پانسمان دندان چه کاربردی دارد ؟ | مقالات | دکتر پیام حیاتی-دندانپزشک
آدرس: آیت الله کاشانی خیابان اعتمادیان برج شیری طبقه اول واحد 4

پانسمان دندان چه کاربردی دارد ؟

تاریخ: ۱۶ مهر ۱۳۹۸
توسط: دکتر پیام حیاتی
پانسمان موقت دندان چیست ؟

گاهی اوقات درمان دندان‌های شما باید در چند مرحله انجام شود. در طول مدتی که فرایند ترمیم هنوز کامل نشده است، دندان شما پانسمان می‌شود. پانسمان موقت دندان اگرچه بسیار ساده به نظر می‌رسد، اما نقش نسبتاً مهمی را در سلامت دندان‌ها و لثه شما ایفا می‌کند. پانسمان دندان یک لایه محافظتی برای مراقبت از دندان های نیمه ترمیم شده است که به سادگی از دندان جدا می‌شود و نبود آن منجر به ورود باکتری ها به دندان خواهد شد. بهتر است به هر نحوی که می‌توانید از آن مراقبت کنید و در صورتی که پانسمان از بین رفت به دندانپزشک مراجعه کنید تا از وقوع خطرات احتمالی پیش گیری شود.

مزایا و معایب استفاده از پانسمان دندان

همانطور که از اسم آن می توان حدس زد، پانسمان های موقت دندان هیچگاه برای مدت طولانی مورد استفاده قرار نمی گیرند. به عبارت دقیق تر، در اکثر موارد از این پانسمان ها کم و بیش حدود یک ماه استفاده می شود. احتمال درآمدن، تحلیل رفتن و شکستگی این پانسمان ها وجود دارد. احتمالاً خیلی زود می خواهید جای پانسمان موقت خود را با پرکردگی دائمی عوض کنید. اگر نتوانید به موقع پانسمان موقت دندان را جایگزین کنید، امکان دارد دندان دچار عفونت دندان شده یا با مشکلات دیگری مواجه شوید. بسیاری از درمان های اورژانسی دندانپزشکی بدون پانسمان موقت انجام شدنی نیستند. ولی این مورد نیز دارای مزایا و معایبی است :

مزایای پانسمان موقت دندان :

چنین پانسمان هایی در مواقع دندان درد و برای تسکین درد بسیار مناسب هستند. پانسمان های موقت دندان معمولاً حاوی اوژنول هستند. این ماده مسکن و ضدعفونی کننده بوده و در داروهای رایج و در دسترسی مانند روغن میخک وجود دارد.

معایب پانسمان موقت دندان :

متأسفانه، همانطور که از اسم آن ها برمی آید، این پانسمان ها موقت بوده و طول عمر زیادی ندارند. بسیار محتمل است که در یک ماه این پانسمان ها از جای خود درآمده یا دچار شکستگی و فرسودگی شوند. اگر برای شما از پانسمان موقت استفاده شده، سریعاً برای جایگزینی آن با ترمیم دائم اقدام کنید.

علت درد پس از پانسمان

۱- گاهی پانسمان دندان درمورد دندانهايی صورت ميگيرد كه دچار پوسيدگی عميق بوده اند ولی بيمار درد و ناراحتی نداشته و عكس و راديوگرافی هم بصورت صد در صد پركردنی يا عصب كشی بودن دندان را مشخص نمی كند. در اين گونه موارد برای مشخص شدن وضعيت دندان ( از نظر انجام عصب كشی يا پركردن ) دندانپزشك اقدام به برداشتن پوسيدگی و بررسی عملی وضعيت ميكند و در نهايت، دندان را پانسمان مينمايد. اينگونه بيماران دراغلب اوقات پس از رسيدن به منزل و پايان بيحسی دچار دندان درد ميشوند كه گاه به شدت آزار دهنده است. اين درد معمولاً با مصرف تعدادی مسكن و در طی ۲۴ ساعت تسكين می يابد ولی در مواقعی كه درد بيش از ۲۴ ساعت، تداوم يابد نيازمند مراجعه مجدد به دندانپزشك و بررسی مجدد و يا در صورت امكان، انجامِ درمانِ اصلی (درمان ريشه يا عصب كشی ) است.

۲- در صورتی كه پانسمان برای ساكت كردن درد انجام شده باشد ، احتمال ادامه درد وجود دارد و توقع تسكين ۱۰۰% درد، از پانسمان بيهوده است. برای تسكين كامل درد در صورت امكان كار اصلی و استاندارد ( درمان ريشه يا عصب كشی ) را سريعتر شروع كنيد در غير اينصورت تا ۲۴ ساعت از داروهای مسكن خوراكی ( يا تزريقی ) استفاده كنيد. پس از ۲۴ ساعت، در صورت غير قابل تحمل بودن درد حتماً به مركز مراجعه كنيد. انجام درمانِ اصلی ( درمان ريشه يا عصب كشی ) در اغلب موارد سبب كاهش بسيار زياد درد ميگردد. البته گاهی حتی پس از درمانِ اصلی نيز درد ميتواند ادامه پيدا كند .

