دندان مصنوعی ژله ای چه مزایا و معایبی دارد ؟ | زیبایی و پروتز | دکتر پیام حیاتی-دندانپزشک
آدرس: آیت الله کاشانی خیابان اعتمادیان برج شیری طبقه اول واحد 4

دندان مصنوعی ژله ای چه مزایا و معایبی دارد ؟

تاریخ: ۷ خرداد ۱۳۹۸
توسط: دکتر پیام حیاتی
دندان مصنوعی ژله ای چیست ؟

دندان مصنوعی ژله‌ ای از دندان‌های مصنوعی معمولی نرم‌تر بوده و استفاده از آن‌ها بهترین گزینه برای شما می‌باشد. از دست دادن، دندان در اثر بیماری و یا جراحت به معنی آن نیست که شما باید با یک لبخند زیبا و جذاب خداحافظی کنید. ۲ گزینه جایگزین دندان از دست رفته، کاشت دندان و یا دندان مصنوعی است. ممکن است دندان‌پزشک شما استفاده از دندان مصنوعی ژله ای را با توجه به شرایط و وضعیت استخوان و دندان شما توصیه کند.

دندان مصنوعی چیست ؟

دندان مصنوعی ابزارهای متحرکی است که می تواند جایگزین دندان های از بین رفته شود و ظاهر لبخند شما را بهبود بخشد. اگر شما همه دندان های طبیعی خود را به خاطر بیماری لثه، پوسیدگی دندان یا آسیب از دست داده اید، جایگزینی دندان های از بین رفته می تواند ظاهر و سلامتی شما را بهبود بخشد.

دلیل این موضوع به خاطر این است که امکان غذا خوردن و صحبت کردن بهتر و ساده تر شما با استفاده از دندان های مصنوعی وجود دارد. هنگامی که شما همه دندان های خود را از دست می دهید، ممکن است عضلات صورت شما دچار افتادگی شوند و به این ترتیب شما پیرتر به نظر برسید. در این حالت دندان مصنوعی  ثابت و متحرک می تواند ظاهر صورت و چهره شما را بازیابی کند. در حقیقت دندان های مصنوعی به نحوی ساخته می شوند که بسیار شبیه دندان های طبیعی هستند و در صورت استفاده از آنها ظاهر شما تغییر زیادی نمی کند. علاوه بر این استفاده از دندان مصنوعی متحرک و ثابت می تواند حتی باعث بهبود ظاهر لبخند شما نیز بشود.

دندان مصنوعی از چه چیزی تشکیل میشود ؟

در ساخت دندان مصنوعی ترکیبی از پرسلین، رزین های اکریلیک، نایلون و کبالت کروم برای ساخت آن مورد استفاده قرار می گیرند. پرسلین ماده ترجیحی برای ساخت دندان های پروتز بوده است، اما اخیرا رزین به دلیل وزن و هزینه کمتر جای آن را گرفته است.

پایه اغلب پروتزها از رزین اکریلیک یا کبالت کروم ساخته می شوند. از مزایای استفاده از رزین این است که می توان آن را همرنگ لثه رنگ کرد. اما در عوض در صورتی که پروتز از دست شما بیوفتد، پایه های فلزی کمتر دچار آسیب می شوند. سومین گزینه استفاده از دندان مصنوعی قابل انعطاف ساخته شده از نایلون است.
دندان مصنوعی یا طبیعیحتما بخوانید : دندان مصنوعی یا طبیعی

مزایا و معایت دندان مصنوعی ژله ای چیست ؟

این نوع از دندان مصنوعی نیز دارای مزایا و معایبی است که باید آن را بررسی کرد :

الف –  مزایای دندان مصنوعی ژله ای :

پروتزهای انعطاف پذیر برای بیمارانی که نمی خواهند یا نمی توانند از دندان مصنوعی رایج استفاده کنند راه حل خوبی است. شکننده نبودن از مهمترین مزیت آنها است. به طوری که اگر از دستتان بیوفتد به احتمال کمتری ممکن است دچار آسیب شوند.

