زگیل دهانی یا زگیل تناسلی دهان چیست ؟ | دکتر پیام حیاتی-دندانپزشک
آدرس: آیت الله کاشانی خیابان اعتمادیان برج شیری طبقه اول واحد 4

زگیل دهانی یا زگیل تناسلی دهان چیست ؟

تاریخ: 2 سپتامبر 2019
توسط: دکتر پیام حیاتی
زگیل دهانی چیست ؟

زگیل دهانی از جمله بیماری های دهان و دندان است که داشتن اطلاعات در مورد آن کمک بسیاری برای جلوگیری از بسیاری از بیماری ها ضروری است . رابطه جنسی دهانی می تواند باعث انتقال ویروس اچ پی وی به دهان و در نتیجه ایجاد زگیل تناسلی در دهان بشود. اکثر افراد فعال جنسی در طول زندگی خود با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) مواجه خواهند شد. HPV شایع ترین عفونت جنسی منتقل شونده در ایالات متحده است. بیش از 100 نوع HPV با بیش از 40 زیرمجموعه وجود دارد که می توانند بر ناحیه ى تناسلی و گلو و دهان تاثیر بگذارند.

این ویروس از طریق تماس پوست به پوست انتشار می یابد. اکثر افراد دارای زگیل تناسلی دهانی آن را از طریق مقاربت جنسی در ناحیه تناسلی خود دارند. در صورت داشتن رابطه ى جنسی دهانی ممکن است ویروس وارد دهان یا گلو شود که تحت عنوان زگیل تناسلی دهانی شناخته می شود.

عامل زگیل تناسلی دهانی چیست؟

ویروس از طریق یک برش کوچک در داخل دهان و اغلب از طریق رابطه جنسی دهانی وارد می شود. شایعترین زیر گروه HPV دهانی HPV-16 است که از نوع پرخطر است. سرطان دهانی-حلقی نادر است. تقریبا 1 درصد از مردم HPV-16 دارند. کمتر از 15،000 نفر هر سال به سرطان های حلقی-دهانی HPV مثبت مبتلا می شوند.

ریسک فاکتور های ابتلا به HPV دهانی

1- رابطه جنسی دهانی

بر اساس شواهد، افزایش فعالیت جنسی دهانی ممکن است از عوامل خطر باشد . مردان و به خصوص افراد سیگاری بیشتر در معرض خطر هستند.

2- داشتن شرکای جنسی متعدد

شرکای جنسی متعدد ممکن است موجب افزایش ریسک ابتلا شود. داشتن بیش از 20 شریک جنسی در طول زندگی شانس عفونت HPV دهانی را تا 20 درصد افزایش می دهد.

3- سیگار کشیدن

سیگار به تسریع تهاجم HPV کمک می کند. استنشاق دود گرم موجب آسیب پذیری نسبت به پارگی ها و بریدگی ها می شود و همچنین یک عامل خطر برای سرطان های دهان است.

4- نوشیدن الکل

مصرف زیاد الکل باعث افزایش خطر ابتلا به عفونت HPV در مردان می شود. اگر هم سیگار می کشید و هم الکل مصرف میکنید بهتر است در این مورد هر چه سریع تر تجدید نظر کنید و

5- سن

از عوامل خطر سرطان دهانی-حلقی است. در افراد مسن شایع تر است، زیرا پیشرفت آن سالها طول می کشد.

6- انتقال از مادر به فرزند

مادران آلوده به ویروس نیز ممکن است HPV دهان را به کودک خود منتقل کنند.

7- به اشتراک گذاشتن ظروف غذا یا نوشیدنی

تحقیقات متعدد نشان می دهد HPV گاهی اوقات از طریق تماس دهان به وسایل خوراکی یا وسایل پزشکی آلوده گسترش می یابد.

8- -مذکر بودن

در مردان خطر ابتلا HPV نسبت به زنان بیشتر است.

سوزش دهان ، سندرم سوزش دهانحتما بخوانید : سندرم سوزش دهان چه نشانه هایی دارد ؟

آیا باید راجع به زگیل دهان نگران باشیم؟

اکثر مردان و زنانی که دچار عفونت زگیل دهانی هستند از این موضوع بی اطلاع می‌باشند، زیرا در بدن آنها علائم یا مشکلات بهداشتی ایجاد نمی‌شود بنابراین اقدامات لازم برای جلوگیری از گسترش بیماری را انجام نمی‌دهند. اما در برخی از موارد انواع خاصی از ویروس های پاپیلومای انسانی می‌توانند در قسمت‌های مختلف بدن باعث ایجاد زگیل (توده غیر طبیعی و غیر سرطانی بر روی پوست) یا زگیل تناسلی شوند.

