آدرس: آیت الله کاشانی خیابان اعتمادیان برج شیری طبقه اول واحد 4

هموفیلی در دندانپزشکی

تاریخ: ۱۷ آذر ۱۳۹۷
توسط: دکتر پیام حیاتی
هموفیلی چیست ؟

هموفیلی بیماری است که از لخته شدن خون جلوگیری می کند، به همین دلیل خونریزی در افرادیکه به این بیماری مبتلا هستند، دیرتر از سایرین بند می آید. این یک اختلال ژنتیکی است و این یعنی درنتیجه ایجاد تغییر در ژن ها پدید می آید که می تواد ارثی باشد (از والدین به بچه رسیده باشد) یا حین رشد در رحم ایجاد شده باشد. “همو” به معنی خون است و “فیلی” به معنی تمایل به سمت چیزی داشتن است. فردی که به هموفیلی مبتلاست، تمایل به خونریزی زیاد دارد.

علت هموفيلی چيست؟

هموفیلی بیماری ارثی است كه از طریق ژن موجود بر روی كروموزوم X منتقل می شود. زنان دارای دو كروموزومX هستند در حالی كه مردان دارای یك كروموزوم X و یك كروموزوم Y می باشند. زن ناقل هموفیلی،ژن هموفیلی را برروی یكی از كروموزوم های خود دارا می باشد و به احتمال۵۰% این ژن معیوب را به فرزندان پسر خود منتقل می كند.مردانی كه ژن معیوب را به ارث می برند، مبتلا به هموفیلی میشوند. مردان مبتلا به هموفیلی ،ژن را به فرزندان پسر خود منتقل نمی نمایند ولی آنها ژن را به دختران خود منتقل می كنند.

زنانی كه ژن معیوب را به ارث می برند، حامل هموفیلی می شوند كه اغلب دارای مشكل فعال نیستند اما برخی اختلالات مرتبط با خونریزی نظیر خونریزی بیش از حد ماهیانه،خونریزی بینی مكرر و شدید و خونریزی بعد از اعمال جراحی و دندان پزشكی، در این افراد رخ میدهد.حدود بیماران هموفیلی، هیچ سابقه خانوادگی از بیماری ندارند. این موارد در نتیجه ایجاد خودبخودی ژن معیوب در زنان می باشد.

انواع بیماری هموفیلی

هموفیلی در ۸۵ درصد موارد ناشی از کمبود فاکتور انعقاد خون شماره ۸ است و این نوع هموفیلی موسوم به هموفیلی A یا کلاسیک است. در ۱۵ درصد دیگر بیماران هموفیلیک، تمایل به خونریزی بر اثر کمبود فاکتور انعقادی ۱۱ بوجود می‌آید.

انواع مختلفی از هموفیلی وجود دارد، اما شایع‌ترین و شناخته‌شده‌ترین آنها هموفیلی A یا کمبود فاکتور ۸ و هموفیلی B یا کمبود فاکتور ۹ هستند.

۱- هموفیلی نوع A و B

هموفیلی A و B اختلالات انعقادی وابسته به کروموزوم جنسی هستند که به ترتیب بر اثر جهش هایی در ژنهای F8C و F9 ایجاد می‌شوند. جهشهای F8C موجب کمبود یا اختلال عملکرد عامل انعقادی ۸ (فاکتور هشت) و جهش های ژن F9 باعث کمبود یا اختلال عملکرد عامل انعقادی ۱۱ می‌شوند. هموفیلی نوعی اختلال در تمام نژادها و بدون ترجیح نژادی است. میزان شیوع هموفیلی A از هموفیلی B بیشتر است.

۲- هموفیلی نوع C

نوع C یک نوع اختلال ژنتیکی اتوزومال است که به علت کمبود فاکتور یازده خونی می‌باشد.

به دکتر مراجعه کنید

در موارد زیر حتما به پزشک مراجعه کنید:

 1. شما یا کودک‌تان به‌راحتی کبود می‌شوید یا خونریزی‌تان بند نمی‌آید؛
 2. شما یا کودک‌تان علائم خونریزی مفصلی دارید، به‌عنوان مثال سوزن‌سوزن شدن، درد یا سفتی در مفصل و داغ، متورم و حساس شدن مفصل؛
 3. سابقه‌ی هموفیلی در خانواده‌ی شما وجود دارد و شما باردار هستید یا قصد دارید بچه‌دار شوید.

