خارش لثه چه علتی دارد ؟ | مقالات | دکتر پیام حیاتی-دندانپزشک
آدرس: آیت الله کاشانی خیابان اعتمادیان برج شیری طبقه اول واحد 4

خارش لثه چه علتی دارد ؟

تاریخ: 26 نوامبر 2019
توسط: دکتر پیام حیاتی
خارش لثه

خارش لثه، ممکن است نشانه‌ای از بروز بیماری‌های لثه باشد. لثه بافت نرمی است که اطراف دندان قرار دارد و سلامت آن تاثیر زیادی روی سلامت دندان‌ها خواهد گذاشت. در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی، ممکن است خطرات زیادی لثه و همچنین دندان‌ها را تهدید کند. خارش لثه یکی از این خطرات و عوارض می‌باشد. 

علل خارش لثه:

خارش لثه میتواند علت های مختلفی داشته باشد ، علت هایی که دانستن هر کدام از آنها میتواند کمک بسزایی در درمان موثر آن داشته باشد ، علت های خارش دندان میتواند شامل مواردی نادر باشد ، مثل :

از جمله علت های شابع خارش لثه میتوان به :

1- پلاک دندان:

پلاک ماده‌ی چسبنده‌ی حاوی باکتری می‌باشد که در صورت عدم رعایت موارد بهداشتی روی دندان‌ها ایجاد می‌شود. پلاک دندان از مهمترین علل بروز بیماری‌های لثه از جمله خارش لثه می‌باشد. از جمله علائم وجود پلاک دندان می‌توان به خونریزی لثه هنگام مسواک زدن، حساسیت و خارش لثه اشاره کرد.

2- گینگیویت:

اولین مرحله‌ی بروز بیماری لثه، گنگی‌ویت است که در اثر تجمع پلاک رخ می‌دهد. گنگی‌ویت می‌تواند باعث بروز خارش لثه شود.

3- واکنش‌های آلرژیک:

حساسیت‌های مختلفی مثل حساسیت به برخی غذاها، داروها، حیوانات خانگی و حتی حساسیت‌های فصلی می‌تواند باعث بروز خارش لثه شود.

ترمیم دندان با لیزر چگونه است ؟حتما بخوانید : ترمیم دندان با لیزر چگونه است ؟

4- آسیب‌های لثه:

در صورت وارد شدن هرگونه آسیبی به لثه‌ها، ممکن است باعث درد یا خارش لثه‌ها شود. این آسیب‌ها می‌تواند به صورت فیزیکی مانند آسیب‌های وارد شده حین ورزش کردن باشد و یا به علت استعمال دخانیات و همچنین می‌تواند به دلیل عارضه‌ی دندان قروچه باشد، دندان قروچه علاوه بر آسیبی که به مینای دندان می‌رساند، می‌تواند به لثه‌ها نیز آسیب برساند.

5- تغییرات هورمونی:

بانوان محترم در طول زندگی خود در دوره‌هایی مثل بلوغ، عادت ماهانه، بارداری، یائسگی و… به دلیل تغییرات هورمونی که در بدنشان اتفاق می‌افتد، ممکن است بارها این عارضه را تجربه کنند. علاوه بر خارش لثه، خونریزی، التهاب و درد لثه نیز ممکن است اتفاق بیفتد.

6- ابزارهای نامناسب دندانپزشکی:

در صورتی که کاشت دندان به صورت دقیق صورت نگیرد و بین دندان کاشته شده و لثه‌ها فاصله ایجاد شود، ممکن است مواد غذایی بین آنها به دام بیفتد و باعث ایجاد باکتری و پلاک شود. در نتیجه احتمال عفونت، التهاب و خارش لثه‌ها وجود دارد.

7- خشکی دهان:

یکی از مهمترین نقش‌های دهان، تنظیم رطوبت بدن است. هر عاملی که باعث عدم تولید میزان مناسبی از بزاق دهان شود می‎تواند باعث خشکی دهان نیز شود. خشکی دهان احساس خارش لثه را به بیمار منتقل می‌کند. یکی از نکاتی که پزشکان همیشه تاکید به رعایت آن می‌کنند، نوشیدن آب به مقدار لازم در طول روز است. این کار به عدم خشک شدن دهان و همچنین جلوگیری از خارش لثه نیز کمک می‌کند.

خارش لثه چه علل و عوانلی دارد و چگونه میتوان از آن جلوگیری کرد

روش های درمانی برای خارش لثه کدام است ؟

روش موثر برای درمان خارش لثه به علت ابتلا به آن بستگی دارد. برخی از این درمان ها خانگی و برخی دیگر نیازمند تجویز توسط دندانپزشک هستند. برای تعیین علت دقیق خارش در لثه ها بهترین گزینه مراجعه دندانپزشک است . برخی از مواردی که باید طبق دستور پزشک باشد عبارت است از :

1- آنتی هیستامین ها:

در صورتی که خارش لثه در نتیجه حساسیت به چیزی باشد، آنتی هیستامن می تواند علائم را برطرف کند.

2- گارد دهان:

ضربه صورت و لثه ها از دیگر علل این مشکل است. استفاده از یک گارد سفارشی به محافظت از دندان ها و لثه در خواب و ورزش کمک می کند.

3- اسکیلینگ پلاک:

جرم گیری به رفتن پلاک و تارتار از روی دندان ها کمک می کند. مسواک زدن به تنهایی نمی تواند تمام پلاک ها را از روی دندان بردارد.

