دندان عقل مزاحم | جراحی | دکتر پیام حیاتی-دندانپزشک
آدرس: آیت الله کاشانی خیابان اعتمادیان برج شیری طبقه اول واحد 4

دندان عقل مزاحم

تاریخ: ۲۶ اسفند ۱۳۹۶
توسط: دکتر پیام حیاتی
در طول عمر تغییرات بسیاری در حفره دهان رخ می‌دهد. یکی از مهم‌ترین رویدادهای دندانی که معمولاً در بازه سنی ۱۷ تا ۲۵ سالگی اتفاق می‌افتد، درآمدن دندان‌های آسیاب سوم است که به دلیل رویش در سنین بالاتر و دوران بلوغ به دندان عقل معروفند. این دندان باعث تحت فشار دادن سایر دندانها شده و به مرور زمان دندانهای مجاور را نیز خراب می‎کند. زمان رویش دندان عقل، درد شدیدی در ناحیه فک احساس می‎شود که همراه با سردرد و سرگیجه شدید است. دندانهای عقل موجب پر شدن فضای فک و کج و اریب شدن دندانهای مجاور می‎شود. در مواردی نیز دندانهای عقل به استخوان فک فشار وارد می‎کند.

دندان عقل یعنی چه؟

دندان عقل به آخرین دندان در هر قوس فکی گفته می‌شود که معمولاً بین ۱۷ تا ۲۵ سالگی در دهان می‌روید و دندانپزشکان اصطلاحا آن را “آسیای سوم” می‌نامند. معمولا هر فردی دارای ۲ دندان عقل در فک بالا ،۲ دندان عقل در فک پایین و در مجموع دارای ۴ دندان عقل است. گاهی به دلایلی از جمله دلایل ارثی، بیماری‌های دوران کودکی (کم خونی، راشیتیسم )، عدم هماهنگی رشد استخوان فک با اندازه دندان‌ها و … این دندان‌ها در داخل فک نهفته می‌مانند. همچنین ممکن است قسمتی از تاج آن‌ها به طور ناقص در دهان ظاهر می‌شود، که در این صورت به آن دندان عقل نیمه نهفته گفته می‌شود.عدم وجود دندان عقل یک یا چند نمونه از hypodontia است.

علائم درد دندان عقل

۱- گوش درد
۲- بلع دردناک
۳- غدد لنفاوی گردنی دردناک میشوند
۴- بوی بد دهان
۵- محدودیت در باز کردن دهان

عوارض نکشیدن دندان عقل چیست؟

گاهی دندانهای عقل فضای کافی جهت رویش کامل ندارند که در این موارد مشکل دندان عقل شامل در دو تورم است و یا ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد ولی با این وجود بقیه دندان ها در خطر آسیب جدی قرار داشته باشند.

۱- بیماری لثه

وقتی دندان عقل به طور نهفته در فک باقی بماند باکتری ها در شیار موجود بین لثه و دندان که قابل تمیز شدن نیست، رشد می کنندو باعث ایجاد عفونت می شوند.

۲- در هم ریختگی دندان

دندان عقل نهفته یا رویش یافته می تواند دندانهای مجاور را تحت فشار قرار دهد. و باعث آسیب به ساختمان آنها شود.

۳- پوسیدگی

گاهی به دلیل موقعیت قرارگیری یا به دلیل اینکه قسمتی از دندان به وسیله لثه پوشیده شده به سختی مسواک می خورد در نتیجه باکتری های مولد پوسیدگی در آن تجمع پیدا می کنند این باکتری ها علاوه بر دندان عقل ، دندانهای مجاور را نیز تحت تاثیر قرار می دهند.

۴- موقعیت نا مناسب

دندان عقلی که به سمت بافت گونه رشد می کند باعث تحریک بافت مجاور خود می شود . این گونه دندانهای عقل رویش یافته علاوه بر دسترسی مشکل برای تمیز شدن باعث گاز گرفتگی نا خواسته گونه در هنگام جویدن غذا می شوند،که در دراز مدت مشکل ساز می شود.

