آدرس: آیت الله کاشانی خیابان اعتمادیان برج شیری طبقه اول واحد 4

درست مسواک بزنیم

تاریخ: ۲۱ اسفند ۱۳۹۶
توسط: دکتر پیام حیاتی
شاید کمتر کسی را بتوان یافت که در طول شبانه روز مسواک نمی زند ولی روش صحیح مسواک زدن را اکثر مردم نمی دانند. مسواک زدن صحیح شامل برادشتن کامل رسوبات مواد غذایی از روی دندانها و زبان می باشد به نحوی که از ایجاد و گسترش میکرو ارگانیسم ها جلوگیری کند. همچنین مسواک زدن صحیح پروتئین های موجود در بزاق دهان و میکروب های دهان را از بین می برد.

بهداشت و نگهداری صحیح مسواک نیز از اهمین بالایی برخوردار است چرا که میکروب ها می توانند به راحتی از مسواک به دهان راه پیدا کنند و عدم نگه داری صحیح مسواک می تواند این وسیله ی ضروری را به سوپر مارکتی از بیماری ها تبدیل کند.

چرا مسواک بزنیم ؟

دهان، محیطی است که به طور طبیعی تعداد بی شماری باکتری در آن وجود دارد اگر دندان ها تمیز نشود یک لایه ی چسبناک و بدون رنگ از باکتری ها که به صورت یک رسوب نرم می باشد بر روی سطح دندان ها تجمع می کنند که به آن پلاک میکروبی گویند و فقط توسط شست و شوی مکانیکی و به کمک مسواک به راحتی کنده می شود .

اگر این پلاک حذف نشود با تبدیل کردن قند ها به اسید باعث پوسیدگی دندان ها میشود و با معدنی شدن پلاک میکروبی در اثر رسوب مواد معدنی موجود در بزاق در آن سخت شده و جرم ایجاد می کند و محکم به سطح دندان می چسبد که با مسواک هم پاک نمی شود که این جرم مشکلات لثه را به وجود می آوردبه این نکته توجه داشته باشید یک گرم پلاک خشک دارای ۲۰۰ میلیارد باکتری است. فراموش نکنید بر خلاف عقیده بعضی که تصور می کنند قرقره با آب و نمک و یا خوردن مواد غذایی سفت نظیر سیب میتواند پلاک را از بین ببرد چنین مسئله ای صحیح نیست.

جالب است بدانید : همه چیز درباره جرم گیری دندان

چگونه مسواک بزنیم ؟

برای صحیح مسواک زدن باید از نظم خاصی پیروی کنیم و هیچ منطقه ای از دهان را جا نگذاریم. یک روش ساده و در عین حال موثر این است که ابتدا مسواک را خیس نموده و به اندازه یک نخود، خمیر دندان را روی آن قرار دهیم. دسته مسواک را در کف دست قرار داده و با دهان باز همیشه از یک سمت (بطور قراردادی از سطح بیرونی سمت راست فک بالا) مسواک زدن را شروع نماییم.

به این ترتیب که موهای مسواک را افقی با زاویه ۴۵ درجه مایل روی سطح دندان و لثه آخرین دندان آسیای بزرگ راست بالا قرار داده، بطوریکه موهای وسط مسواک در قسمت طوق دندان قرار گرفته و یک حرکت لرزش آرام و کم دامنه به دستمان می دهیم تا موهای وسط مسواک درون شیار لثه قرار گیرد و بعد با حرکت به سمت سطح جونده دندان و چرخش به سمت آن، مسواک می نماییم.

این حرکت را ۷ تا ۸ بار تکرار کرده و بعد دو دندان جلوتر را مسواک می نماییم و تا سمت مقابل (سمت چپ بالا) سطح بیرونی دندان ها مسواک می گردد و از همان سمت (چپ بالا) مسواک زدن سطح داخلی دندان ها را به روش فوق شروع می نماییم و تا انتهای سمت راست مسواک می زنیم. بعد سطح جونده روی دندان ها را با حرکت جلو و عقب مسواک می کنیم و سپس این عمل را برای دندان های فک پایین تکرار می نماییم.

