لمینیت دندان از ابتدا تا انتها | اصلاح لبخند و زیبایی | دکتر پیام حیاتی-دندانپزشک
آدرس: آیت الله کاشانی خیابان اعتمادیان برج شیری طبقه اول واحد 4

لمینیت دندان از ابتدا تا انتها

تاریخ: 5 مارس 2018
توسط: دکتر پیام حیاتی
لمینیت معجزه ای است برای کسانی که از لبخندی زیبا به خاطر بد شکلی و بد رنگی دندان ها محروم هستند. لبخند روی صورت می تواند تاثیر زیادی در انسان ها و محیط اطراف ما داشته باشد. اما گاهی بعضی از افراد به خاطر داشتن دندان های بد شکل, بد رنگ, فاصله دار و… اعتماد به نفس کاملی برای لبخند زدن ندارند و بیشتر اوقات به خوصوص زمانی که در جمع هستند از لبخند زدن طفره می روند.
خوشبختانه ما در زمانه ای زندگی می کنیم که به راحتی و با انجام چند جراحی زیبایی می توانیم همه ی ایرادهای جسمی خود را از بین ببریم و زیبا و زیبا تر شویم .

لمینیت دندان چیست ؟

لمینیت دندان برای اصلاح بی نظمی دندان در صورت خفیف بودن، بدشکلی – بدرنگی – شکستگی – ترک خوردگی – و یا کجی دندان ها و نیز برطرف کردن فاصله بین دندان ها و زیبایی دندان کاربرد دارد. لمینت دندان ، پوسته هایی ظریف و شیشه ای شکل و در عین حال با استحکام بسیار بالا می باشند که برای پوشاندن و بهبود سطح رویی دندان ها به کار می رود. لمینت دندان قادر است لبخندی دلنشین و زیبا به شما ببخشد پس اگر شما مشکلات جزئی در دندان های روبروی خود دارید این روش برای شما مناسب است . روشی راحت و آسان که در یک تا سه جلسه دندان های شما را مرتب و درخشان خواهد کرد .

انواع لمینیت دندان 

لمینت به دونوع تقسیم و ساخته شده که بر اساس جنس و ساخت متفاوت بوده

1– لمینیت سرامیکی :

لمینت دندان سرامیکی از یک لایه ی نازک شامل شده که حدود ۲ میلیمتر است که با جنس پرسلن چینی ساخته شده که از سرامیک خاصی است و بعد از اینکه با تراشیدن دندان روی آن چسبانده میشود بعد از قالبگیری در لابراتور ساخته شده و در قسمت جلویی دندان قرار گرفته. این لمبنت مقاومت بیشتری نسبت به لمینت های کامپوزیتی دارند و ثبات رنگ بیشتری در مقایسه با کامپوزیت ها دارند و دارای ظاهر زیباتری هستند.

2– لمینیت کامپوزیتی:

برای استفاده از این نوع پوسته نیازی به قالب گرفتن و لابراتور نیست و شاید نیازی هم به تراشیدن دندان نباشد و به صورت مستقیم کامپوزیت را با استفاده از اشعه روی دندان می چسبانند و به صورت لایه ای محافظ روی مینای دندان قرار میگیرد. در مواردی که دندان ها با شکستگی و ترک های ریز یا تحلیل رفتن مواجه باشند استفاده از لمینت دندان کامپوزیت میتواند از آسیب دیدگی جلوگیری کرده و به عنوان محافظ روی دندان های آسیب دیده را گرفته و برای مینای دندان مفید باشد.

ثبات رنگ این نوع لمینت کمتر است ولی قیمت آن ها ارزان تر بوده و تراش کمتر دندان را از جمله مزیت هایش میتوان دانست. به زبان ساده لمینت های سرامیکی در لابراتور ساخته میشوند که به آن ها سرامیکی گفته شده ونیری که از جنس کامپوزیت است در مطب به صورت مستقیم ساخته میشود که به آن کامپوزیتی گفته شده.