در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر و در صورت شک به داشتن این ویروس بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید:

۱- مشکل در بلع

۲-گوش درد دائمی

۳-سرفه‌های خونی

۴-کاهش وزن غیر قابل توجیه

۵-گره‌های لنفاوی بزرگ شده

۶-گلودرد دائمی

۷-توده‌های موجود در گونه‌ها و لب‌ها

۸- توده‌های گردنی

۹- خشونت صدا

نمونه زگیل دهانی

چگونه از زگیل دهانی پیشگیری کنیم ؟

روش‌های پیشگیری متفاوتی وجود دارد که رعایت آنها میتواند به درمان شما کمک کند از جمله :

1- داشتن رابطه جنسی ایمن

2- پرهیز از رابطه دهانی

3- پرهیز از داشتن شرکای جنسی متعدد

4- پرهیز از داشتن رابطه جنسی دهانی یا بوسیدن با وجود زخم یا بریدگی در دهان

5- انجام غربالگری منظم در سن فعالیت جنسی

6- رعایت بهداشت و انجام غربالگری توسط شریک جنسی

7- پرهیز از داشتن رابطه دهانی با فرد جدید

8- معاینه منظم دهان و دندان

9- معاینه منظم و ماهانه دهان و زبان از نظر وجود ضایعه یا هر گونه تغییر مشکوک

10- مراجعه سریع به پزشک و دندانپزشک در صورت مشاهده ضایعه مشکوک

11- چکاپ شش ماهه دندان‌پزشکی و پرسش در مورد هر چیز غیر طبیعی

12- واکسیناسیون در برابر اچ‌پی‌وی شامل گرفتن سه بار واکسن در طول شش ماه

سازمان غذا و داروی ایالات متحده دو واکسن به نام‌های گارداسیل و سرواریکس را تایید نموده است که در پیشگیری از آلوده شدن به ویروس پاپیلومای انسانی مفید هستند. چون واکسن تنها می‌تواند از عفونت پیشگیری کند و قادر نیست عفونت موجود را درمان کند، واکسیناسیون افراد باید پیش از آغاز فعالیت جنسی آنها صورت گیرد. افرادی که قبلا از نظر جنسی فعال بوده و شاید به HPV آلوده شده باشند، باید با متخصص بیماری‌ های دهان مشورت نمایند. امکان دارد این واکسن از آنها در برابر گونه‌هایی از این ویروس محافظت کند که به آنها آلوده نیستند.

متخصص بیماری های دهانحتما بخوانید : متخصص بیماری های دهان کیست ؟

درمان زگیل تناسلی دهان

اکثر گونه های HPV دهانی معمولا قبل از این که باعث بروز مشکلات سلامتی خاصی شوند از بین می روند. اگر این ویروس باعث بروز زگیل تناسلی دهانی شود، احتمالا پزشک نسبت به درمان زگیل ها اقدام می کند. درمان موضعی زگیل تناسلی دهان به دلیل سخت بودن دسترسی به زگیل ها دشوار است، به همین دلیل پزشک از یکی از روش های زیر برای درمان زگیل استفاده می کند:

1- عمل جراحی برداشتن زگیل ها

2- کرایوتراپی یا انجماد زگیل

3- روش تزریقی اینترفرون آلفا

سرطان‌‌های مرتبط با زگیل تناسلی دهانی

1- سرطان دهان :

ویروس HPV می‌تواند در زنان و در مردان باعث ایجاد سرطان زبان و دهان و سرطان حلق دهانی (حلق دهان یا قسمت میانی گلو که از لوزه ها تا نوک حنجره ادامه دارد) بشود. این سرطان‌های مرتبط با HPV پیوسته در مردان افزایش می‌یابد. در واقع طبق یافته های مطالعه ای که اخیرا صورت گرفته است، اینک این ویروس به اندازه استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی باعث ایجاد سرطان‌های قسمت بالایی گلو می‌شود. شاید تغییر در رفتار جنسی، از جمله افزایش در آمیزش از راه دهان یکی از دلایل این افزایش باشد.

2- سرطان گردنه رحم :

اصولا، تمام سرطان‌های گردنه رحم در اثر عفونت HPV  ایجاد می‌شود. اینکه آیا زنی که به این ویروس آلوده است دچار سرطان گردنه رحم خواهد شد به تعدادی از عوامل از جمله نوع این ویروس بستگی دارد. در زنانی که به این ویروس آلوده هستند، سیگار کشیدن خطر تبدیل آن به سرطان گردنه رحم را افزایش می دهد. گرچه تقریبا تمام سرطان‌های گردنه رحم توسط اچ‌پی‌وی ایجاد می‌شود، به یاد داشتن این نکته اهمیت دارد که اکثر عفونت‌های پاپیلومای تناسلی باعث ایجاد سرطان نمی‌شوند.

