آدرس: آیت الله کاشانی خیابان اعتمادیان برج شیری طبقه اول واحد 4

درست مسواک بزنیم

تاریخ: ۲۱ اسفند ۱۳۹۶
توسط: دکتر پیام حیاتی
شاید کمتر کسی را بتوان یافت که در طول شبانه روز مسواک نمی زند ولی روش صحیح مسواک زدن را اکثر مردم نمی دانند. مسواک زدن صحیح شامل برادشتن کامل رسوبات مواد غذایی از روی دندانها و زبان می باشد به نحوی که از ایجاد و گسترش میکرو ارگانیسم ها جلوگیری کند. همچنین مسواک زدن صحیح پروتئین های موجود در بزاق دهان و میکروب های دهان را از بین می برد.

بهداشت و نگهداری صحیح مسواک نیز از اهمین بالایی برخوردار است چرا که میکروب ها می توانند به راحتی از مسواک به دهان راه پیدا کنند و عدم نگه داری صحیح مسواک می تواند این وسیله ی ضروری را به سوپر مارکتی از بیماری ها تبدیل کند.

چرا مسواک بزنیم ؟

دهان، محیطی است که به طور طبیعی تعداد بی شماری باکتری در آن وجود دارد اگر دندان ها تمیز نشود یک لایه ی چسبناک و بدون رنگ از باکتری ها که به صورت یک رسوب نرم می باشد بر روی سطح دندان ها تجمع می کنند که به آن پلاک میکروبی گویند و فقط توسط شست و شوی مکانیکی و به کمک مسواک به راحتی کنده می شود .

اگر این پلاک حذف نشود با تبدیل کردن قند ها به اسید باعث پوسیدگی دندان ها میشود و با معدنی شدن پلاک میکروبی در اثر رسوب مواد معدنی موجود در بزاق در آن سخت شده و جرم ایجاد می کند و محکم به سطح دندان می چسبد که با مسواک هم پاک نمی شود که این جرم مشکلات لثه را به وجود می آوردبه این نکته توجه داشته باشید یک گرم پلاک خشک دارای ۲۰۰ میلیارد باکتری است. فراموش نکنید بر خلاف عقیده بعضی که تصور می کنند قرقره با آب و نمک و یا خوردن مواد غذایی سفت نظیر سیب میتواند پلاک را از بین ببرد چنین مسئله ای صحیح نیست.

جالب است بدانید : همه چیز درباره جرم گیری دندان

چگونه مسواک بزنیم ؟

برای صحیح مسواک زدن باید از نظم خاصی پیروی کنیم و هیچ منطقه ای از دهان را جا نگذاریم. یک روش ساده و در عین حال موثر این است که ابتدا مسواک را خیس نموده و به اندازه یک نخود، خمیر دندان را روی آن قرار دهیم. دسته مسواک را در کف دست قرار داده و با دهان باز همیشه از یک سمت (بطور قراردادی از سطح بیرونی سمت راست فک بالا) مسواک زدن را شروع نماییم.

به این ترتیب که موهای مسواک را افقی با زاویه ۴۵ درجه مایل روی سطح دندان و لثه آخرین دندان آسیای بزرگ راست بالا قرار داده، بطوریکه موهای وسط مسواک در قسمت طوق دندان قرار گرفته و یک حرکت لرزش آرام و کم دامنه به دستمان می دهیم تا موهای وسط مسواک درون شیار لثه قرار گیرد و بعد با حرکت به سمت سطح جونده دندان و چرخش به سمت آن، مسواک می نماییم.

این حرکت را ۷ تا ۸ بار تکرار کرده و بعد دو دندان جلوتر را مسواک می نماییم و تا سمت مقابل (سمت چپ بالا) سطح بیرونی دندان ها مسواک می گردد و از همان سمت (چپ بالا) مسواک زدن سطح داخلی دندان ها را به روش فوق شروع می نماییم و تا انتهای سمت راست مسواک می زنیم. بعد سطح جونده روی دندان ها را با حرکت جلو و عقب مسواک می کنیم و سپس این عمل را برای دندان های فک پایین تکرار می نماییم.

