آدرس: آیت الله کاشانی خیابان اعتمادیان برج شیری طبقه اول واحد 4

لیزر دایود در دندانپزشکی

تاریخ: ۱۴ اسفند ۱۳۹۷
توسط: دکتر پیام حیاتی
لیزر در دندانپزشکی کاربردهای متنوعی را دارد، در دانپزشکی زیبایی از مهم ترین کاربردهای لیزر برای سفید کردن دندان ها استفاده می شود، در واقع سفید کردن دندان ها را از طریق استفاده از ماده بلیچینگ سرعت می بخشد.

از دیگر کاربرد لیزر در دندانپزشکی می توانیم به جراحی لثه و برداشتن بافت اضافی لثه اشاره کنیم، لیزر در دندانپزشکی همچنین برای درمان بوی بد دهان نیز به کار برده می شود، در برخی از افراد عامل بوی دهان حفره های دهانی است که با لیزر برطرف می شود، برای برداشت پوسیدگی ها و درمان حساسیت های دندانی نیز لیزر کاربرد دارد.

لیزر چیست؟

واژه لیزر خلاصه شده عبارت Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation است. نور تقویت شده‌ای است که به شکل پرتوهای هم راستای بسیار باریک با طول موج مشخص تابیده می‌شود. این نور تقویت شده نوعی از انرژی را فراهم می کند که گونه های آن، کاربردهای گوناگونی در گستره دانش پزشکی دارند.اثر لیزر به دلیل جذب  آن در بافت هدف و ایجاد اثر حرارتی بر سلولها و ملکولهای آن به شکل مستقیم و یا غیر مستقیم(به کمک ملکولهای اسپری آب) است.

لیزر دایود

لیزرهای دایود یکی از کارآمدترین منابع نوری هستند که تاکنون ساخته شده اند. به علت ساختاری مجتمع تر و سبک تر نسبت به لیزرهایی که بر پایه تحریک فلاش لامپ کار می کنند، به جهت مقاصد کلینیکی بسیار مناسب تر می باشند.

توجه:

تمام لیزرهای مورد استفاده در دندانپزشکی در گروه امواج مادون قرمز بوده، با چشم دیده نمی شوند.آن نور قرمز یا سبز که در تصاویر و هنگام کار دیده می شود ” نور لیزر راهنما” یا Guide دستگاه است که نشان می دهد محل تابش پرتوی لیزر کجا قرار دارد.فقط لیزر آرگون در طیف مرئی قرار داشته و به رنگ آبی قابل دیدن است که به علت کم بودن موارد کاربرد آن ، خیلی کم استفاده می شود.

کاربرد لیزر در دندانپزشکی حتما بخوانید :لیزر در دندانپزشکی چه کاربردی دارد ؟

کاربردهای لیزر در دندان‌پزشکی:

۱- تشخیص پوسیدگی و جرم:

یکی از روش های نوین در تشخیص زودرس ضایعات پوسیدگی و جرم دندانی کاربرد لیزر فلورسانس است. در این تکنیک نور لیزر به بافت بیولوژیک تابانده شده و در صورت حضور فعالیت متابولیک باکتریایی، این لیزر با القای اثرات فلورسانس، بازتابی به دستگاه برمی گرداند. دستگاه با تبدیل شدت این نور برگشتی به یک مقیاس عددی می‌تواند به تشخیص ضایعه پوسیدگی یا جرم کمک کند.

نمایشگر دستگاه علاوه بر این که به صورت لحظه ای در هر نقطه مقادیر را نشان می دهد؛ نشان دهنده ی بالاترین عدد ثبت شده در کل روند معاینه می باشد. بروز پاسخ فلورسنت را به واسطه ی حضور محصولات باکتریایی همچون porphyrin ها و دیگر عوامل نور دوست در ضایعات پوسیدگی و جرم زیر لثه ای می دانند.

در این روش از تابش لیزر دیود۶۵۵ نانومتر استفاده می شود امتیاز استفاده از این روش آن است که با حساسیت تکنیکی بسیار بالای دستگاه امکان مخفی ماندن پوسیدگی از دید دندانپزشک بسیار نادر است. البته احتمال تشخیص کاذب پوسیدگی در ناحیه شیارهای سالم هم وجود دارد.

