مسواک زبان ، برای دهان مفید است ؟ | عمومی | دکتر پیام حیاتی-دندانپزشک
آدرس: آیت الله کاشانی خیابان اعتمادیان برج شیری طبقه اول واحد 4

مسواک زبان ، برای دهان مفید است ؟

تاریخ: 19 فوریه 2019
توسط: دکتر پیام حیاتی
مسواک زبان چیست ؟

مسواک زبان وسیله ای برای پاک کردن زبان موقع شستن دندان هاست. این مسواک با اشکال مختلفی موجود است. با این مسواک از بوی بد دهان و رشد باکتری های مضر در بین پرزهای زبان جلوگیری می کنیم. مسواک زبان را تمیز کننده یا ساینده زبان هم می گویند.

چرا باید زبان تان را مسواک بزنید؟

بیش از 700 گونه باکتری مختلف در دهان تان زندگی می کند. همه این باکتری ها مضر نیستند. اما اگر باکتری های مضر در شکاف های دهانتان تکثیر پیدا کنند، یا بر روی سطح زبان تان قرار بگیرند، می توانند خسارت سنگینی به سلامت دهان و دندان تان وارد کنند. زبان تان را به عنوان یک اسفنج پر از باکتری در نظر بگیرید که این میکروب ها را در دهانتان منتشر می کند و سبب ایجاد مشکلات و بیماری می شود. مشکلاتی مثل :

1- تنفس بدبو

بوی دهان یکی از مشکلاتی است که به عدم مسواک زدن زبان مرتبط است. این اتفاق چگونه رخ می دهد؟ باکتری ها بر روی زبان تان لانه می سازند و شروع به رشد در هر طرف کرده و موجب بوی بد و ناپاکی می شوند.

2- پوشیده شدن جوانه های چشایی

زمانی که شما به زبان تان مسواک نمی زنید، یک پوشش تند و زننده از باکتری ها، ذرات غذا و سلول های مرده پوست به نام بیوفیلم بر روی جوانه ی چشایی زبان تان قرار می گیرد و آن را می پوشاند. در نتیجه ی این اتفاق، حس چشایی تان تضعیف می شود. بعد از مسواک زدن و تمیز کردن زبان، دوباره این حس بازمی گردد.

3- زبان مودار سیاه

ما باعث ایجاد زبان مودار سیاه نمی شویم. این وضعیت زمانی رخ می دهد که برآمدگی های کوچک روی زبان به خاطر باقی ماندن پس مانده های غذا و نوشیدنی ها مانند قهوه تیره می شوند. این حالت بعد از مسواک زدن زبان رفع خواهد شد.

برفک دهان چیستحتما بخوانید : برفک دهان ، علل و راه حل

4- برفک دهان

عفونت مخمری دهان در پزشکی به عنوان برفک دهان شناخته می شود. این حالت می تواند زمانی رخ دهد که سطح باکتری های موجود در دهانتان، به دلیل عدم مسواک زدن زبان، در شرایط مناسبی نباشد. برای مسواک زدن زبان می توانید از مسواک مخصوص زبان استفاده کنید و یا با مسواک دندان این کار را انجام دهید. ولی مسواک دندان را باید به آرامی روی زبان تان بکشید تا آسیبی به زبان نرسد در این شرایط به طور طبیعی رشد فزاینده و خارج از کنترل مخمرها را شاهد خواهیم بود که نتیجه ی آن ایجاد لکه های سفید بر روی زبان است. مصرف یک داروی ضد قارچ و مسواک زدن منظم زبان، مشکل را حل می کند.

5- بیماری پریودنتال

باکتری های موجود در زبان می توانند به دندان ها نیز انتشار پیدا کنند و باعث التهاب ، قرمزی و تورم لثه ها شوند. اگر آن را درمان نکنید، التهاب می تواند به بیماری پریودنتال پیشرفته تبدیل شده و دندان ها یکی پس از دیگری بیفتند. موضوع نگران کننده این است که التهاب مزمن ناشی از بیماری پریودنتال با بالا رفتن احتمال ابتلا به حمله قلبی، سکته مغزی و سقط جنین در ارتباط است.

6- سلامت سایر قسمت های بدن

تمیز کردن زبان علاوه بر جلوگیری از ایجاد بوی دهان و مشکلات دندانی، برای سایر بیماری ها نیز مفید است.

