان ایمپلنت دندان ضروری نمی باشد.

پوکی استخوان می تواند باعث درگیری استخوان فک شود که در این موارد استفاده از ایمپلنت دندان باید با بررسی کامل باشد. با توجه به مدل های تجربی می توان گفت پوکی استخوان روی روند اسئواینتگریشرن تاثیر منفی دارد و این مساله با درمان به جا قابل حل است.

اما به صورت کلی در بیمارانی که بیش از چندسال از داروهای پوکی استخوان استفاده کرده اند، قبل از شروع درمان ایمپلنت باید با پزشک خود صحبت کنند تا در  صورت ضرورت برای مدت کوتاهی قطع دارو کنند.

انواع ایمپلنت کدام استحتما بخوانید : انواع ایمپلنت های موجود در ایران

موارد عدم تجویز جراحی ایمپلنت (کاشت دندان)

ایمپلنت دندان در صورت داشتن شرایط مناسب بهترین درمان برای جایگزین دندان و یا دندان‌ها می‌باشد. اما باید داست که در بعضی از شرایط دندانپزشک معالج شما نمی‌تواند این درمان را به شما توصیه نماید. به طور مثال:

۱- سکته قلبی که به تازگی رخ داده شده باشد. در این موارد بعد از گذشت ۶ تا ۱۲ زیر نظر پزشک قلب می‌توان از این درمان استفاده برد.
۲- بیماری‌های حاد و پیشرفته کلیه
۳- نصب دریچه مصنوعی قلب که به تازگی انجام گردیده باشد. در این مورد باید حداقل ۱۵ تا ۱۸ ماه از جراحی گذشته باشد تا زیر نظر پزشک قلب بتوان از Implant استفاده نمود.
۴- الکلیزم مزمن
۵- معتادین و به مواد مخدر
6- اختلالات هورمونی
7- دیابت مقاوم به درمان. توجه داشته باشید اگر بیماری قند شما در حالت کنترل تحت نظر پزشکان باشد با مشاوره  می‌توان برای شما از درمان ایمپلنت استفاده کرد.
8- استئومالاسی (نرمی استخوان) مقاوم به درمان
9- سیگاری‌های شدید (افرادی که بیشتر از یک پاکت در روز استعمال دخانیات می‌نمایند)

سلامت کلی بدن، لثه های سالم و مقدار کافی استخوان برای جوش خوردن ایمپلنت. بعضی مردم چنان استخوان فک شان را از دست داده اند که تنها راه موجود برای درمان آنها ایمپلنت است

کاندیدای مناسب باید دارای چه شرایطی باشد؟

سلامت کلی بدن، لثه های سالم و مقدار کافی استخوان برای جوش خوردن ایمپلنت. بعضی مردم چنان استخوان فک شان را از دست داده اند که تنها راه موجود برای درمان آنها ایمپلنت است ولی پیش از آن باید استخوان به روشهای خاصی تا اندازه مطلوب بازسازی شود و همکاری بسیار مناسب در جهت مراقبت از ایمپلنت ها و لثه های اطراف آنها شامل مسواک زدن روزانه و کشیدن نخ دندان، لازم است. همین طور ویزیت های منظم از سوی دندانپزشک هم مهم است.

مراقبت دندان بعد از انجام اعمال دندان پزشکیحتما بخوانید :مراقبت بعد از جراحی ایمپلنت و پیوند استخوان

کاشت دندان در استخوان تحلیل رفته، انجام  پذیر است؟

در بیمارانی که مشکلات و بیماری‌های سیستمیک ندارند نیز ممکن است که استخوان‌های فک پس از کشیدن دندان، تحلیل برود که این میزان در سال اول پس از کشیدن دندان بیشتر از سال‌های بعد است. در افرادی که استخوان تحلیل رفته و نیاز به جایگزینی ایمپلنت دارند درمان موفق ایمپلنت میسر نخواهد شد، مگر با بازسازی استخوان، که این امر بر جایگزینی ایمپلنت اولویت دارد.

