آدرس: آیت الله کاشانی خیابان اعتمادیان برج شیری طبقه اول واحد 4

با دندان اضافی چه کنیم ؟

تاریخ: ۲۰ فروردین ۱۳۹۸
توسط: دکتر پیام حیاتی
دندان اضافی چیست ؟

دندان اضافی یک بیماری دهانی است که با رشد چند دندان اضافی مشخص می‌شود. هر فردی که بیش از ۲۰ دندان شیری یا بیش از ۳۲ دندان دائمی داشته باشد، دندان‌های مازاد او بر این اعداد، اضافی محسوب می‌شود. دندان اضافی می‌تواند در هر بخشی از دهان ایجاد شوند اما غالباً این دندان‌های اضافی دائمی دندان‌های قدامی در فک بالا هستند. این عارضه معمولاً به شکل دندان عقل نهفته نیز به نظر می‌رسد. به دندان آسیاب بالایی مزیودنز گفته می‌شود و دندان اضافی آسیاب چهارمی نیز دیستودنز یا دیستومولار نامیده می‌شود.

دندان اضافی در کجای دهان به وجود می‌آید؟

تقریباً تمام (حدود ۹۵%) دندان‌های اضافی در فک بالایی رشد می‌کنند. این دندان‌های غالباً بین دو دندان جلویی بالا به وجود می‌آیند. این دندان‌های اضافی ممکن است پشت دندان عقل نیز شکل بگیرند. نکته قابل توجه این که دندان‌های اضافی همیشه در فک رشد نمی‌کنند. با این که بیشتر دندان‌های اضافی در فک شکل می‌گیرند، اما نمونه‌هایی از رشد دندان اضافی در لثه، برجستگی‌های فک بالا، کام نرم، سینوس بالایی، شکاف اسفنوماگزیلاری، حفره بینی و بین اوربیت (مدار) و مغز نیز مشاهده شده است. بیرون‌زدگی این دندان‌های اضافی متفاوت بوده و به میزان جایی که دندان اضافی برای رشد دارد بستگی دارد.

دسته بندی دندان اضافی

این نوع دندان‌ها بر اساس شکل به چهار دسته تقسیم می‌شوند:

تکمیلی: این دندان‌ها در توالی رشد دندان‌ها دیده می‌شوند و مانند دندان‌های طبیعی‌اند و به طور معمول دندان کناری آسیای کوچک یا آسیا هستند.

زگیلی: این دندان‌ها خیلی کم ظاهر می‌شوند و دو طرفه هستند و دو یا چند نوک تیز برجسته دارند.

مخروطی: این دندان‌ها با مخروطی شکل بودن تاج شناخته می‌شوند.

ادونتوما: به دو شکل کمپوند و کمپلکس است. کمپوند دندان‌های اضافی متعددی‌‌اند که مانند گروهی از دندان‌های کوچک بغل هم دیده می‌شوند و کمپلکس توده‌ای از ساختارهای دندانی مانند مینا، ساروج و عاج است که شباهتی به دندان ندارند. 

تاخیر دررویش دندان دائمیحتما بخوانید : تاخیر در رویش دندان دائمی

علت رویش دندان‌های اضافه چیست؟

در حال حاضر، عقیده بر این است که رویش دندان‌های اضافه ناشی از تداوم رشد بافت تشکیل دهنده دندان‌ها که لامینای دندان نام دارد، است. رویش دندان‌های اضافه می‌توانند ارثی یا ناشی از عوارض مختلفی باشد از جمله :

۱- اضافه بودن جوانه دندان

دندان اضافی از یک جوانه دندان تشکیل می‌شود اما سؤال اصلی اینجاست که چرا جوانه دندان اضافی ایجاد میشود؟ بر سر این موضوع اتفاق نظر وجود ندارد اما بیشتر نظریه‌ های محکم و مستدل بیان می‌دارند علت آن فعالیت بیش از حد لامینای دندان است. لامینای دندان نوعی بافت اپی تلیال است که منجر به تشکیل جوانه دندان و بنابراین تشکیل دندان می شود. این اتفاق در هفته ششم بارداری رخ می‌دهد.