 ۲- درمان حساسیت دندانی:

ازدیاد حساسیت عاجی یکی از علل شایع مراجعه بیماران به دندان‌پزشک است. برای درمان این مشکل روش‌های متفاوتی همچون استفاده از خمیردندان‌های حاوی مواد ضد حساسیت، ژل‌های فلوراید و ادهزیوهای عاجی وجود دارد. استفاده از انواع مختلف لیزر نیز برای درمان این عارضه کاربرد دارند. به‌طور مثال تابش لیزر دیود ۸۱۰ نانومتر به سطح دندان با توان ۱ وات و به شکل عمود و غیر تماسی به مدت ۳۰ تا ۶۰ ثانیه می تواند  در یک بار استفاده به میزان قابل توجهی حساسیت عاجی را به شکل فوری کاهش دهد. همچنین مطالعات تکرار این روند را با فاصله ۲ هفته ای جهت بهبود قابل ملاحظه نتایج پیشنهاد داده اند.

کاربرد  لیزر ER-Yag هم در دز های پایین (subablative doses)یکی از روشهای مطرح در درمان این مشکل است که اثرات مثبت و دوام طولانی مدت آن ثابت شده است، البته استفاده از این لیزر ها هم نتوانسته است درد ناشی از حساسیت عاجی را در تمام بیماران کاملا برطرف کند.

۳- سفید کردن دندان‌ها:

یکی از کاربردهای شایع لیزر در دندانپزشکی، برای بلیچینگ (سفید کردن دندان‌ها) در مطب است. البته لیزر در درمان بلیچینگ تنها برای فعال کردن ژل بلیچینگ به‌کار می‌رود و هیچ لیزری به شکل مستقل خواص بلیچ ندارد. لیزر می‌تواند در یک مدت زمان کوتاه‌تر، دما را بالا برده و سرعت فعال شدن ژل را افزایش دهد. در این روش معمولا جهت افزایش جذب انرژی لیزر از محصولات بلیچینگ حاوی رنگدانه های ویژه استفاده میشود.

استفاده از لیزر در بلیچینگ سرعت کار را بهبود می بخشد اما تجربه بیشتر دندان‌پزشکان نشان می‌دهد روش بلیچینگ در خانه بهترین و پایدار ترین نتایج را به همراه داشته است.

بلیچینگ یا سفید کردن دندان چیست حتما بخوانید : بلیچینگ یا سفید کردن دندان چگونه است ؟

۴- برداشت پوسیدگی و تهیه حفره:

یکی از کاربردهای جذاب لیزر برای بیماران دندان‌پزشکی بکارگیری لیزر ER:Yag به عنوان جایگزینی برای تراش حفرات و برداشت پوسیدگی است.در این روش لیزر اربیوم که بیشترین جذب را در مولکولهای آب داراست توسط مولکولهای آب موجود در اسپری آب پاشیده شده روی سطح،نسج سخت دندانی یا استخوانی جذب شده ،باعث تبخیر لحظه ای آب و expantion(تولید حباب) کریستالهای هیدروکسی آپاتیت بافت شده که این فرایند سبب ablation (کنده شدن) لایه لایه نسج سخت بیولوژیک می گردد. این روش  با حذف مته‌های دندان‌پزشکی و صدای ناهنجار انها، درمان‌های دندان‌پزشکی را خوشایندتر و تحمل‌پذیر تر می سازد.

اما این روش معایبی نیز به همراه دارد:

* لیزر را برای دندانهایی که قبلا ترمیم فلزی داشته‌اند نمی‌توان استفاده کرد. البته در خصوص تراش ترمیم‌های کامپوزیتی لیزر اربیوم توانمند است.

* لیزر در تراش روکش و یا برداشت انتخابی پوسیدگی‌های زیر ترمیمهای قبلی  قابل استفاده نیست.

* لیزر نمی تواند شکل کامل و صحیحی از حفره ارایه دهد بنابراین برای شکل دهی هندسی کامل حفره هنوز هم به  مته‌های دندان‌پزشکی نیاز است. در صورتی‌که صرفا از لیزر به منظور تراش دندان استفاده شود ماده ترمیمی انتخابی کامپوزیت خواهد بود.

