آدرس: آیت الله کاشانی خیابان اعتمادیان برج شیری طبقه اول واحد 4

دندانپزشک کودکان چه ویژگی هایی دارد ؟

تاریخ: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
توسط: دکتر پیام حیاتی
دندانپزشک کودکان کیست ؟

دندانپزشک کودکان شامل بهداشت دهان و دندان از کودکی تا ۱۰ سالگی می شود. دندانپزشک کودک اصولا در زمینه سلامت دهان و دندان، مراقبت های ویژه کودکان و سلامت لثه ها در مراحل مختلف کودکی تخصص دارند. کودکان اصولا در ۶ ماهگی دندان های شان شروع به درآمدن می کند. در ۶-۷ سالگی دندان های شیری شان شروع به ریختن می کند و دندان های دائمی جایگزین انها می شود. در صورت عدم مراقبت صحیح از دندان کودکان نیز دچار زوال دندان و بیماری هایی می شوند که در کل عمر باعث درد و ناراحتی شان می شود. امروزه پوسیدگی دندان کودکان ۵ برابر بیشتر از آسم است.

تفاوت دندان پزشکی عمومی با دندانپزشکی کودکان

با اتمام دوره عمومی رشته ی دندانپزشکی و کسب مدرک دندانپزشکی عمومی، دندانپزشک می تواند کار خود را با ارائه خدمات ترمیمی به بیمارانی در هر رنج سنی آغاز کند. با این حال، مانند پزشکان عمومی، دندانپزشکان عمومی نیز در برخی مواقع پیچیده می بایست کودک را به یک متخصص کودکان ارجاع دهند. دندانپزشکان کودکان با استاندارد های جداگانه تعلیم دیده اند و اطلاعات کامل و جامعی درباره نیاز های خاص کودکان و نوجوانان مانند درمان های فلورایدی و سیلانت دندان دارند.

دندانپزشک کودکان بر مراقبت های پیشگیرانه تاکید دارد و متخصصان این رشته والدین را تشویق می کنند که کودک خود را از سنین پایین به دندانپزشکی بیاورند. مراجعه مرتب به دندانپزشک کودکان از سنین پایین به درمان زود هنگام پوسیدگی های دندان و بیماری لثه (پریودنتیت) کودک کمک می کند.

دندانپزشک کودکان چه خدماتی را ارائه می دهد؟

دندانپزشکی کودکان خدمات جامعی را در زمینه کودکان ارائه می دهند که شامل:

مطالعات نشان داده اند که هر چه سن کودک در اولین مراجعه به دندانپزشکی کمتر باشد، احتمال داشتن تجربه خوب از دندانپزشکی و نترس بودن وی در ملاقات های بعدی بیشتر خواهد شد. دندانپزشکان کودک در واقع آموزش دیده اند تا به کودک حس آرامش و امنیت دهند.

درمان زود هنگام دندان های کودکان، به دندانپزشک این امکان را می دهد که نشانه های اولیه بیماری هایی نظیر آندربایت، کراس بایت یا اُوربایت را بیابند. مانند همه بیماری های دیگر، هرچه زودتر درمان را شروع کنید، سریع تر می توانید به نتیجه برسید. از جمله خدمات دیگر تخصصی میتوان به :

۱- روکش‌های استیل ضد زنگ

روکش‌های استیل ضد زنگ به منظور بازسازی دندان‌هایی که پوسیدگی شدید دارند و نیز برای نگه داشتن پُرکردگی‌های سفید رنگ دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر پوسیدگی‌ دندان‌های قسمت عقب دهان درمان نشود، ممکن است آسیب‌های شدیدی به مینا، عاج و حتی عصب (مغز) این دندان‌ها وارد شود. در چنین مواردی دندان‌های آسیب‌دیده را نمی‌توان با مواد همرنگ دندان پُر کرد، بلکه باید حتماً از روکش‌هایی از جنس استیل ضد زنگ برای بازسازی و ترمیم آن‌ها استفاده کرد. این روکش‌های نقره‌ای رنگ که مطابق با شکل دندان کودک ساخته می‌شود، بر روی دندان‌های شیری کودک چسبانده می‌شود تا از آسیب‌دیدگی بیشتر این دندان‌ها جلوگیری کند تا زمان طبیعی افتادن آنها فرا برسد.

