آدرس: آیت الله کاشانی خیابان اعتمادیان برج شیری طبقه اول واحد 4

لیزر دایود در دندانپزشکی

تاریخ: ۱۴ اسفند ۱۳۹۷
توسط: دکتر پیام حیاتی
لیزر در دندانپزشکی کاربردهای متنوعی را دارد، در دانپزشکی زیبایی از مهم ترین کاربردهای لیزر برای سفید کردن دندان ها استفاده می شود، در واقع سفید کردن دندان ها را از طریق استفاده از ماده بلیچینگ سرعت می بخشد.

از دیگر کاربرد لیزر در دندانپزشکی می توانیم به جراحی لثه و برداشتن بافت اضافی لثه اشاره کنیم، لیزر در دندانپزشکی همچنین برای درمان بوی بد دهان نیز به کار برده می شود، در برخی از افراد عامل بوی دهان حفره های دهانی است که با لیزر برطرف می شود، برای برداشت پوسیدگی ها و درمان حساسیت های دندانی نیز لیزر کاربرد دارد.

لیزر چیست؟

واژه لیزر خلاصه شده عبارت Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation است. نور تقویت شده‌ای است که به شکل پرتوهای هم راستای بسیار باریک با طول موج مشخص تابیده می‌شود. این نور تقویت شده نوعی از انرژی را فراهم می کند که گونه های آن، کاربردهای گوناگونی در گستره دانش پزشکی دارند.اثر لیزر به دلیل جذب  آن در بافت هدف و ایجاد اثر حرارتی بر سلولها و ملکولهای آن به شکل مستقیم و یا غیر مستقیم(به کمک ملکولهای اسپری آب) است.

لیزر دایود

لیزرهای دایود یکی از کارآمدترین منابع نوری هستند که تاکنون ساخته شده اند. به علت ساختاری مجتمع تر و سبک تر نسبت به لیزرهایی که بر پایه تحریک فلاش لامپ کار می کنند، به جهت مقاصد کلینیکی بسیار مناسب تر می باشند.

توجه:

تمام لیزرهای مورد استفاده در دندانپزشکی در گروه امواج مادون قرمز بوده، با چشم دیده نمی شوند.آن نور قرمز یا سبز که در تصاویر و هنگام کار دیده می شود ” نور لیزر راهنما” یا Guide دستگاه است که نشان می دهد محل تابش پرتوی لیزر کجا قرار دارد.فقط لیزر آرگون در طیف مرئی قرار داشته و به رنگ آبی قابل دیدن است که به علت کم بودن موارد کاربرد آن ، خیلی کم استفاده می شود.

کاربرد لیزر در دندانپزشکی حتما بخوانید :لیزر در دندانپزشکی چه کاربردی دارد ؟

کاربردهای لیزر در دندان‌پزشکی:

۱- تشخیص پوسیدگی و جرم:

یکی از روش های نوین در تشخیص زودرس ضایعات پوسیدگی و جرم دندانی کاربرد لیزر فلورسانس است. در این تکنیک نور لیزر به بافت بیولوژیک تابانده شده و در صورت حضور فعالیت متابولیک باکتریایی، این لیزر با القای اثرات فلورسانس، بازتابی به دستگاه برمی گرداند. دستگاه با تبدیل شدت این نور برگشتی به یک مقیاس عددی می‌تواند به تشخیص ضایعه پوسیدگی یا جرم کمک کند.

نمایشگر دستگاه علاوه بر این که به صورت لحظه ای در هر نقطه مقادیر را نشان می دهد؛ نشان دهنده ی بالاترین عدد ثبت شده در کل روند معاینه می باشد. بروز پاسخ فلورسنت را به واسطه ی حضور محصولات باکتریایی همچون porphyrin ها و دیگر عوامل نور دوست در ضایعات پوسیدگی و جرم زیر لثه ای می دانند.

در این روش از تابش لیزر دیود۶۵۵ نانومتر استفاده می شود امتیاز استفاده از این روش آن است که با حساسیت تکنیکی بسیار بالای دستگاه امکان مخفی ماندن پوسیدگی از دید دندانپزشک بسیار نادر است. البته احتمال تشخیص کاذب پوسیدگی در ناحیه شیارهای سالم هم وجود دارد.