افراد مبتلا به بیماری هموفیلی ممکن است در برخی موارد – که البته احتمال آن کم است – در داخل جمجمه‌شان دچار خونریزی شوند. علائم خونریزی در داخل جمجمه عبارت‌اند از:

 1. سردرد شدید
 2. سفت شدن گردن
 3. استفراغ
 4. تغییر در وضعیت روحی مانند سردرگمی
 5. مشکلات گفتاری مانند صحبت نامفهوم (slurred speech)
 6. تغییر در بینایی، مانند دوبینی
 7. ازدست دادن هماهنگی و تعادل
 8. فلج برخی یا تمام عضلات صورت

کنترل هموفیلی در دندانپزشکی

یکی از مسایل پیچیده در دندانپزشکی درمان بیماران دارای اختلالات انعقادی می باشد شایعترین این اختلالات هموفیلی‭A,B‬ هستند که به ترتیب ناشی از کمبود فاکتورهای انعقادی ‭IX,VIII‬ می باشند با توجه به احتمال مشاوره و ارجاع این بیماران از طرف پزشکان به دندانپزشکان و شیوع بالای این بیماریها در جوامعی که ازدواجهای فامیلی رایج است مطالعه و مرور این مشکلات از اهمیت بسزایی برخوردار است .
دندانپزشک برای تشخیص احتمال وجود مشکلات خونریزی در بیماران از‭۴ ‬روش استفاده می کند

۱-  تاریخچه گیری

در این رابطه باید سابقه مشکلات خونریزی درخویشاوندان خونریزیهای ناشی از کشیدن دندان و جراحی های خونریزیهای پس از تروما خونریزیهای خودبخودی در خویشاوندان ،بیماریهایی مثل بیمریهای کبدی ،مشکلات سوء جذب بیماریهای کلیوی مزمن لوسمی و سایر بیماریهایی که با مشکلات خونریزی ارتباط دارند و نیز سابقه مصرف داروهایی که باعث مشکلات خونریزی می شوند مورد توجه قرار گیرد .

‬۲- ارزیابی کلینیکی بیمار

بیمار باید از نظر وجود کبودیهای جلدی هماتوم ورم مفاصل همارتروز خونریزیهای خودبخودی اکیموز و پتسی مورد بررسی قرار گیرد .

۳- انجام تست های لابراتواری

تست های لابراتواری از قبیل شمارش پلاکتی‭TT,APTT, PT,BT‬ (زمان ترومبین‭(‬ است

۴- زیرنظر گرفتن بیمار پس از اعمال جراحی

آخرین مرحله زیرنظر گرفتن بیمار پس از اعمال جراحی برای مشخص کردن هر گونه خونریزی غیر طبیعی می باشد .

بررسی تخصصی دندانپزشک

بیماران برپایه‌تاریخجه گیری معاینات و تستهای لابراتواری به‭۳ ‬گروه تقسیم می شوند
۱- بیماران با ریسک خونریزی پایین
۲- بیماران با ریسک خونریزی متوسط
۳- بیماران با ریسک خونریزی بالا

درمان دندانپزشکی بیماران هموفیلی

درمان بیماران دارای مشکلات خونریزی بستگی به ریسک خونریزی مرتبط با اقدام دندانی خاصی که قرار است اجرا شود دارد در صورت تشخیص اختلالات انعقادی در بیمار باید به درمانهای پیشگیری مثل فلورایدتراپی فیشورسیلاتت کنترل رژیم غذایی آموزش بهداشت کنترل مداوم دندانها و… توجه بیشتری شود . روش استاندارد درمان هموستاز در‭extraction‬ بیماران هموفیلی‭A ‬ یک مورد تزریق فاکتور ‭VIII‬ و به دنبال آن استفاده از مواد آنتی فیبرینولیتیک (اپسیلون آمینوکاپروئیک اسید و تران اگزامیک اسید‭(‬ است در مورد هموفیلی‭B ‬ تجویز یک دوز فاکتور ‭IX‬ تصفیه شده با آنتی بادیهای منوکلونال همراه با استفاده از مواد آنتی فیبروینولیتیک روشی موثر وکم خطر است که نیاز به درمان جایگزینی فاکتور را به حداقل می رساند .

پیدایش داروهایی مثل دسموپرسین بهبود زیادی در درمان و جلوگیری از خونزیزی خصوصا در افراد هموفیل و فون ویلبراند خفیف تامتوسط (سطح فاکتور‭VIII‬ بین‭۵ ‬تا‭ ۱۰‬درصد سطح نرمال یا بالاتر‭(‬بوجود آورده است . داروهای موضعی مثل چسب های بافتی فیبرینی مرحله آخر زنجیره فیزیولوژیکی انعقاد برای ایجاد لخته فیبرین را شیبه سازی می کنند از چسب هیا بافتی فیبرینی برای ایجاد هموستاز در بیماران مبتلا به اختلالات مادرزادی بیماریهای کبدی پیشرفته و افرادیک ه داروهای ضد انعقاد مصرف می کنند استفاده می شود .

