دندان درد عصبی وجود دارد !!! | عمومی | دکتر پیام حیاتی-دندانپزشک
آدرس: آیت الله کاشانی خیابان اعتمادیان برج شیری طبقه اول واحد 4

دندان درد عصبی وجود دارد !!!

تاریخ: 22 آگوست 2018
توسط: دکتر پیام حیاتی
دندان درد عصبی چیست ؟

دندان درد عصبی نوعی از دندان درد است که ماهیتی خارج از محیط دندان دارد . درد ماهیتی پیچیده دارد. درد فقط یک بعد فیزیکی ندارد و یک انتقال پیام ساده از مبدا (محل درد) به محل تفسیر درد (مغز) نیست. در مسیر انتقال درد و احساس درد، اتفاقات زیادی می‌افتد. حتی در مواردی ممکن است که درد در مبدا، مسیر انتقال یا در محل‌های تفسیر دستخوش تغییر و تحول شود . پس این نوع درد دندان واقعا مربوط به آسیب جدی در دندان نیست . با توضیح شرایط دندان و نوع درد و معاینه دقیق دندان پزشک میتوان علت را تشخیص داد و این مشکل را حل کرد .

دلایل عمومی دندان درد به شرح زیر است:

دندان درد در دوران بارداری چگونه است حتما بخوانید : دندان درد در دوران بارداری چگونه است ؟

دندان دردهایی که به دندان مربوط نیستند

همه دردهایی که در ناحیه فک و صورت ایجاد می‌شود، مربوط به دندان نیست. گاهی منشاء این درد‌ها، عامل دیگری است؛ مثلا دردهای ناشی از نورالژی عصب ۳ قلو، زونا، میگرن و سینوزیت گاهی با دردهای دندانی اشتباه گرفته می‌شوند.

از دیگر دلایل مهم درد دندان، سکته قلبی است که درد ناشی از آن، خود را به صورت درد دندان و فک پایین سمت چپ نشان می‌دهد. به همین دلیل دندان پزشکان توصیه می‌کنند هر ۶ ماه یا حداکثر سالی یکبار به پزشک مراجعه کنید تا از نظر سلامت دهان و دندان بررسی شوید. با این کار علاوه بر حفظ سلامت دندان‌ها، احتمال اینکه علایم این بیماری‌ها با دردهای دندانی اشتباه گرفته شوند، کاهش می‌یابد.

دان درد عصبی نوعی از دندان درد است که ماهیتی خارج از محیط دندان دارد . درد ماهیتی پیچیده دارد. درد فقط یک بعد فیزیکی ندارد و یک انتقال پیام ساده از مبدا (محل درد) به محل تفسیر درد (مغز) نیست.

1-  زونا

گاهی بیماری‌های ویروسی مثل زونا به صورت درد دندان ظاهر میشود. زونا، بیماری عفونی حادی است که در اثر دوباره فعال شدن ویروس آبله مرغان ایجاد می‌شود. ویروس آبله مرغان بعد از سپری شدن این بیماری به صورت غیرفعال در بدن باقی می‌ماند و در اثرعواملی چون استرس، پیری و ضعیف شدن دستگاه ایمنی بدن و… دوباره فعال می‌شود.

به همین دلیل متخصصان دندان پزشک در مواردی که علت خاصی برای بروز دندان درد تشخیص نمی‌دهند، سایر موارد را هم در نظر می‌گیرند و با استفاده از رادیوگرافی یا معاینه کامل دندان‌ها می‌توانند مطمئن شوند دردی که بیمار از آن شکایت می‌کند، مثلا به دلیل مشکلات دندانی مثل پوسیدگی و بیماری پریودنتال است یا نه.

معمولا دردهای ناشی از زونا با علایم زخم داخل دهانی همراه است و به صورت یک طرفه و مداوم بروز می‌کند و با درمان و بهبود زونا، درد هم برطرف می‌شود.

2- نورالژی عصب سه قلو

گاهی اختلالات رشته‌های زوج پنجم اعصاب مغزی (عصب سه قلو) می‌تواند به صورت درد در فک یا صورت ظاهر شود. در این موارد بیمار دردهای صورت را به دندان نسبت می‌دهد و بیشتر از درد در ناحیه فک و دندان‌ها شکایت دارد و به همین دلیل به دندان پزشک مراجعه می‌کند.

استراتژی تبلیغات حتما بخوانید : درد دندان چگونه است ؟

3- سینوزیت

سینوزیت، ریشه دندان‌های فک بالا را تحت تاثیر قرار می‌دهد و به دلیل نزدیکی این دو عضو، گاهی درد سینوزیت با درد دندان اشتباه گرفته می‌شود.پزشک به راحتی می‌تواند با معاینات بالینی، سوال از بیمار و همچنین رادیوگرافی، درد دندان را از سینوزیت تشخیص دهد. اگر درد با منشاء سینوسی باشد هنگامی که فرد انگشت خود را روی صورت، زیر چشم‌ها و دو طرف بینی فشار دهد، احساس درد خواهد داشت.