رویش دندان و اهمیت مراقبت از آنحتما بخوانید : رویش دندان و اهمیت مراقبت از آن

۲- پر کردن با مواد همرنگ دندان

از روش پر کردن با مواد همرنگ دندان برای ترمیم دندان‌های جلو یا عقب دهان و یا هر قسمتی که از نظر زیبایی ظاهری اهمیت داشته باشد، استفاده می‌شود. کامپوزیت‌های دندانی نیز برای ترمیم دندان‌های شکسته یا قسمت‌های پوسیده دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. رنگ مواد کامپوزیتی به گونه‌ای تنظیم می‌شود که حداکثر نزدیکی را با رنگ طبیعی دندان‌ها داشته باشد.

۳- تمیز کردن دندان‌ها

متخصص دندانپزشکی کودکان در یک جلسه ویزیت دندانپزشکی ابتدا شرح حال و سابقه پزشکی کودکتان را همراه با شما بررسی می‌کند. این کار برای اطمینان از آن است که پزشک اطلاعات کافی در مورد وضعیت سلامت عمومی کودک شما را دارد و بنابراین شامل مرور عواملی که باعث نگرانی از وضعیت دهان و دندان کودک شما شده است، خواهد بود. سپس دهان و دندان کودک شما به طور کامل مورد معاینه قرار می‌گیرد و پس از آن، دندان‌ها کاملاً تمیز می‌شوند تا پلاک و جرم (رسوبات سخت روی دندان‌ها) که می‌توانند باعث پوسیدگی دندان و ایجاد بیماری‌های لثه شوند، به طور کامل تمیز گردد. بعد از تمیز کردن دندان‌ها بر روی آن‌ها فلوراید مالیده می‌شود تا مینای دندان را تقویت و از پوسیدگی نواحی ضعیف‌شده آن جلوگیری کند.

۴- فلوراید تراپی

پوسیدگی دندان هنگامی اتفاق می‌افتد که قسمتی از ترکیبات معدنی موجود در مینای دندان ضعیف شود یا از بین برود. فلوراید باعث تقویت این لکه‌های پوسیدگی و تأمین مجدد مواد معدنی در آنها می‌شود و به این ترتیب از پوسیدگی بیشتر دندان‌ها جلوگیری می‌کند. به این منظور دندانپزشکی کودکان هر ۶ ماه تا یک سال یک بار با استفاده از فلوراید تراپی دندان‌های کودکمان را در برابر پوسیدگی‌ها مقاوم‌تر خواهد کرد.

درمان های فلورایدی روشی موثر و ایمن برای محافظت از دندان های در حال رشد کودکان در برابر پوسیدگی دندان می باشد. در این درمان، دندانپزشک مقداری از فلوراید را روی سطح دندان های کودک قرار می دهد تا از پوسیدگی دندان جلوگیری کند.

۵- خرابی دندان‌ها

خرابی دندان (پوسیدگی) یک بیماری پیش‌رونده است که اغلب از سنین کودکی آغاز می‌شود. باکتری‌هایی که به طور طبیعی در محیط دهان زندگی می‌کنند، با قندهای حاصل از ذرات غذا و نوشیدنی‌ها واکنش می‌دهند و یک ماده اسیدی تولید می‌کنند که به تدریج مینای دندان‌های کودک شما را از بین می‌برد و می‌تواند حتی به بافت‌های حساس لثه نیز آسیب برساند. در مورد خرابی دندان‌ها نیز درمان زودهنگام، یک نکته کلیدی محسوب می‌شود. دندانپزشک کودک شما می‌تواند به محض آنکه نشانه‌ای از خرابی دندان مشاهده شد، آن را با استفاده از مواد همرنگ دندان پُر کند. اگر پوسیدگی دندان خیلی عمیق باشد، ممکن است نیاز به عصب‌کشی و روکش کردن با روکش‌های استیل ضد زنگ و یا حتی کشیدن داشته باشد.