4- روت پلنینگ:

دندانپزشک از این روش برای حذف تارتار سخت شده و تجمع یافته زیر لثه های تحلیل رفته استفاده می کند. بدین ترتیب لثه ها ظاهر سالم تری می یابند و می توانند بهتر به دندان متصل شوند.

از جمله روش های خانگی درمان خارش لثه میتوان به :

1- بهداشت دهان و دندان:

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن برای سلامت دندان ها ضروری است. در صورتی که احساس می کنید دچار التهاب لثه گشته اید، استفاده از یک دهانشویه ضدعفونی کننده فاقد الکل می تواند به شما کمک کند. مراقبت صحیح از دندان و لثه ها گام مهمی در پیشگیری از مشکلات جدی تر در آینده است.

2- آب نمک:

یک قاشق نمک را در یک لیوان آب ولرم حل کنید. آب نمک را به آرامی در دهان قرقره کنید و تف کنید. آب نمک می تواند به رفع خارش و التهاب در لثه ها کمک کند.

3- یخ:

به آرامی تکه ای یخ را بمکید تا لثه ها خنک شوند.

4- ترک سیگار :

سیگار کشیدن می تواند سلامت لثه ها را به خطر بیاندازد. ترک سیگار و دخانیات ایده خوبی برای حفظ سلامت دهان و دندان است.

5- اصلاح رژیم غذایی

از مصرف غذاهایی که می توانند لثه ها را تحریک کنند نیز خودداری کنید. غذاهایی تند، اسیدی یا شیرین مجرمان اصلی التهاب لثه هستند.

6- مراجعه منظم به دندانپزشک:

بهترین راه برای پیشگیری از خارش لثه، مراقبت از دندان و لثه هاست. هرچه مشکل کمتری در دندان و لثه ها داشته باشید، علائم بیماری های پریودنتال کمتر گریبان شما را می گیرند.

7- جرم گیری منظم:

سالی دو بار برای جرم گیری دندان های خود به دندانپزشک مراجعه کنید. در این جلسات وجود سایر مشکلات دهان و دندان نیز بررسی می شود.

8- مسواک زدن:

روزی دو بار مسواک بزنید و دهان خود را با دهانشویه فاقد الکل تمیز کنید.

9- شستشوی دهان پس از وعده های غذایی:

مسواک زدن بهتر است، اما شستشوی دهان نیز بقایای مواد غذایی را از دهان بیرون می کشد. این کار رشد و تکثیر باکتری ها را کاهش می دهد.

پلاک دندان چیست ؟حتما بخوانید : پلاک دندان باعث بیماری دندان میشود ؟

چه زمانی به دندان‌پزشک باید مراجعه کرد

این موضوع اهمیت دارد که در صورت تداوم علایم فرد به دندان‎پزشک مراجعه کند زیرا بیماری لثه در نخستین مراحل خود به سادگی درمان می‎شود. دندان‌پزشک می‎تواند توصیه‎هایی در مورد تغییرات مربوط به رژیم غذایی ارائه و مراقبت‌های اولیه مثل تمیز کردن حرفه‎ای دندان‌ها را انجام دهد.

دندان‌پزشک یا متخصص بهداشت دهان و دندان باید هر گونه رسوب روی دندان را بردارد زیرا این کار در محیط خانه قابل انجام نیست. این فرآیند همان لایه‎برداری یا جرم‎گیری شناخته می‎شود. اجتناب از خوردن میوه و سبزی خام که به نظر می‎رسد علت بروز واکنش باشند یا پوست گرفتن آنها پیش از خوردنشان ممکن است کمک کننده باشد.
اگر صدمات دهان یا بروکسیزم سبب خارش لثه‎ها باشد، استفاده از محافظ دهان که مانع برهم ساییدن دندان‌ها می‎شود احتمالاً بهترین گزینه برای پیشگیری از وارد شدن صدمۀ بیشتر به دندان‌ها و لثه‎ها خواهد بود.

پیشگیری بهتر از درمان است ؟

مهم‎ترین راه برای پیشگیری از خارش لثه و مشکلاتی که می‎تواند به همراه داشته باشد، تمیز نگه داشتن دندان و لثه است. رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان می‎تواند مانع بروز بسیاری از مشکلات مربوط به سلامت دهان و دندان شود، و به عنوان مهمترین گام باید دندان‎ها را از بروز پلاک دور نگه داشت.

بهترین روش ، مسواک زدن دندان با استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید دو بار در روز و استفاده از نخ دندان برای یک بار در روز میباشد . دهانشویه می‎تواند برای مردمی که اغلب دچار مشکلات زخم لثه یا عفونت می‎شوند مفید باشد. سیگار کشیدن در سلامت دهان و دندان تأثیر منفی دارد که شامل تغییر رنگ دندان و کند شدن فرآیند التیام زخم ها می‎شود. سیگار کشیدن همچنین ریسک بیماری لثه را افزایش می‎دهد که خارش لثه ، یکی از نشانه‎های آن  است .
در نتیجه ترک سیگار می‎تواند یک گام در راه پیشگیری از مشکلات دهان و دندان و همچنین انواع بیماری های لثه باشد.

 

متخصص بیماری های دهان و دندان

دکتر پیام حیاتی دکتر دندانپزشک عمومی از دکتر بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر
دکتر پیام حیاتی