معمولا موقع خم شدن مثلا در رکوع نیز در ناحیه صورت درد حس می‌شود. از دیگر علایم سینوزیت، تب و سردرد و ترشحات پشت حلق است. با انجام رادیوگرافی هم می‌توان پی برد درد دندان ناشی از علایم سینوزیت است یا مشکلات دندانی.

فراموش نکنید

تقریباً در اکثر موارد علت دندان‌درد شما مربوط به یک (وگاهی بیش از یک) دندان است. با رفع علت درد و درمان دندان عامل درد، مشکل درد شما برطرف می‌شود. اینکه دندان‌درد شما با استرس کم‌وزیاد می‌شود یا اینکه در حضور استرس احساس درد بیشتری می‌کنید، الزاماً به معنی عصبی بودن علت درد دندان نیست؛ بنابراین در مرحله اول به یک دندان‌پزشک عمومی یا متخصص درمان ریشه برای تشخیص دندان عامل درد و درمان آن مراجعه کنید. با درمان‌های معمول دندانپزشکی در بیشتر موارد مشکلات برطرف می‌شود. در مراحل بعدی درصورتی‌که دندان عامل پیدا نشود، ممکن است گزینه دندان‌درد با عامل غیر دندانی برای شما مطرح شود که تشخیص دقیق و درمان آن روند پیچیده‌تر و بین‌رشته‌ای دارد و در موارد زیادی از موارد از حیطه صرف دندانپزشکی خارج است.

تماس با دکتر

دکتر پیام حیاتی دندان پزشک و متخصص در کاشت دندان و ایمپلنت

 

دکتر پیام حیاتی دکتر دندانپزشک عمومی از دکتر بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۲ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مدت ۷ سال است که دردندانهای فک بالا سمت چپ درد داشتم اوایل فقط موقع غذا خوردن بعضی مواقع احساس میکردم حفره ای در لثه دارم که غذا به داخل آن میرفت و احساس درد داشتم که در رادیوگرافی دندانپزشکم گفت دندان و لثه سالم است . مداوم این دردها بود و بارها به پزشک مراجعه کردم و عکسهای رادیو گرافی هیچ پوسیدگی یا خرابی نشان ندادند . از ۶ ماه پیش با سمت چپ به هیچ عنوان نمیتوانم غذا بخورم و حس چشاییم بسیار کم شده مجدد به پزشک مراجعه کردم و کورتاژ لثه و جرمگیری انجام دادم و ژل و خمیردندان سانسی کین و مسواک بین دندانی استفاده کردم به امید بهبود متاسفانه هیچ اثری نداشت .به توصیه مزشک معالجم به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کردم و مجدد عکس opg گرفتند و مجدد گفتند که دندانها حتی پوسیدگی هم ندارد و کاملا سالم هستند در لثه هم چیزی مشاهده نکردند !!!! من چیکار باید کنم . کجا مراجعه کنم برای تشخیص و نظر شما در این رابطه چیست ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی شنبه ۲ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   مشکلی که می فرمایید را به این صورت نمی توان نظر قطعی داد به خصوص که احساس می کنید حس چشایی شما تغییر کرده است. ولی به هر حال شنا نیاز به بررسی های بیشتری دارید و امکان دارد لازم باشد از ناحیه موردنظر CBCT تهیه شود. شما میتوانید پس از تهیه کردن عکس وقت ویزیت و مشاوره رایگان ازمتخصص بیماری های دهان که در مطب ما حضور دارند بگیرید ایشان شما را راهنمایی خواهند کرد .

 • تصویر کاربر نرگس یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ببخشید من سمت چپ صورتم هم فک بالا و هم پایین باهم درد میگیره دقیق نصفه چپ صورتم درد شدیدی میگیره ولحظه ای هم هست این درد میشه لطفا بگین علت چیه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   در مورد مشکل شما در مرحله اول باید عکس opg تهیه کنید تا بررسی شود که درد برای دندان هست یا خیر در مرحله بعد این احتمال وجود دارد که درد عصبی باشد .

 • تصویر کاربر غلامحسین یکشنبه ۳۰ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  آیا با وجود داشتن درد عصب سه قلو
  امکان کاشت ایمپلنت بلامانع است
  و باعث تجدید درد عصب سه قلو نمیشود

  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۳۰ دی ۹۷( 1 سال پیش)

   با سلام

   این مورد کاملا بستگی به علت و نوع این نورالژی داره. اگه ایجاد این نورالژی به علت وجود تومور هست قطعا درمان ایمپلنت بعد از درمان تومور باید انجام بشه در بعضی موارد نورالژی تری ژمینال که trigger zone داخل دهانی دارن و مثلا با لمس بافت نرم داخل دهان درد شروع یا تسریع می شه هم قطعا بهتره ایمپلنت گذاشته نشه و تا درمان و تحت کنترل دراومدن درد ، درمان ایمپلنت حداقل به تعویق بیفته . در غیر ایتصورت ایمپلنت گذاری مشکلی ندارد .

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
دکتر پیام حیاتی