برای مسواک زدن سطح داخلی دندان های جلویی چون نمی توان مسواک را بطور افقی قرار داد، باید مسواک را به شکل قلم در دست گرفته و بطور عمودی عمل مسواک زدن را انجام دهیم. در آخر سطح زبان هم باید مسواک شود.

 

جالب است بدانید : نخ دندان و روش استفاده صحیح آن

چه مسواکی را انتخاب کنیم ؟

از یک مسواک با موی نایلونی نرم استفاده کنید. این مسواک می بایست قادر باشد به خوبی جرم های روی و بین دندان را از بین ببرید و این در حالی باشد که به لثه های شما آسیبی وارد نکند و همچنین مینای دندان شما را هم با موی خشن وزبر از بین نبرد. مسواک استاندارد همچنین می بایست در دستان شما به راحتی قرار بگیرند و ارگونومی خوبی داشته باشند.

در قسمت سر مسواک هم سایز و اندازه می بایست به گونه ای باشد که به راحتی بتوان آن را در قسمت های مختلف دهان قرار داد مخصوصا برای تمیز کردن دندان های آسیاب عقب. اگر مسواک به راحتی در دست قرار نمی گیرد یا لثه شما را اذیت می کند و یا به راحتی در فضای انتهای دهان جا نمی شود پس از مسواک استاندارد استفاده نمی کنید.

مسواک های برقی هم گزینه مناسبی به شمار می روند که شاید مخصوصا در مورد تنبل ها مشوقی باشد برای مسواک زدن همه روزه. پس در مجموع تفاوت آنچنانی در رابطه با مسواک های برقی و دستی وجود ندارد.

مسواک برقی چیست ؟

نوعی از مسواک است که با حرکات نوسانی جلو-عقب و یا نوسانات چرخشی ( در جهت عقربه های ساعت و خلاف جهت عقربه های ساعت) دندانها را تمیز میکند. دو نوع مسواک برقی وجود دارد : سونیک (sonic) و اولتراسونیک( ultrasonic).
در مسواک برقی های سونیک برای حرکت موهای مسواک یک موتور تعبیه شده و در نوع اولتراسونیک با کمک یک کریستال پیزوالکتریک حرکت موهای مسواک اتفاق میفتد.
از لحاظ نوع حرکت سر مسواک برقی، دو نوع ویبراتور و چرخشی نوسانی وجود دارد که تکنیک مسواک زدن با نوع ویبراتور همانند مسواک دستی است اما در نوع نوسانی چرخشی فقط کافی است مسواک برقی را از دندانی به دندان دیگر ببرید.

 مسواک زدن صحیح شامل برادشتن کامل رسوبات مواد غذایی از روی دندانها و زبان می باشد به نحوی که از ایجاد و گسترش میکرو ارگانیسم ها جلوگیری کند.

جالب است بدانید : لمینت دندان از ابتدا تا انتها

چگونه از مسواک برقی استفاده کنیم ؟

برای مسواک زدن با مسواک برقی نیز مثل مسواک دستی باید ۲ دقیقه وقت صرف کرد. نحوه عملکرد مسواک برقی با مسواک دستی معمولی متفاوت است ولیهنگام استفاده از مسواک برقی نکات زیر را به خاطر بسپارید

۱-از رسیدن برس مسواک برقی به تمام دندان ها مطمئن شوید تا دندانهایتان به طور ایده آل تمیز شوند.

۲- هنگام مسواک زدن برس مسواک را از دندانی به دندان دیگر هدایت نمائید.

۳- برای چند ثانیه برس مسواک را روی دندان نگه دارید ، بعد به سمت دندان دیگر ببرید.

۴- از حرکت رفت و برگشت مسواک و فشار آوردن آن روی دندان ها خودداری نمائید.