3- سرطان‌های دیگر :

ویروس HPV با سرطان‌هایی که شیوع کم‌تری دارند هم  مرتبط می‌باشند. تقریبا نیمی از موارد سرطان فرج با اچ‌پی‌وی ارتباط دارد. انواعی از این ویروس که باعث ایجاد سرطان گردنه رحم می‌شوند با سرطان مقعد هم مرتبط می‌باشند. انواع پرخطر ویروس اچ‌پی‌وی با سرطان مهبل و سرطان آلت تناسلی مردانه هم ارتباط دارند.

زگیل دهانی را جدی بگیرید

بسیاری از افرادی که دچار زگیل تناسلی در دهان می شوند هیچ علامتی ندارند. کسانی که دچار HPV و زگیل تناسلی در دهان می شوند باید تحت مراقبت دقیق پزشکی قرار بگیرند تا از پاک شدن ویروس از بدن و سرطانی نشدن ضایعات اطمینان حاصل شود. کسانی که دچار این عارضه هستند باید از قراردهی دیگران در معرض ویروس خودداری کنند. آنها باید رابطه جنسی ایمنی را با شریک جنسی خود برقرار کنند، از رابطه جنسی با شریک جنسی خود خودداری کنند و از بوسیدن، به اشتراک گذاری لیوان آن و ابزار بهداشت دهان و دندان خودداری کنند. سلامت اطرافیانتان را جدی بگیرید.

تماس با دکتر

دکتر پیام حیاتی دندانپزشک و متخصص در کاشت دندان و ایمپلنت

دکتر پیام حیاتی دکتر دندانپزشک عمومی از دکتر بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سمیه چهارشنبه ۳۰ بهمن ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خواهرم دچار زگیل تناسلی دهانی شده خواهش میکنم ک این پیام رو نادیده نگیریدعکساشو میفرستم ک ببینید و تقاضا دارم ک بگین بتید چکار کنیم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی چهارشنبه ۳۰ بهمن ۹۸( 4 روز پیش)

   سلام وقت بخیر

   در عکس ارسالی شما زگیل مشاهده نمی شود و برجستگی های انتهای زبان پاپی های circumvallate هستند و طبیعی می باشد . در صورتی که باز هم نگران هستید ، میتوانید با هماهنگی مطب وقت ویزیت و مشاوره رایگان از متخصص بیماری های دهان و دندان که در مطب ما حضور دارنمد ، بگیرید . ایشان شما را راهنمایی خواهند کرد .

 • تصویر کاربر الهام چهارشنبه ۳۰ بهمن ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام من دچار زگیل تناسلی تیپ پرخطر هستم اما ۱۶ و ۱۸ نیستن تحت نظر دکتر زنان هستم کوپوسکوپی انجام میدم دکتر متخصص گوش و حلق و بینی رفتم هیچ ضایعه و مشکلی نداشتم امکانش هست که زگیل دهانی پنهان داشته باشم چون در ناحیه تناسلی هم زگیل نزدم از تست اچ پی وی تشخیص دادن ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی چهارشنبه ۳۰ بهمن ۹۸( 4 روز پیش)

   سلام وقت بخیر

   در مورد HPV داخل دهانی تا زمانی که ایجاد ضایعه کلینیکی نکند نیازی به درمان ندارید برخلاف ناحیه تناسلی . در صورتی که نگران هستید و نیاز به مشاوره دقیق دارید ، با هماهنگی با مطب وقت ویزیت و مشاوره رایگان از متخصص بیماری های دهان و دندان مطب ما بگیرید ، ایشان وضعیت را بررسی و شما را راهنمایی خواهند کرد .

 • تصویر کاربر سارا چهارشنبه ۳۰ بهمن ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب دکتر. حدود چند روزی است که در دو طرف لبم از ناحیه داخل (یعنی لپم) به طور متقارن دو زائده خیلی کوچک زیر پوستی یا مخاطی دیده میشه که با فشار دادن بیرون میزنه و درد هم‌نداره میخواستم ببینم ممکن هست که اچ پی وی باشه؟ از کجا باید بدونم؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی چهارشنبه ۳۰ بهمن ۹۸( 4 روز پیش)

   سلام وقت بخیر

   در عکس ارسالی شما ضایعه مرتبط به HPV دیده نمی شود ولی جهت تشخیص صحیح این ضایعه نیاز به معاینه وجود دارد . به همین منظور میتوانید با هماهنگی با مطب وقت ویزیت و مشاوره رایگان از متخصص بیماری های دهان و دندان که در مطب ما حضور دارند، بگیرید . ایشان شما را راهنمایی خواهند کرد .

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
دکتر پیام حیاتی