۵- کیست ها

در صورتی که بافت تشکیل دهنده تاج دندان نهفته در استخوان باقی بماند. ممکن است بعد ها با مایعی پر شده و تشکیل یک کیست دهد که استخوان اطراف خود را تخریب خواهد کرد.

گاز گرفتن لب چه مشکلاتی ایجاد میکندحتما بخوانید : گاز گرفتن لب چه مشکلاتی ایجاد میکند ؟

چه کسانی باید به دندان عقل خود اهمیت دهند ؟

۱- خانم های جوانی که قصد باردار شدن زیرا به علت تغییرات خاصی که در بدن اتفاق می افتد دندان های عقل در خطر عفونی شدن قرار می گیرند.

۲- افراد با ضعف سیستم ایمنی

۳- مبتلایان به دیابت

۴- افرادی که بهداشت دهان و دندان شان ضعیف است.

۵- کسانی که مشکل استخوانی دارند.

دندان عقل و کهنسالی

۱- با افزایش سن ریشه‌ها قطورتر شده و ممکن است کشیدن دندان را سخت‌تر کند

۲- التیام ضعیف‌تر بعد از کشیدن دندان

۳- پوسیدگی دندان‌های مجاور

۴- احتمال فک جوش شدن دندان

۵- احتمال شکسته شدن استخوان در افراد پیر در حین جراحی و درآوردن دندان

۶- کاهش تحمل بیمار به دلیل شرایط سنی و درمان‌های پزشکی از قبیل مصرف داروهای قلبی، ریوی و … .

۷- توجه كنید كه اگر این دندان تصمیم به رویش و قرار گرفتن در محیط دهان را داشته باشد، پیش از این‌كه شما تولد ۲۰ سالگی را جشن بگیرید، سر و كله‌اش در دهانتان پیدا می‌شود. بنابراین اگر تا این سن خبری از دندان عقلتان نشده است، باید به فكر جراحی آن و خارج كردنش باشید.

۸- اگر سن شما از ۴۰ سالگی گذشته است و هیچ مشكلی با دندان عقل تان ندارید، بهتر است دیگر به فكر خارج كردن آن نباشید، چون بعید به نظر می‌رسد بعد از این نیز دچار بیماری‌های لثه، پوسیدگی و یا تغییرات كیستیك در اطراف این دندان شوید. فقط كافی است هر ۱ یا ۲ سال یك‌بار، یك عكس رادیوگرافی از دندانتان تهیه كنید تا مطمئن شوید هیچ عارضه جانبی وجود ندارد.

دندان عقل نهفته یا رویش یافته می تواند دندانهای مجاور را تحت فشار قرار دهد. و باعث آسیب به ساختمان آنها شود.

مراحل کشیدن دندان عقل چگونه است ؟

دشواری یا آسانی کشیدن این دندان بستگی به نحوه قرار گرفتن دندان در فک و میزان رشد آن دارد . دندان عقلی که بطور کامل از لثه بیرون زده باشد به راحتی دندان های دیگر کشیده میشود . اما دندان عقلی که هنوز در نیامده و اصطلاحا نهفته است نیاز به ایجاد برش در لثه و حتی برداشتن قسمتی از استخوان فک که روی دندان قرار گرفته دارد . در برخی از موارد هم مجبور به خارج کردن تکه ای دندان داریم .

ابتدایی ترین کار بی حس کردن دندان است که همانند بیحسی های دیگر در هنگام پر کردن دندان است . حتی در بسیاری موارد برای کنترل اضطراب بیمار از انواع مختلفی از داروهای مسکن استفاده میشود تا بیمار آرامش لازم برای این جراحی را داشته باشد . پس نگران نباشید و به دندان پزشک خود اعنماد کنید .

درای ساکت یا حفره خشک دندانحتما بخوانید : درای ساکت یا حفره خشک دندان چیست ؟

مراقبت های لازم پس از کشیدن دندان عقل:

۱- گاز استریل روی زخم را تا یک ساعت به کمک دندانهای مقابل با فشار نگه دارید.

۲- از باز و بسته کردن و یا تعویض گاز خودداری نمایید.

