آدرس: آیت الله کاشانی خیابان اعتمادیان برج شیری طبقه اول واحد 4

درمان مجدد ریشه چگونه است؟

تاریخ: ۱۰ مرداد ۱۳۹۷
توسط: دکتر پیام حیاتی
درمان مجدد ریشه ؟

درمان مجدد ریشه در هر موردی متفاوت است و بستگی به شرایط بیمار و مهارت و تجربه دندانپزشک دارد. برخی علایم هشدار دهنده‌ ای وجود دارد که نشان می‌دهند شکست درمان قریب ‌الوقوع خواهد بود یا فاکتور خطر مهمی برای درمان مجدد وجود دارد. شکستگی مشهود ریشه، عمق زیاد پروب تا نوک ریشه و شکستگی‌های مشهود در کف دندان موانعی جدی در انجام درمان هستند و امید چندانی به آنها نیست.

در صورتی که پوسیدگی یا آسیب‌ دیدگی به بخش مرکزی دندان یعنی پالپ که محفظه حاوی رگهای خونی و عصبی است، برسد باید دندان تحت درمان ریشه قرار بگیرد. اگر درمان ریشه به موقع صورت نگیرد، دندان از بین رفته و باید کشیده شود. برای درمان چنین دندانی باید درمان ریشه (که به اشتباه عصب کشی نامیده می شود) انجام شود.

پس از درمان ریشه، دندان با روکش یا ترمیمهای دیگر محافظت میشود. در صورت مراقبت درست دندان عصب ‌کشی شده می‌تواند تا آخر عمر سال مانده و برایتان کار کند. اما این امکان نیز وجود دارد که دندان به درستی التیام نیافته و مجدداً دردناک شده و نیاز به درمان پیدا کند. ممکن است این اتفاق ظرف چند ماه یا چند سال پس از درمان اولیه ریشه اتفاق بیفتد. در صورت بروز چنین اتفاقی، می‌توانید با درمان مجدد ریشه، دندان را نجات دهید. در این صورت باید عمل دیگری انجام شود تا عامل درد شناسایی و برطرف شود.

عوامل تعیین ‌کننده درمان مجدد ریشه :

دلایل متعددی برای عدم موفقیت درمان اولیه ریشه دندان وجود دارد. پیش از انجام درمان مجدد، متخصص اندودانتیکس (درمان ریشه) باید مشخص کند آیا عامل شکست درمان اولیه برطرف شده یا مجدداً باعث شکست درمان خواهد شد. از جمله دلایلی که باعث شکست درمان اولیه می‌شود عبارتند از برداشت یا دبریدمان ناکافی بافت‌ها، ناقص بودن مهر و موم، عدم شناسایی و درمان بخشی از ساختار ریشه، نشت دادن تاج و یا شکستگی عمودی ریشه.

حتما بخوانید : درمان ریشه

تخلیه باکتری‌ها و عفونت، هدف اصلی درمان مجدد ریشه است. با این که از نظر آماری امکان استریل کردن ریشه وجود ندارد اما هدف نهایی کاهش بار آنها برای تسریع فرآیند التیام و بازسازی یا ترمیم بافت‌ها است.

۱- ارزیابی دندان

اهمیت استراتژیک دندان، نقش حیاتی در تعیین انجام درمان مجدد خویش ایفا می‌کند. آیا دندان قرار است اباتمنت (پایه روکش) باشد و چیزی به آن متصل شود یا خیر؟ آیا دندان در ناحیه زیبایی لبخند قرار دارد؟ آیا عملکرد اکلوژن دندان مناسب است؟ سن بیمار چقدر است؟ در بیماران جوان‌تر ممکن است به هر قیمتی که شده حفظ دندان اولویت داشته باشد تا استخوان پیرامون آن محافظت شود.

در صورتی که برنامه ‌ای برای انجام درمان ارتودنسی جامع در پیش باشد، حفظ دندان ضرورت دارد. در بیمارانی که سن بیشتری دارند مصرف داروها یا مشکلات پزشکی ممکن است دندانپزشک را از کشیدن دندان به علت خطرات آن برحذر دارد. در هر صورت وضعیت دندان و به طور کلی وضعیت بیمار باید پیش از تصمیم ‌گیری کاملاً بررسی شود.

