پروتز بهتر است یا ایمپلنت | دکتر پیام حیاتی-دندانپزشک
آدرس: آیت الله کاشانی خیابان اعتمادیان برج شیری طبقه اول واحد 4

پروتز بهتر است یا ایمپلنت

تاریخ: ۱۵ بهمن ۱۳۹۶
توسط: دکتر پیام حیاتی

پروتز را انتخاب کنم یا ایمپلنت ؟

این سوال ممکن است سوال شما و یا بسیاری از مخاطبان ما باشد . به جای پاسخ ، در ابتدا بیایید کمی بیشتر به بررسی این دو واژه یعنی پروتز و ایمپلنت بپردازیم . هر چند در مقالات دیگری در همین سایت با عناوین مختلفی به بررسی زوایای مختلفی از ایمپلنت پرداخته ام ولی بحث و بررسی این سوال و پاسخ های داده شده میتواند به شما در انتخاب تصمیم مناسب کمک بسزایی داشته باشد .

پروتز ثابت دندان چیست ؟

به اعضای مصنوعی بدن پروتز گفته می‌شود ، منظور از پروتز در دندانپزشکی ، دندانهای مصنوعی می‌باشند و پروتز ثابت دندان به پروتزی اطلاق می‌گردد که بر روی دندان یا دندانهای پایه چسب خورده و ثابت می‌گردد. پروتز ثابت شامل روکش ، بریج (پل) و … می‌باشد. روکش بر روی یک دندان تراش خورده سوار می‌شود ، بریج نیز بر روی دندانهای پایه کناری قرار می‌گیرد و شامل دندانهای جایگزین شده نیز می‌باشد.

پروتز ثابت دندان همان چیزی است که در بین عموم جامعه با عنوان روکش دندان مرسوم است .

پروتز ثابت دندان همان چیزی است که در بین عموم جامعه با عنوان روکش دندان مرسوم است .

انواع پروتز ثابت

پروتز ثابت خود بر دو نوع است :

روکش تک واحدی دندان (single dental crown)

معمولا دندان زمانی نیاز به روکش دارد که به علتی ساختار دندان ضعیف شده و نیاز به حفاظت و حمایت با روکش دارد و یا بعضا دلایل زیبایی لزوم وجود روکش را منجر می شود. گاهی به دلیل نقص عملکرد دندان ( مشکلات فانکشنال ) ، روکش به کمک سیستم جویدن و مضغ فرد می آید.

قیمت ایمپلنت دندانحتما بخوانید : قیمت ایمپلنت دندان

بریج دندان ( dental bridges)

یکی دیگر از انواع پروتز ، بریجهای دندانی هستند . آنچه که بیشتر با عنوان پروتز ثابت دندان در بین جامعه مرسوم است همین نوع پروتز دندان است. این نوع پروتز ، در واقع زمانی مورد استفاده قرار میگیرد که فرد یک یا تعداد بیشتری از دندانهای خود را از دست داده و در عین حال هنوز حداقل یک دندان در جلو و یک دندان در عقب دندان از دست رفته وجود دارد. به این ترتیب با تراش دو دندان مجاور ناحیه خالی از دندان ، یک پل (bridge ) بین دندانهای پایه زده می شود تا ناحیه خالی از دندان پر شده و دوباره توانایی جویدن و زیبایی به فرد باز گردد

ایمپلنت

هیچ چیز جانشین دندانهای سالم نمی‌شود. ولی وقتی شما دندانی را به دلیل بیماری یا حادثه از دست داده‌اید ، بهتر است بدانید که راهی برای بازگرداندن لبخند زیبای شما وجود دارد. یک ایمپلنت دندانی ظاهر و احساسی شبیه دندان از دست رفته‌تان به شما می‌دهد. دندانپزشک یک پایه یا فریم فلزی را زیر لثه شما قرار می‌دهد که درست شبیه ریشه یک دندان به استخوان فک متصل می‌شود. سپس دندانپزشک یک دندان جایگزین را روی ایمپلنت قرار می‌دهد به نحوی که شبیه وضعیت دندان اصلی خود شما به نظر آید.

یک ایمپلنت دندانی ظاهر و احساسی شبیه دندان از دست رفته‌تان به شما می‌دهد. دندانپزشک یک پایه یا فریم فلزی را زیر لثه شما قرار می‌دهد که درست شبیه ریشه یک دندان به استخوان فک متصل می‌شود.

اغلب بیماران معتقدند، ایمپلنت مطمئن و با ثبات است و آن را جایگزین خوبی برای دندان از دست رفته‌شان می‌دانند. ایمپلنت ها می‌توانند جایگزین یک یا چند دندان از دست رفته شوند. لازم به ذکر است که ایمپلنت نیاز به جراحی دارد، بنابراین بیماران باید از نظر کلی در سلامت بسر برند، لثه‌های سالم داشته و استخوان کافی جهت ساپورت ایمپلنت داشته باشند. در ضمن باید مقید به رعایت دقیق بهداشت دهان و ملاقاتهای مرتب با دندانپزشک باشند. ایمپلنت یا دندان کاشتنی تشکیل شده است از پایه‌ای که عمدتاً از جنس فلز تیتانیوم بوده و توسط جراح در استخوان فک کار گذاشته شده و سپس بر روی آن دندان قرار می‌گیرد.