۳-آب دهان خود را به طور معمول فرو ببرید

۴-حتی الامکان سه تا چهار ساعت از صحبت کردن پرهیز کنید.

۵-بلافاصله پس از جراحی، ناحیه عمل شده را از روی صورت با کیسه یخ به طور متناوب(ده دقیقه به ده دقیقه) تا چند ساعت کمپرس کنید.

۶-خونریزی خفیف تا ۶ ساعت پس از جراحی طبیعی است .

۷-گاهی تا ۲۴ ساعت نیز ممکن است بزاق آغشته به خون باشد.

۸- در صورت بروز خونریزی شدید، گاز استریل را روی هم تا کرده و در محل عمل شده به مدت یک ساعت به کمک دندانهای مقابل فشار دهید.

۹- غالبا” پس از عمل جراحی درد وجود دارد. بهتر است قبل از بروز دردو از بین رفتن اثر داروی بی حسی از داروهای مسکن استفاده نمایید.

۱۰- در صورت ادامه درد طبق دستور پزشک از مسکن تجویز شده میل نمایید. بروز تب تا یک درجه پس از عمل جراحی نشانه عفونت نمی باشد.

۱۱- از آنجا که بدن برای ترمیم و بهبودی زخم نیاز به مواد غذایی کافی و پر انرژی دارد هیچ یک از وعده های غذایی را حذف نکنید.

۱۲- در دوازده ساعت اول پس از جراحی غذاهای سرد و مایع استفاده شود و از روز بعد، رژیم غذایی معمول را شروع نموده و تا یک هفته از جویدن غذا روی ناحیه جراحی شده خودداری کنید.

تماس با دکتر

دکتر پیام حیاتی دندانپزشک و جراح دندان

 

دکتر پیام حیاتی دکتر دندانپزشک عمومی از دکتر بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مینو شنبه ۸ دی ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  مدت ۱ هفته است که در ساعات انتهایی شب احساس سردرد در ناحیه چپ سرم و پشت سر به همراه کرختی دندان های فک بالا قسمت چپ دارم آیا این موارد به دلیل عفونت دندان است ؟
  ممنون میشم پاسخگو باشید
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی شنبه ۸ دی ۹۷( 7 ماه پیش)

   با سلام

   درد های شبانه میتواند علت های مختلفی داشته باشد . در این مورد احتیاج به عکس OPG داریم . اگر در عکس مشکلی در مورد دندان عقل و یل عصب دندان های آن ناحیه نباشد احتمال دارد که مشکل برای دردهای سینوسی باشد .

 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.دکتر چند ماهی میشه که دندان 5 فک بالا سمت چپم را عصب کشی و پر کردم.بعد از مدتی احساس درد پیدا کردم و وقتی انگشتم رو روی بالای دندونم که عصب کشی شده میزارم یه برآمدگی حس میکنم که مدتیست که دردش زیاد شده.تا جایی که وقتی صورتمو میشورم دست که میکشم رو گونم ودهنم دردش بیشتر میشه.راهنماییم کنید لطفا.سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷( 8 ماه پیش)
   سلام وقتتون بخیر
   با توجه به اینکه قبلا عصب کشی انجام داده اید بهترین کار برای شما این است که از دندان خود حتما عکس بگیرید تا از روی عکس نظر قطعی داد
   همچنین شما میتوانید با هماهنگی با مطب و گرفتن یه وقت ویزیت و مشاوره که رایگان هم میباشد ، با این عکس جدید تشریف بیارید تا بطور قطع و دقیق مشکل شما هر چه سریع تر بررسی شود .
 • تصویر کاربر حیدر سه شنبه ۲۶ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  لثه تحلیل رفته کنار دندان را میتوان بازسازی کرد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی سه شنبه ۲۶ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   بازسازی لثه تحلیل رفته کنار دندان به عوامل بسیاری همچون : علت ، وسعت ، شکل و ناحیه تحلیل و نیز روش جراحی بستگی دارد . انجام برخی از پیوندهای لثه به منظور تقویت لثه موجود و برای جلوگیری از ادامه روند تحلیل و برخی دیگر برای پوشش سطح عریان شده تجویز میشود .
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
دکتر پیام حیاتی