دندانپزشک کودکان یا اطفال پچه توانایی هایی دارد ؟

۶- درمان ارتودنسی پیشگیری

برای بررسی وضعیت رشد دهان و دندان کودک شما هیچ گاه زود نیست. متخصص دندانپزشک کودکان می‌تواند هر گونه مشکل یا ناهنجاری از قبیل شلوغی، بی‌نظمی یا کجی دندان‌ها و یا مشکلات فک را خیلی زود تشخیص بدهد و درمان‌ها و مداخلات لازم را برای هدایت دندان‌ها در همان زمان در آمدن و رشد اولیه آن‌ها انجام دهد. ارتودنسی پیشگیری می‌تواند از بروز مشکلات شدیدتر و نیاز به استفاده از درمان‌های پیچیده‌تر در آینده جلوگیری کند.

۷- کشیدن دندان

کشیدن دندان فقط به عنوان آخرین گزینه در مواردی که شدت آسیب‌دیدگی دندان خیلی زیاد باشد، استفاده می‌شود. اگر یکی از دندان‌های آسیاب شیری کودک کشیده شود، در جای خالی آن یک نگهدارنده قرار داده می‌شود.

۸- عصب‌کشی     

عصب‌کشی دندان روشی برای درمان عفونت اعصاب و رگ‌های خونی در مغز دندان است. این عمل معمولاً به دو دلیل برای کودکان لازم می‌شود: یکی به خاطر پوسیدگی شدید دندان (خرابی دندان) و دیگری به خاطر مصدومیت یا شکستگی دندان‌ها.

۹- سیلانت تراپی

سیلانت‌ها پوشش‌های پلاستیکی نازک و سفید رنگی هستند که بر روی سطح جونده دندان‌های عقب دهان گذاشته می‌شوند و کارآیی بالایی در پیشگیری از پوسیدگی دندان دارند. پلاک‌ها و باکتری‌های موجود در دهان اغلب می‌توانند در داخل شکاف‌ها و شیارهایی که به طور طبیعی بر روی سطح جونده دندان‌ها وجود دارد، تجمع کنند. این شیارهای کوچک در واقع آسیب‌پذیرترین قسمت دندان‌های کودکان و نوجوانان در برابر پوسیدگی‌ هستند و حتی فلوراید تراپی نیز فایده چندانی برای تقویت آن‌ها ندارد. اما سیلانت‌ها و فلوراید با همدیگر می‌توانند کارآیی بالایی در جلوگیری از پوسیدگی دندان داشته باشند. سیلانت‌ها در صورتی که به طور صحیح از آن‌ها نگهداری و مراقبت شود، می‌توانند به مدت ۵ تا ۱۰ سال دوام داشته باشند.

۱۰- نگهدارنده‌ها

از نگهدارنده‌ها در مواقعی استفاده می‌شود که یک دندان شیری به طور دائمی از بین برود یا کشیده شود. این نگهدارنده‌ها به منظور حفظ فضای لازم برای رشد دندان‌های دائمی در آینده استفاده می‌شوند. چرا که اگر این فضا نگه داشته نشود، دندان‌های مجاور آن به سمت این فضای خالی منحرف شده و در آینده از رشد دندان دائمی در جایگاه درست خود جلوگیری می‌کند. هنگامی که دندان دائمی کودک در جای دندان کشیده شده در می‌آید و شروع به رشد می‌کند، نگهدارنده نیز از دهان کودک شما برداشته می‌شود.

