نخ دندان و روش استفاده صحیح آن | عمومی | دکتر پیام حیاتی-دندانپزشک
آدرس: آیت الله کاشانی خیابان اعتمادیان برج شیری طبقه اول واحد 4

نخ دندان و روش استفاده صحیح آن

تاریخ: 3 مارس 2018
توسط: دکتر پیام حیاتی
از جمله عوامل موثر در بهداشت دهان و دندان، استفاده از نخ دندان است به جرات می توان گفت که 90 درصد مردم از آن استفاده نمی کنند و بیش از نصف افرادی که از نخ دندان استفاده می کنند، از استفاده صحیح از آن بی خبر هستند. متاسفانه اکثر مردم اطلاعات کافی درباره ی نحوه مراقبت صحیح از دندان های خود ندارند و رعایت بهداشت دهان و دندان را در این خلاصه کرده اند که مسواک بزنند. در صورتی که مسواک زدن یک بُعد از مقوله ی بهداشت دهان و دندان است. حتی نحوه ی مسواک زدن مهم تر از مسواک زدن می باشد و کیفیت مسواک زدن مهم ترین چیزی است که کمتر بدان توجه می شود.

نخ دندان

استفاده از نخ دندان نقش بسيار مهمي در رعايت بهداشت دهان و دندان دارد. نخ دندان پلاك ها و باكتري‌هايي را از بين مي‌برد كه مسواك شما به آنها دسترسي ندارد. اگر شما نخ دندان نزنيد در نظافت بيش از يك سوم سطح دندانتان كوتاهي كرده‌ايد. پلاك‌هاي دنداني عامل اصلي بيماري‌هاي لثه مي‌باشند. با حداقل يك بار استفاده از نخ دندان در طي روز، شانس به وجود آمدن اين پلاك‌ها به شدت كاهش مي‌يابد. 

روش استفاده از نخ دندان

از یک نخ دندان مناسب که در داروخانه ها به وفور یافت می شود، یک تکه به اندازه ی 35-30 سانتیمتر ببرید.

نخ رادور انگشتان وسط دو دست بپيچيد و آن را با انگشت شست و سبابه مهار كنيد.

نخ دندان را با انگشت شست و سبابه طوري بگيريد كه حدود دو سانتي متراز نخ بين انگشتانتان محصور شود تا تسلط شما به حركت نخ افزايش يابد.

حركت انگشتان جهت سهولت در کار با نخ دندان خیلی مهم است. از انگشتان شست جهت استفاده در دندان های فک بالا و از انگشتان سبابه جهت پاک کرن دندان های پایین استفاده کنید.

نخ دندان را به آرامی به دور هر دندان بلغزانید و در حین انجام این کار نخ را محکم و کشیده نگه دارید.

نخ را به صورت منحني دور دندان گرد كنيد و به آرامي آن را تا زير ناحيه آزاد لثه ببريد و به سمت بالا حركت دهيد. اين حركت را دو يا سه بار تكرار كنيد.

هیچگاه نخ دندان را با فشار بین دندان‌ها وارد نکنید، زیرا باعث آسیب به لثه‌ها می‌شود. بلکه آن را به آرامی میان دندان‌ها حرکت دهید.

بعد از استفاده از نخ دندان مسواك بزنيد. اين موثرترين روش براي جلوگيري از پوسيدگي دندانها و بيماري هاي لثه است.

نکته ی مهم در استفاده از نخ دندان این است که بعد از نخ کشیدن هر دندان، آن را کمی بچرخانید تا برای پاک کردن مواد غذایی از بین دندان دیگر، همیشه نخ تمیز به کار برده شود.

فلوراید چگونه از دندان شما محافظت میکندحتما بخوانید : فلوراید و استحکام دندان ها

چند توصیه هنگام استفاده از نخ دندان:

1- نخ دندان را از یک طرف دیواره ی دندان وارد کرده و موقع خارج کردن از دیواره مقابل خارج کنید، یعنی نخ دندان یک حلقه ی کامل بین دو دندان مجاور بزند.