۲- ژنتیک

دندان اضافی وابستگی زیادی به سابقه خانوادگی دارد به طوری که این وضعیت غالباً در کودکان دو قلو، خواهر و برادر و چند نفر از یک خانواده دیده می‌شود. دندان اضافی در پسران دو برابر دختران اتفاق می‌افتد.

دندان اضافی

۳- سندرم پزشکی

وجود دندان اضافی در جلوی دهان غالباً با برخی سندرومها و بیماری‌های پزشکی همراه است که ازجمله آنها می‌توان به شکاف لب و کام، آنومالی های صورت و دهان، سندرم گاردنر و دیسوستوز ﮐﻠﯿﺪوﮐﺮاﻧﯿﺎل اشاره کرد. اما اگر دندان اضافی جلوی دهان دارید به این معنی نیست که حتماً دچار یکی از این بیماری‌ها هستید.

مشکلات دندان‌های اضافی

این دندان‌ها می‌توانند بر روی دندان‌های دیگر تأثیر منفی داشته باشند و مانع بیرون آمدن دندان‌ها و نهفته شدن آنها شوند. تشخیص رویش این دندان‌ها می‌تواند از طریق روش بالینی یا رادیوگرافی باشد. درمان این مشکل خارج کردن آنها از دهان است.

رویش دندان و اهمیت مراقبت از آنحتما بخوانید : رویش دندان و اهمیت مراقبت از آن

دندان‌ نهفته چیست؟

دندان‌های نهفته همان دندان‌هایی هستند که رویشی ندارند و درون استخوان فک باقی می‌مانند. این‌ها دندان‌هایی هستند که باید از استخوان و لثه خارج شوند و رشد کنند، اما با گذر زمان اتفاقی نمی‌افتد و به همان شکل می‌مانند. علت آن را می‌توان وجود مانع بر سر راه رشد آنها دانست که می‌تواند استخوان، لثه یا دندان‌های کناری باشد.

البته علت دیگر می‌تواند کشیدن زود هنگام دندان‌های شیری باشد که موجب جا به جا شدن دندان‌های کناری می‌شود و فضای کافی برای رویش دندان‌ها را از آنها می‌گیرد. بزرگ بودن دندان‌ها نسبت به فک نیز می‌تواند چنین مشکلی را ایجاد کند.

درمان رشد دندان های اضافی در دهان

رشد دندان های اضافی در دهان قابل پیشگیری نیست و کشیدن این دندان ها روش درمان اصلی برای این مشکل می باشد. به هر حال، هنگام درمان لازم است قرارگیری دندان های اضافی در کنار دندان های مجاور آنها مورد توجه دقیق قرار گیرد. در صورتی که روش های درمان انتخاب شده باعث ایجاد مشکلات خاص برای دندان های مجاور شود، بهتر است دندان های اضافی در دهان بیمار کشیده نشوند.

در صورتی که وجود دندان های اضافی در دهان فرد باعث ایجاد مشکلات خاص برای وی نشود، بهتر است به منظور اجتناب از عوارض جانبی و پیچیدگی های خاص مربوط به کشیدن دندان های اضافی، این دندان ها به حال خود رها شوند. برخی از این عوارض جانبی می تواند شامل آسیب دیدگی رگ های خونی و اعصاب، رشد دندان در محل غیر طبیعی، خشکی مفصل، شکستن برآمدگی استخوان آرواره، و یکی شدن سینوس آرواره و فضای شکاف آرواره باشد.

درمان کامل مشکل دندان های اضافی شامل کشیدن دندان یا دندان های اضافی توسط دندان پزشک در سریع ترین زمان ممکن است. در این شرایط ممکن است نیاز به جراحی دهان با توجه به موقعیت دندان های اضافی وجود داشته باشد. کشیدن دندان های اضافی را می توان با توجه به میزان شدت مشکل تحت بی حسی موضعی یا بی هوشی عمومی بر روی بیمار انجام داد.