اهمیت دندان‌های شیری

شاید بسیاری از شما تصور می‌کنید حالا که قرار است دندان‌های شیری بیفتند، پس اهمیت زیادی ندارند و لازم نیست خیلی نگران مراقبت و محافظت از آنها باشید. به همین علت هنگامی که دندانپزشک می‌گوید باید دندان شیری کودک ترمیم شده یا تحت درمان ریشه قرار بگیرد والدین تعجب می‌کنند چرا که ممکن است کشیدن دندان گزینه معقولتر و راحت‌تری به نظر برسد.

یادتان باشد بدن انرژی خود را صرف کار بیهوده نمی‌کند بنابراین اگر دندان‌های شیری در می‌آیند حتماً وظیفه ‌ای بر عهده دارند و باید تا زمان طبیعی جایگزینی با دندان‌های دائمی، وظیفه خود را انجام دهند. مهم‌ترین کاری که دندان‌های شیری انجام می‌دهند جویدن غذا است. گوارش از دهان شروع می‌شود بنابراین هنگامی که لقمه را در دهان می‌گذارید باید به خوبی آن را بجوید و با جریان بزاق دهان مخلوط کنید. اگر یک یا چند دندان خود را از دست داده باشید نمی‌توانید به درستی غذا را بجوید. عملکرد مهم دیگر دندانها، صحبت کردن و تلفظ صحیح می‌باشد. اگر جای یک یا چند دندان خالی باشد ممکن است تلفظ کلمات و حروف با مشکل مواجه شود. دندان‌های شیری باعث شکل ‌گیری و رشد استخوان فک می‌شوند و فضا برای دندان‌های دائمی حفظ می‌شود. اگر دندان شیری زودتر از موقع بیفتد، جای آن توسط دندان‌های دیگر اشغال شده و فضای کافی برای بیرون زدن دندان دائمی زیر آن باقی نمی‌ماند. علاوه بر همه اینها لبخند بی ‌دندان برای کودکان ممکن است باعث کاهش اعتماد به نفس و تمسخر هم‌کلاسی‌ها شود.

بنابراین تمام تلاش دندانپزشک در حفظ دندان‌های شیری و پیشگیری از پوسیدگی و صدمه دیدن آن‌ها است. در صورت بروز پوسیدگی باید فوراً دندان پر شده یا در صورت گسترش پوسیدگی، روکش شود. اگر پوسیدگی به بخشی از پالپ (بخش مرکزی دندان که حاوی عصب و رگ خونی است) رسیده باشد درمان ریشه انجام می‌شود تا دندان حفظ شود. در صورتی که آسیب دیدگی فراتر از این باشد چاره ‌ای به جز کشیدن دندان نیست اما باز هم نمی‌توان جای دندان را خالی گذاشت. اگر مدت زمان زیادی تا بیرون زدن دندان دائمی مانده باشد، باید با کمک دندان مصنوعی یا فضا نگه دار، جای خالی حفظ شود تا وقتی که دندان دائمی می‌خواهد بیرون بزند فضای کافی داشته باشد.

اگر دندان دائمی فضای کافی نداشته باشد در زیر لثه گیر کرده و ممکن است تنها بخشی از آن بیرون بزند و یا اصلاً بیرون نزند (نهفتگی دندان). همچنین ممکن است هنگام تلاش برای بیرون آمدن، از جایگاه نامناسبی بیرون بزند و یا باعث فشار بر ریشه دندان‌های مجاور و از بین رفتن آنها شود. بنابراین برای سلامت دندان‌ها باید خود دندان‌های شیری و یا حداقل جای خالی دندان‌های شیری را حفظ کنید.