2- نخ دندان را حتما به لثه ی مجاور دو دندان بکشید تا خوب تمیز شود. شاید در اوایل از لثه خون بیاید، ولی بعد از مدتی که لثه خوب تمیز شد، خونریزی کاهش پیدا خواهد کرد. در صورت ادامه ی خونریزی حتما به دندانپزشک مراجعه کنید. احتمالا به جرم گیری نیاز خواهید داشت.

3- در صورتی که نخ دندان هنگام استفاده در بین دندان ها، رشته رشته یا پاره شود، احتمالا دو مشکل وجود دارد: یکی پوسیدگی بین دو دندان. دوم وجود جرم در آن قسمت از دندان.البته پرکردگی نامناسب دندان هم باعث پاره شدن نخ خواهد شد که در هر سه صورت باید به دندانپزشک مراجعه کنید و نسبت به رفع مشکل اقدام نمایید.

4- بهتر است قبل از مسواک زدن، اول با نخ دندان بین دندان ها را خوب تمیز کنید و بعد مسواک بزنید.

5- اگر دچار پوسیدگی دندان یا پُرکردگی نامناسب یا بیماری لثه باشید، استفاده از مسواک و نخ دندان مشکل شما را حل نخواهد کرد و باید حتما به دندانپزشک خانوادگی خود مراجعه کنید تا سلامتی دندان هایتان مطمئن شوید. بعد با خیال راحت به بهداشت دهان و دندان خود برسید و سالی یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید.

4 نکته طلایی در چرایی استفاده از نخ دندان

1- اول نخ دندان بعد مسواک

برای از بین بردن پلاک بین دندان ها، قبل از مسواک حتما از نخ دندان استفاده کنند. این امر موجب می شود که مسواک، باکتری ها و باقی مانده های خارج شده توسط نخ را از محیط دهان خارج نماید.

2- کودکان و نخ دندان

برای کودکان، استفاده از نخ بعد از مسواک زدن بهتر است. این کار کمک می کند ذراتی که پس از مسواک در دهان باقی می مانند، توسط نخ خارج شوند. اگر اول از نخ استفاده کنید ممکن است مسواک موجب شود باقی مانده ها به میان لثه فرو روند. البته فراموش نشود که روش صحیح استفاده از نخ نیز بسیار مهم است، برای این کار نخ را به صورت C درآورده و به طور دورانی در اطراف دندان حرکت دهید. حرکات بالا و پایین نخ به تنهایی کافی نیست زیرا سطح دندان ها را به خوبی تمیز نمی کند.

بعد از استفاده از نخ دندان مسواك بزنيد. اين موثرترين روش براي جلوگيري از پوسيدگي دندانها و بيماري هاي لثه است.

3- دو بار مسواک و 1 بار نخ دندان فراموش نشود

مهم ترین نکته این است که 2 بار در روز مسواک بزنید و 1 بار از نخ استفاده کنید. دندانپزشکان معتقد هستند برای خارج کردن پلاک و باقی مانده ها از میان دندان ها چند دقیقه را صرف استفاده از نخ کنید. 24 تا 48 ساعت زمان لازم است تا باکتری ها درون پلاک ها جای گیرند، بنابراین خارج کردن پلاک توسط نخ، حداقل 1 بار در روز، سلامت دهان و دندان ها را تامین می کند.

لقی دندان بزرکسالان یا لق شد دندان بزرگسالانحتما بخوانید : لقی دندان در بزرگسالان چه علتی دارد

4- نخ دندان قبل از خواب استفاده شود

شب ها قبل از خواب از نخ دندان استفاده کنید. در زمان خواب، ترشح بزاق برای تمیز کردن دندان ها و لثه کاهش می یابد و باکتری ها فرصت بهتری برای آسیب رساندن به دندان ها دارند. بنابراین استفاده از مسواک و نخ دندان و همچنین تمیز کردن زبان هر شب قبل از خواب ضروریست.
نخ و مسواک هر دو ضروریند اما استفاده از نخ دندان قبل از مسواک، کمک می کند که فلوراید موجود در خمیر دندان در زمان مسواک زدن، بهتر به میان دندان ها نفوذ کرده و در نتیجه احتمال پوسیدگی دندان کاهش یابد.
استفاده روزانه از نخ دندان برای پیشگیری از تجمع باکتری ها بین دندان ها و تشکیل پلاک و رسوب و در نتیجه تورم و التهاب لثه که اولین مرحله در بیماری های لثه می باشد، ضروریست.