* برای استفاده از این لیزر مانند تراش با مته‌های دندان‌پزشکی، دندان باید بی‌حسی شود. اما اگر از مقادیر پایین‌تر انرژی دستگاه استفاده شود می‌توان تراش بدون درد را برای بیمار به انجام رساند. اما از آنجا که این مقادیر انرژی حداقل انرژی قادر به ablation بافت سخت است در چنین شرایطی تراش دندانی به کندی انجام و همین محدودیت سبب می گردد که دندانپزشک کار با انرژی بالاتر همراه با تزریق بی حسی را ترجیح دهد.

۵- جراحی  بافت نرم:

تقریبا تمامی لیزرهای شایع مورد کاربرد در دندان‌پزشکی با مکانیسمهای مختلف قادر به برش بافت نرم هستند. در لیزر دیود و Nd: YAG این برش به واسطه جذب انرژی توسط پیگمان و هموگلوبین موجود در بافت انجام می‌شود؛ در حالیکه در کار با لیزر CO2 یا Er:YAG این برش به واسطه جذب انرژی توسط آب بافتی اتفاق می افتد. برداشت ضایعات بافت نرم یا اصلاح فرم بافت نرم با این لیزرها قابل انجام است.

لیزرها با نفوذ به بافت نرم ضمن برش دادن آن، سبب انسداد عروق خونی و مهار گیرنده های درد در محل برش می‌شوند. به همین دلیل بیشتر بیماران درد کمتری را نسبت به روش جراحی معمولی تجربه می‌کنند. همچنین کار با لیزرهای بافت نرم ترمیم زخم را تسریع کرده و چون التهاب مختصری ایجاد می کند، تورم و ناراحتی پس از عمل نیز بسیار کمتر است.

لیزر برای درمان سرطانهای بدخیم مخاط دهان نیز کاربرد دارد. این لیزرها قادرند سلول‌ها و شبکه خونی سلول‌های سرطانی را از بین ببرند و باعث مرگ سلول‌های سرطانی شوند. همچنین لیزر می تواند باعث فعال کردن سیستم ایمنی میزبان شود.

۶- درمان ریشه:

هدف اصلی در درمان ریشه تمیز کردن کانال دندان است. لیزر می تواند برای استریل کردن مجموعه کانال اصلی یا کانالهای فرعی دندان استفاده شود. کاربرد لیزرهای  Diode,Nd:YAG و Er:YAG با اثربخشی متفاوت برای این منظور پیشنهاد شده است. البته برای این منظور کانال باید به شکل استاندارد توسط فایل آماده شود تا مسیر برای ورود فیبر حداقل ۲۰۰ میکرونی لیزر باز گردد.

اخیرا مطالعات آزمایشگاهی به ارزیابی لیزر اربیوم جهت انجام shaping کانال پرداخته اند که این مطالعات نتایج امیدوار کننده به نظر می‌رسد.

۷- جراحی لثه:

لیزر اربیوم می‌تواند در جراحی لثه به منظور حذف بافت گرانولیشن یا عوامل محرک سطح ریشه  و در جراحی افزایش طول تاج  به منظور  اصلاح بافت نرم  و استخوان آلوئولار کاربرد دارد. البته این روش عمدتا در قدام فکین که عرض استخوان بین دندانی کمتر است کاربرد داشته و در نواحی خلفی فکین برداشت استخوان نیازمند کنار زدن فلپ و افزایش طول تاج به شکل کلاسیک می باشد.

عوارض جراحی لثه حتما بخوانید : عوارض جراحی لثه کدام است ؟

۸-پاکسازی تغییر رنگ لثه:

لثه های دارای نواحی کبود رنگ و مایل به قهوه ای برای بعضی بیماران از نظر زیبایی ناراحت کننده هستند.با کمک لیزر Diode یا Er:YAG  می توان این تغییر رنگ را برداشت و دوباره رنگ صورتی و طبیعی لثه را برگرداند.

۹-فوتوداینامیک تراپی (Photo Dynamic Therapy) :

در این روش درمانی،با کمک مواد رنگی مخصوص،سلولها یا میکروارگانیسم های بیماریزا رنگ می شوند. سپس نور لیزری که جذب بالایی در آن رنگ دارد به ناحیه تابیده میشود.این کار سبب نابودی سلولها و میکروارگانیسم های مورد نظر و پاک سازی بافت از آنها می گردد.