تاخیر در رشد دندان شیریحتما بخوانید : تاخیر در رویش دندان شیری

سن مناسب برای مراجعه به دندانپزشک اطفال

اولین جلسه ملاقات با دندان‌پزشک در اولین سال تولد کودک انجام می‌شود. به هر حال در بهترین شرایط ملاقات منظم با دندان‌پزشک برای اتخاذ اقدامات لازم از زمان شروع رشد اولین دندان‌های کودک در سنین بین شش تا دوازده ماهگی می‌بایست آغاز شود. توجه داشته باشید کودکانی که دندان‌های سالم داشته باشند بهتر می‌توانند غذا خورده و رشد کنند، واضح‌تر صحبت می‌کنند و به خاطر طرح لبخند خود از اعتماد به نفس بیشتر برخوردار می‌باشند.

چگونه کودک را برای ملاقات با دندانپزشک آماده کنیم

انتخاب یک دندان‌پزشک علاقه‌مند به کار کردن با کودکان و مطبی که از تجهیزات و امکانات مناسب در این رابطه برخوردارباشد از اهمیت بالایی برخوردار است. در هنگام صحبت با کودک درباره لزوم ملاقات با دندان‌پزشک لازم است این کار با حالت طبیعی و به زبان ساده انجام گیرد. همچنین بهتر است با ارائه دیدگاه‌های مثبت در ارتباط با لزوم این کار کودک تشویق به مراقبت از وضعیت دندان‌ها و دنبال کردن توصیه‌های دندان‌پزشک شود. در این زمان لازم است والدین کلمات دارای بار معنایی منفی همچون «سوراخ کردن»، «آسیب»، و «سوزن» را در هنگام صحبت کردن با کودک استفاده نکنند.

به این منظور می‌توان به کودک توضیح داد که جلسات ملاقات با دندان‌پزشک بخشی از فرآیند عادی رشد بوده و از نقش موثر در سالم و درخشان باقی ماندن دندان‌ها برخوردار است. به این ترتیب اختصاص زمان لازم برای ارائه توضیح به کودک و نیز تشریح روش‌های مناسب مراقبت از بهداشت دهان و دندان همچون مسواک زدن مناسب، ملاقات منظم با دندان‌پزشک، نخ دندان کشیدن، و انتخاب رژیم غذایی مناسب از اهمیت خاص برخوردار است. علاوه بر این بهتر است زمان‌بندی لازم برای ملاقات به موقع با دندان‌پزشک در هنگامی انجام شود که کودک به خوبی استراحت کرده باشد. توجه داشته باشید در هر حالت توضیح شرایط ملاقات با دندان‌پزشک به کودک به نحو صحیح از نقش موثر در ایجاد ذهنیت مناسب برای کودک برخوردار می‌باشد.

دندانپزشک کودکان و اطفال در مطب دکتر پیام حیاتی

 

دکتر پیام حیاتی دکتر دندانپزشک عمومی از دکتر بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ساره یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ، من در بهمن ماه جراحی ایمپلنت انجام دادم و قرار بود اواخر اردیبهشت ماه سال جاری مرحله دوم انجام شود.
  آن زمان درد خفیفی داشتم که حس کردم به خاطر جراحی هست ولی این درد به صورت خفیف ادامه داشت .از فروردین درد عجیبی در سرم در سمتی که ایمپلنت کرده بودم داشتم که حس می کردم عصبی هستش . ولی با دقت متوجه شدم این درد از ناحیه گوشم به سرم میرسد. الان هر روز به حال تیرکشیدن از گوش شروع شده و به سر می رسد. من مطمئن شدم که مربوط به ایمپلنت هست. می شود من را راهنمایی کنید که مشکل اساسی وجود دارد.
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   برای جواب قطعی و سرعت در طرح درمان حتما از محل ایمپلنت خودتان یک عکس تهیه کنید و برای ما ارسال کنید تا مورد بصورت دقیق بررسی شود .