حد اعتدال را در نخ دندان کشیدن رعایت کنید

از آنجایی که استفاده از نخ به روش اشتباه عوارضی را به دنبال دارد، انجام این کار به آرامی و روش صحیح، به ویژه در صورت استفاده از دستگاه‌های برقی بسیار مهم است. قبل از استفاده از دستگاه‌های برقی حتماً روش صحیح کاربرد آن‌ها را یاد بگیرید. اگر اطمینان ندارید، می‌توانید از دندانپزشک خود بخواهید تا به شما آموزش دهند.

به خاطر داشته باشید که تمیز کردن بین دندان‌ها نباید دردناک باشد. اگر این کار را با خشونت انجام دهید، به بافت بین دندان‌ها آسیب خواهید زد. از طرفی اگر بیش از حد ملایم باشید، ذرات غذا بین دندان‌ها باقی خواهد ماند. اندکی احساس ناراحتی در ابتدای استفاده از نخ دندان طبیعی است، اما نباید تسلیم شوید. این ناراحتی با هر روز مسواک زدن و تمیز کردن بین دندان‌ها ظرف کمتر از یک یا دو هفته برطرف می‌شود. چنانچه درد از بین نرفت با دندانپزشک صحبت کنید.

 

تماس با دکتر

دکتر پیام حیاتی دندانپزشک

دکتر پیام حیاتی دکتر دندانپزشک عمومی از دکتر بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام بر شما. چند سالی هست ۲ الی ۳ دندان بالا سمت راست وقتی روی لقمه سفت میروند انگار که میخاهند بیفتن و مخصوصا اگر بی هوا بروند درد هم میکنند. در کل قدرتشان در جویدن کم شده و باید آهسته با آنها جوید. ممکن هست ناشی از تحلیل لثه باشه؟ البته یکیش ترمیم شده و بغلیش عصبکشی شده ولی روکش نشده. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   لطفا عکس از دندان خود ار تهیه و ارسال کنید تا هم وضعیت عصب کشی صورت گرفته شده و همچنین وضعیت گیر غذایی را در ایشان بررسی کنیم . اگر عصبی کشی به درستی صورت گرفته شده باشد به احتمال خیلی زیاد با روکش مشکل شما برطرف میشود .

 • تصویر کاربر هادی چهارشنبه ۱۵ اسفند ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر - سرماخوردگی شدیدی گرفتم که دکتر پنی سیلین 800 و 1200 و آمپول کترولاک ترومتامین 30M و کلداستاپ نوشتند چون که گلو پر از چرک شده بود . دو روز بعد از شروع زدن آمپول و پنی سیلین دهانم شروع به تورم بالای لثه و به یکبار شروع به برفک دهانی شدم برای برفک دهانی چه کنم . ممنون میشم خیلی اذیت داره - کم کم داره زخم میشه -
  ماست پروبیوتیک و با گلاب هم دارم میشورم .
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی چهارشنبه ۱۵ اسفند ۹۷( 11 ماه پیش)

   سلام وقتتون بخیر

   به علت بالا بودن دوز آنتی بیوتیک ها دهان شما برفک زده که نوعی قارچ دهانی است . بهتر است قرص یا دهانشویه نیستاتین را از داروخانه تهیه کنید و روزانه طبق دستورالعمل استفاده کنید تا مشکل شما بر طرف شود .