۵- مسواک زدن را از سطوح خارجی دندان ها شروع کرده ،سپس سطوح داخلی و در آخر سطوح جونده را تمیز کنید. پشت دندان های عقبی را فراموش نکنید.

۶- هنگامی که بریستلها از حالت اولیه خود خواست خارج شود سر مسواک را تعویض کنید بعضی مسواکها شاخصی برای زمان تعویض دارند که یک زنگ خبر است زمانی که رنگ قسمت ایندیکاتور تا نیمه کمرنگ شد سر مسواک باید تعویض شود.

جالب است بدانید : انواع ایمپلنت های موجود در ایران

انواع مسواک برقی

۱- مسواک برقی سونیک

در این انواع مسواک برقی معمولا حرکت بصورت ویبره است . بیشتر مسواک برقی های مدرن از برندهای معروف مثل مسواک برقی اورال بی ( oral b) یا مسواک برقی سونیکار  (sonicare) در این دسته اند.این دسته از مسواک های برقی تاکید بر تمیز کردن دندان از طریق جارو کردن سطح دندان دارند. دامنه حرکت سر این دست مسواک برقی ها وسیع است.

۲- مسواک برقی اولتراسونیک

این دست مسواک برقی ها از امواج اولتراسونیک جهت تمیز کردن دندانها استفاده میکنند. این مسواکهای برقی نیز از ویبره و لرزش سر اما با دامنه حرکت کوتاه استفاده می کنند. این نوع حرکت در سر مسواک برقی باعث شکستن زنجیره های باکتریایی پلاک دندانی و از بین بردن پلاکهای دندانی تا ۵ میلیمتر زیر خط لثه میشوند. بعضی مسواکهای برقی مثل emmi-dent تنها از حرکتهای اولتراسونیک بهره می گیرند اما بقیه مسواکهای برقی مثل ultero و megasonex از هر دو نوع حرکت سونیک و اولتراسونیک بهره میبرند.

در خرید مسواک برقی باید دقت کنید که اکثر برندها مدعی هستند اولتراسونیک هستند اما دامنه امواج مسواک برقی های اولتراسونیک ماورای صوت است یعنی ۱.۶ مگاهرتز. در حالی که مسواکهای سونیک در طول موجی در محدوده امواج صوتی ۲۰ تا ۲۰۰۰۰ هرتز  حرکت می کنند.

برای مسواک زدن خود وقت بگذارید

برای مسواک زدن بایستی زمانی در حدود ۲ دقیقه را در نظر بگیرید. دهانتان را به چهار قسمت تقسیم کنید و به هر قسمت ۳۰ ثانیه زمان اختصاص دهید. اگر دو دقیقه زیاد به نظر می‌رسد، ام‌پی‌تری پلیر را با موزیک دوست‌داشتنی‌تان روشن کنید تا زمان زودتر برای‌تان بگذرد.

بیشتر از ۳ بار در روز مسواک نزنید که نتیجه‌ی عکس خواهید گرفت و به مینای دندان صدمه خواهید زد. بهتر است یک بار در طول روز و یک بار درست قبل از خوابیدن مسواک بزنید.

جالب است بدانید : ایمپلنت پاسپورتی چیست ؟

بهداشت مسواک هم مهم است

آخرین کاری که شما باید انجام دهید، ایجاد ژینژیویت با باکتری­ها و ذرات غذایی است که بر روی مسواکتان باقی مانده است. همواره مسواک خود را با آب دقیق آبکشی نماییدو انگشت خود را بر روی موهای مسواک گذاشته و به بالا و پایین حرکت دهید تا هرگونه ذرات غذایی که از آخرین بار مسواک زدن به جا مانده است، پاک شود. مسواک خود را به صورت مستقیم در جایی قرار دهید که موهای آن امکان خشک شدن داشته باشند. مسواک را در  دهانشویه کلرهگزیدین شناور کنید تا جرم ها از بین بروند.