۲- ارزیابی وضعیت لثه

پیش از انجام هرگونه درمان ریشه، اولین ابزاری که استفاده می‌شود پروب است که برای اندازه‌ گیری عمق پاکت پریودنتال و عمق ریشه مورد استفاده قرار می‌گیرد. پاکت پریودنتال به شیار بین لثه و دندان گفته می‌شود. این کار برای شناسایی مشکلات پریودنتال است که ممکن است ثبات در آن در بلند مدت را تهدید نماید. در صورتی که عمق پاکت بیش از ۳ میلی‌متر باشد باید وضعیت لثه بیشتر بررسی شود. ممکن است این وضعیت منشأ پریودنتال داشته یا منشأ آن اندودنتیک باشد که به صورت ضایعه پریودنتال خود را نشان می‌دهد.

به طور کلی عمق و پهنای پاکت باید در نظر گرفته شود. پاکِت‌های پهن و بزرگ معمولاً زایده های پریودنتال هستند. پاکت‌های باریک ممکن است نشانگر شکست عمودی ریشه یا ضایعات ترشحی با منشأ اندودنتیک باشند. همچنین لقی و حرکت دندان باید اندازه‌ گیری و ثبت شود. دندان‌هایی که نواقص استخوانی زیادی دارند ممکن است ارزش سرمایه گذاری بلند مدت نداشته باشند. هزینه درمان مجدد ریشه و پریودنتال در مجموع ممکن است متجاوز از هزینه کشیدن دندان و جایگزینی آن با پروتز مصنوعی تمام شود.

درمان مجدد ریشه در هر موردی متفاوت است و بستگی به شرایط بیمار و مهارت و تجربه دندانپزشک دارد. برخی علایم هشدار دهنده‌ ای وجود دارد که نشان می‌دهند شکست درمان قریب ‌الوقوع خواهد بود یا فاکتور خطر مهمی برای درمان مجدد وجود دارد.

۳- مشکلات درمانی و پزشکی

حساسیت درمان ریشه دندان باعث می‌شود گاهی درمان بدرستی و استاندارد انجام نشود. برخی از این اشتباهات قابل ترمیم نیستند. اغلب سوراخ شدن ساختاردندان را می‌توان ترمیم نمود که بسته به میزان پیوستگی پریودنتال، ممکن است موفقیت آمیز باشد. سوراخ شدن تاج در مقایسه با سوراخ شدن نوک ریشه، پیش آگهی بدتری دارد. با این حال زمان اهمیت زیادی داشته و اغلب در صورتی که از سوراخ شدن ساختار مدت زیادی می‌گذرد، پیش‌آگهی آن نامطلوب خواهد بود.

انسداد مجرای ریشه ممکن است منجر به شکست درمان شود چرا که عفونت درمان نشده باقی می‌ماند. در صورتی که دندانپزشک مهارت کافی داشته باشد ممکن است بتواند با فایلی که انحنا دارد این ناحیه را دوباره شکل دهی و باز کند. گاهی اوقات ممکن است تنها با جراحی برداشتن نوک ریشه درمان شود. گاهی اوقات ، ممکن است مجرای کاذبی تشکیل شود که از ساختار طبیعی ریشه تبعیت نمی‌کند. به جز در مواردی که مجرای دوم وجود داشته باشد مانند ریشه مزیال دندان مولر بالایی یا ریشه دیستال دندان مولر پایینی، در موارد دیگر احتمال دستیابی دوباره به مجرای واقعی کم است. در صورتی که چنین عاملی باعث شکست درمان اولیه شده باشد، بهترین کار کشیدن دندان یا ترکیبی از درمان مجدد ریشه و جراحی می‌باشد.

مراحل و روش درمان مجدد ریشه دندان

در مرحله اول پس از برداشتن پوسيدگي و ترميمهاي قبلي ، از تاج دندان مسيري جهت ورود به فضاي داخل دندان و كانالها ايجاد ميگردد.