اصلاح طرح لبخند لثه ای چیستحتما بخوانید : اصلاح طرح لبخند لثه ای چیست ؟

مواردی که نمی توانیم از لمینیت دندان استفاده کنیم

بعضی از افراد و یا بعضی از دندان ها قابلیت استفاده از لمینت را ندارند, مانند:

 1. کسانی که در خواب عادت به دندان قروچه دارند.
 2. دندان هایی که ضخامت مینای آن ها به اندازه ی کافی نباشد
 3. افراد بهداشت دهانی کمی دارند
 4. افرادی که سایش دندانی دارند یا عادت به فشردن دندان ها به روی هم دارند
 5. دندان هایی که به سمت لب ها هستند
 6. افرادی که دچار بهم ریختگی های شدید دندانی هستند

عوارض جانبی دارد؟

بسیاری از افراد این سوال را داشته که آیا لمینت  عوارضی و آسیبی به دندان وارد میکند یا نه ؟ از جمله عوارضی که برای درمان لمنیت هست شامل:

۱- حساسیت های مدت دار بعد از درمان :

درمان لمینیت هم مانند بقیه ی درمان های ترمیم دندان با حساسیت گرما و سرما روبروست و بعداز مدت زمانی این حساسیت از بین خواهد رفت.

۲- شکستگی دندان لمینیت شده:

برای اینکه طول عمر دندان درمان شده بالا رود باید فرد از ابتدا شرایط درمان را داشته باشد و به درستی انتخاب گردد و به بیماری های دهانی دچار نباشد تا شکستگی دندان کاهش یابد . یکی از عواملی که طول عمر دندان را بالا میبرد نخوردن غذاهای سفت و گاز زدن های سخت بوده . اگر دندانی که درمان شده است و به علت های متفاوت با پریدگی و شکستگی همراه شود میتوان در ترمیم کردن آن با لمینت های سرامیکی و یا کامپوزیتی آن را اصلاح کرد.

۳- تغییر رنگ لمینیت:

با خوردن نوشیدنی ها و غذاهای رنگدار و کشیدن قلیان و سیگار و خوردن چای و قهوه در مرور زمان به تغییر رنگ دادن لبه های دندان منجر شده . هرچقدر که این مواد بیشتر مصرف میشوند تغییر رنگ دندان نیز بیشتر شده و تاثیر بیشتری میگذارد و با کم کردن خوردن این مواد رنگی به سلامت دندان خود اهمیت داده و از تغییر رنگ آن پیشگیری کرده.

بلیچینگ یا سفید کردن دندان چیستحتما بخوانید : بلیچینگ یا سفید کردن دندان چگونه است ؟

مراقبت های بعد از لمینیت:

بعد از اینکه درمان انجام شد فرد باید مراقبت های دهانی لازم را به عمل آورده و با رعایت کردن بهداشت دندان ها از آسیب رسیدن به آن پیشگیری گردد. اگر نیاز به جرم گیری دندان پیدا شد باید به دندانپزشک خود اطلاع داد که دندانش لیمنت است و اگر جرم گیری را با استفاده از دستگاه انجام می دهد باید احتیاط کامل را انجام دهد . استفاده کردن بی رویه از دهان شویه ها که حاوی فلوراید ها هستند میتواند روی لمینت ها تاثیر گذاشته و قبل از استفاده از دهانشویه به متخصص دندانپزشکی خود اطلاع داده تا بر اساس تجویز دکتر استفاده شود. از جمله دیگر مراقبت ها میتوان به :

لمینیت یا لیمنت معجزه ای است برای کسانی که از لبخندی زیبا به خاطر بد شکلی و بد رنگی دندان ها محروم هستند.

عوامل موثر بر قیمت لمینیت دندان

1- میزان تراش دندان (حداقل تراش دندان و حفظ مینای دندان)

2- مقدار زمانی که هر متخصص زیبایی برای تراش دندان صرف می کند (به عنوان مثال برای تراش یک دندان کانین به زمان بیشتری نیاز است)

3- دقتی که برای تراش دندان باید داشته باشد تا بدون آسیب به دندان باشد.

4- قرینه بودن فرم دندان ها پس از تراش

5- در نظرگرفتن نوع تراش با توجه به نوع لمینت برای هر فرد که اختصاصی می باشد.