پزشکان رابطه بین بهداشت دهان و بیماری سایر قسمت های بدن را بررسی کرده اند. مطالعات زیادی نشان داده اند باکتری های دهان با تعدادی از بیماری های قسمت های دیگر بدن ارتباط دارند. این بیماری ها عبارتند از:

1- بیماری های قلبی- عروقی مثل حمله قلبی، سکته مغزی

2- پنومونی (ذات الریه) به علت تنفس باکتری های موجود در دهان

3- تولد نوزاد نارس و نوزاد کم وزن

4- افزایش خطر بیماری دیابت

5- پوکی استخوان فک

6- مشکل نازایی در مردان

روش صحیح استفاده از مسواک زبان چیست ؟

برای مسواک زدن زبان می توانید از مسواک زبان استفاده کنید که مخصوص این کار است و یا با مسواک دندان این کار را انجام دهید. ولی مسواک دندان را باید به آرامی روی زبان تان بکشید تا آسیبی به زبان نرسد. همچنین در حال حاضر مسواک هایی در داروخانه ها به فروش می رسند که یک طرف آن برای دندان و یک طرف آن برای زبان است، یعنی پشت مسواک دندان، برجستگی های ریزی وجود دارد که برای زبان است. روی خود مسواک هم نوشته شده که “مسواک زبان هم دارد”.

برای مسواک زدن، از قسمت عقبی زبان شروع کرده و به آرامی به سمت جلو بیایید و پس از آن طرفین زبان را مسواک بزنید. برای این کار حتما نیازی به خمیردندان نیست، اما احتمالا با استفاده از خمیر دندان راحت تر خواهید بود، زیرا از اصطحکاک زیاد مسواک و زبان می کاهد و شستشو را موثرتر می کند. بهتر است این کار به طور منظم یک بار در روز انجام شود، هر چند که ایده آل، دو بار در روز است.

مسواک زبان و کاربردهای آن

چگونه هنگام استفاده از مسواک زبان از حالت تهوع جلوگیری کنیم؟

زبان شما یک مکان مناسب برای پرورش باکتری ها است. باکتری ها بر روی سطح غنی از پروتئین زبان به خوبی رشد می کنند، در نهایت به بقیه دهان سرایت می کنند و به طور بالقوه باعث بیماری قلبی، پنومونی، تولد نوزاد زودرس، ناباروری در مردان و مواردی بیشتر می شوند. اگر هنگامی که زبان خود را مسواک می زنید، دچار حالت تهوع می شوید، چند راهکار مناسب برای رفع این مشکل وجود دارد :

1- فشار انگشتان

این روش روانشناسی را امتحان کنید. انگشتان یک دست خود را مشت کرده و به آرامی ناخن های انگشتان را به کف دستتان فشار دهید. حالت تهوع شما از بین می رود. ظاهرا این کار به خوبی جواب می دهد زیرا مغز با درد آرام در کف دستتان حواسش پرت می شود.

2- مسواک زبان را عمودی استفاده کنید

مسواک زبان را در حالت عمود بر زبانتان نگه دارید و زبان را از یک طرف مسواک بزنید. مسواک را در مسیر طولانی بر روی زبان بکشید، در این صورت، ناحیه های حساس به آسانی مسواک خواهند شد.

3- به نحوه قرارگیری با دقت کنید

هنگامی که زبان را مسواک می کنید، زبان را به طور محکم به بخش انتهایی دهان در پشت دندان ها فشار دهید. به محض اینکه زبان شروع به جنبیدن می کند، آن را متوقف کنید و چند تکان به زبان بدهید تا قدرت خود را به دست بیاورد و دوباره مسواک زدن را امتحان کنید.

4- از دهان تنفس کنید

هنگامی که زبان را مسواک می کنید، از طریق دهان نفس خود را بیرون دهید. به طور همزمان، زبان و عضلات گلو را تا اندازه ای که امکان دارد، آرام و شل کنید. این عمل را تمرین کنید تا به یک عادت طبیعی و نرمال تبدیل شود.

