آدرس: آیت الله کاشانی خیابان اعتمادیان برج شیری طبقه اول واحد 4

درمان مجدد ریشه چگونه است؟

تاریخ: ۱۰ مرداد ۱۳۹۷
توسط: دکتر پیام حیاتی
درمان مجدد ریشه ؟

درمان مجدد ریشه در هر موردی متفاوت است و بستگی به شرایط بیمار و مهارت و تجربه دندانپزشک دارد. برخی علایم هشدار دهنده‌ ای وجود دارد که نشان می‌دهند شکست درمان قریب ‌الوقوع خواهد بود یا فاکتور خطر مهمی برای درمان مجدد وجود دارد. شکستگی مشهود ریشه، عمق زیاد پروب تا نوک ریشه و شکستگی‌های مشهود در کف دندان موانعی جدی در انجام درمان هستند و امید چندانی به آنها نیست.

در صورتی که پوسیدگی یا آسیب‌ دیدگی به بخش مرکزی دندان یعنی پالپ که محفظه حاوی رگهای خونی و عصبی است، برسد باید دندان تحت درمان ریشه قرار بگیرد. اگر درمان ریشه به موقع صورت نگیرد، دندان از بین رفته و باید کشیده شود. برای درمان چنین دندانی باید درمان ریشه (که به اشتباه عصب کشی نامیده می شود) انجام شود.

پس از درمان ریشه، دندان با روکش یا ترمیمهای دیگر محافظت میشود. در صورت مراقبت درست دندان عصب ‌کشی شده می‌تواند تا آخر عمر سال مانده و برایتان کار کند. اما این امکان نیز وجود دارد که دندان به درستی التیام نیافته و مجدداً دردناک شده و نیاز به درمان پیدا کند. ممکن است این اتفاق ظرف چند ماه یا چند سال پس از درمان اولیه ریشه اتفاق بیفتد. در صورت بروز چنین اتفاقی، می‌توانید با درمان مجدد ریشه، دندان را نجات دهید. در این صورت باید عمل دیگری انجام شود تا عامل درد شناسایی و برطرف شود.

عوامل تعیین ‌کننده درمان مجدد ریشه :

دلایل متعددی برای عدم موفقیت درمان اولیه ریشه دندان وجود دارد. پیش از انجام درمان مجدد، متخصص اندودانتیکس (درمان ریشه) باید مشخص کند آیا عامل شکست درمان اولیه برطرف شده یا مجدداً باعث شکست درمان خواهد شد. از جمله دلایلی که باعث شکست درمان اولیه می‌شود عبارتند از برداشت یا دبریدمان ناکافی بافت‌ها، ناقص بودن مهر و موم، عدم شناسایی و درمان بخشی از ساختار ریشه، نشت دادن تاج و یا شکستگی عمودی ریشه.

حتما بخوانید : درمان ریشه

تخلیه باکتری‌ها و عفونت، هدف اصلی درمان مجدد ریشه است. با این که از نظر آماری امکان استریل کردن ریشه وجود ندارد اما هدف نهایی کاهش بار آنها برای تسریع فرآیند التیام و بازسازی یا ترمیم بافت‌ها است.

۱- ارزیابی دندان

اهمیت استراتژیک دندان، نقش حیاتی در تعیین انجام درمان مجدد خویش ایفا می‌کند. آیا دندان قرار است اباتمنت (پایه روکش) باشد و چیزی به آن متصل شود یا خیر؟ آیا دندان در ناحیه زیبایی لبخند قرار دارد؟ آیا عملکرد اکلوژن دندان مناسب است؟ سن بیمار چقدر است؟ در بیماران جوان‌تر ممکن است به هر قیمتی که شده حفظ دندان اولویت داشته باشد تا استخوان پیرامون آن محافظت شود.

در صورتی که برنامه ‌ای برای انجام درمان ارتودنسی جامع در پیش باشد، حفظ دندان ضرورت دارد. در بیمارانی که سن بیشتری دارند مصرف داروها یا مشکلات پزشکی ممکن است دندانپزشک را از کشیدن دندان به علت خطرات آن برحذر دارد. در هر صورت وضعیت دندان و به طور کلی وضعیت بیمار باید پیش از تصمیم ‌گیری کاملاً بررسی شود.