مسواک خود را هر ۳ ماه یا بیشتر در مواقعی که موهای مسواک ساییده شدند، عوض کنید. هنگامی که موهای مسواک ساییده شوند، مسواک نمی­‌تواند به خوبی دندان­‌ها را تمیز کند. اگر شما مسواک بین دندانی دارید، شما می­توانید سر مسواک را عوض کنید.

نکات طلایی در مورد مسواک زدن

۱- بعضی از مسواک ها پرزهای هوشمندی دارند زمانی ک تا نیمه کم رنگ شوند زمان تعویض مسواک را نشان می دهد که باید مسواک عوض شود.

۲- پس از سرما خوردگی و گلو درد و یا سینوزیت مسواک خود را دور انداخته از مسواک جدید استفاده کنید. تجمع میکروب ها بر روی موهای مسواک می تواند موجب بازگشت بیماری شود.

۳- در بیماران مبتلا به مشکلات خاص پزشکی هر یک تا سه هفته مسواک را عوض کنید.

۴- در تعویض مسواک خود وسواس به خرج دهید. براساس تحقیقات مسواک نو در مقایسه با مسواکی که سه ماه مصرف شده سی درصد بیشتر پلاک میکروبی و لایه های رسوبی باقی مانده از مواد غذایی را از روی دندان ها پاک میکند.

۵- حداقل زمان مسواک زدن یک دقیقه است ولی زمان موثر و معمول که محققین پیشنهاد می کنند ۲ دقیقه است. تحقیقات نشان داده آنها که ۳ دقیقه مسواک میزنند ۲۶ درصد بیشتر پلاک دندانی نسبت به افرادی که ۲ دقیقه مسواک می زنند حذف می کنند.

۶- زمان مسواک زدن ۲ تا ۳ دقیقه کفایت می کند زیاد مسواک زدن باعث تحلیل لثه می شود.

۷- بیش از ۴ بار مسواک زدن در روز ممکن است مشکلاتی را به وجود آورد مسواک زدن بیش از حد میتواند لثه و ریشه های دندان را تحریک کند.

۸- مسواک زدن شدید نیز به مینای دندان آسیب می زند پس فراموش نکنید به آرامی برای ۲ تا ۳ دقیقه مسواک کنید.

۹- پس از نوشیدن نوشابه یا آب میوه های اسیدی مانند آب پرتقال، ۴۵ دقیقه صبر کنید و پس از آن مسواک بزنید. نوشابه و آب میوه ها اسیدی را بر روی دندان ها باقی می گذارند، بنابراین مسواک زدن بلافاصله پس از خوردن آن ها واقعا به مینای دندان صدمه می زند.

۱۰- اگر لثه ها براحتی خونریزی می کنند، این مسئله می تواند نشانه التهاب لثه باشد. به دندانپزشک مراجعه کنید. التهاب لثه یک مسئله جدی است که نه تنها منجر به از دست دادن دندان ها و بوی بد دهان می شود بلکه باعث عفونت دریچه های قلب می شود. اگر لثه ها خونریزی می کنند، مسواک زدن را ترک نکنید بلکه از یک مسواک نرم تر استفاده کنید.

تماس با دکتر

دکتر پیام حیاتی دندان پزشک عمومی

 

دکتر پیام حیاتی دکتر دندانپزشک عمومی از دکتر بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۲۷ اسفند ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید.من حدود سه ماه که دهانم پر از آفت شده دکتر تشخیص هرپس دهانی داد وقرص وآمپول آسکلوویر را دادن کمی زخمها بهتر شد ولی کاملا خوب نشد والان دوباره خیلی زیاد شده همراه سوزش ودرد شدید .سقف دهان گونه ها خیلی زیاد وزبان ولثه ها کلا تمام دهان وحتی گلو نمیدانم برای درمان به چه دکتری مراجعه کنم وخیلی هم از این مریضی میترسم .
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی دوشنبه ۲۷ اسفند ۹۷( 6 روز پیش)

   سلام وقتتون بخیر

   باید حتما به متخصص بیماری های دهان مراجعه کنید . متخصص بیماری های دهان روزهای دوشنبه و سه شنبه در مطب ما حضور دارند و شما میتونید امروز دوشنبه هم برای ویزیت مراجعه کنید