 ۲- درمان حساسیت دندانی:

ازدیاد حساسیت عاجی یکی از علل شایع مراجعه بیماران به دندان‌پزشک است. برای درمان این مشکل روش‌های متفاوتی همچون استفاده از خمیردندان‌های حاوی مواد ضد حساسیت، ژل‌های فلوراید و ادهزیوهای عاجی وجود دارد. استفاده از انواع مختلف لیزر نیز برای درمان این عارضه کاربرد دارند. به‌طور مثال تابش لیزر دیود ۸۱۰ نانومتر به سطح دندان با توان ۱ وات و به شکل عمود و غیر تماسی به مدت ۳۰ تا ۶۰ ثانیه می تواند  در یک بار استفاده به میزان قابل توجهی حساسیت عاجی را به شکل فوری کاهش دهد. همچنین مطالعات تکرار این روند را با فاصله ۲ هفته ای جهت بهبود قابل ملاحظه نتایج پیشنهاد داده اند.

کاربرد  لیزر ER-Yag هم در دز های پایین (subablative doses)یکی از روشهای مطرح در درمان این مشکل است که اثرات مثبت و دوام طولانی مدت آن ثابت شده است، البته استفاده از این لیزر ها هم نتوانسته است درد ناشی از حساسیت عاجی را در تمام بیماران کاملا برطرف کند.

۳- سفید کردن دندان‌ها:

یکی از کاربردهای شایع لیزر در دندانپزشکی، برای بلیچینگ (سفید کردن دندان‌ها) در مطب است. البته لیزر در درمان بلیچینگ تنها برای فعال کردن ژل بلیچینگ به‌کار می‌رود و هیچ لیزری به شکل مستقل خواص بلیچ ندارد. لیزر می‌تواند در یک مدت زمان کوتاه‌تر، دما را بالا برده و سرعت فعال شدن ژل را افزایش دهد. در این روش معمولا جهت افزایش جذب انرژی لیزر از محصولات بلیچینگ حاوی رنگدانه های ویژه استفاده میشود.

استفاده از لیزر در بلیچینگ سرعت کار را بهبود می بخشد اما تجربه بیشتر دندان‌پزشکان نشان می‌دهد روش بلیچینگ در خانه بهترین و پایدار ترین نتایج را به همراه داشته است.

بلیچینگ یا سفید کردن دندان چیست حتما بخوانید : بلیچینگ یا سفید کردن دندان چگونه است ؟

۴- برداشت پوسیدگی و تهیه حفره:

یکی از کاربردهای جذاب لیزر برای بیماران دندان‌پزشکی بکارگیری لیزر ER:Yag به عنوان جایگزینی برای تراش حفرات و برداشت پوسیدگی است.در این روش لیزر اربیوم که بیشترین جذب را در مولکولهای آب داراست توسط مولکولهای آب موجود در اسپری آب پاشیده شده روی سطح،نسج سخت دندانی یا استخوانی جذب شده ،باعث تبخیر لحظه ای آب و expantion(تولید حباب) کریستالهای هیدروکسی آپاتیت بافت شده که این فرایند سبب ablation (کنده شدن) لایه لایه نسج سخت بیولوژیک می گردد. این روش  با حذف مته‌های دندان‌پزشکی و صدای ناهنجار انها، درمان‌های دندان‌پزشکی را خوشایندتر و تحمل‌پذیر تر می سازد.

اما این روش معایبی نیز به همراه دارد:

* لیزر را برای دندانهایی که قبلا ترمیم فلزی داشته‌اند نمی‌توان استفاده کرد. البته در خصوص تراش ترمیم‌های کامپوزیتی لیزر اربیوم توانمند است.

* لیزر در تراش روکش و یا برداشت انتخابی پوسیدگی‌های زیر ترمیمهای قبلی  قابل استفاده نیست.

* لیزر نمی تواند شکل کامل و صحیحی از حفره ارایه دهد بنابراین برای شکل دهی هندسی کامل حفره هنوز هم به  مته‌های دندان‌پزشکی نیاز است. در صورتی‌که صرفا از لیزر به منظور تراش دندان استفاده شود ماده ترمیمی انتخابی کامپوزیت خواهد بود.

* برای استفاده از این لیزر مانند تراش با مته‌های دندان‌پزشکی، دندان باید بی‌حسی شود. اما اگر از مقادیر پایین‌تر انرژی دستگاه استفاده شود می‌توان تراش بدون درد را برای بیمار به انجام رساند. اما از آنجا که این مقادیر انرژی حداقل انرژی قادر به ablation بافت سخت است در چنین شرایطی تراش دندانی به کندی انجام و همین محدودیت سبب می گردد که دندانپزشک کار با انرژی بالاتر همراه با تزریق بی حسی را ترجیح دهد.