۲- ارزیابی وضعیت لثه

پیش از انجام هرگونه درمان ریشه، اولین ابزاری که استفاده می‌شود پروب است که برای اندازه‌ گیری عمق پاکت پریودنتال و عمق ریشه مورد استفاده قرار می‌گیرد. پاکت پریودنتال به شیار بین لثه و دندان گفته می‌شود. این کار برای شناسایی مشکلات پریودنتال است که ممکن است ثبات در آن در بلند مدت را تهدید نماید. در صورتی که عمق پاکت بیش از ۳ میلی‌متر باشد باید وضعیت لثه بیشتر بررسی شود. ممکن است این وضعیت منشأ پریودنتال داشته یا منشأ آن اندودنتیک باشد که به صورت ضایعه پریودنتال خود را نشان می‌دهد.

به طور کلی عمق و پهنای پاکت باید در نظر گرفته شود. پاکِت‌های پهن و بزرگ معمولاً زایده های پریودنتال هستند. پاکت‌های باریک ممکن است نشانگر شکست عمودی ریشه یا ضایعات ترشحی با منشأ اندودنتیک باشند. همچنین لقی و حرکت دندان باید اندازه‌ گیری و ثبت شود. دندان‌هایی که نواقص استخوانی زیادی دارند ممکن است ارزش سرمایه گذاری بلند مدت نداشته باشند. هزینه درمان مجدد ریشه و پریودنتال در مجموع ممکن است متجاوز از هزینه کشیدن دندان و جایگزینی آن با پروتز مصنوعی تمام شود.

درمان مجدد ریشه در هر موردی متفاوت است و بستگی به شرایط بیمار و مهارت و تجربه دندانپزشک دارد. برخی علایم هشدار دهنده‌ ای وجود دارد که نشان می‌دهند شکست درمان قریب ‌الوقوع خواهد بود یا فاکتور خطر مهمی برای درمان مجدد وجود دارد.

۳- مشکلات درمانی و پزشکی

حساسیت درمان ریشه دندان باعث می‌شود گاهی درمان بدرستی و استاندارد انجام نشود. برخی از این اشتباهات قابل ترمیم نیستند. اغلب سوراخ شدن ساختاردندان را می‌توان ترمیم نمود که بسته به میزان پیوستگی پریودنتال، ممکن است موفقیت آمیز باشد. سوراخ شدن تاج در مقایسه با سوراخ شدن نوک ریشه، پیش آگهی بدتری دارد. با این حال زمان اهمیت زیادی داشته و اغلب در صورتی که از سوراخ شدن ساختار مدت زیادی می‌گذرد، پیش‌آگهی آن نامطلوب خواهد بود.

انسداد مجرای ریشه ممکن است منجر به شکست درمان شود چرا که عفونت درمان نشده باقی می‌ماند. در صورتی که دندانپزشک مهارت کافی داشته باشد ممکن است بتواند با فایلی که انحنا دارد این ناحیه را دوباره شکل دهی و باز کند. گاهی اوقات ممکن است تنها با جراحی برداشتن نوک ریشه درمان شود. گاهی اوقات ، ممکن است مجرای کاذبی تشکیل شود که از ساختار طبیعی ریشه تبعیت نمی‌کند. به جز در مواردی که مجرای دوم وجود داشته باشد مانند ریشه مزیال دندان مولر بالایی یا ریشه دیستال دندان مولر پایینی، در موارد دیگر احتمال دستیابی دوباره به مجرای واقعی کم است. در صورتی که چنین عاملی باعث شکست درمان اولیه شده باشد، بهترین کار کشیدن دندان یا ترکیبی از درمان مجدد ریشه و جراحی می‌باشد.

مراحل و روش درمان مجدد ریشه دندان

در مرحله اول پس از برداشتن پوسيدگي و ترميمهاي قبلي ، از تاج دندان مسيري جهت ورود به فضاي داخل دندان و كانالها ايجاد ميگردد.