در عین حال، این نوع پروتز به لثه ها می چسبد و نیازی به چسب یا اتصالات مخصوص برای ثابت ماندن ندارد. مواد مورد استفاده در آن شفاف است و به رنگ طبیعی لثه در می آید. تولید آنها به اندازه پروتزهای معمول زمان بر نیست.

مهم ترین مزیت این نوع پروتزها راحتی در استفاده است. بسیاری از بیماران معتقدند که جویدن مواد غذایی با استفاده از آن بسیار راحت تر از دندان مصنوعی معمولی است. برخی از بیماران نیز به رزین اکریلیک یا نیکل حساسیت دارند و نمی توانند از پروتزهای سنتی استفاده کنند. برخی دیگر نیز نمی توانند دهان خود را به قدر کافی باز کنند. دندانپزشک می تواند بسته به شرایط شما بهترین نوع پروتز یا ایمپلنت را توصیه کند.

دندان مصنوعی ژله ای چه مزایا و معایبی دارد

ب – معایب پروتز ژله ای :

اگر چه پروتزهای انعطاف پذیر با افتادن از دست فرد دچار آسیب نمی شوند، اما تمیز کردن آنها به دقت بیشتری نیاز دارد. این نوع پروتز نسبت به مدل های سنتی بیشتر مستعد تجمع پلاک و باکتری است. هر روز باید پروتز خود را از دهان خارج کنید و آن را تمیز کنید.

چرا دندان مصنوعی یا دست دندان متحرک در دهان جابجا می‌شود؟

بعد از کشیدن دندان‌ها، استخوان فک‌ تحلیل می‌رود و در حالی که اندازه دندان مصنوعی ثابت می‌ماند، فک کوچک‌تر می‌شود. در نتیجه دست دندان متحرک به خوبی روی فک چفت نمی‌شود. این تحلیل در فک پایین ۴-۲ برابر بیشتر از فک بالاست. با توجه به کوچک‌تر بودن فک پایین و تماس بیشتر زبان با این ناحیه از دهان، شکایت بیماران از لقی و ناراحتی در فک پایین بسیار بیشتر از فک بالاست. تحلیل استخوان‌های فک ممکن است تا جایی پیش رود که با یک ضربه بسیار خفیف، استخوان آن بشکند.

برای دندان‌های مصنوعی لق و استخوان فک تحلیل‌رفته چه راه‌حل‌هایی وجود دارد؟

تا قبل از معرفی ایمپلنت‌های دندانی، استفاده از آستر نرم یا چسب دست دندان در زیر دندان مصنوعی تنها راه برطرف کردن درد و ناراحتی ناشی از لقی دندان‌های مصنوعی بود. چسب دندان روشی موقتی است و فقط مدت کوتاهی باعث از بین رفتن لقی دست دندان می‌شود و با گذشت زمان و با تحلیل بیشتر استخوان‌های فک، به‌تدریج اثر خود را از دست می‌دهد. از طرفی این چسب‌ها حاوی موادی هستند که ممکن است در قسمت مخاط بدون ‌دندان بیمار واکنش‌های حساسیتی ایجاد کنند.

آستر نرم به دندان ژله‌ای هم معروف است و طوری ساخته شده که به‌ طور‌موقت باعث گیر کردن محکم دندان مصنوعی در لثه می‌شود ولی مواد موجود در آستر نرم به‌تدریج اثر خود را از دست می‌دهند. آسترهای نرم در بیمارانی که استخوان فکشان نازک و تیز باشد تا حدی باعث کاهش فشار وارده از طرف دست دندان می‌شود اما تاثیر زیادی روی گیر دندان مصنوعی به‌خصوص در طولانی‌مدت ندارد.