در مرحله دوم تمام مواد پر شده قبلي در كانالها را توسط وسائل باريك سوزن مانندي ( بنام فايل ) خارج نموده و پس از نفوذ تاانتهاي كانال در صورت امكان سراسر ريشه را توسط اين وسايل از سايز كوچك به بزرگ تميز و پاكيزه مي كنيم.

در مرحله سوم با مواد مخصوص صورتي رنگي ( به نام گوتا پركا ) ، كانال تميز و پاكيزه شده را پر و مسدود مي‌كنيم تا ميكروبها نتوانند در اين فضاها وارد شوند.

در تمام مراحل فوق، طول كاركرد وسايل بكار برده شده تا انتها كانال توسط راديوگرافي و وسايل ديجيتالي كنترل مي گردد و در نهايت تاج دندان ، پانسمان شده و جهت ترميم و يا روكش كردنِ دندان به دندانپزشك مربوطه ارجاع مي گرديد.

اصطلاح غلط عصب كِشي يا عصب كُشي تنها اقدامي كم و جزئي از مراحل فوق مي باشد و لفظ درمان مجدد ريشه (ري اندو) اصطلاح صحيح مي باشد.

مراقبت بعد از جراحی ایمپلنتحتما بخوانید :مراقبت های لازم پس از درمان ریشه

درمان مجدد ریشه با جراحی

درمان مجدد با جراحی آخرین راه حل درمان ریشه است. با این حال به ندرت چنین چیزی به عنوان درمان اصلی توصیه می‌شود مگر این که موانع کرونال دندان برای درمان مجدد ریشه و خطر فروپاشی دندان زیاد باشد. درمان مجدد با روش جراحی، به عنوان یک درمان مستقل تنها علائم شکست درمان را برطرف می‌نماید اما با علت عدم موفقیت که عفونت داخل مجرای ریشه است، کاری ندارد. در صورتی که درمان مجدد با جراحی، به عنوان درمان مستقل انتخاب شود باید با جراحی قطع نوک ریشه و پر کردن آن (رتروفیل) با کمک میکروسکوپ همراه باشد. همچنین برخی دندانپزشکان نمونه ‌برداری از بافت برداشت شده و ارسال آن برای ارزیابی بافت ‌شناسی را توصیه می‌کنند.

برخی از خطاهای پزشکی مانند ایجاد برآمدگی در مجرا، دنبال کردن مسیر اشتباه در مجرا، پر کردن بیش از حد ریشه و سوراخ کردن ساختارها همگی ممکن است با ترکیبی از رویکردهای غیر جراحی و سپس رویکرد جراحی برای درمان مجدد ریشه برطرف شود. در حقیقت درمان مجدد پیش از انجام جراحی پیامدهای بالینی را بهبود می‌بخشد. خطاهای جراحی را می‌توان با قطع نوک ریشه و پر کردن باقی مانده نوک ریشه برطرف نمود. بنابراین تمامی عفونت داخل مجرا درمان می‌شود.

فراموش نکنید :

با رعایت اصول اولیه بهداشت دهان و دندان و مراقبتهای صحیح از دندانهایی که درمان ریشه شده اند ، این دندانها میتواندد در تمام طول زندگی سالم باقی بمانند . اما گاهی اوقات دندانی که تحت درمان بوده به خوبی فرآیند بهبودی را طی نمیکند و با گذشت ماه ها یا حتی سالها بعد از درمان اولیه مجددا موجب درد و ایجاد آزردگی میشود در چنین مواردی مراجعه و مشاوره با دندان پزشک میتواند به شما کمک بسزایی کند چرا که ممکن است نیاز به درمان مجدد ریشه برای حفظ و نجات دندان ضروری باشد . پس حتما دستورات پزشک خود را به دقت اجرا کنید تا این اتفاق به حداقل برسد .