۵- جراحی  بافت نرم:

تقریبا تمامی لیزرهای شایع مورد کاربرد در دندان‌پزشکی با مکانیسمهای مختلف قادر به برش بافت نرم هستند. در لیزر دیود و Nd: YAG این برش به واسطه جذب انرژی توسط پیگمان و هموگلوبین موجود در بافت انجام می‌شود؛ در حالیکه در کار با لیزر CO2 یا Er:YAG این برش به واسطه جذب انرژی توسط آب بافتی اتفاق می افتد. برداشت ضایعات بافت نرم یا اصلاح فرم بافت نرم با این لیزرها قابل انجام است.

لیزرها با نفوذ به بافت نرم ضمن برش دادن آن، سبب انسداد عروق خونی و مهار گیرنده های درد در محل برش می‌شوند. به همین دلیل بیشتر بیماران درد کمتری را نسبت به روش جراحی معمولی تجربه می‌کنند. همچنین کار با لیزرهای بافت نرم ترمیم زخم را تسریع کرده و چون التهاب مختصری ایجاد می کند، تورم و ناراحتی پس از عمل نیز بسیار کمتر است.

لیزر برای درمان سرطانهای بدخیم مخاط دهان نیز کاربرد دارد. این لیزرها قادرند سلول‌ها و شبکه خونی سلول‌های سرطانی را از بین ببرند و باعث مرگ سلول‌های سرطانی شوند. همچنین لیزر می تواند باعث فعال کردن سیستم ایمنی میزبان شود.

۶- درمان ریشه:

هدف اصلی در درمان ریشه تمیز کردن کانال دندان است. لیزر می تواند برای استریل کردن مجموعه کانال اصلی یا کانالهای فرعی دندان استفاده شود. کاربرد لیزرهای  Diode,Nd:YAG و Er:YAG با اثربخشی متفاوت برای این منظور پیشنهاد شده است. البته برای این منظور کانال باید به شکل استاندارد توسط فایل آماده شود تا مسیر برای ورود فیبر حداقل ۲۰۰ میکرونی لیزر باز گردد.

اخیرا مطالعات آزمایشگاهی به ارزیابی لیزر اربیوم جهت انجام shaping کانال پرداخته اند که این مطالعات نتایج امیدوار کننده به نظر می‌رسد.

۷- جراحی لثه:

لیزر اربیوم می‌تواند در جراحی لثه به منظور حذف بافت گرانولیشن یا عوامل محرک سطح ریشه  و در جراحی افزایش طول تاج  به منظور  اصلاح بافت نرم  و استخوان آلوئولار کاربرد دارد. البته این روش عمدتا در قدام فکین که عرض استخوان بین دندانی کمتر است کاربرد داشته و در نواحی خلفی فکین برداشت استخوان نیازمند کنار زدن فلپ و افزایش طول تاج به شکل کلاسیک می باشد.

عوارض جراحی لثه حتما بخوانید : عوارض جراحی لثه کدام است ؟

۸-پاکسازی تغییر رنگ لثه:

لثه های دارای نواحی کبود رنگ و مایل به قهوه ای برای بعضی بیماران از نظر زیبایی ناراحت کننده هستند.با کمک لیزر Diode یا Er:YAG  می توان این تغییر رنگ را برداشت و دوباره رنگ صورتی و طبیعی لثه را برگرداند.

۹-فوتوداینامیک تراپی (Photo Dynamic Therapy) :

در این روش درمانی،با کمک مواد رنگی مخصوص،سلولها یا میکروارگانیسم های بیماریزا رنگ می شوند. سپس نور لیزری که جذب بالایی در آن رنگ دارد به ناحیه تابیده میشود.این کار سبب نابودی سلولها و میکروارگانیسم های مورد نظر و پاک سازی بافت از آنها می گردد.

۱۰-درمان با لیزر کم توان(Low Level Laser Therapy) :

منظور از لیزرهای کم توان،لیزرهای با توان کمتر از ۰٫۵ وات است.تابش این نوع لیزر به نواحی دارای التهاب و درد به دفعات و فواصل لازم ،با تحریک و تشدید بعضی از واکنش های سلولی-ملکولی روند التیام و بهبود بافت را سرعت می بخشد.اثر آن را می توان به اثر فیزیوتراپی برای درمان مشکلات عضلانی و استخوانی تشبیه کرد.به عنوان نمونه بعضی بیماران پس از جراحی های گسترده در دهان،دچار بی حسی یا کم حسی در لب و نواحی خاصی از صورت می شوند.حتی ممکن است شاخه ی عصبی قطع شده باشد.بدون کمک لیزر برگشت حس طبیعی چند ماه تا بیش از یک سال طول می کشد.اما با روش L.L.L.T برگشت حس طبیعی خیلی سریعتر  صورت می گیرد.