برای مسواک زدن سطح داخلی دندان های جلویی چون نمی توان مسواک را بطور افقی قرار داد، باید مسواک را به شکل قلم در دست گرفته و بطور عمودی عمل مسواک زدن را انجام دهیم. در آخر سطح زبان هم باید مسواک شود.

 

جالب است بدانید : نخ دندان و روش استفاده صحیح آن

چه مسواکی را انتخاب کنیم ؟

از یک مسواک با موی نایلونی نرم استفاده کنید. این مسواک می بایست قادر باشد به خوبی جرم های روی و بین دندان را از بین ببرید و این در حالی باشد که به لثه های شما آسیبی وارد نکند و همچنین مینای دندان شما را هم با موی خشن وزبر از بین نبرد. مسواک استاندارد همچنین می بایست در دستان شما به راحتی قرار بگیرند و ارگونومی خوبی داشته باشند.

در قسمت سر مسواک هم سایز و اندازه می بایست به گونه ای باشد که به راحتی بتوان آن را در قسمت های مختلف دهان قرار داد مخصوصا برای تمیز کردن دندان های آسیاب عقب. اگر مسواک به راحتی در دست قرار نمی گیرد یا لثه شما را اذیت می کند و یا به راحتی در فضای انتهای دهان جا نمی شود پس از مسواک استاندارد استفاده نمی کنید.

مسواک های برقی هم گزینه مناسبی به شمار می روند که شاید مخصوصا در مورد تنبل ها مشوقی باشد برای مسواک زدن همه روزه. پس در مجموع تفاوت آنچنانی در رابطه با مسواک های برقی و دستی وجود ندارد.

مسواک برقی چیست ؟

نوعی از مسواک است که با حرکات نوسانی جلو-عقب و یا نوسانات چرخشی ( در جهت عقربه های ساعت و خلاف جهت عقربه های ساعت) دندانها را تمیز میکند. دو نوع مسواک برقی وجود دارد : سونیک (sonic) و اولتراسونیک( ultrasonic).
در مسواک برقی های سونیک برای حرکت موهای مسواک یک موتور تعبیه شده و در نوع اولتراسونیک با کمک یک کریستال پیزوالکتریک حرکت موهای مسواک اتفاق میفتد.
از لحاظ نوع حرکت سر مسواک برقی، دو نوع ویبراتور و چرخشی نوسانی وجود دارد که تکنیک مسواک زدن با نوع ویبراتور همانند مسواک دستی است اما در نوع نوسانی چرخشی فقط کافی است مسواک برقی را از دندانی به دندان دیگر ببرید.

 مسواک زدن صحیح شامل برادشتن کامل رسوبات مواد غذایی از روی دندانها و زبان می باشد به نحوی که از ایجاد و گسترش میکرو ارگانیسم ها جلوگیری کند.

جالب است بدانید : لمینت دندان از ابتدا تا انتها

چگونه از مسواک برقی استفاده کنیم ؟

برای مسواک زدن با مسواک برقی نیز مثل مسواک دستی باید ۲ دقیقه وقت صرف کرد. نحوه عملکرد مسواک برقی با مسواک دستی معمولی متفاوت است ولیهنگام استفاده از مسواک برقی نکات زیر را به خاطر بسپارید

۱-از رسیدن برس مسواک برقی به تمام دندان ها مطمئن شوید تا دندانهایتان به طور ایده آل تمیز شوند.

۲- هنگام مسواک زدن برس مسواک را از دندانی به دندان دیگر هدایت نمائید.

۳- برای چند ثانیه برس مسواک را روی دندان نگه دارید ، بعد به سمت دندان دیگر ببرید.

۴- از حرکت رفت و برگشت مسواک و فشار آوردن آن روی دندان ها خودداری نمائید.

۵- مسواک زدن را از سطوح خارجی دندان ها شروع کرده ،سپس سطوح داخلی و در آخر سطوح جونده را تمیز کنید. پشت دندان های عقبی را فراموش نکنید.