ایمپلنت دندان چیستحتما بخوانید : استراتژی های تبلیغات و ارتقاء صنعت ساخت و ساز

۳- در مواردی، مخصوصاً پس از درمان عصب كشی در صورتی كه پانسمان دندان بلند باشد، دندان عصب كشی شده زودتراز دندانهای ديگر به فك مقابل رسيده، درد شديدی بوجود می آيد. دراين موارد حتماً بايستی جهت كوتاه كردن پانسمان مراجعه نمائيد.

الف) در بسياری از موارد، علت درد پس از پانسمان، كوبيده شدن وگيرِ غذا در لای دندان پانسمان شده ودندان كناريش وفشار بر روی لثه ميباشد.

ب) گاهی اوقات، درد پس از پانسمان، ناشی از مواردی مثل: درد محل ورود سوزن، ايجاد آفت، سوختگی پنبه، زخم تروماتيك و … است .

دوام پانسمان

۱- توجه داشته باشيد كه پانسمان صرفاً يك درمان موقت ميباشد و حتماً بايستی جهت تكميل درمان مراجعه نماييد. ريزش پانسمان هشداری است به شما، كه حتماَ در فكر ادامه درمان و كار اصلی باشيد .

۲- عمر ترميم موقت يا پانسمان معمولاً ۴-۲ هفته ميباشد و بهتر است درمان مرحله بعدی حداكثر در همين فاصله انجام شود. به تعويق انداختن درمان بعدی ممكن است منجربه شكستن دندان، عفونت ، پيشرفت پوسيدگی يا مشكلات ديگر از جمله كشيدن دندان گردد.

۳- درمواردی كه دندان ديواره های كافی و يا‌ شكل مناسب نداشته باشد پانسمان خيلي زودتر از موارد ديگرخالی ميگردد. در واقع پانسمان برای بقاء و ماندگاری، نيازمند ديواره و چهارچوب وحفاظ كافی است .

پس از پانسمان بايد بدانيد

۱- حداقل تا يكساعت از خوردن و جويدن با دندان پانسمان شده خودداری فرمائيد

۲- چون پانسمان يك « ترميم موقت » ميباشد، وجود لبه های نامناسب و با شكل غيرطبيعی يا زبری امری طبيعی است و نيازی به مراجعه مجدد ندارد ولی در صورتی كه لبه های تيز سبب اذيت و آزار لب يا زبان شما ميگردد، حتماً برای رفع تيزی مراجعه نمائيد

۳- ريزش لبه يا قسمت سطحی پانسمان در ساعات اوليه خروج از محل درمان ، بسياری از بيماران را وحشت زده و نگران يا دلسرد و نااميد از درمان انجام شده ميسازد. در صورت تخليه كل پانسمان حتماً برای تجديد پانسمان مراجعه كنيد ولی در صورتی كه تنها قسمت كمی از پانسمان تخليه شده باشد وعمق آن موجود باشد مسئله مهمی نيست ونيازی به مراجعه نداريد.

جراحی فک چگونه است ؟حتما بخوانید : جراحی فک یا ارتوگناتیک چگونه است ؟

مراقبت از پانسمان موقت دندان هنگام مسواک زدن و استفاده از نخ دندان:

بعد از اینکه دندان شما به صورت موقت پانسمان شد، ممکن است در مورد مسواک زدن دندان ها دچار نگرانی شوید. اما مشخصاً مسواک زدن دندانی که به طور موقت پانسمان شده به شکلی که دیگر دندان ها را مسواک می زنید هیچ اشکالی ندارد. برای احتیاط بیشتر، از مسواک های دارای برس نرم یا فوق نرم استفاده کنید و به آرامی ولی به صورت کامل مسواک بزنید.

استفاده از نخ دندان برای دندان تازه پر شده مستلزم دقت زیاد است. اگر پرکردگی به لبه دندان رسیده باشد، برای استفاده از نخ دندان باید بسیار مراقب باشید. در هنگام بیرون آوردن نخ دندان از بین دندان ها، به جای اینکه نخ دندان را به سمت بالا بکشید، آن را از کنار بیرون بیاورید تا به پانسمان موقت دندان گیر نکرده و باعث درآمدن آن نشود.

به طور کلی چنانچه مراقبت های لازم را به عمل آورید، پانسمان موقت دندان تا هنگام مراجعه بعدی به دندانپزشک یا حتی گاهی تا حدود یک ماه دوام کافی را خواهد داشت.

مراقبت از پانسمان موقت دندان هنگام غذا خوردن:

تا جایی که امکان دارد از خوردن غذا با آن سمتی از دهان که پانسمان موقت شده است خودداری کنید. گاهی ممکن است نیاز باشد پانسمان موقت دندان چندین هفته یا بیشتر ادامه یابد، در طول این زمان فراموش کردن اینکه در دهان خود پانسمان دارید راحت بوده و ممکن است گهگاهی از آن قسمت برای جویدن استفاده کنید. این کار نباید مشکلی ایجاد کند. تا زمانی که با آن طرف دهان خود به آهستگی غذا می خورید، مشکلی برای پانسمان موقت ایجاد نخواهد شد. از مصرف برخی غذاها در طول دوره استفاده از پانسمان موقت دندان باید اجتناب کنید. غذاهای سخت و ترد مانند آجیل ها، شکلات های جویدنی و تافی و جویدن آدامس مثال هایی از این دست هستند.

 

متخصص بیماری های دهان و دندان

دکتر پیام حیاتی دکتر دندانپزشک عمومی از دکتر بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
دکتر پیام حیاتی