5- از مسواک زدن در جهات مختلف خودداری کنید 

در هنگام مسواک زدن زبان، از کشیدن مسواک از همه جهت بر روی زبان پرهیز کنید. تمیز کننده های زبان مناسبی نیز وجود دارند که می توانید از داروخانه ها تهیه کنید. به وسیله تمیز کننده ها یا تراشنده های زبان، ممکن است حالت تهاجمی کمتری احساس شود و سریع تر زبان را تمیز کنید در مقایسه با هنگامی که از مسواک برای تمیز کردن زبان استفاده می شود. شما همچنین می توانید از نخ دندان برای تمیز کردن زبان استفاده کنید
رفلاکس معده - رفلکس معدهحتما بخوانید : رفلاکس معده و پوسیدگی دندان

6- عمق گلو را مسواک نزنید

به یاد داشته باشید هنگامی که شما زبان را مسواک می کنید، لازم نیست عمق پشت گلو، جایی که ممکن است به زبان کوچک بر خورد کنید و در نتیجه باعث تحریک حالت تهوع شود را مسواک کنید.

7- به آیینه نگاه نکنید

از نگاه کردن خود در آیینه پرهیز کنید. بهتر است در هنگام تمیز کردن زبان در مورد آن فکر نکنید!

8- اگر رفلاکس معده دارید مسواک زبان مناسب نیست

افراد که رفلکس حالت تهوع بالایی دارند (به حالت تهوع حساس هستند)، ممکن است هنگامی که زبان خود را مسواک می کنند، استفراغ کنند. اگر شما زیاد دچار استفراغ می شوید، به جای مسواک از تمیز کننده زبان استفاده کنید.

فراموش نکنید

هر ۶ ماه یک‌بار به یک دندان‌پزشک خوب مراجعه کنید. بسیاری از مشکلات دهان و دندان با یک ناراحتی جزئی شروع شده و سپس مشکلات جدی‌تر و حل کردن آن‌ها سخت‌‌تر می‌شود. اگر درد یا تورم را در فک خود احساس می‌کنید، دندان درد دارید، دندان‌های دائمی شما لق شده است، لثه‌هایی دارید که هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن درد و خونریزی داشته و تورم می‌کنند، لثه‌هایتان از دندان‌های شما فاصله دارند، دندان‌هایی دارید که به مواد غذایی گرم و سرد حساس هستند، دهانتان بوی بدی می‌دهد و هنگام جویدن غذا درد و ناراحتی را احساس می‌کنید؛ به یک دندانپزشک مجرب مراجعه کنید.

اجازه دهید دندانپزشک یا دستیار او دندان‌های شما را تمیز کند. هر شش ماه یک‌بار به دندان‌پزشک مراجعه کرده و دندان‌های خود را تمیز کنید. کودک خود را نیز به دندانپزشک ببرید چون او بهترین راه استفاده از مسواک و نخ دندان را به شما و کودک‌تان نشان می‌دهد، پلاک‌ها و جرم‌های سفتی که در جاهایی قرار دارند که پاک کردن آن‌ها سخت است را پاک می‌کند، لثه‌های شما را بررسی کرده و در صورت وجود بیماری لثه به شما اطلاعاتی می‌دهد و هرگونه کرم‌خوردگی‌ و پوسیدگی دندان را هم بررسی می‌کند. بنابراین، مراقبت از دندان نیازمند مراجعه‌ی منظم به دندانپزشک برای معاینه دندان‌ها و تمیز کردن آن‌ها است.

 

تماس با دکتر

دکتر پیام حیاتی دندان پزشک و متخصص در کاشت ایمپلنت و دندان

 

دکتر پیام حیاتی دکتر دندانپزشک عمومی از دکتر بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۹ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  هزینه دندان ژله ای چقدر است؟ چقدر با ثابت تفاوت دارد؟آیا خدمات ساخت دست دندان مصنوعی انجام می دهید؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی شنبه ۹ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   هزینه ساخت دندان مصنوعی ، بستگی زیادی به لابراتوار سازنده و مواد مصرفی این لابراتوار دارد . متاسفانه شما سن خودتون رو ذکر نکردید ولی در کل اگر لثه شما از تراکم استخوانی خوبی برخوردار باشد و امکان استفاده از ایمپلنت را دارید قطعا ایمپلنت از دندان مصنوعی بسیار بهتر است چرا که از تحلیل لثه شما جلوگیری خواهد کرد و ماندگاری بیشتری نیز برای شما دارد .  شما میتوانید با هماهنگی با مطب وقت ویزیت و مشاوره رایگان بگیرید و با همراه داشتن عکس فک تشریف بیاورید تا وضعیت دندان و لثه و تراکم استخوان شما بررسی و بهترین گزینه درمانی به شما پیشنهاد داده شود .

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
دکتر پیام حیاتی