    

 • تصویر کاربر هانیه دوشنبه ۱۳ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  علت دندان درد چیست
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی دوشنبه ۱۳ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   دندان یک نسج زنده بدن انسان است . یعنی علی رغم تصور کلی که آن را یک بافت سخت و بی جان تصور میکنند دندان مانند سایر اعضای بدن زنده و دارای خون رسانی و حس می باشد . به طور کلی دندان از دو قسمت تشکیل شده ، یک پوسته سخت و محکم در بیرون که آن را میبینیم و یک قسمت درونی ، دارای رگ خونی و عصب که دیده نمیشود .
   وقتی که دندانی پوسیده میشود در ابتدا نسج سخت درگیر میشود . در صورتی که درمان مناسب انجام نشود . پوسیدگی دندان ادامه می یابد و از سطح به طرف عمق جایی که عروق و اعصاب دندان حضور دارند پیشرفت می نماید.
   پوسیدگی در مراحل اول دردی ندارد و فقط طی معاینه دقیق توسط دندانپزشک قابل کشف است . و در صورتی که در همین مراحل ابتدایی تشخیص داده شود درمان آن بسیار راحت تر و کم هزینه خواهد بود و شانس آسیب دیدن عروق و اعصاب دندان کاهش می یابد . به همین دلیل توصیه میکنم جهت بررسی وضعیت دندان ها و لثه خود هر 6 ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه نمایید تا هم دندان های سالم تری داشته باشید هم هزینه های درمانتان کاهش یابد .
   در صورتی که پوسیدگی اولیه زود تشخیص داده نشده درمان نشودپوسیدگی عمیق تر میگردد . در این مرحله بیمار ممکن است علایمی از قبیل تیر کشیدن دندان ها و درد گذرا را به دنبال خوردن آب سرد تجربه نماید که بخودی خود برطرف میشود . علت وجود درد در این مرحله نزدیک شدن پوسیدگی به عروق و اعصاب داخل دندان است . در این مرحله نیز همانند پوسیدگی های اولیه معمولا حیات دندان به خطر نمی افتد و با درمان ترمیمی مناسب میتوان پوسیدگی را کنترل نمود . اما برعکس حالت اول ، که تنها بخش کوچکی از ساختار دندان دچار پوسیدگی را کنترل نمود . اما برعکس حالت اول ، که تنها بخش کوچکی از ساختار دندان دچار پوسیدگی شده بود در این حالت پوسیدگی بخش بزرگتری از دندان را تخریب نموده است .
   در صورتی که شما برای معاینه منظم به دندانپزشک مراجعه ننمایید و به علایم اولیه پوسیدگی دندانتان کم توجهی کنید پوسیدگی باز هم گسترش می یابد و باعث التهاب در عروق و اعصاب داخلی دندان میگردد .
   علایم شایع که در ای مرحله ممکن است با آن روبرو شوید درد خودبخودی دندان ، درد بدنبال نوشیدن آب سرد و گرم ، درد بدنبال جویدن و درد گنگ تیز و شدید که با فعالیت روزانه ی شما تداخل می نماید است . متاسفانه اغلب بیماران تنها در این مرحله بدنبال درمان دندان های خود میروند که هم قسمت قابل توجهی از بافت های دندان تخریب شده است هم با احتمال بسیار زیاد حیات دندان به خطر افتاده است . وقتی بیمار با این علایم مراجعه می نماید دندانپزشک پس از معاینه چندین راه درمانی را باتوجه به وضعیت فرد و دندان در نظر میگیرد که شامل موارد زیر است :
   • برداشتن پوسیدگی و بررسی وضعیت در روزها و هفته های آینده
   • درمان ریشه (عصب کشی) و ترمیم دندان
   • درمان ریشه و قرار دادن روکش روی آن
   • کشیدن دندان
   توجه نمایید اگر دچار دندان درد هستید به صورت خودسرانه از آنتی بیوتیک استفاده ننمایید زیرا آنتی بیوتیک ها برای درمان این وضعیت مناسب نیستند . همانطوری که گفته شد علت درد دندان هجوم و گسترش میکروب به بافت دندان است ، جایی که آنتی بیوتیک ها نمی توانند نفوذ نمایند تا تاثیر ضد میکروبی خود را اعمال کنند . بنابراین درمان قطعی فقط و فقط برداشتن بار میکروبی از داخل انساج دندان با استفاده از روش مناسب توسط دندانپزشک می باشد .
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
دکتر پیام حیاتی