تماس با دکتر

دکتر پیام حیاتی دندانپزشک ، جراح و متخصص در کاشت ایمپلنت و دندان

دکتر پیام حیاتی دکتر دندانپزشک عمومی از دکتر بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ارام سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من شش ماه پیش دندان سومم و ایمپلنت کردم الان عفونت و تحلیل استخوان دارم.. که دندون دومم هم درگیر کرده نمیدونم چیکار کنم میخواستم بپرسم اگر ایمپلنتو نشه نگه داشت جایگزینی برای جای خالی دندان هست... خیلی ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 5 روز پیش)

   سلام وقت بخیر

   در صورتی عفونت ایمپلنت شدید باشد باید ایمپلنت کشیده شود . بعد از آن باید بررسی شود که دندان دوم را میشود حفظ کرد یا خیر . البته بعد از کشیدن ایمپلنت چند ماه فرصت داده میشود یا در همان موقع میتوان پیوند استخوان را انجام داد . بعد از این مرحله یک فرصت دو الی سه ماهه  داده میشود و در صورتی که پیوند موفقیت آمیز باشد مجددا ایمپلنت گذاشته میشود .

 • تصویر کاربر عبداللهی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  روز پنج شنبه دندان عقل فک بالایی رو بدلیل درد و پوسیدگی کشیدم و هر روز انتی بیوتیک و مسکن مصرف میکنم ولی هر روز درد گوشم بیشتر میشه
  این اتفاق بخاطر کشیدن دندان که برطرف میشه یا نه غیر. طبیعی؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 5 روز پیش)

   سلام وقت بخیر

   دوره مصرف آنتی بیوتیک ها را ادامه بدید تا تمام شود و دهانشویه هم در کنارش استفاده کنید و بعد از 10 روز در صورت عدم بهبودی به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید .

 • تصویر کاربر مسعود یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام..چند روزیه هم یکی از دندان هایم ابسه کرده و همزمان سرما خوردم و گلوم چرک کرده.و درد مشترکی در ناحیه صورت و فک و گوش دارم..شما چه راه حل و درمانی دارید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقتتون بخیر

   اول باید سرماخوردگی شما خوب شود و بعد در مورد مشکل دندان شما کارهای لازم صورت گیرد به این منظور اول به پزشک عمومی مراجعه کنید تا مشکل سرماخوردگی شما برطرف شود و بعد از آن در صورتی که آبسه دندان شما خوب نشد میتوانید با مطب هماهنگ کنید و وقت ویزیت بگیرید تا مشکل آبسه دندان هم برطرف شود .

 • تصویر کاربر عباس یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  روزتون بخیر
  من قراره هفته ی اینده برم ایمپلنت کنم
  ساکن شهر اهواز هستم
  به من گفتن ک ایمپلنت ایتالیایی استفاده میکنن
  میخاستم بپرسم چطور بفهمم که واقعا ایتالیایی هستش و مثلا کره ای نیست ؟؟ ایا جعبه ای چیزی دارن ک باید بخام ب من نشون بدن ؟؟ تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقتتون بخیر

   شما میتواندی جعبه ایمپلنت که دارای لیبل و بارکد هست را از پزشکتون بگیرید . معمولا این ایمپلنت دارای شماره سریال مشخص هستند که میتوانید از اصل بودن آنها اطمینان حاصل کنید . و حتی کارت گارنتی ایمپلنت را دریافت کنید .

 • تصویر کاربر بهزاد یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ببخشید ایا نامنظم شدن نوار گوش حتی بعد از چندین بار تکرار به خرابی دندان ها ربطی دارد.( شنوایی حسی عصبی به خرابی یا عصب دندان ربط دارد.) چگونه میتوان اختلال در شنوایی حسی عصبی را درمان کرد.ممنون میشوم کامل راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   باید به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید . من به شخصه اطلاعاتی در این زمینه ندارم و تخصص من نیست ولی واقعیت این است که به دندان ربطی ندارد .