۶- هنگامی که بریستلها از حالت اولیه خود خواست خارج شود سر مسواک را تعویض کنید بعضی مسواکها شاخصی برای زمان تعویض دارند که یک زنگ خبر است زمانی که رنگ قسمت ایندیکاتور تا نیمه کمرنگ شد سر مسواک باید تعویض شود.

جالب است بدانید : انواع ایمپلنت های موجود در ایران

انواع مسواک برقی

۱- مسواک برقی سونیک

در این انواع مسواک برقی معمولا حرکت بصورت ویبره است . بیشتر مسواک برقی های مدرن از برندهای معروف مثل مسواک برقی اورال بی ( oral b) یا مسواک برقی سونیکار  (sonicare) در این دسته اند.این دسته از مسواک های برقی تاکید بر تمیز کردن دندان از طریق جارو کردن سطح دندان دارند. دامنه حرکت سر این دست مسواک برقی ها وسیع است.

۲- مسواک برقی اولتراسونیک

این دست مسواک برقی ها از امواج اولتراسونیک جهت تمیز کردن دندانها استفاده میکنند. این مسواکهای برقی نیز از ویبره و لرزش سر اما با دامنه حرکت کوتاه استفاده می کنند. این نوع حرکت در سر مسواک برقی باعث شکستن زنجیره های باکتریایی پلاک دندانی و از بین بردن پلاکهای دندانی تا ۵ میلیمتر زیر خط لثه میشوند. بعضی مسواکهای برقی مثل emmi-dent تنها از حرکتهای اولتراسونیک بهره می گیرند اما بقیه مسواکهای برقی مثل ultero و megasonex از هر دو نوع حرکت سونیک و اولتراسونیک بهره میبرند.

در خرید مسواک برقی باید دقت کنید که اکثر برندها مدعی هستند اولتراسونیک هستند اما دامنه امواج مسواک برقی های اولتراسونیک ماورای صوت است یعنی ۱.۶ مگاهرتز. در حالی که مسواکهای سونیک در طول موجی در محدوده امواج صوتی ۲۰ تا ۲۰۰۰۰ هرتز  حرکت می کنند.

برای مسواک زدن خود وقت بگذارید

برای مسواک زدن بایستی زمانی در حدود ۲ دقیقه را در نظر بگیرید. دهانتان را به چهار قسمت تقسیم کنید و به هر قسمت ۳۰ ثانیه زمان اختصاص دهید. اگر دو دقیقه زیاد به نظر می‌رسد، ام‌پی‌تری پلیر را با موزیک دوست‌داشتنی‌تان روشن کنید تا زمان زودتر برای‌تان بگذرد.

بیشتر از ۳ بار در روز مسواک نزنید که نتیجه‌ی عکس خواهید گرفت و به مینای دندان صدمه خواهید زد. بهتر است یک بار در طول روز و یک بار درست قبل از خوابیدن مسواک بزنید.

جالب است بدانید : ایمپلنت پاسپورتی چیست ؟

بهداشت مسواک هم مهم است

آخرین کاری که شما باید انجام دهید، ایجاد ژینژیویت با باکتری­ها و ذرات غذایی است که بر روی مسواکتان باقی مانده است. همواره مسواک خود را با آب دقیق آبکشی نماییدو انگشت خود را بر روی موهای مسواک گذاشته و به بالا و پایین حرکت دهید تا هرگونه ذرات غذایی که از آخرین بار مسواک زدن به جا مانده است، پاک شود. مسواک خود را به صورت مستقیم در جایی قرار دهید که موهای آن امکان خشک شدن داشته باشند. مسواک را در  دهانشویه کلرهگزیدین شناور کنید تا جرم ها از بین بروند.

مسواک خود را هر ۳ ماه یا بیشتر در مواقعی که موهای مسواک ساییده شدند، عوض کنید. هنگامی که موهای مسواک ساییده شوند، مسواک نمی­‌تواند به خوبی دندان­‌ها را تمیز کند. اگر شما مسواک بین دندانی دارید، شما می­توانید سر مسواک را عوض کنید.