امروزه برای بیمارانی که دچار تحلیل پیشرفته استخوان فک ‌شده‌اند، از ایمپلنت‌های دندانی استفاده می‌کنند. ایمپلنت‌های دندانی تاثیری شگرف در بهبود کیفیت درمان‌های دندان‌پزشکی به وجود آورده‌اند.

نکات مراقبتی از دندان مصنوعی

دندان‌های مصنوعی می‌بایست به‌طور منظم مشابه دندان‌های طبیعی تمیز شوند، زیرا این دندان‌ها نیز مستعد تشکیل پلاک و گیر افتادن ذرات ریز مواد غذایی هستند. به این منظور لازم است دندان‌ها حداقل دو بار در روز با خمیردندان یا محلول مخصوص هر روز صبح و شب شستشو داده شوند. همچنین لازم است دندان‌های مصنوعی در هنگام خارج شدن از دهان در محلول تمیز کننده مناسب قرار گیرند. علاوه بر این بیمار می‌بایست مراقبت لازم را در ارتباط با نگهداری تثبیت‌کننده‌های دندان متحرک  در دهان خود داشته باشد.

ایمپلنت بدون جراحیحتما بخوانید : ایمپلنت چیست و چه ساختاری دارد ؟

در عمل مسواک زدن دندان‌های مصنوعی مشابه دندان‌های طبیعی با خمیردندان و یک مسواک دارای سر کوچک برای دسترسی به نقاط مختلف دندان مصنوعی می‌بایست انجام شود. به هر حال در مواقعی که بر روی دندان متحرک  پلاک تشکیل شده یا این دندان‌ها لک شوند، دندان‌پزشک یا متخصص بهداشت دهان می‌توانند پلاک و لکه‌های ایجاد شده بر روی دندان‌های مصنوعی را برای شما پاک نماید.

توجه داشته باشید دندان‌های متحرک  تا حدودی ظریف و حساس بوده و می‌توانند دچار تراشیدگی و ترک‌خوردگی شوند. همچنین در صورتی که این دندان‌ها از دست بیمار رها شوند، همواره احتمال شکستن آن‌ها وجود دارد. به همین خاطر همیشه لازم است مراقبت مناسب در هنگام تمیز کردن این دندان‌های مصنوعی توسط بیمار لحاظ شود. همچنین در صورت وارد شدن آسیب به دندان‌های متحرک  نباید بیمار سعی کند خود اشکال ایجاد شده را ترمیم کند.

مشاوره با دندانپزشک

از دست دادن دندان های طبیعی به معنی خداحافظی با لبخندی جذاب نیست. دندانپزشک به شما کمک خواهد کرد تا اعتماد به نفس و زیبایی لبخند و ظاهر خود را که همه مدیون داشتن دندان سالم و زیبا هست را بدست آورید به این منظور دندان مصنوعی و ایمپلنت دو گزینه ای هستند که برای جایگزینی دندان از دست رفته توصیه می شود. گاهی ممکن است دندانپزشک با توجه به وضعیت و شرایط شما استفاده از دندان مصنوعی ژله ای یا قابل انعطاف را توصیه کند. این نوع پروتز که از مواد نرم تری نسبت به پروتز معمولی ساخته شده است، ممکن است بهترین گزینه برای شما باشد.در هر صورت این اطمینان را داشته باشید که پزشک شما در هر شرایطی سعی بر این دارد تا بهترین گزینه درمانی را برای شما انتخاب کند تا بهترین نتیجه را به دست آورید .

حتی زمانی که از دندان‌های مصنوعی کامل استفاده می‌شود، لازم است برنامه‌ریزی لازم برای ملاقات منظم با دندان‌پزشک برای انجام معاینات لازم و بررسی وضعیت سلامت دهان و دندان انجام شود. به این ترتیب می‌توان مطمئن شد دندان متحرک به نحو مناسب در دهان بیمار قرار گرفته و مشکلی در این رابطه وجود ندارد.