جایگزینی استخوان، یعنی یک نسج زنده اغلب دشوار‌تر از جایگزینی دندان است. در صورتی که به این امر توجه نشود ایمپلنت، چه به صورت فوری چه به صورت تاخیری حتی پس از چند سال دچار مشکل خواهد شد. 

تماس با دکتر

دکتر پیام حیاتی متخصص ایمپلنت و جراح فک

 

 

دکتر پیام حیاتی دکتر دندانپزشک عمومی از دکتر بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مارینا دوشنبه ۱ مهر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و وقت بخیر. آیا شما ایمپلنت BEGO کار میکنین
  اگر خیر آدرس یا نشانی از شرکت های وارد کننده این ایمپلنت دارید
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی دوشنبه ۱ مهر ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   خیر متاسفانه من bego کار نمیکنم میتونید از طریق اینترنت استعلام بگیرید که چه شرکتی این نوع ایمپلنت را کار میکند .

 • تصویر کاربر سوین دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. وقت بخیر
  سوال من راجع به ایمپلنت هست. ممنون می شم راهنمایی بفرمایید.
  مادر من ۶۴ ساله هستند و پایین هشت تا دندان دارن و دندانهای آسیاب پایین رو کشیدن.
  دکتر شون می گن “چون خیلی وقت هست دندانهای آسیاب رو کشیدی و استخوانش تحلیل رفته برای ایمپلنت اول پیوند استخوان لازمه ، از طرفی چون کمی نشانه های پوکی استخوان داری امکان پیوند استخوان یا ایمپلنت وجود ندارد.”
  ممنون میشم ما رو راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   بهترین زمان بعد از کشیدن دندان برای ایمپلنت گذاری 2 ماه است . افرادی که این زمان را به سال و حتی سالها عقب می اندازند احتمال تحلیل استخوان در این افراد خیلی بیشتر است . البته در برخی از افراد با عمل پیوند استخوان میتوان بخشی از این تحلیل را پیشگیری و حتی درمان کرد . کسانی که پوگی استخوان دارند اگر در حالت کلی منع گذاشتن ایمپلنت را ندارند مگر اینکه از داروهای بیس فوسفونات مثل الندرونیت ها بیش از سه سال استفاده کنند به خاطر خطری که برای استخوانش ممکن است پیش بیاید ما نمیتوانیم و منع استفاده از ایمپلنت را دارند  . باید در این زمینه حتما مشاوره شوید که چه داروهایی برای پوکی استخوان استفاده میکردند ، آیا هنوز این داروها را مصرف میکنند ، طول درمان چقدر بوده است و بعد از آن بررسی کرد که آیا میتوان برای این افراد از ایمپلنت استفاده کرد یا خیر . بهتر است قبل از تحلیل استخوان ، ایمپلنت را استفاده کنند ولی در هر صورت با پزشک خودتان که درمان پوکی استخوان را بر عهده دارند مراجعه و در مورد درمان های ایمپلنت با ایشان مشورت کنید چون ایشان فردی هستند که دارو را تجویز کرده و اطلاعات بهتری در مورد وضعیت شما دارند .

 • تصویر کاربر ندا شنبه ۳ شهریور ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت دکتر گرامی
  اگر دندونی پس از کشیدن به حفره سینوسی رسیده باشد، برای ایمپلنت باید چکارکرد؟ خیلی از دکترها می گویند دیگر امکانش نیست و جراحی پیوند استخوان هم ممکن است جواب ندهد . در این صورت فرد باید چه کاری انجام دهد؟ راهی برای درمان یا پر کردن ان حفره وجود دارد که 100 % باشد و جواب بدهد؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی شنبه ۳ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام معمولا بيماران به جراحى ليفت سينوس و پيوند استخوان به خوبى جواب ميدهند و مشكلى در آينده ایجاد نخواهد كرد
   ولى چيزى به عنوان ١٠٠ درصد در كل علم پزشكى وجود ندارد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
دکتر پیام حیاتی