نکات طلایی در مورد مسواک زدن

۱- بعضی از مسواک ها پرزهای هوشمندی دارند زمانی ک تا نیمه کم رنگ شوند زمان تعویض مسواک را نشان می دهد که باید مسواک عوض شود.

۲- پس از سرما خوردگی و گلو درد و یا سینوزیت مسواک خود را دور انداخته از مسواک جدید استفاده کنید. تجمع میکروب ها بر روی موهای مسواک می تواند موجب بازگشت بیماری شود.

۳- در بیماران مبتلا به مشکلات خاص پزشکی هر یک تا سه هفته مسواک را عوض کنید.

۴- در تعویض مسواک خود وسواس به خرج دهید. براساس تحقیقات مسواک نو در مقایسه با مسواکی که سه ماه مصرف شده سی درصد بیشتر پلاک میکروبی و لایه های رسوبی باقی مانده از مواد غذایی را از روی دندان ها پاک میکند.

۵- حداقل زمان مسواک زدن یک دقیقه است ولی زمان موثر و معمول که محققین پیشنهاد می کنند ۲ دقیقه است. تحقیقات نشان داده آنها که ۳ دقیقه مسواک میزنند ۲۶ درصد بیشتر پلاک دندانی نسبت به افرادی که ۲ دقیقه مسواک می زنند حذف می کنند.

۶- زمان مسواک زدن ۲ تا ۳ دقیقه کفایت می کند زیاد مسواک زدن باعث تحلیل لثه می شود.

۷- بیش از ۴ بار مسواک زدن در روز ممکن است مشکلاتی را به وجود آورد مسواک زدن بیش از حد میتواند لثه و ریشه های دندان را تحریک کند.

۸- مسواک زدن شدید نیز به مینای دندان آسیب می زند پس فراموش نکنید به آرامی برای ۲ تا ۳ دقیقه مسواک کنید.

۹- پس از نوشیدن نوشابه یا آب میوه های اسیدی مانند آب پرتقال، ۴۵ دقیقه صبر کنید و پس از آن مسواک بزنید. نوشابه و آب میوه ها اسیدی را بر روی دندان ها باقی می گذارند، بنابراین مسواک زدن بلافاصله پس از خوردن آن ها واقعا به مینای دندان صدمه می زند.

۱۰- اگر لثه ها براحتی خونریزی می کنند، این مسئله می تواند نشانه التهاب لثه باشد. به دندانپزشک مراجعه کنید. التهاب لثه یک مسئله جدی است که نه تنها منجر به از دست دادن دندان ها و بوی بد دهان می شود بلکه باعث عفونت دریچه های قلب می شود. اگر لثه ها خونریزی می کنند، مسواک زدن را ترک نکنید بلکه از یک مسواک نرم تر استفاده کنید.

تماس با دکتر

دکتر پیام حیاتی دندان پزشک عمومی

 

دکتر پیام حیاتی دکتر دندانپزشک عمومی از دکتر بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ساره یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ، من در بهمن ماه جراحی ایمپلنت انجام دادم و قرار بود اواخر اردیبهشت ماه سال جاری مرحله دوم انجام شود.
  آن زمان درد خفیفی داشتم که حس کردم به خاطر جراحی هست ولی این درد به صورت خفیف ادامه داشت .از فروردین درد عجیبی در سرم در سمتی که ایمپلنت کرده بودم داشتم که حس می کردم عصبی هستش . ولی با دقت متوجه شدم این درد از ناحیه گوشم به سرم میرسد. الان هر روز به حال تیرکشیدن از گوش شروع شده و به سر می رسد. من مطمئن شدم که مربوط به ایمپلنت هست. می شود من را راهنمایی کنید که مشکل اساسی وجود دارد.
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   برای جواب قطعی و سرعت در طرح درمان حتما از محل ایمپلنت خودتان یک عکس تهیه کنید و برای ما ارسال کنید تا مورد بصورت دقیق بررسی شود .