 • تصویر کاربر سمانه شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز، قیمت انواع نایت گارد توسط دندانپزشک ساخته شود چقدر است؟ وتا چه مدت کاربرد دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام وقتتون بخیر

   نایت گارد ساده از 300 هزار تومان به بالاست ، البته بعضی از مای گارهدهای حرفه ای که توسط لابراتوآر های مخصوص درست میشدند که قیمت بالایی هم دارند فعلا به علت نبود مواد اولیه کار نمیکنند . در هر صورت اگر از نایت گارد خودتون هر شب و مرتب استفاده کنید تا دو سال برای شما کارایی دارند ولی در غیر این صورت اگر مداوم نباشه بعلت حرکت دندانها بعلت دندانقروچه دیگه توی دهان به درستی قرار نمیگیرند .

 • تصویر کاربر لیلا شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من تازه یه دندون از فک پایینیم رو بخاطر کیست کشیدم که البته قبلش اقداماتی رو در طول یک سال انجام دادم عصب کشی کردم و روکش گذاشتم و جراحی لثه انجام دادم و خلاصه همه ی راهها رو براش انجام دادم و هرینه کردم ولی نتیجه نگرفتم و در نهایت کشیدم حالا متاسفانه دوباره یه دندون دیگه ایندفعه فک بالایی و دندون جلوییم کیست زده خیلی نگرانم علتش چی میتونه باشه و بهترین راه برای درمان نهایی و قطعیش چیه که مث دفعه قبلی اون همه اذیت نشم؟ ممنون از پاسخگوییتون
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   سلام بهتر است که از دندان هاتون عکسهای تکی گرفته شود تا دقت بالایی داشته باشد بگیرید . اولین کار باید از دندان ها عکس بگیرید و بعد ویزیت بشید تا وضعیت دندان و نوع عصب کشی های قبلی بررسی شود تا علت مشکل را به درستی تشخیص و درمان مناسب را برای آن مشخص کرد .

    

 • تصویر کاربر الهام شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام ببخشید پسرم هشت سالشه و دو تا دندان جلویی با هم افتادن ولی یکی از دندانها درامد و بزرگ شد ولی یکی دیگه در نیامده الان حدود ۴ ماه میگذره و من خیلی نگرانم ممنونم اگه راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام وقتتون بخیر

   این مورد باید توسط متخصص اطفال برطرف بشه ، باید از دندان عکس گرفته چون ممکن است گیری وجود داشته باشد که مانع از رشد دندان جلو شده باشد. در هر صورت به دندانپزشک با تخصص اطفال مراجعه و هرچه سریع تر علت را جویا شوید

 • تصویر کاربر Mm شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام به نظرتون چیه میتونه باشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)

   من عکس شما را به متخصص بیماریهای دهان و دندان که در مطب ما حضور دارند نشون دادم و ایشون متاذکر شدند که باید حضوری این مورد دیده بشه و یه تاریخچه از وضعیت و مدت زمان این مورد در دهان خودتان به ایشون بدهید

   شما میتونید با مطب هماهنگ بفرمایید و وقت ویزیت از دکتر ما رو بگیرید

 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. مدتی بود دچار سردرد. سرگیجه. تنفس سخت.. میشدم. به متخصص گوش و حلق رفتم.. گفتن گوش من هیچ مشکلی نداره. و به یک دندانپزشک بروم..بعد از مراجعه به دندان پزشک و عکس از دندان‌ها. وجود دندان عقل نهفته. تایید شد..سوال من این هست.آیا سرگیجه و سردرد. به دندان عقل مرتبط میباشد؟ آیا درد زیاد و هزینه زیاد دارد؟ خواهش میکنم جواب من را بدهید. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام وقتتون بخیر

   باید عکس دندان شما را ببینم . تا بدقیق بررسی کرد که چه مقدار به عصب دندان شما نزدیک است اگر فک بالا باشد جراحی آن راحت تر است . در مورد اینکه باعث سرگیجه و تهوع میشود بطور قطع نمیشود تایید کرد ولی باز با توجه به صحبت دکترتون که باید دندان عقلتون کشیده شود این کارو انجتم دهید بهتر است .