 • تصویر کاربر جهان شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  دختر من ۱۵ماهه می باشد در فک پایین ۲دندان به صورت نیمه درآمده است که این اتفاق از لحظه نیش زدن دندان تاکنون در حدود ۴ماه می باشداین طور به نظر می رسد که رشد دندان متوقف شده است
  در فک بالا نیز در حدود ۲ماه است که ۲دندان ریشه زده است و مانند فک پایین رشد متوقف شده است
  می خواستم بپرسم این امر طبیعی است از نظر ژنتیکی نیز هیچ موردی در خانواده خودم و همسرم مشاهده نشده است
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   در بعضی از اطفال تاخیر رویش وجود دارد . ولی معمولا اگر از یک سال و نیم گذشت و همچنان دندان ها رویشی نداشتند حتما به متخصص کودکان مراجعه کنید .

 • تصویر کاربر علیرضا شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام همسر من ارتودنسی کردن بعد از یه مدت طولانی که ارتو دنسی باز کردش دکترشون برای اتمام کار نایت گارد قالب گیری کردن و بهشون دادن تا اشکالات موجود که رفع بشه مقداری قسمتی از سمت راست پایین بیرون هست و باعث کج نشون دادن لب همسرم موقعدخنده میشه و ایشون ادعا میکنه استفاده با نایت گارد این مشکل بر طرف میشه ایا ادعای ایشون صحیح هست و ایا نایت گار باعث فرم دهی و رفع اشکال و مرتب کردن دندان میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   نایت گارد وضعیت موجود را حفظ میکند . نایت گاردها باعث اصلاح حرکت دندان ها نمیشوند چون روی هر دندان قرار میگیرد و وضعیت را همانگ.نه که هست ثابت میکند پس از نظر من نایت گارد باعث اصلاح حرکت های دندانی نمیشود .

 • تصویر کاربر عاطفه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و احترام
  دندان عقل من در فک پایین دچار پوسیدگی شده و نیمی از ان ریخته بطوریکه لثه در ان قسمت کاملا متورم و دردناک است، و برای کشیدن ان اقدام کرده ام. منتها به علت زخم معده امکان مصرف داروی مسکن و انتی بیوتیک ندارم. ایا این امکان وجود دارد که بعد از جراحی بتوانم از داروهای فوق به صورت تزریقی استفاده کنم؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   بله این امکان وجود دارد که از داروهای تزریقی استفاده کنید . معمولا از تزریق به علت دردناک بودن استفاده نمیشود ولی در صورتی که پزشک تشخیص دهد میتوانند با 2 تا 6 پنیسیلین مشکل را برطرف کنند . حتی شما میتوانید از داروهایی استفاده کنید که مشکل گوارشی کمتری را ایجاد میکنند  یا داروها را با معده پر بخورند که مشکلی برایشان پیش نیاید .

 • تصویر کاربر غزل یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر مدتی است دو طرف زبانم‌بصورت نواری سفید رنگ شده و هیچ دردی هم‌ندارد و‌بعد قسمت هایی ا ز آن بصورت پنیری برداشته می‌شود مجددا ظاهر می شود نمونه برداری هم انجام دادم فقط قارچ کاندیدا و پاپیلوماتوس هایپر پلازی رو‌نشان داد چند دروه فلوکونازول هم‌مصرف کردم‌متاسفانه خوب نمیشه چه باید کرد در ضمن من ۳۸ سال سن دارم‌ پیشاپیش از محبتتون سپاسگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   با سلام
   بعضی از ضایعات در دهان هستند که عفونت قارچی بر روی آن ها ایجاد می شوند و در هنگام نمونه برداری باعث ایجاد تداخل می شود. داروی ضد قارچ مصرفی شما قوی بوده و با توجه به این که بهبود پیدا نکرده اید مشخص می شود که ضایعه اصلی قارچ نبوده است و عفونت قارچی به صورت ثانویه ایجاد شده است. با توجه به وجود هایپر پلازی در نمونه قبلی لازم هست که نمونه برداری از محلی دیگر از ضایعه حتما تهیه شود و داروهای دیگری تجویز شود. البته قبل از این نمونه برداری مجدد شما باید از لحاظ سیستمیک و همین طور عوامل موضعی در دهان و دندان ها که می توانند باعث بروز این ضایعات شوند، بررسی شوید.