 • تصویر کاربر جهان شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  دختر من ۱۵ماهه می باشد در فک پایین ۲دندان به صورت نیمه درآمده است که این اتفاق از لحظه نیش زدن دندان تاکنون در حدود ۴ماه می باشداین طور به نظر می رسد که رشد دندان متوقف شده است
  در فک بالا نیز در حدود ۲ماه است که ۲دندان ریشه زده است و مانند فک پایین رشد متوقف شده است
  می خواستم بپرسم این امر طبیعی است از نظر ژنتیکی نیز هیچ موردی در خانواده خودم و همسرم مشاهده نشده است
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   در بعضی از اطفال تاخیر رویش وجود دارد . ولی معمولا اگر از یک سال و نیم گذشت و همچنان دندان ها رویشی نداشتند حتما به متخصص کودکان مراجعه کنید .

 • تصویر کاربر علیرضا شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام همسر من ارتودنسی کردن بعد از یه مدت طولانی که ارتو دنسی باز کردش دکترشون برای اتمام کار نایت گارد قالب گیری کردن و بهشون دادن تا اشکالات موجود که رفع بشه مقداری قسمتی از سمت راست پایین بیرون هست و باعث کج نشون دادن لب همسرم موقعدخنده میشه و ایشون ادعا میکنه استفاده با نایت گارد این مشکل بر طرف میشه ایا ادعای ایشون صحیح هست و ایا نایت گار باعث فرم دهی و رفع اشکال و مرتب کردن دندان میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   نایت گارد وضعیت موجود را حفظ میکند . نایت گاردها باعث اصلاح حرکت دندان ها نمیشوند چون روی هر دندان قرار میگیرد و وضعیت را همانگ.نه که هست ثابت میکند پس از نظر من نایت گارد باعث اصلاح حرکت های دندانی نمیشود .

 • تصویر کاربر عاطفه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و احترام
  دندان عقل من در فک پایین دچار پوسیدگی شده و نیمی از ان ریخته بطوریکه لثه در ان قسمت کاملا متورم و دردناک است، و برای کشیدن ان اقدام کرده ام. منتها به علت زخم معده امکان مصرف داروی مسکن و انتی بیوتیک ندارم. ایا این امکان وجود دارد که بعد از جراحی بتوانم از داروهای فوق به صورت تزریقی استفاده کنم؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   بله این امکان وجود دارد که از داروهای تزریقی استفاده کنید . معمولا از تزریق به علت دردناک بودن استفاده نمیشود ولی در صورتی که پزشک تشخیص دهد میتوانند با 2 تا 6 پنیسیلین مشکل را برطرف کنند . حتی شما میتوانید از داروهایی استفاده کنید که مشکل گوارشی کمتری را ایجاد میکنند  یا داروها را با معده پر بخورند که مشکلی برایشان پیش نیاید .

 • تصویر کاربر غزل یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر مدتی است دو طرف زبانم‌بصورت نواری سفید رنگ شده و هیچ دردی هم‌ندارد و‌بعد قسمت هایی ا ز آن بصورت پنیری برداشته می‌شود مجددا ظاهر می شود نمونه برداری هم انجام دادم فقط قارچ کاندیدا و پاپیلوماتوس هایپر پلازی رو‌نشان داد چند دروه فلوکونازول هم‌مصرف کردم‌متاسفانه خوب نمیشه چه باید کرد در ضمن من ۳۸ سال سن دارم‌ پیشاپیش از محبتتون سپاسگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   با سلام
   بعضی از ضایعات در دهان هستند که عفونت قارچی بر روی آن ها ایجاد می شوند و در هنگام نمونه برداری باعث ایجاد تداخل می شود. داروی ضد قارچ مصرفی شما قوی بوده و با توجه به این که بهبود پیدا نکرده اید مشخص می شود که ضایعه اصلی قارچ نبوده است و عفونت قارچی به صورت ثانویه ایجاد شده است. با توجه به وجود هایپر پلازی در نمونه قبلی لازم هست که نمونه برداری از محلی دیگر از ضایعه حتما تهیه شود و داروهای دیگری تجویز شود. البته قبل از این نمونه برداری مجدد شما باید از لحاظ سیستمیک و همین طور عوامل موضعی در دهان و دندان ها که می توانند باعث بروز این ضایعات شوند، بررسی شوید.