۱۰-درمان با لیزر کم توان(Low Level Laser Therapy) :

منظور از لیزرهای کم توان،لیزرهای با توان کمتر از ۰٫۵ وات است.تابش این نوع لیزر به نواحی دارای التهاب و درد به دفعات و فواصل لازم ،با تحریک و تشدید بعضی از واکنش های سلولی-ملکولی روند التیام و بهبود بافت را سرعت می بخشد.اثر آن را می توان به اثر فیزیوتراپی برای درمان مشکلات عضلانی و استخوانی تشبیه کرد.به عنوان نمونه بعضی بیماران پس از جراحی های گسترده در دهان،دچار بی حسی یا کم حسی در لب و نواحی خاصی از صورت می شوند.حتی ممکن است شاخه ی عصبی قطع شده باشد.بدون کمک لیزر برگشت حس طبیعی چند ماه تا بیش از یک سال طول می کشد.اما با روش L.L.L.T برگشت حس طبیعی خیلی سریعتر  صورت می گیرد.

۱۱- لیزر و ایمپلنت

لیزرتراپی قادر به کاهش تورم و درد پس از عمل و کوتاه کرده دوره ترمیم زخم جراحی می باشد. علاوه بر این، اثر لیزر در سرعت بخشی بر Integration  و از آنجا “Early Loading”، Modification  سطح ایمپلنت جهت اتصال بهتر فیبروبلاستها و استئوبلاستها و نیز جلوگیری از اتصال باکتریها و بالاخره اثر لیزر در درمان جراحی و غیرجراحی پری ایمپلنت نیز در حال پژوهش و بررسیهای دقیق تر می باشند.

تماس با دکتر

دکتر پیام حیاتی دندانپزشک جراح و متخصص در کاشت ایمپلنت و دندان

دکتر پیام حیاتی دکتر دندانپزشک عمومی از دکتر بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر بنده میخوام دندون عقلم رو بکشم حالا دکتر گفته عکس بگیر ببینم روی عصب هست یا نه چطور متوجه بشم روی عصب هستش یا نه ؟از روی عکس
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   این تخصص پزشک است و قطعا شما چیزی که دکتر از روی عکس متوجه میشود را نمیتوانید ببینید . شما عکس را تهیه کنید و به دکترتون مراجعه کنید ایشان شما را راهنمایی خواهند کرد .

 • تصویر کاربر ندا شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و تشکر از توضیحات کامل درباره درد فک. حدود یک ماه قبل در حین جویدن آدامس فک پایینم در رفتگی پیدا کرد اما خیلی زود سر جایش برگشت با وجودیکه سعی می کنم نکات گفته شده را رعایت کنم ولی درد هنگام جویدن غذا و یا درد گهگاه گوش همچنان وجود دارد. تا چه مدت طول می کشد تا بهبود پیدا کند؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   در مورد مشکل شما باید تقویت عضلات فک برای شما صورت گیرد . که یک سری آیتم های فیزیوتراپی دارد یا یک سری ورزش های خاص که باید تحت نظر پزشکشان صورت گیرد . عضلات تقویت شود این درد هم کاهش پیدا میکند .

 • تصویر کاربر الهام شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید مارک ایمپلنت naro active مال کجاست من به پیچ روکشش نیاز دارم پیچش روکشم شل شده
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   این مورد را باید با دکتر خودتان هماهنگ کنید . بیش از 40 شرکت در ایران فعالیت دارند و هر کدام با نام و نشانی هستند و حتی برخی برندهای کره ای اسم هایی شبیه نمونه های خارجی برای خود میکذارند تا به نوعی رد گم کرده باشند  .

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  پسرم 10سالشه دندان شیری فک پایین در حال درآمدن اما کنار لثه همون دندان دو تا برآمدگی حالت آبسه ایجاد شده گاهی کوچک و گاهی بزرگ میشه و هیچ دردی نداره
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   این مورد به احتمال زیاد دندان ای کناری دندانی است که در حال در آمدن است . در هر صورت برای اطمینان میتوانید از دندان های فرزندتان عکس تهیه کنید و با هماهنگی با مطب وقت ویزیت و مشاوره با متخصص کودکان که در مطب ما حضور دارند را بگیرد و ایشان شما را راهنمایی خواهند کرد .

