ایمپلنت برای چه کسانی مفید است؟ | دکتر پیام حیاتی-دندانپزشک
آدرس: آیت الله کاشانی خیابان اعتمادیان برج شیری طبقه اول واحد 4

ایمپلنت برای چه کسانی مفید است؟

تاریخ: ۲۹ آبان ۱۳۹۶
توسط: دکتر پیام حیاتی
ایمپلنت های دندانی به عنوان وسیله ی انتخابی جهت جایگزینی دندانهای از دست رفته در دندانپزشکی مدرن مطرح می باشند . البته نبایستی فراموش شود که روشهای دیگری برای جایگزینی دندان وجود دارد که در زمان نیاز بیمار به جایگزینی دندان بایستی مورد توجه قرار دهد.

دلایل از دست دادن دندان

دلیل از دست دادن دندان بایستی مورد توجه قرار گیرد چون اغلب بر طرح درمان تاثیرگذار است . پیش آگهی کلی دندانها همراه با پیش آگهی دندانهای مجاور ناحیه ی بی دندانی بایستی تعیین گردد . در بیمارانی که پیش آگهی دندانهای باقیمانده ضعیف است یک طرح درمان اساسی تر که برای بیمار در طولانی مدت مفیدتر باشد لازم است . بسته به ماهیت بیماری دندانی و نحوه کشیدن دندان ، درجاتی از از دست دادن بافت نرم و سخت ، در زمان خارج کردن دندان وجود دارد .

از دست دادن دندان

با استفاده از ایمپلنت ، از دست دادن بافت به حداقل رسیده اما در موارد شدید از دست دادن بافت ، یک نتیجه ی حد واسط حاصل میشود مگر اینکه بازسازی استخوان و بافت نرم ناحیه مورد توجه قرار گیرد.

دلایل اصلی از دست دادن دندان عبارتند از :

بیماری پریودنتال

اگر بیمار دارای بیماری پریودنتال پیشرفته است پیش آگهی کل دندانهای وی بایستی مورد توجه قرار گیرد. دندانهای طبیعی و اباتمنتهای ایمپلنت به طور مساوی در خطر از دست دادن استخوان می باشند . پیشرفت بیماری پریودنتال منجر به تحلیل و از دست دادن بافتهای نرم میگردد و این با افزایش طول تاج کلینیکی و نمای مثلثهای تاریک (black triangles) در نواحی بین دندانی همراه است که این مسئله زیبایی بیمار را به مخاطره می اندازد مگر اینکه در طراحی دنچرهای پارسیل یا بریجهای بیمار ، فلنج (flange) در نظر گرفته شود . جهت استفاده از ایمپلنت های دندانی معمولا اشکالی از بازسازی بافت نرم یا استخوان لازم می باشد .

بیماری پریودنتال

بیماری پریودنتال

پوسیدگی دندان

پوسیدگی ، دندان را ضعیف میکند . درمان پوسیدگی دندانی با ترمیمهای ریختگی یا کامپوزیتی باعث از دست دادن بیشتر ساختمان دندانی میشود . تعویض های مکرر رستوریشن های دندانی باز هم ساختمان دندان را ضعیف تر کرده و احتمالا درمان ریشه ی دندان و به دنبال آن استفاده از پین و پست لازم میگردد . پتانسیل شکست اولیه ی دندانهای بارستوریشن های بزرگ طرح درمان را بیش از پیش به مخاطره می اندازد .لذا در مراحل بعد ایمپلنت می تواند راه حل خوبی برای درمان باشد.

شکست درمان ریشه

درمان ریشه ی دندان معمولا موفقیت آمیز است . میزان موفقیت ۹۵% برای ۱۰ سال گزارش شده است . به هر حال ساختمان تاجی محدود دندان ، مسبب بیشترین نگرانی است . ناکافی بودن ساختمان دندانی باقیمانده ، دندان را ضعیف کرده و گاهی اوقات نیاز به پست و کور جهت گیر روکش می باشد . از دست دادن بیشتر ساختمان دندان یا شکستگی ریشه منجر به از دست دادن دندان شده و بنابراین ، اغلب درمان ریشه ی دندان موفقیت آمیز باقی نمی ماند .

وقتیکه درمان ریشه دندان دچار شکست شد درمان مجدد ریشه دارای یکسری محدودیت های است خصوصا زمانی که رستوریشن های دندان بزرگ بوده و نیاز به جراحی آپیکواکتومی وجود دارد . ارزیابی کامل پیش آگهی چنین دندانهایی با توجه به مزایا و هزینه ی تمام شده ی طرح درمان مفید می باشد . اغلب بهتر است که کشیدن و جایگزینی چنین دندانهایی به جای تلاش جهت حفظ و رستوریشن آنها مورد توجه قرار گیرد .