تماس با دکتر

دکتر پیام حیاتی دندانپزشک و جراح و متخصص در کاشت اینپلنت و دندان

دکتر پیام حیاتی دکتر دندانپزشک عمومی از دکتر بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۲۰ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید میخواستم بدونم دندان مصنوعی از چه قیمتی شروع میشه و حداکثر
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی چهارشنبه ۲۰ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   قیمت دندان مصنوعی بسته به نوع لابراتوآر و تعداد برای هر فک چیزی بین یک و نیم تا دو نیم هزینه دارد

 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت به خیر
  جوان حدودا 35 ساله ای هستم که دندانهای بالایی من تقریبا همه افتادند ( نکشیدم افتادن) و ساکن تهران نیستم البته ساکن شهر اصفهان هستم
  حالا چند سوال:
  1- ایا اگر دندانهای فک بالایی را بکشم ( چون ریشه هاشون باقی مونده داخل دهان) امکان ساخت دندان مصنوعی توسط دکتر حیاتی هست؟ چند دفعه باید تا تهران بیام ( فرض بر مشکل نداشتن تحلیل فک و ...)
  2- آیا طبق مقالات سایت 8 هفته بعد از کشیدن باید مراجعه کنم
  3- بهترین روش درمانی برای من ( به جز ایمپلنت که هزینه ندارم فعلا) کدام است؟ مثلا مصنوعی ژله ای یا مصنوعی فلان یا ....
  4- حدود هزینه درمانی مورد 3 چقدر هست
  5- حداکثر چند مدت بعد از کشیدن دندانها دندان مصنوعی کار کذاشته می شه؟ می خوام مدتی که بدون دندان هستم را بدونم چون سنم 35 هست برام اهمیت داره
  خیلی ممنون از شکیبایی شما در پاسخ بیماران
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 روز پیش)

   سلام وقت بخیر

   متاسفانه علت ریختن دندان خود را ذکر نکرده اید . علت ریختن دندان میتواند شامل عواملی مثل مصرف دخانیات است . در صورتی که شما سیگار مصرف میکنید و این مصرف زیاد است بعد از کشیدن دندان اگر ترمیم خیلی خوب صورت پذیرد ، حداقل باید یک ماه صبر کنید تا وضعیت دندان بهبودی پیدا کند . در حالت دیگر متاسفانه حداقل 2 ماه این زمان میتواند ادامه دار باشد .چون اگر پروتزی که قرار است برای شما استفاده شود زودتر از موعد ترمیم بگذارند باعث میشود دندان مصنوعی به خاطر جمع شدن استخوان و لثه در آینده لق شود . در کل با توجه به سن شما بهترین درمان ایمپلنت است چون از تحلیل استخوان و مشکلات بعدی جلوگیری خواهد کرد . پروتز مصنوعی چه نوع ساده و چه نوع ژله ای فرق زیادی با هم ندارند و هر دو مدل برای شما جوا میدهد . هزینه یک دست فک بالا بین 2 و نیم تا 3 هزینه دار و حداقل سه الی چهار بار برای درمان و طی مراحل نصب پروتز باید وقت بگذارید .

 • تصویر کاربر سیما شنبه ۱۶ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  َسلام دکتر من ازجراحی وکشیدن دندان میترسم ضعف اعصاب دارم دندان هایم به خاطر ترس داغون شدند لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی شنبه ۱۶ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   در مورد افرادی شبیه به شما که از اعمال دندانپزشکی وحشت دارند ، پیشنهاد میشود از عمل کشیدن و یا جراحی دندان تحت خواب استفاده کنید . ما در مطب شما را با کمک متخصص بیهوشی ، خواب میکنیم و دندانهایی که نیاز به درمان دارند را کار مربوطه بر آنها را انجام دهیم . کارهایی مثل کشیدن و جراحی را میتوان در حالت خواب انجام داد ولی در برخی موارد باید سعی کنید بر خود مسلط باشید تا در حالت بی حسی بتوان کارهای دندانپزشکی را انجام داد .

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
دکتر پیام حیاتی