راه درمان بیماری هموفیلی چیست؟

هیچ درمان قطعی برای بیماری هموفیلی وجود ندارد، اما روش‌‌های درمانی معمولا به فرد مبتلا امکان می‌دهند که زندگی باکیفیتی داشته باشد. برای پیشگیری و درمان خونریزی طولانی‌ مدت از داروهای فاکتور انعقادی که به‌صورت ژنتیکی دست‌کاری شده‌اند، استفاده می‌شود. این داروها به‌شکل تزریقی هستند.

در موارد خفیف‌تر، تزریق‌ها معمولا فقط در زمان خونریزی طولانی‌مدت انجام می‌شوند. موارد شدیدتر با تزریق‌های منظم برای جلوگیری از خونریزی درمان می‌شوند. هموفیلی معمولا توسط یک تیم پزشکی در بخش مخصوص بیماران هموفیلی در بیمارستان درمان می‌شود. برنامه‌ی درمانی توصیه‌شده برای بیماران هموفیلی به شدت بیماری آنها بستگی دارد.

 

تماس با دکتر

دکتر پیام حیاتی دندان پزشک و متخصص در ایمپلنت و کاشت دندان

 

دکتر پیام حیاتی دکتر دندانپزشک عمومی از دکتر بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ارام سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من شش ماه پیش دندان سومم و ایمپلنت کردم الان عفونت و تحلیل استخوان دارم.. که دندون دومم هم درگیر کرده نمیدونم چیکار کنم میخواستم بپرسم اگر ایمپلنتو نشه نگه داشت جایگزینی برای جای خالی دندان هست... خیلی ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 5 روز پیش)

   سلام وقت بخیر

   در صورتی عفونت ایمپلنت شدید باشد باید ایمپلنت کشیده شود . بعد از آن باید بررسی شود که دندان دوم را میشود حفظ کرد یا خیر . البته بعد از کشیدن ایمپلنت چند ماه فرصت داده میشود یا در همان موقع میتوان پیوند استخوان را انجام داد . بعد از این مرحله یک فرصت دو الی سه ماهه  داده میشود و در صورتی که پیوند موفقیت آمیز باشد مجددا ایمپلنت گذاشته میشود .

 • تصویر کاربر عبداللهی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  روز پنج شنبه دندان عقل فک بالایی رو بدلیل درد و پوسیدگی کشیدم و هر روز انتی بیوتیک و مسکن مصرف میکنم ولی هر روز درد گوشم بیشتر میشه
  این اتفاق بخاطر کشیدن دندان که برطرف میشه یا نه غیر. طبیعی؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 5 روز پیش)

   سلام وقت بخیر

   دوره مصرف آنتی بیوتیک ها را ادامه بدید تا تمام شود و دهانشویه هم در کنارش استفاده کنید و بعد از 10 روز در صورت عدم بهبودی به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید .

 • تصویر کاربر مسعود یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام..چند روزیه هم یکی از دندان هایم ابسه کرده و همزمان سرما خوردم و گلوم چرک کرده.و درد مشترکی در ناحیه صورت و فک و گوش دارم..شما چه راه حل و درمانی دارید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقتتون بخیر

   اول باید سرماخوردگی شما خوب شود و بعد در مورد مشکل دندان شما کارهای لازم صورت گیرد به این منظور اول به پزشک عمومی مراجعه کنید تا مشکل سرماخوردگی شما برطرف شود و بعد از آن در صورتی که آبسه دندان شما خوب نشد میتوانید با مطب هماهنگ کنید و وقت ویزیت بگیرید تا مشکل آبسه دندان هم برطرف شود .

 • تصویر کاربر عباس یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  روزتون بخیر
  من قراره هفته ی اینده برم ایمپلنت کنم
  ساکن شهر اهواز هستم
  به من گفتن ک ایمپلنت ایتالیایی استفاده میکنن
  میخاستم بپرسم چطور بفهمم که واقعا ایتالیایی هستش و مثلا کره ای نیست ؟؟ ایا جعبه ای چیزی دارن ک باید بخام ب من نشون بدن ؟؟ تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقتتون بخیر

   شما میتواندی جعبه ایمپلنت که دارای لیبل و بارکد هست را از پزشکتون بگیرید . معمولا این ایمپلنت دارای شماره سریال مشخص هستند که میتوانید از اصل بودن آنها اطمینان حاصل کنید . و حتی کارت گارنتی ایمپلنت را دریافت کنید .