 • تصویر کاربر مهدیه چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام مجدد این opg از دندونم هست
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام مجدد

   با توجه به عکس ارسالی هم فک بالا و فک پایین نیاز به عصب کشی دارید . یک دندان بالا و دو دندان پایین نیاز به عصب کشی دارید

 • تصویر کاربر شبنم شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و عرض ادب، آقای دکتر من یک بریج دارم که حدود 14 سال پیش گذاشتم شب عید 98 با درد شدید دندان به پزشک مراجعه کردم و بدون درآوردن بریج (نتوانستند) پایه جلویی بریج و عصب کشی کردند ولی درد دندانم برطرف نشد به دکتری که بریج و گذاشته بودند رفتنم و گفتند که پایه عقبی عقفونت دارد و .... خلاصه کنم دندان پر شد و دکتر گفتند که با تحقیقات جدید انجام شده بریج باید هر 4-5 سال عوض شود حتی اگر مشکلی نداشته باشد. بعد از ترمیم دندان بریج من که به درد نمی خورد تصمیم گرتم به جای بریج جدید یا ایمپلنت و دو روکش تکی کار کنم: سوالم اینه : - تصمیم درستی گرفته ام؟ - اول باید روکش بشه یا ایمپلنت؟- پبشنهاد شمابرای برند ایمپلنت چیه؟ استحکام و ماندگاری با قیمت مناسب (در برخی اجناس گاهی قیمت گران تر همان کارایی دارد که یک درجه پایین تر داره) دندان 7_8-9 بالا چپ
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   تصمیم خوبی است ایمپلنت گذاشتن . چ.ن باعث حفظ شدن استخوان میشود . اگر نحوه نگهداری را طبق دستور دکترتان انجام دهید طول عمر بالایی برای شما خواهد داشت . برندهای ضعیف مناسب نیستند به این علت که طول عمر آنها پایین است و حتی پس زدن جراحی در این موارد خیلی بیشتر است . پس قطعا  برندهای معروف تر و قوی تر بهتر هستند . برندهای درجه یک کره ای و برندها مطرح اروپایی و امریکایی بسیار مناسب هستند و به سراغ برندهای ایرانی و ارزان قیمت نروند .

 • تصویر کاربر ارزو چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.لثه هام‌به خاطر عفونت نیاز به جراحی فلپ داره. دو تا دندون جلومم یکم لق شده به خاطر عفونتش. میخوام بدونم بعد جراحی چکار کنم که دوباره عفونت لثه هام برنگرده. من مسواک به طورمرتب میزدم ولی کلا دلثه هام به خاطر مشکل ارثی خیلی زود عفونت میکنه. و ایا لقی دندونام برطرف میشه باجراحی؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   در کل جراحی لثه به خودی خود باعث لقی دندان های میشود و این تفکر که با جراحی لثه لقی دندان ها برطرف میشود اشتباه است و حتی ممکن است نسبت به قبل بیشتر شود . با جراحی لثه التهاب و عفونت لثه برطرف میشود .

 • تصویر کاربر عباس چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  ببخشید من دو تا دندون جلوییم ردیف بالا شکسته
  دکتر دندونم رو تراشید و ازش قالب گرفت و سفارش دادن که روکششو بسازن
  اما الان چند روز گذشته و دندونم دوباره شکسته و شکلش با اون موقعی که قالب گرفتن فرق داره
  میخواستم بدونم که الان میشه همون روکشو روش نصب کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   اگر تغییران زیاد نباشد میتوان از روکشی که ساخته شده استفاده کرد  ولی در صورتی که تغییرات زیاد باشد مجبور به اصلاح قالب میشویم

 • تصویر کاربر فاطمه چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.میخواستم بپرسم بن میل یک وسیله دردندانپزشکی است یا یک موادمیباشد
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   یک وسیله دندانپزشکی است که در جراحی های پیوند استخوان از آن استفاده میشود .

 • تصویر کاربر خاطره سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام الان 5ماهه دندون شيري پسرم افتاده اما هنوز داﺋمي درنيومده جونه هم نزده چکار کنم؟پسرم 7سالشه
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   شما میتوانید با گرفتن عکس از دهان فرزندتان و مراجعه به دندان پزشک متخصص کودکان وضعیت دندان ها را برای ایشان تشریح کنید به احتمال زیاد با باز کردن لثه دندان ها رویش خود را پیدا میکنند .

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
دکتر پیام حیاتی