تروما

تروما

ترومای شدید منجر به از دست دادن بافت نرم و سخت میشود . دندانها ممکن است در اثر تروما خارج شده یا اینکه دچار شکستگی شوند . اغلب تعیین پیش آگهی چنین دندانهایی دشوار است . درصد قابل توجهی از چنین دندانهایی حیات پالپ خود را ظرف ۱۰-۵ سال بعد از ایجاد تروما از دست می دهند . این امر توانایی چنین دندانهایی را جهت قرار گرفتن پایه برای بریج یا دنچر کاهش میدهد . دندانهای تحت تروما قرار گرفته می تواند دچار تحلیل خارجی یا داخلی نیز بشوند .

تعداد کم دندانها (hypodontia)

تقریبا ۶ درصد جمعیت دچار هیپودنشیا یا فقدان مادرزادی دندانها می باشند . این بیماران شکاف کام ، لب یا سایر آنومالی های کرانیوفاسیال را نیز ممکن است ، دارا باشند . با از دست رفتن دندان های ریج آلوئول اغلب تحلیل رفته و باریک میشود . بنابراین درمان ارتودنسی و جایگزینی بعدی دندان با مشکل مواجه میشود.

تماس با دکتر

دکتر پیام حیاتی دندانپزشک متخصص در کاشت دندان و ایمپلنت

دکتر پیام حیاتی از دکتر بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهناز سه شنبه ۲۰ فروردین ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دیروز بدون هیچ دندان درد یا مشکلی که ناراحتم کنه به دندانپزشک مراجعه کردم تا اگه دندونام مشکلی داشته باشن حل بشه دندان چهارم فک بالام رو بیشتر از بیست سال قبل عصب کشی کرده بودم دوسه سال پیش ترمیمش عوض شده بود دکتر گفت باید ترمیمش عوض بشه با باز شدن دندان بوی بسیار بدی از دندون می اومد دکتر گفت باید پایه بذاریم پرش کنم بعد عکس گرفت و گفت عصب کشی کامل نیست ‌ریشه عاریه داره باید عصب کشی کامل انجام بشه بعد روکش بذاریم الان فقط یک میل دندان از لثه دیده میشه می خواستم برای همچین دندانی روکش بذارم خوبه یا کلا دندان روبکشم ضایعه رفع بشه وایمپلنت بشه بهتره؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی سه شنبه ۲۰ فروردین ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   در کل دندان وقتی قسمت بیشتر تاج خودش را از دست بدهد باید روکش شود و با توجه به گفته های شما ممکن است به ترمیم مجدد و حتی جراحی افزایش طول تاج نیز نیاز داشته باشید . در هر صورت اگر عکس دندان را ببینم بهتر میتونم راهنماییتون کنم

 • تصویر کاربر حسن شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، دو روز پیش دندان بالا سمت راست رو عصب کشی کردم و دکتر محترم غالب گیری کرده و قراره چند روز بعد روکش بگزارم، ولی در آینه متوجه شدم که کناره ی دندان عقبیش رو هم انگار تراش داده،طوری که قسمت پر شده ی آن از کنار معلوم هست.
  با توجه به اینکه دندان جلوییش رو ندارم درسته که دندان عقبیش رو از کنارش تراش داده؟ آیا این باعث خرابی دندان عقبی و یا پوسیده شدن و یا شکستن آن نمیشه؟ چیکار باید بکنم؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی چهارشنبه ۲۱ آذر ۹۷( 10 ماه پیش)
   سلام وقتتون بخیر
   در کل بهتر هست که دندان های کناری تراش نخورند ولی در بعضی مواقع برای تنظیم احتیاج به تراش دندان های کنار هم هست . برای همین احتمال دارد دکتر شما به این علت مجبور به تراش دادن دندان مجاور کرده باشد .
  2. تصویر کاربر حسن چهارشنبه ۲۱ آذر ۹۷( 10 ماه پیش)
   ممنون آقای دکتر، تراشیدن آن باعث زود پوسیده شدن دندان نمیشه؟
  3. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 10 ماه پیش)
   سلام
   در صورتی که تراش زیاد باشد و کل مینای دندان را تراشیده باشن احتمال پوسیدگی زیاد میشه در غیر اینصورت هیچ مشکلی پیش نمیاد .
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مجید شنبه ۱۶ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  چه گزینه های درمانی برای جایگزین کردن دو یا چند دندان از دست رفته مجاور هم وجود دارد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی شنبه ۱۶ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   الف – دندان های از دست رفته میتوانند با ایمپلنت دندانی جایگزین شده ، روکش های روی آن میتواند بصورت تکی و یا بریج باشد .
   ب- با توجه به شرایط دندان های باقی مانده و توزیع آنها در دهان ، میتوان با یک بریج دندان های از دست رفته را جایگزین نمود . که این بریج بر روی دندان های پایه ای که تراش خورده اند چسبانده شده و ثابت میشوند .
   ج – یک پروتز متحرک متکی بر استخوان و بافت نرم نیز میتواند جایگزین دندان های از دست رفته شود . بدیهی است این پروتز ثابت نبوده و میتواند آسیب های زیادی به بافت های نرم اطراف وارد نماید . البته ایمپلنت میتواند پایه ای برای بریج ثابت و یا پروتز متحرک نیز باشد .
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
دکتر پیام حیاتی