 • تصویر کاربر خاتون یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد.چد وقتي هست سقف دهانم يه چيزي مثل جوش زده واز بين نرفته احساس ميكنم تو اين مدت يك مقدار هم بزرگ شده لطفا راهنمايي كنيد با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   وضعیت شما باید بررسی شود . اگر در سقف دهان و پای ریشه ها این حالت برای شما باشد احتمال دارد که دندان ها نیاز به عصب کشی داشته باشند ولی در صورتی که جوش تکی باشد باید توسط متخصص بیماری های دهان که در مطب ما حضور دارند ویزیت شوید و ایشان علت را بررسی کنند .

 • تصویر کاربر احسان یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید یه چند وقتیه که فک سمت چپم درد میکنه باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   باید از فک خود عکس تهیه کنید و به همراه آن به متخصص فک و صورت و یا به دندانپزشک خودتان مراجعه کنید تا وضعیت فک شما بررسی شود .

 • تصویر کاربر نادیا یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض خسته نباشید .من متاسفانه خیلی از دندونپزشکی میترسم بخاطر اولین تجربه تلخ کشیدن دندونم..حالا بعداز چندین سال دوسه تا از دندونام به ریشه رسیدن و هنوزم جرات رفتن به دوندنپزشکی رو ندارم...اما مشکل اصلی چندشب پیش دندون اخر سمت راست فک پایین درد گرفت و صبحش فکم ورم کرد و با خوردن داروی سفلاکسین گویا بدتر شد و تورمش بیشتر شد و نمیتونم دهنمو باز کنم خوردن غذا برام سخت شده. میخام بدونم امکان داره مربوط به گوش یا حلقم باشه .
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   احتمالا شما دچار التهاب اطراف لثه شده اید و باید دوره آنتی بیوتیک خود را مصرف کنید تا این دوره تمام شود . در مورد ترس شما از دندانپزشکی ما در مطب از سیستم جدید تحت عنوان سیستم خواب کردن استفاده میکنیم . یعنی با یک متخصص بیهوشی همکاری میکنیم و شما را چند ساعت بی حس میکنیم تا در طی مدت جراحی و انجام کار با دندان شما حسی نداشت هباشید و این روش برای افرادی که ترس دارند بسیار جواب میدهد و به آنها حس بهتری هم میدهد .

 • تصویر کاربر بهاره یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.بعد از پر کردن دندانهای بالایی پس از 1 روز درد شدید گوش و کیپ شدن گوش و وزوز کردن گوش دارم.آیا ربطی به دندان دارد؟
  با توجه به اینکه دکتر گفت عفونت گوش ندارم و کمی التهاب دارم.در ضمن دندان عقل هم ندارم و کشیده ام تمامش را.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   قاعدتا ارتباطی ندارد . ممکن است به علت اینکه فک شما مدتی باز بوده شما اذیت شده باشید .

 • تصویر کاربر مینا یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام دختر من در سن9 ماهگی شروع به دندان درآوردن کرد و در طی تقریبا 40 روز 4 دندان جلوی بالا و 2 دندان جلوی پایین بیرون آمدند و لی تا الان که 16 ماهه است دندان دیگری درنیاورده آیا نیاز به پیگیری دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   فعلا موردی ندارد شما میتوانید تا دو سالگی هم صبر کنید در صورتی که در این مدت دندان درنیامد میتوانید به متخصص کودکان مراجعه کنید . البته متخصص کودکان ما نیز در مطب هستند و میتوانید با وقت قبلی به ایشان مراجعه و وضعیت دندان فرزند شما را بررسی کنند .

    

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
دکتر پیام حیاتی