 • تصویر کاربر خاتون یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد.چد وقتي هست سقف دهانم يه چيزي مثل جوش زده واز بين نرفته احساس ميكنم تو اين مدت يك مقدار هم بزرگ شده لطفا راهنمايي كنيد با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   وضعیت شما باید بررسی شود . اگر در سقف دهان و پای ریشه ها این حالت برای شما باشد احتمال دارد که دندان ها نیاز به عصب کشی داشته باشند ولی در صورتی که جوش تکی باشد باید توسط متخصص بیماری های دهان که در مطب ما حضور دارند ویزیت شوید و ایشان علت را بررسی کنند .

 • تصویر کاربر احسان یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید یه چند وقتیه که فک سمت چپم درد میکنه باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   باید از فک خود عکس تهیه کنید و به همراه آن به متخصص فک و صورت و یا به دندانپزشک خودتان مراجعه کنید تا وضعیت فک شما بررسی شود .

 • تصویر کاربر نادیا یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض خسته نباشید .من متاسفانه خیلی از دندونپزشکی میترسم بخاطر اولین تجربه تلخ کشیدن دندونم..حالا بعداز چندین سال دوسه تا از دندونام به ریشه رسیدن و هنوزم جرات رفتن به دوندنپزشکی رو ندارم...اما مشکل اصلی چندشب پیش دندون اخر سمت راست فک پایین درد گرفت و صبحش فکم ورم کرد و با خوردن داروی سفلاکسین گویا بدتر شد و تورمش بیشتر شد و نمیتونم دهنمو باز کنم خوردن غذا برام سخت شده. میخام بدونم امکان داره مربوط به گوش یا حلقم باشه .
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   احتمالا شما دچار التهاب اطراف لثه شده اید و باید دوره آنتی بیوتیک خود را مصرف کنید تا این دوره تمام شود . در مورد ترس شما از دندانپزشکی ما در مطب از سیستم جدید تحت عنوان سیستم خواب کردن استفاده میکنیم . یعنی با یک متخصص بیهوشی همکاری میکنیم و شما را چند ساعت بی حس میکنیم تا در طی مدت جراحی و انجام کار با دندان شما حسی نداشت هباشید و این روش برای افرادی که ترس دارند بسیار جواب میدهد و به آنها حس بهتری هم میدهد .

 • تصویر کاربر بهاره یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.بعد از پر کردن دندانهای بالایی پس از 1 روز درد شدید گوش و کیپ شدن گوش و وزوز کردن گوش دارم.آیا ربطی به دندان دارد؟
  با توجه به اینکه دکتر گفت عفونت گوش ندارم و کمی التهاب دارم.در ضمن دندان عقل هم ندارم و کشیده ام تمامش را.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   قاعدتا ارتباطی ندارد . ممکن است به علت اینکه فک شما مدتی باز بوده شما اذیت شده باشید .

 • تصویر کاربر مینا یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام دختر من در سن9 ماهگی شروع به دندان درآوردن کرد و در طی تقریبا 40 روز 4 دندان جلوی بالا و 2 دندان جلوی پایین بیرون آمدند و لی تا الان که 16 ماهه است دندان دیگری درنیاورده آیا نیاز به پیگیری دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   فعلا موردی ندارد شما میتوانید تا دو سالگی هم صبر کنید در صورتی که در این مدت دندان درنیامد میتوانید به متخصص کودکان مراجعه کنید . البته متخصص کودکان ما نیز در مطب هستند و میتوانید با وقت قبلی به ایشان مراجعه و وضعیت دندان فرزند شما را بررسی کنند .

    

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
دکتر پیام حیاتی