متخصص بیماری های دهان چه کسی است ؟ | برگزیده | دکتر پیام حیاتی-دندانپزشک
آدرس: آیت الله کاشانی خیابان اعتمادیان برج شیری طبقه اول واحد 4

متخصص بیماری های دهان چه کسی است ؟

تاریخ: 22 دسامبر 2018
توسط: دکتر پیام حیاتی
متخصص بیماری های دهان

متخصص بیماری های دهان در دندانپزشکی متخصصی است که در آن به عوامل بروز بیماری های بافت نرم و سخت دهان می پردازد . بیماری های دهان و تشخیص در حد فاصل دندانپزشکی و پزشکی قرار گرفته است و یکی از شاخه های تخصصی رشته دندانپزشکی می باشد. معمولاً در یک کلینیک تخصصی دندانپزشکی و یا در دانشکده های دندانپزشکی متخصصین بیماری های دهان ، فک و صورت اولین پزشکانی هستند که با بیمار رو به رو می شوند.آنها با توجه به دو رویکرد بیمار را بررسی کرده و برای هر دندان مشکل دار، وی را به متخصص مربوطه ارجاع می دهند .

در درجه اول این تخصص به تشخیص و درمان غیر جراحی بیماری های دهان و دندان می پردازد . متخصصان بیماری های دهان قادرند بیماران مبتلا به درد های مزمن صورت و اختلالات مفصل گیجگاهی فکی را تحت درمان قرار داده و توصیه های لازم و اقدامات احتیاطی را در درمان بیماران با شرایط پزشکی پیچیده بکار ببندند . برخی از مواقع این بیماران ممکن است تحت درمان ویژه قرار گرفته باشند. بطور مثال بیمارانی که دچار سرطان دهان شده اند و به مراقبت های خاص این متخصصین نیاز دارند .

آسیب شناسی دهان چیست ؟

آسیب شناسان دهان آزمایشهای میکروسکوپی از بافت دهان را ابتدا مورد تحقیق و  بررسی قرار داده یا ممکن است نمونه بافت ( بیوپسی )  تهیه شده را در کلینیک به اتفاق همکاران دیگر بررسی کنند . متخصصان بیماری های دهان و آسیب شناسی دهان ، فک و صورت باید زمینه های مختلف را از مناطق تجربه و تخصص آنها که نقاط مشترک زیادی را دارد به اشتراک بگذارند .

سرطان دهانحتما بخوانید : سرطان دهان ، علل و عوامل آن

هر دو این تخصص ها با بازسازی تاریخچه پزشکی و دندان بیمار انجام یک بررسی دقیق و با استفاده از روش های تشخیصی بیوپسی ، آزمایش خون و تکنیک های تصویر برداری آغاز خواهند شد . علاوه براین متخصص بیمارهای دهان می تواند ضایعات بدخیم حفره دهان و درد های مزمن و حاد را تشخیص و پیگیری نماید. درد ها و بیماری هایی مانند:

همه موارد ذکر شده در بالا از جمله مواردی است که در رشته بیماری های دهان گنجانده می شود .

متخصص بیماری های دهانی

متخصص بیماری های دهان چه توانایی دارد ؟

متخصصین در این رشته پس از طی یک دوره سه ساله باید توانایی انجام موارد تخصصی زیر را کسب نمایند :

توانایی ارائه خدمات آموزشی به منظور پیشبرد علوم وگسترش مرزهای دانش و پژوهش در محدوده این رشته

رادیوتراپی چیستحتما بخوانید : رادیوتراپی و رابطه آن با دندانپزشکی

وجه اشتراک این رشته با رشته پزشکی و دندانپزشکی

متخصصین بیماری های دهان فصول مشترکی با رشته پزشکی و دندانپزشکی دارند . آنها باید اطلاعات جامعی درباره فیزیولوژی دهان و ارگان های دیگر بدن و مکانیسم های پاتولوژیکی که اغلب باعث بروز بیماری در مخاط دهان می شوند داشته باشند . به همین خاطر رزیدنت های این رشته در حین تحصیل خود باید دانش نظری و عملی خود را در زمینه های زیر ارتقاء بدهند :

 

متخصص بیماری های دهان و دندان

 

دکتر پیام حیاتی دکتر دندانپزشک عمومی از دکتر بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر
دکتر پیام حیاتی