تماس با دکتر

دکتر پیام حیاتی دندان پزشک و متخصص در جراجی ایمپلنت

دکتر پیام حیاتی دکتر دندانپزشک عمومی از دکتر بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امير سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  من از ساعت حدود ٤ صبح گوشم به درد امدش كم كم دندون درد هم شودم يعني فك پايينم سمت راست درد ميكنه احساس سر درد هم دارم احساس ميكنم يك چيزي تو گوشم باد ميشه و بزرگ شده
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 4 روز پیش)

   سلام وقتتون بخیر

   شما میتوانید یک عکس OPG از دندان ها تهیه و با آن به دکتر مراجعه کنید اگر دندان ها موردی نداشته باشند و احتیاج به عصب کشی هم نباشد باید به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید .

 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام.دکترمن حدودیکساله که سمت چپ گلوم یه برجستگی داره.تازگیهاسونوکردم وجواب این بود:لنف نودهیپواکوییک باهیلارطبیعی به ابعاد۱۶×۸میلی متردرساب مندیبولارچپ.۲۵سالمه وجنس دندانهام بده وفقط شایدچهارتاسالمن بقیه پوسیدگی دارن وحدود۶سال پیش سطحی پرشدن.دندان های عقلمم بعلت پوسیدگی کشیدم بجزیکی درفک پایین سمت چپ که پوسیده ام هست.آیاممکنه این لنف نودوبرجستگی که یکساله متوجهش شدم بخاطردندانهام باشه؟دندان دردندارم.
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 4 روز پیش)

   سلام وقتتون بخیر

   بله احتمال این مورد وجود دارد . در اکثر افرادی که عفونت ، درد . التهابات اولیه ، پوسیدگی دندان را جدی نمیگیرند و این عفونت و مشکلات طولانی به عصب میرسد و هیچ یک از موارد را درمان نمیکنند باعث بروز این مشکلات میشود و میتواند لنف نودها رو بزرگ کنند . کلا لنف نودهای جایی هستند که بدن با میکروبهایی که وارد بدن میشوند تداخل میکند و سعی میکند آنها را از بین ببرد  برای همین بزرگتر میشوند باید اکثر مواردی که میتوانند التهاب را کاهش دهند را حذف کند تا بتواند اینها را کنترل کند .

 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من برای چکاپ عکس opgگرفتم و متوجه یک سوزن در ریشه دندانی شدم که توسط پزشک عصب کشی شد. درد ندارد و چند سال از عصب کشی می گذرد. آیا باید پیگیری کنم یا این جزء عصب کشی دندان است. عکس به پیوست ارسال شد.
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 4 روز پیش)

   سلام وقتتون بخیر

   سوزنی که شما در عکس مشاهده میکنید در واقع پین داخل کانال است که برای بازسازی دندانهایی که عصب کشی میشود از آن استفاده میشود به این صورت که آن را درون دندان قرار داده تا گیر لازم برای مواد پرکردنی دندان را ایجاد کند و در صورت لزوم برای قراردادن قالب دندان هم از آن بعنوان پایه استفاده میشود .

   در نتیجه مشکلی وجود ندارد و در واقع این پین بخشی از طرح درمان شما بوده است .

    

 • تصویر کاربر مهسا سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  باسلام . بنده دندان شماره ی چهارم ۴ باید مجددا عصب کشی شود . نصف دندان با مواد پر شده است قبلا . یعنی دندان ضعیفی است . سوالم اینه که ایا پس از عصب کشی و ترمیم ؛ ایا میشه روکش کنم ؟؟؟؟امکانش هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 4 روز پیش)

   سلام وقتتون بخیر

   اصولا دندان هایی که دیواره های ضعیفی دارند و پرکردگی های وسیعی لازم دارند ، بعد از عصب کشی و پر کردن بهتر است و همچنین ترجیح داده میشود که از روکش برای آنها استفاده شود

 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام عصب کشی کردم برای روکش گزاشتن میشه برم پیش دندانسازبزارم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 4 روز پیش)

   سلام وقتتون بخیر

   این کار برای یک دندان و کوتاه مدت ممکن است مشکلی ایجاد نکند ولی در چند دندان و بلند مدت برای دندان ها مشکل ایجاد میکند و کار دندانسازها نیست و به تخصص دندانپزشک احتیاج است .