6 – انتخاب نوع ماده قالبگیری برای حداکثر دقت و زمانی که برای ست شدن (setting time) هر ماده باید در نظر گرفته شود تا تغییرات ابعادی نداشته باشیم (در اثر تغییرات ابعادی نمی توان لمینت ایده آل و کاملا منطبق بر دندان ساخت)

7- نوع شفافیت و ترکیب رنگ در یک لمینت و درخشندگی و فرم و رنگ طبیعی لمینت که دقیقا مانند دندان به نظر برسد.

انتخاب رنگ لمینیت ها :

در طراحی لبخند به روش های (كامپوزیتی و سرامیكی) نكته قابل توجه انتخاب رنگ لمینت هاست كه میزان سفیدی آنها كاملا توسط شخص مراجعه کننده و البته با مشاوره دندان پزشک ( باتوجه به میزان سن، جنسیت، رنگ پوست و …) انجام می شود.

آیا بعد از قرار دادن لمینیت روی دندان باز هم دندان دچار پوسیدگی و فرسایش می شود؟

خیلی از بیماران به این خیال هستند که بعد از انجام دادن لمینت , چون لمینت روی دندان های آنها چسب می خورد به عنوان محافظی عالی برای دندان محسوب می شود و دیگر دندان ها آسیب نمی بینند.
اما نظر دندان پزشکان چیز دیگری است. به نظر آنها بعد از انجام دادن لمینت باز هم دندان ها در معرض آسیب دیدگی یا پوسیدگی قرار دارند. (دندانی که روی آن لمینت کار گذاشته شده است به همان اندازه در معرض آسیب دیدگی قرار دارد و پوسیده می شود که دندان طبیعی می پوسد)
برای جلوگیری از پوسیدگی دندان در این شرایط باید بهداشت دهان و دندان به طور مرتب و کامل رعایت شود. در غیر این صورت باعث ایجاد پلاک های میکروبی روی دندان و در نهایت پوسیدگی دندان می شود. افرادی که دچار این مشکل می شوند باید دندان هایشان را از پشت ترمیم کرد.

تفاوت لمینیت با ایمپلنت

خیلی‌ها لمینیت دندان را با ایمپلنت دندان اشتباه می‌گیرند در صورتیکه این دو کاملا از یکدیگر مجزا هستند و برای موارد خاص خودشان به کار می‌روند. ایمپلنت یک روش کاشت دندان به جای دندان‌های کشیده شده است در حالی که لامینت به منظور زیباسازی و فرم‌دهی به بد شکلی‌ها و بد رنگی‌های دندان استفاده می‌شود.

انواع ایمپلنت کدام استحتما بخوانید : انواع ایمپلنت های موجود در ایران

تفاوت لمینیت دندان و روکش دندان

تفاوت اصلی لمینیت و روکش دندان در میزان سطحی است که پوشش می دهند. سطح لمینت نازک است و میزان سطح کمتری را نسبت به روکش دندان دربر می گیرد، اما روکش کل دندان را دربر می گیرد. تراشی که باید دندان بخورد، در موارد روکش بیشتر می باشد. همچنین ضخامت روکش نیز بیشتر از لیمنت دندان است.

تماس با دکتر

دکتر پیام حیاتی دندان پزشک

 