در مرحله دوم تمام مواد پر شده قبلي در كانالها را توسط وسائل باريك سوزن مانندي ( بنام فايل ) خارج نموده و پس از نفوذ تاانتهاي كانال در صورت امكان سراسر ريشه را توسط اين وسايل از سايز كوچك به بزرگ تميز و پاكيزه مي كنيم.

در مرحله سوم با مواد مخصوص صورتي رنگي ( به نام گوتا پركا ) ، كانال تميز و پاكيزه شده را پر و مسدود مي‌كنيم تا ميكروبها نتوانند در اين فضاها وارد شوند.

در تمام مراحل فوق، طول كاركرد وسايل بكار برده شده تا انتها كانال توسط راديوگرافي و وسايل ديجيتالي كنترل مي گردد و در نهايت تاج دندان ، پانسمان شده و جهت ترميم و يا روكش كردنِ دندان به دندانپزشك مربوطه ارجاع مي گرديد.

اصطلاح غلط عصب كِشي يا عصب كُشي تنها اقدامي كم و جزئي از مراحل فوق مي باشد و لفظ درمان مجدد ريشه (ري اندو) اصطلاح صحيح مي باشد.

مراقبت بعد از جراحی ایمپلنتحتما بخوانید :مراقبت های لازم پس از درمان ریشه

درمان مجدد ریشه با جراحی

درمان مجدد با جراحی آخرین راه حل درمان ریشه است. با این حال به ندرت چنین چیزی به عنوان درمان اصلی توصیه می‌شود مگر این که موانع کرونال دندان برای درمان مجدد ریشه و خطر فروپاشی دندان زیاد باشد. درمان مجدد با روش جراحی، به عنوان یک درمان مستقل تنها علائم شکست درمان را برطرف می‌نماید اما با علت عدم موفقیت که عفونت داخل مجرای ریشه است، کاری ندارد. در صورتی که درمان مجدد با جراحی، به عنوان درمان مستقل انتخاب شود باید با جراحی قطع نوک ریشه و پر کردن آن (رتروفیل) با کمک میکروسکوپ همراه باشد. همچنین برخی دندانپزشکان نمونه ‌برداری از بافت برداشت شده و ارسال آن برای ارزیابی بافت ‌شناسی را توصیه می‌کنند.

برخی از خطاهای پزشکی مانند ایجاد برآمدگی در مجرا، دنبال کردن مسیر اشتباه در مجرا، پر کردن بیش از حد ریشه و سوراخ کردن ساختارها همگی ممکن است با ترکیبی از رویکردهای غیر جراحی و سپس رویکرد جراحی برای درمان مجدد ریشه برطرف شود. در حقیقت درمان مجدد پیش از انجام جراحی پیامدهای بالینی را بهبود می‌بخشد. خطاهای جراحی را می‌توان با قطع نوک ریشه و پر کردن باقی مانده نوک ریشه برطرف نمود. بنابراین تمامی عفونت داخل مجرا درمان می‌شود.

فراموش نکنید :

با رعایت اصول اولیه بهداشت دهان و دندان و مراقبتهای صحیح از دندانهایی که درمان ریشه شده اند ، این دندانها میتواندد در تمام طول زندگی سالم باقی بمانند . اما گاهی اوقات دندانی که تحت درمان بوده به خوبی فرآیند بهبودی را طی نمیکند و با گذشت ماه ها یا حتی سالها بعد از درمان اولیه مجددا موجب درد و ایجاد آزردگی میشود در چنین مواردی مراجعه و مشاوره با دندان پزشک میتواند به شما کمک بسزایی کند چرا که ممکن است نیاز به درمان مجدد ریشه برای حفظ و نجات دندان ضروری باشد . پس حتما دستورات پزشک خود را به دقت اجرا کنید تا این اتفاق به حداقل برسد .