 • تصویر کاربر فاطمه چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من سه ماه پیش عصب کشی کردم ،ولی درد داشت پر نکردم ،الان میخوام پر کنم میگن که یه دکتر میگه پست و کور کنم یه دکتر میگه بیاد آپ موندم چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   از نظر من پست و کور بعلت یکنواخت ریخته شدن بهتر است. در هر صورت در دو حالتی که گفتید در انتها دندان باید روکش شود .

 • تصویر کاربر فریبا یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب و احترام. جناب دکتر من امروز دندانم را عصب کشی کردم. دیواره دندانم از قبل شکسته و دکترم میگن برای پر کردنش نیاز به جراحی لثه و افزایش طول تاج و پست و کر هست. میخواستم نظر شما رو بدونم و بپرسم چند وقت بعد از جراحی لثه میتونم دندونم رو پر کنم؟ کلا چقدر زمان میبره ، آیا با توجه به اینکه ایام عید هست و تعطیلات مشکلی واسم پیش نمیاد؟ نظر جنابعالی چیست؟و چطور تو این مدت ازش مراقبت کنم که عفونت نکنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 2 هفته پیش)

   سلام وقتتون بخیر

   بهترین کار این است که برای روند بهبودی قبل از عید جراحی لثه را انجام دهید چون زمان بهبودی و استراحت لثه برای ترمیم خود به یک بازه 3 هفته ای احتیاج دارد و بقیه کار برای بعد عید باشد .

 • تصویر کاربر باران شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.
  بنده حدودا سه ماه قبل گوش درد و دندان درد داشتم که دندونم رو عصب کشی کردن. اما از بعد یه هفته تا الان گهگاهی درد دارم.
  امرور خیلی دردم شدیدتر شد و اینکه گوشم هم خیلی درد داره.
  میخواستم بپرسم چرا با وجئد عصب کشی و گذشت دو ماه هنوز من درد دارم.
  ممنون میشم جوابم بدید
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 2 هفته پیش)

   سلام  وقتتون بخیر

   برای مورد شما در اولین مرحله یک عکس از دندان تهیه کنید تا بتونیم در مورد عصب کشی دقیق شما نظر قطعی دیم در صورتی که عصب کشی درست انجام شده باشد ممکن است شما مشکل دیگه ای پیدا کرده باشید .

 • تصویر کاربر غزل چهارشنبه ۱۵ اسفند ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من دندان قروچه دارم و دکترم به من گفته از نایت گارد استفاده کنم اما از طرف دیگه بسیار بد خواب هستم و حتی اگر کمی پوستم خشک باشه خوابم نمیبره، میخوام بدونم ایا نایت گارد وسیله قابل تحملی هست؟ و باعث اختلال در به خواب رفتن نمیشه؟ با توجه به قیمت بالای اون چند درصد از افرادی که سفارش داده اند واقعا استفاده میکنند؟ ممنون میشم اگر جمع بندی واقعی خودتون رو راجع به میزان افرادی که تونستن استفاده کنن بگین.
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی چهارشنبه ۱۵ اسفند ۹۷( 2 هفته پیش)

   سلام وقتتون بخیر

   در صورتی که استفاده از نایت گارد از طرف پزشک برای شما تجویز شده است حتما از آن استفاده کنید . میتوانید از نایت گارد نرم استفاده کنید . هزینه بالایی ندارد حدودا 300 هزار تومان است .

   در ابتدا ممکن مشکلاتی برای شما ایجاد کند و بزاق دهان را افزایش دهد ولی واقعیت این است که استفاده از آن بستگی به خود بیمار دارد و میزان مشکل بیمار دارد .

    

    

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
دکتر پیام حیاتی