ایمپلنت چیستحتما بخوانید : ایمپلنت چیست ؟

چرا ایمپلنت از پروتز بهتر است ؟

اکنون وقت آن رسیده به سوال اولیه و یا همین سوال مطرح شده پاسخ دهم . جواب واضح است . شما به هر روشی و با هر دیدی به این موضوع بنگرید، ایمپلنت بهترین انتخاب برای جایگزینی دندانهای از دست رفته شما است. بیاید کمی بیشتر بررسی کنیم :

۱-زیبایی :

ایمپلنت کاملا شبیه دندان خودتان خواهد بود و از آنجائیکه با استخوان فک درگیر می شود، مانع از تحلیل استخوان و لثه می شود که در سایه روشهای قبلی ( دست دندان و یا بریج) از عوارض این درمانها می باشد. به هر حال کسی متوجه نخواهد شد که شما یک دندان جایگزین دارید.

۲-حفظ ساختمان دندانهای مجاور :

در این روش دندانهای مجاور تراشیده نمی شوند و دچار پوسیدگی های بعدی نخواهند شد.

۳-اعتماد به نفس :

به طور یقین با استفاده از ایمپلنت احساس بهتری نسبت به خود، خنده و صحبت کردنتان دارید.

۴- قابل اعتماد :

درصد موفقیت ایمپلنت های دندانی بسیار بالا است ، و بهترین انتخاب برای جایگزینی دندان از دست رفته شما است. و بر خلاف ادعاهای خلاف واقع گذشته در این رابطه، درصد موفقیت ایمپلنت نسبت به سایر روشهای جایگزینی دندان، بسیار بالاتر است و از آنجا که بدنه ایمپلنت از تایتانیوم خالص ساخته می شود، واکنشی بصورت رد پیوند وجود نخواهد داشت.

تماس با دکتر

دکتر پیام حیاتی دندان پزشک و متخصص در کاشت ایمپلنت

به اشتراک بگذارید:
بدون برچسب
دکتر پیام حیاتی دکتر دندانپزشک عمومی از دکتر بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نگار سه شنبه ۸ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من میخوام ایمپلنت انجام بدم میخوام بدونم آیا جراحی ایمپلنت با پروتز ایمپلنت هردو برام انجام میشه یا نه فرق میکنه؟!
  منظور از fixture چیه؟
  و بهترین برند آمریکایی و اروپایی چیه
  ممنون از پاسخ گویی تون
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی سه شنبه ۸ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   خیر ایمپلنا با پروتز انجام نمیشود . معمولا در مرحله اول جراحی فیکسچر یا همان بدنه ایمپلنت است که در استخوان کاشته میشود و در مراحل آخر که قالب گیری نزدیک میشوید ، اباتمنت قرار داده میشود و روی آن قالب گیری انجام داده میشود و روکش گذاری صورت میگیرد . بهترین برندهای اروپایی اشترومن  ، spi  , sic  جزو برندهای مطرح و خوب هستند . در مورد برندهای امریکایی هم زاید جزو برندها مطرح هستند . فقط این نکته در مورد برندها اروپایی و امریکایی باید در نظر گرفته شود که با توجه به تحریم های موجود ، در مورد تحویل قطعات مخصوصا برند های امریکایی طولانی است برای همین سرویس دادن به این برندها یکم سخت شده و همچنین بسیار هم گران هستند .

 • تصویر کاربر عليرضا چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آقاي دكتر سلام . خسته نباشيد ميخواستم ازتون بپرسم دندان مصنوعي ژله اي بهتره يا همون قديميا در ضمن من سنم 40 ساله خيلي برام مهمه كه دندون مصنوعي تا حد امكان طبيعي باشه آخه دندونامو دارم ميكشم تا مصنوعي بذارم ....خواهشا ( تو رو خدا)جوابمو بدين اين موضوع برام ي كابوس شده بخدا يه هفته اي 5 كيلو كم كردم ... من از شهرستان باهاتون مكاتبه ميكنم كه دندون پزشك يا دندون ساز درست و حسابي نداره
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۲۳ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   در صورتی که تازه در حال کشیدن دندان هستین و استخوان خوبی هم دارید بهترین کار این است که از ایمپلنت استفاده کنید تا هم فک از قدرت خودش استفاده کند و هم جویدن مناسبی داشته باشید گذاشتن دندان مصنوعی قدرت فک را از صد به ده میرساند . همچنین استفاده از دندان مصنوعی در نوع تغذیه و رژیم نیز تاثیر دارد و از غذاهای سخت به غذاهای نرم مجبور هستید روی بیاورید و این باعث بروز برخی بیماری های گوارشی میشود . با توجه به سن شما بهتر است از ایمپلنت استفاده شود .

   در مجموع پروتز ژله ای و چه غیر آن همشون عوارض خود را دارند و فرقی آنچنانی با هم ندارند و بیشتر جنبه تبلیغاتی آن مطرح است .

  2. تصویر کاربر عليرضا سه شنبه ۲۵ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
   درود و وقت بخير
   از پاسخ جنابعالي بي نهايت سپاسگذارم
  3. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلامت و موفق باشید

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سهیلا شنبه ۱ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.پزشک ایمپلنت برند Us رو بهم معرفی کرده.آیا از نظر کیفیت خوبه؟ایا امکان ارتودنسی بعد از کاشت چند واحد ایمپلنت میسره؟با تشکر از راهنمایی شما
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی شنبه ۱ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   شما باید اول ارتودنسی را انجام دهید و بعد از آن کاشت ایمپلنت را انجام دهید . چون ایمپلنت قابلیت حرکت و جابجایی ندارد به همین منظور اول باید کار ارتودنسی شما تمام شود و بعد اقدام به گذاشتن ایمپلنت کنید .

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
دکتر پیام حیاتی