تماس با دکتر

دکتر پیام حیاتی دندان پزشک و متخصص در جراجی ایمپلنت

دکتر پیام حیاتی دکتر دندانپزشک عمومی از دکتر بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ارام سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من شش ماه پیش دندان سومم و ایمپلنت کردم الان عفونت و تحلیل استخوان دارم.. که دندون دومم هم درگیر کرده نمیدونم چیکار کنم میخواستم بپرسم اگر ایمپلنتو نشه نگه داشت جایگزینی برای جای خالی دندان هست... خیلی ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 5 روز پیش)

   سلام وقت بخیر

   در صورتی عفونت ایمپلنت شدید باشد باید ایمپلنت کشیده شود . بعد از آن باید بررسی شود که دندان دوم را میشود حفظ کرد یا خیر . البته بعد از کشیدن ایمپلنت چند ماه فرصت داده میشود یا در همان موقع میتوان پیوند استخوان را انجام داد . بعد از این مرحله یک فرصت دو الی سه ماهه  داده میشود و در صورتی که پیوند موفقیت آمیز باشد مجددا ایمپلنت گذاشته میشود .

 • تصویر کاربر عبداللهی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  روز پنج شنبه دندان عقل فک بالایی رو بدلیل درد و پوسیدگی کشیدم و هر روز انتی بیوتیک و مسکن مصرف میکنم ولی هر روز درد گوشم بیشتر میشه
  این اتفاق بخاطر کشیدن دندان که برطرف میشه یا نه غیر. طبیعی؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 5 روز پیش)

   سلام وقت بخیر

   دوره مصرف آنتی بیوتیک ها را ادامه بدید تا تمام شود و دهانشویه هم در کنارش استفاده کنید و بعد از 10 روز در صورت عدم بهبودی به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید .

 • تصویر کاربر مسعود یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام..چند روزیه هم یکی از دندان هایم ابسه کرده و همزمان سرما خوردم و گلوم چرک کرده.و درد مشترکی در ناحیه صورت و فک و گوش دارم..شما چه راه حل و درمانی دارید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقتتون بخیر

   اول باید سرماخوردگی شما خوب شود و بعد در مورد مشکل دندان شما کارهای لازم صورت گیرد به این منظور اول به پزشک عمومی مراجعه کنید تا مشکل سرماخوردگی شما برطرف شود و بعد از آن در صورتی که آبسه دندان شما خوب نشد میتوانید با مطب هماهنگ کنید و وقت ویزیت بگیرید تا مشکل آبسه دندان هم برطرف شود .

 • تصویر کاربر عباس یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  روزتون بخیر
  من قراره هفته ی اینده برم ایمپلنت کنم
  ساکن شهر اهواز هستم
  به من گفتن ک ایمپلنت ایتالیایی استفاده میکنن
  میخاستم بپرسم چطور بفهمم که واقعا ایتالیایی هستش و مثلا کره ای نیست ؟؟ ایا جعبه ای چیزی دارن ک باید بخام ب من نشون بدن ؟؟ تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقتتون بخیر

   شما میتواندی جعبه ایمپلنت که دارای لیبل و بارکد هست را از پزشکتون بگیرید . معمولا این ایمپلنت دارای شماره سریال مشخص هستند که میتوانید از اصل بودن آنها اطمینان حاصل کنید . و حتی کارت گارنتی ایمپلنت را دریافت کنید .

 • تصویر کاربر بهزاد یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ببخشید ایا نامنظم شدن نوار گوش حتی بعد از چندین بار تکرار به خرابی دندان ها ربطی دارد.( شنوایی حسی عصبی به خرابی یا عصب دندان ربط دارد.) چگونه میتوان اختلال در شنوایی حسی عصبی را درمان کرد.ممنون میشوم کامل راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   باید به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید . من به شخصه اطلاعاتی در این زمینه ندارم و تخصص من نیست ولی واقعیت این است که به دندان ربطی ندارد .

 • تصویر کاربر ابراهیم شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من دندانهای جلوییم رو کامپوزیت کردم و چون دندان قروچه دارم باید از نایت گارد سفارشی استفاده کنم. میشه لطفا قیمت رو بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   هزینه نایت گارد نوع نرم 300 هزار تومان می باشد .