۱۱- لیزر و ایمپلنت

لیزرتراپی قادر به کاهش تورم و درد پس از عمل و کوتاه کرده دوره ترمیم زخم جراحی می باشد. علاوه بر این، اثر لیزر در سرعت بخشی بر Integration  و از آنجا “Early Loading”، Modification  سطح ایمپلنت جهت اتصال بهتر فیبروبلاستها و استئوبلاستها و نیز جلوگیری از اتصال باکتریها و بالاخره اثر لیزر در درمان جراحی و غیرجراحی پری ایمپلنت نیز در حال پژوهش و بررسیهای دقیق تر می باشند.

تماس با دکتر

دکتر پیام حیاتی دندانپزشک جراح و متخصص در کاشت ایمپلنت و دندان

دکتر پیام حیاتی دکتر دندانپزشک عمومی از دکتر بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مجید یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  هزینه کامل ایمپلنت فک بالا چقدر میشه
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   در مورد هزینه ایمپلنت ، با توجه به اینکه ما با انواع برندهای مختلف ایمپلنت کار میکنیم و هزینه های هر کدام از آنها نیز متفاوت است . رنج قیمت ایمپلنت های مطب ما بین دو نیم میلیون تا 5 میلیون برای هر واحد دندان است . شما میتوانید با عکس دندان خود و هماهنگی با مطب مراجعه کنید تا هم وضعت استخوان فک بررسی شود و هم قیمت نهایی به شما اعلام شود .

 • تصویر کاربر مینا یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام .من الان ۱۰ روز هست که در وسط زبانم لک صورتی مشاهده میکنم‌.در واقع مثل اینکه پرزهای زبان آن قسمت از زبانم از بین رفته.اصلا هم درد و سوزش نداره.می خواستم علتش رو بدونم.نیازبه پیگیری هست؟ضمنا من شبها هم دندان قروچه دارم و دندانهایم را روی هم فشار میدم.
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام وقتتون بخیر

   در مورد مشکل دهانی که توضیح دادید میتوانید با مطب هماهنگ کنید و به متخصص بیماری های دهان و دندان که در مطب ما هستند مراجعه کنید و ایشان راهنمای های لازم را به شما خواهند داد و مشکل شما را حل خواهند کرد . اما در مورد دندان قروچه ای که گفتید بهترین کار استفاده از نایت گارد است که از آسیب دیدگی دندان های شما در بلند مدت و ساییدگی دندان ها جلوگیری میکند .

 • تصویر کاربر خاتون سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من دیروز برای ترمیم دندانم (دندان پنجم فک پایین سمت چپ)که قبلا(حدود۲سال پیش)پر کردگی عمیق داشت و بعد درامد با نخ دندان پیش دندانپزشک رفتم بعد از چندین بار عکس انداختن گفتن یه توده بین دو ریشه دندانت میبینم‌که احتمالا اسکلروز واکنشی هست که بخاطر پرکردگی عمیق ایجادشده ولی با این حال من درخواست عکس کامل از فک کردم من خیلی نگرانم که اینی که دکتر گفتن نباشد دقیقا توده بین دو ریشه دندانها بود لطفا‌راهنماییم کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   در مورد این موضوع باید با متخصص بیماری های دهان و دندان مشورت کنید . شما میتوانید با هماهنگی با مطب وقت مشاوره از متخصص بیماری های دهان و دندان ما که در مطب حضور دارند ، بگیرید .

 • تصویر کاربر هستی یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  لطفا جواب بدهید
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام وقتتون بخیر

   سوال شما به دست ما نرسیده لطفا در صورت امکان مجددا آن را ارسال کنید

 • تصویر کاربر آراد سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  نظر شما راجع به برند ایرانی KME (کیمیا کاشت اطبا) چیه ؟ اصلاً میشناسین این برند رو ؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   ایمپلنت ها از قطعات ظریف و دقیقی تشکیل شده که دقت و ظرافت در آن از اهمیت بالایی برخوردار است . من به شخصه تنها دو بار از ایمپلنت ایرانی استفاده کردم که به مرور زمان لقی داشته اند . پیشنهاد من استفاده از برندهایی است که دارای سابقه و کیفیت بالایی باشند را استفاده کنید چون درصد تجدید جراحی بالا میرود و ممکن است به مشکل بخورید .