 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۱۶ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر حیاتی بزرگوار،بنده و همسرم خیلی آرزومندیم که تو شرق تهران هم مطب داشتید...واقعا از لحاظ اخلاق و حرفه نمره شما بیسته...
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی سه شنبه ۱۶ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام

   ممنون از لطف و بزرگواریتون . خوشحالم که باعث رضایت شما بودم

 • تصویر کاربر Amir سه شنبه ۱۶ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  هروقت تماس گرفتم يا دوستانم تماس گرفتند
  متاسفانه هيچكس جواب تلفن نميدهد
  وگرنه ما از كار شما بسيار راضى هستيم
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی سه شنبه ۱۶ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام وقتتون بخیر

   احتمالا برای خط ها مشکلی پیش اومده بود . ولی شما میتونید با شماره 44088115 و 44088226 و شماره موبایل 09365599989 در خدمتتون هستیم . بازم از به خاطر مشکل پیش اومده عذرخواهی میکنیم .  

 • تصویر کاربر کمند سه شنبه ۱۶ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر من دو روز پیش پیوند استخوان یکی از دندونای فک بالام رو انجام دادم صورتم ورم کرده و الان زیر چشمام رسیده و یه کم چشام داره بسته میشه کمپرس گرم هم استفاده کردم چی کار کنم از ورم دور چشمم کم بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی سه شنبه ۱۶ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام شما هر چه سریع تر باید به پزشکتون مراجعه کنید ولی معمولا در این موارد باید مراقبت ها به دقت انجام بشه مثل آنتی بیوتیک ها مرتب خورده بشه و در جهتی که جراحی صورت گرفته نخوابند تا تورم زیاد بشه ولی اینی که میگید تورم تا زیر چشم زده باید آنتی بیوتیک های قوی تری مورد استفاده قرار بدهند و حتما هم بررسی بشه که چرا اینطوری شده واینکه به نظر من کمپرس گرم باید از روز سوم استفاده بشه . روز اول سرما روز دوم هیچی و روز سوم گرما لازم است وگرنه باعث ایجاد التهاب میشه

    

 • تصویر کاربر مجید دوشنبه ۱۵ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید.ممنون از جوابتون بابت ایمپلنت ۴ عدد دندان پسرم.طبق فرمایشات شما میخواستم بدونم برند اوستم و دنتیوم حدودا هر عدد ایمپلنت چقدر هزینه دارد.۴ عدد مربوط به دندان ۵ بالا و پایین راست و چپ میباشد.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی دوشنبه ۱۵ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام وقتتون بخیر

   هر دو تای این برند در مطب ما برای هر واحد دندان حدود 2 و نیم میلیون تومان با روکش pfm می باشد .

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۵ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من یکی از دندان های جلوم از اول کج در آمده و الان هم کمی پوسیده از نظر ظاهری زشته و اعتماد به نفس من را پایین آورده به نظر شما ترمیم کنم و بعد روکش بگذارم تا ظاهرش درست شود یا بکشم و دندان ایمپلنت بگذارم؟ و عمر روکش چقدر هست؟
  پیشاپیش متشکر از جوابتان.
  1. تصویر کاربر دکتر پیام حیاتی دوشنبه ۱۵ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش)

   سلام وقتتون بخیر

   این مورد خیلی بستگی به نوع بدفرمی داره ولی در کل هیچ وقت کشیدن دندان انتخاب نمیشود چون پایه کار همیشه بر حفظ دندان هست ولی درمانهای دیگه مثل ارتودنسی ، ترکیک و یا روکش در اولویت هستند . لطفا عکس دندان برای من ارسال کنید و بهتر از اون اگر میتونید تشریف بیارید مطب تا هم حضورا بررسی بشه و هم طرح درمان درست و مناسب رو به شما بگم . در ضمن هزینه ویزیت و مشاوره مطب ما رایگان است

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر
دکتر پیام حیاتی