 • تصویر کاربر نفیسه شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  دندون دخترم ۱ ماه ونیم افتاده دندان بالا هنوز درنیومده میخواستم بدونم چه مدت درنیامدن دندان طبیعیه؟۶سالشه
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت شما بخیر

   افتادن دندان به عواملی مثل سن و نوع دندان مرتبط است . و معمولا در یک بازه زمانی 6 ماهه در می آید . در صورتی که در این بازه زمانی دندان در نمیاد باید از فک عکس برداری شود که ببینیم آیا دندان وجود دارد یا نه و درمان مناسب را برنامه ریزی کرد .

 • تصویر کاربر عاطفه چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر چند وقت پیش من گوش درد همراه با خارش داشتم که دکتر مقداری عفونت رو بخاطر خارش و درد رو بخاطر دندان عقل که به شدت به فک و منیسک فشار میاورد تجویز کرد مدتی بعد درد بسیار بسیار شدید شد به صورتی که مانع هر نوع استراحت شبانه بود تا با کشیدن دندان عقل فک پایین سمت چپ گوش چپ کماکان آرام شد منتهی نه کاملا اما الان این درد موازی در گوش سمت راست به وجد آمده میخواستم جویاشم که آیا دندان دوباره باید کشیده بشه یا مشکل از گوشمه ؟ خیلی متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   در مرحله اول لازم است که شما عکس از دندان تهیه کنید تا وضعیت دندان عقل شما بررسی شود و همچنین باید مشخص شود که آیا سابقه دندان قروچه یا ساییدگی فکی یا ضربه یا کجی فک دارید یا خیر چون ممکن است به مفصل فشار آمده باشد و آیا به خود گوش این درد میزند یا مثلا یک سانت جلوی مجرای گوش که در این صورت میتوان مشخص کرد که مشکل مفصل است و ممکن است روی یک دندان فشار اضافی تحمیل شده باشد . شما میتوانید با تهیه عکس و گرفتن وقت ویزیت و مشاوره رایگان مراجعه کنید تا علت اصلی مشخص و مشکل دندان و یا کفصل شما برطرف شود .

 • تصویر کاربر مهرزاد سه شنبه ۲۰ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من چن روزی است که دندانهام درد میگیره یعنی درد دندان از این دندان ب ان دندان انتقال میشه الانم باعث گوش درد شدم دلیل چیه کمکم کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی سه شنبه ۲۰ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   درد های اینگونه میتواند علت های مختلفی داشته باشد . ممکن است دندان دچار پوسیدگی شده و یا دندانی نیاز به عصب کشی داشته باشد . در هر صورت برای تجویز درمان درست باید یک عکس از دندان خود بگیرید و با هماهنگی با مطب وقت ویزیت و مشاوره رایگان بگیرید تا وضعیت دندان ها بررسی و علت مشخص شود .

 • تصویر کاربر مهشید چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 3 روز پیش 2 دندان عقل نهفته بالا وپایین سمت راستم را جراحی کردم تورم شدید دارم امروز از کمپرس اب گرم استفاده کردم ایا این تورم طبیعی است؟ برای کاهش ان چه کاری می توانم انجام دهم ؟ وتا چه مدتی ادامه دارد؟ دکتر به من مسکن وآنتی بیوتیکی ندادند ومن خودم مسکن استفاده کردم ایا انتی بیوتیک هم باید استفاده کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام وقت بخیر

   بله اگر دارای تورم هستی باید آنتی بیوتیک مصرف کنید . الان هم میتوانید از ترکیب آموکسیسیلین 500 و مترانیدازول 250 به مدت یک هفته هر 8 ساعت استفاده کنید . البته ضد التهاب هم میتوانید استفاده کنید که شامل ژلوفن و بروفن ها میشود و کمپرس آب گرم برای روز سوم هم مناسب است . ان شاالله درد شما به مرور برطرف میشود .

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
دکتر پیام حیاتی