 • تصویر کاربر بهزاد یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ببخشید ایا نامنظم شدن نوار گوش حتی بعد از چندین بار تکرار به خرابی دندان ها ربطی دارد.( شنوایی حسی عصبی به خرابی یا عصب دندان ربط دارد.) چگونه میتوان اختلال در شنوایی حسی عصبی را درمان کرد.ممنون میشوم کامل راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   باید به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید . من به شخصه اطلاعاتی در این زمینه ندارم و تخصص من نیست ولی واقعیت این است که به دندان ربطی ندارد .

 • تصویر کاربر ابراهیم شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من دندانهای جلوییم رو کامپوزیت کردم و چون دندان قروچه دارم باید از نایت گارد سفارشی استفاده کنم. میشه لطفا قیمت رو بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   هزینه نایت گارد نوع نرم 300 هزار تومان می باشد .

 • تصویر کاربر نفیسه شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  دندون دخترم ۱ ماه ونیم افتاده دندان بالا هنوز درنیومده میخواستم بدونم چه مدت درنیامدن دندان طبیعیه؟۶سالشه
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت شما بخیر

   افتادن دندان به عواملی مثل سن و نوع دندان مرتبط است . و معمولا در یک بازه زمانی 6 ماهه در می آید . در صورتی که در این بازه زمانی دندان در نمیاد باید از فک عکس برداری شود که ببینیم آیا دندان وجود دارد یا نه و درمان مناسب را برنامه ریزی کرد .

 • تصویر کاربر عاطفه چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر چند وقت پیش من گوش درد همراه با خارش داشتم که دکتر مقداری عفونت رو بخاطر خارش و درد رو بخاطر دندان عقل که به شدت به فک و منیسک فشار میاورد تجویز کرد مدتی بعد درد بسیار بسیار شدید شد به صورتی که مانع هر نوع استراحت شبانه بود تا با کشیدن دندان عقل فک پایین سمت چپ گوش چپ کماکان آرام شد منتهی نه کاملا اما الان این درد موازی در گوش سمت راست به وجد آمده میخواستم جویاشم که آیا دندان دوباره باید کشیده بشه یا مشکل از گوشمه ؟ خیلی متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   در مرحله اول لازم است که شما عکس از دندان تهیه کنید تا وضعیت دندان عقل شما بررسی شود و همچنین باید مشخص شود که آیا سابقه دندان قروچه یا ساییدگی فکی یا ضربه یا کجی فک دارید یا خیر چون ممکن است به مفصل فشار آمده باشد و آیا به خود گوش این درد میزند یا مثلا یک سانت جلوی مجرای گوش که در این صورت میتوان مشخص کرد که مشکل مفصل است و ممکن است روی یک دندان فشار اضافی تحمیل شده باشد . شما میتوانید با تهیه عکس و گرفتن وقت ویزیت و مشاوره رایگان مراجعه کنید تا علت اصلی مشخص و مشکل دندان و یا کفصل شما برطرف شود .

 • تصویر کاربر مهرزاد سه شنبه ۲۰ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من چن روزی است که دندانهام درد میگیره یعنی درد دندان از این دندان ب ان دندان انتقال میشه الانم باعث گوش درد شدم دلیل چیه کمکم کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی سه شنبه ۲۰ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   درد های اینگونه میتواند علت های مختلفی داشته باشد . ممکن است دندان دچار پوسیدگی شده و یا دندانی نیاز به عصب کشی داشته باشد . در هر صورت برای تجویز درمان درست باید یک عکس از دندان خود بگیرید و با هماهنگی با مطب وقت ویزیت و مشاوره رایگان بگیرید تا وضعیت دندان ها بررسی و علت مشخص شود .

 • تصویر کاربر مهشید چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 3 روز پیش 2 دندان عقل نهفته بالا وپایین سمت راستم را جراحی کردم تورم شدید دارم امروز از کمپرس اب گرم استفاده کردم ایا این تورم طبیعی است؟ برای کاهش ان چه کاری می توانم انجام دهم ؟ وتا چه مدتی ادامه دارد؟ دکتر به من مسکن وآنتی بیوتیکی ندادند ومن خودم مسکن استفاده کردم ایا انتی بیوتیک هم باید استفاده کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   بله اگر دارای تورم هستی باید آنتی بیوتیک مصرف کنید . الان هم میتوانید از ترکیب آموکسیسیلین 500 و مترانیدازول 250 به مدت یک هفته هر 8 ساعت استفاده کنید . البته ضد التهاب هم میتوانید استفاده کنید که شامل ژلوفن و بروفن ها میشود و کمپرس آب گرم برای روز سوم هم مناسب است . ان شاالله درد شما به مرور برطرف میشود .

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
دکتر پیام حیاتی