 • تصویر کاربر ابراهیم شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من دندانهای جلوییم رو کامپوزیت کردم و چون دندان قروچه دارم باید از نایت گارد سفارشی استفاده کنم. میشه لطفا قیمت رو بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   هزینه نایت گارد نوع نرم 300 هزار تومان می باشد .

 • تصویر کاربر نفیسه شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  دندون دخترم ۱ ماه ونیم افتاده دندان بالا هنوز درنیومده میخواستم بدونم چه مدت درنیامدن دندان طبیعیه؟۶سالشه
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت شما بخیر

   افتادن دندان به عواملی مثل سن و نوع دندان مرتبط است . و معمولا در یک بازه زمانی 6 ماهه در می آید . در صورتی که در این بازه زمانی دندان در نمیاد باید از فک عکس برداری شود که ببینیم آیا دندان وجود دارد یا نه و درمان مناسب را برنامه ریزی کرد .

 • تصویر کاربر عاطفه چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر چند وقت پیش من گوش درد همراه با خارش داشتم که دکتر مقداری عفونت رو بخاطر خارش و درد رو بخاطر دندان عقل که به شدت به فک و منیسک فشار میاورد تجویز کرد مدتی بعد درد بسیار بسیار شدید شد به صورتی که مانع هر نوع استراحت شبانه بود تا با کشیدن دندان عقل فک پایین سمت چپ گوش چپ کماکان آرام شد منتهی نه کاملا اما الان این درد موازی در گوش سمت راست به وجد آمده میخواستم جویاشم که آیا دندان دوباره باید کشیده بشه یا مشکل از گوشمه ؟ خیلی متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   در مرحله اول لازم است که شما عکس از دندان تهیه کنید تا وضعیت دندان عقل شما بررسی شود و همچنین باید مشخص شود که آیا سابقه دندان قروچه یا ساییدگی فکی یا ضربه یا کجی فک دارید یا خیر چون ممکن است به مفصل فشار آمده باشد و آیا به خود گوش این درد میزند یا مثلا یک سانت جلوی مجرای گوش که در این صورت میتوان مشخص کرد که مشکل مفصل است و ممکن است روی یک دندان فشار اضافی تحمیل شده باشد . شما میتوانید با تهیه عکس و گرفتن وقت ویزیت و مشاوره رایگان مراجعه کنید تا علت اصلی مشخص و مشکل دندان و یا کفصل شما برطرف شود .

 • تصویر کاربر مهرزاد سه شنبه ۲۰ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من چن روزی است که دندانهام درد میگیره یعنی درد دندان از این دندان ب ان دندان انتقال میشه الانم باعث گوش درد شدم دلیل چیه کمکم کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی سه شنبه ۲۰ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   درد های اینگونه میتواند علت های مختلفی داشته باشد . ممکن است دندان دچار پوسیدگی شده و یا دندانی نیاز به عصب کشی داشته باشد . در هر صورت برای تجویز درمان درست باید یک عکس از دندان خود بگیرید و با هماهنگی با مطب وقت ویزیت و مشاوره رایگان بگیرید تا وضعیت دندان ها بررسی و علت مشخص شود .

 • تصویر کاربر مهشید چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 3 روز پیش 2 دندان عقل نهفته بالا وپایین سمت راستم را جراحی کردم تورم شدید دارم امروز از کمپرس اب گرم استفاده کردم ایا این تورم طبیعی است؟ برای کاهش ان چه کاری می توانم انجام دهم ؟ وتا چه مدتی ادامه دارد؟ دکتر به من مسکن وآنتی بیوتیکی ندادند ومن خودم مسکن استفاده کردم ایا انتی بیوتیک هم باید استفاده کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   بله اگر دارای تورم هستی باید آنتی بیوتیک مصرف کنید . الان هم میتوانید از ترکیب آموکسیسیلین 500 و مترانیدازول 250 به مدت یک هفته هر 8 ساعت استفاده کنید . البته ضد التهاب هم میتوانید استفاده کنید که شامل ژلوفن و بروفن ها میشود و کمپرس آب گرم برای روز سوم هم مناسب است . ان شاالله درد شما به مرور برطرف میشود .

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
دکتر پیام حیاتی