دکتر پیام حیاتی دکتر دندانپزشک عمومی از دکتر بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمود چهارشنبه ۱۳ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  پس از چراحی لثه و کاشت ایمپلنت چه نکاتی را باید رعایت نمود ؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی چهارشنبه ۱۳ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   پس از این جراحی ها برگه ای با عنوان دستورات پس از عمل در اختیارتان قرار میگیرد که نمونه ای از آن در اینجا آورده شده است :
   عمل جراحی که در دهان شما انجام گرفته است به خاطر حفظ سلامتی و نگهداری دندان های طبیعی شما می باشد . به منظنور موفقیت درمانی توجه شما را به نکات زیر جلب می نماییم .
   1- روی محل جراحی شده با یک خمیر پانسمان پوشیده ده است . این خمیر باعث محافظت لثه در مقابل تحریکات خارجی شده ، درد را کاهش داده و به ترمیم زخم کمک میکند . سعی کنید تا جلسه بعد که مراجعه میکنید این خمیر در محل باقی بماند .
   2- حدود 3 ساعت پس از عمل از خوردن غذاهای گرم خودداری کنید تا خمیر پانسمان کاملا سخت شود و بعد از آن نیز سعی کنید از غذاهای مایع یا نیمه جامد استفاده کنید . اگر قسمت زیادی از خمیر پانسمان افتاد و لبه آن موجب ناراحتی گونه یا کناره زبان شما شد لطفا با ما تماس بگیرید .
   3- روی ناحیه ای را که با خمیر پانسمان پوشیده شده است مسواک نزنید و با این قسمت تا چند روز غذا نخورید و این درحالی است که بایستی قسمتهایی از دهان را که در جلسات قبل عمل شده طبق دستور تمیز کنید (مسواک ، نخ ، ... )
   4- اگر از نواحی که در جلسات قبل عمل شده است موقع مسواک زدن خونریزی جزیی مشاهده گردید نگران نباشید زیرا در این حالت به دلیل ناقص بودن ترمیم است که به تدریج با رعایت دقیق بهداشت ، ترمیم آن کامل و خون قطع خواهد شد و
   5- به فعالیت های عادی خود ادامه دهید اما تا حدود 3 روز بعد از عمل از انجام فعالیت و ورزشهای سنگین اجتناب نمایید .
   6- در برخی موارد ممکن است ناحیه عمل و در نتیجه همان طرف از صورت شما قدری متورم شود . تورم پس از عمل دلیل بر عفونت نمی باشد . نگران نباشید ، زیرا بعد از 3-2 روز خود بخود از بین میرود البته میتوان با قرار دادن یخ برروی همان ناحیه از صورت برای5-4 ساعت بعد از جراحی این تورم را کاهش داد.
   7- درد پس از عمل با مصرف داروهایی که در نسخه شما تجویز شده کنترل میشود . بنابراین مصرف مسکن را تا زمانی که احساس درد و ناراحتی میکنید به صورت منظم و طبق دستور ادامه دهید .
   8- اگر پنی سیلین یا آنتی بیوتیک دیگری در نسخه شما تجویز شده است ، تمام این داروهای تجویز شده را طبق دستور مصرف کنید .
   9- گاهی ممکن است قدری خونابه 5-4 ساعت اول پس از عمل در بزاق دهان شما دیده شود ، این طبیعی است و خود به خود برطرف میشود اگر چنانچه خونریزی ادامه داشت به ترتیب زیر عمل کنید :
   الف – با ملایمت دهان خود را با آب سرد بشویید .
   ب – یک تکه گاز مرطوب به شکلU در دو طرف خمیر پانسمان قرارداده و با انگشت شست و سبابه به مدت 30 دقیقه محل خونریزی را فشار دهید .
   ج – در صورت ادامه خونریزی با ما تماس بگیرید . هرگز سعی نکنید تا با شستشوی دهان و بیرون ریختن آب دهان خونریزی را متوقف کنید .
   10- غذای شما در هفته اول بعد از جراحی بایستی بیشتر شامل مواد پروتئینی ، ویتامین ها و مایعات باشد تا هر چه زودتر زخم شما ترمیم یابد .
   11- سیگار نکشید زیرا باعثتاخیر ترمیم زخم میشود و اگر چنانچه سیگاری هستید فرصت را غنیمت شمرده و در این فاصله آن را ترک کنید .
   12- اگر احساس مزه بد یا نامطبوعی در دهان داشتید دهان خود را با محلول آب نمک سرد یا سرم فیزیولوژی به آرامی شستشو دهید . ( در صورت لزوم برای شما دهان شویه مخصوص هم تجویز میشود )
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۵ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  علت تغییر رنگ دندان ها چیست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی سه شنبه ۵ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   تغییر رنگ دندان علل متفاوتی دارد . بسته به اینکه این غییر رنگ محدود به یک دندان باشد یا اینکه گروهی از دندان ها را درگیر کرده باشد و این که اخیرا ایجاد شده یا از هنگام رویش دندان وجود داشته باشند ، علت و به تبع آن نوع درمان متفاوت خواهد بود . بهترین کار در این موقع مشاوره با دندانپزشک است تا با توجه به وضعیت دندان ها بهترین طرح درمان را برای شما ارایه نماید .
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
دکتر پیام حیاتی