 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام بر شما. چند سالی هست ۲ الی ۳ دندان بالا سمت راست وقتی روی لقمه سفت میروند انگار که میخاهند بیفتن و مخصوصا اگر بی هوا بروند درد هم میکنند. در کل قدرتشان در جویدن کم شده و باید آهسته با آنها جوید. ممکن هست ناشی از تحلیل لثه باشه؟ البته یکیش ترمیم شده و بغلیش عصبکشی شده ولی روکش نشده. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   لطفا عکس از دندان خود ار تهیه و ارسال کنید تا هم وضعیت عصب کشی صورت گرفته شده و همچنین وضعیت گیر غذایی را در ایشان بررسی کنیم . اگر عصبی کشی به درستی صورت گرفته شده باشد به احتمال خیلی زیاد با روکش مشکل شما برطرف میشود .

 • تصویر کاربر مينا یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشيد اقاي دكتر من يكي از دندانهاي اسيابم سياه شده و دندان كناريش هم افتاده ايا ميشه اين دو دندان رو روكش كرد؟ميشه اگه اشكالي نداره حدودا بفرماييد هزينه اين دو دندان چقدر ميشه؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   اگر بخواهید روکش استفاده کنید چون مابین دندان ها خالی است باید پل زده شود اصطلاحا و سه دندان درگیر میشود ولی اگر بخواهید دندان از دست رفته را امیپلنت کنید که هزینه هر دندان بین 2 و نیم تا 5 میلیون تومان است و برای روکش هم هر روکشی که انتخاب کنید هزینه در سه ضرب میشود .

 • تصویر کاربر سمیه یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما پزشک عزیز من چندین روزه که تمام دندونان درد میکنه و اصلا نمیدونم کدوم دندونم مشکل داره که باعث این درد سرتاسری شده.همینطور درد به گوش چپم هم زده .خیلی نگرانم لطفا راهنماییم کنین.ممنونم از پاسخگوییتون.
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   این درد میتواند علت مختلفی داشته باشد مثلا اینکه یکی از دندان ها به عفونت کرده و عصب کشی نیاز داشته باشد و ... به همین منظور بهترین کار این است که از دندان ها عکس تهیه کنید و با هماهنگی به مطب مراجعه کنید تا وضعیت دندان شما بررسی شود .

 • تصویر کاربر سیروان سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیرمتاسفانە من دندانم خراب شدە وعفونتش باعث درد گوش ودرددندان شده وعفونتش باعث شده که دکترنتونه نه دندونوبکشه نه پرکنه تاعفونت تموم نشه ولی بدنم به انتی بیوتیک وقرص عادت داره وچاره ای نداره،تکلیف چیه؟باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت شما هم بخیر

   در صورت مصرف آنتی بیوتیک بعد از مدت 4 روز میتوانید به پزشک خودتون مراجعه و دندان را بکشید ولی نکته ای که وجود دارد اگر میزان و شدت عفونت بالا باشد بصورتی که پزشک تشخیص دهد که عفونت به فضاهای اطراف دندان سرایت میکند هیچکس این عمل را انجام نمیدهد که باید در این صورت باید از داروهای قوی تر و بیمارستانی استفاده کنید تا نشکل عفونت کنترل شود .

 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام، دو دندان شیری جلو و بالایی دخترم در 6 سالگی افتاد ولی بعد از نزدیک به یک سال دندان دائمی رشد نکرد بعد از مراجعه به دندانپزشک و شکاف لثه بالاخره این دو دندان رشد کرد.
  الان دوباره این مشکل را داره دو دندان کناری دندانهای بالایی هم افتاده و الان نزدیک 6، 7 ماهه هنوز دندان دائمی بیرون نزده، الان دخترم 9 سالشه. لطفا راهنمایی کنید علت چیه و آیا دوباره باید لثه شکافته بشه؟ با دندانهای پایینی این مشکل وجود نداشت. چهار دندان شیری پایینی و جلویی افتاد و و بدون هیچ دخالتی دندان دائمی رشد کرد. ضمناً قرص ویتامین دی و آهن و اسید فولیک و شیر هم به اندازه می خوره.
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   دندان شیری فک بالا ممکن است بعلت بزرگ بودن فک رویش به موقع نداشته است . در مورد دو دندان باقی مانده احتمالاباید مجدد شکاف روی دندان صورت بگیرد . در مورد لثه های پایینی این لثه ها معمولا کوچکترین و فاصله بین افتادن و درآمدن دندان ها معمولا کمتر است .

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
دکتر پیام حیاتی